Складання розповіді (легенди) про історію рідного міста Кропивницький з використанням складних речень.

Про матеріал
Мета: навчити розрізняти типи мовлення відповідно до основних ознак розповіді, опису, роздуму; сформувати в учнів уявлення про типи висловлювання та їх особливості; розвивати творчі здібності, логічне й образотворче мислення, пам'ять, відчуття слова, усне та писемне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати ввічливість, культуру спілкування, повагу до рідного міста; створити позитивний емоційний настрій. Тип уроку: урок розвитку мовлення
Перегляд файлу

Українська мова. 5 клас .НУШ.

Тема. Складання розповіді  (легенди) про історію рідного  міста Кропивницький  з використанням  складних речень.

 

Мета: навчити розрізняти типи мовлення відповідно до основних ознак розповіді, опису, роздуму; сформувати в учнів уявлення про типи висловлювання та   їх особливості; розвивати творчі здібності, логічне й образотворче мислення, пам'ять, відчуття слова, усне та писемне мовлення    учнів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати ввічливість, культуру спілкування, повагу до рідного міста; створити позитивний емоційний настрій.

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

 

План уроку

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.

3. Актуалізація опорних знань.

4. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

5. Узагальнення і систематизація знань у процесі практичної роботи.

6. Підсумок уроку.

7. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

8. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.

-          Прослухайте пісню.

https://www.youtube.com/watch?v=FTMLSTRWE-s

Пісня «Кропивницький»

-          Про яке місто йдеться?(Кропивницький).

-          Яким настроєм  наповнена  мелодія?

-          Чому місто має таку назву?

-          Як у пісні названо місто? (Місто квітів)

 

Епіграф

Рідний край

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна

Платон Воронько

 

1. Психологічна настанова учнів на виконання завдань уроку.

2. Опрацювання епіграфа уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда за питаннями:

1. Що таке слово?

2. Що таке речення?

3. Що таке текст?

4. Які структурні особливості має текст?

5. Які типи мовлення ви можете назвати? (Розповідь, опис, роздум).

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу. 

Слово вчителя

      Розгляньте таблицю «Типи мовлення та їх ознаки»

 

Типи мовлення

Основна функція

На яке питання дається відповідь у висловлюванні

            Будова висловлювання

Розповідь

Повідомлення про події

    Про що?

Що робить персонаж? Що відбулося?

    Початок дії, розвиток дії, кінець дії

Опис

Словесне зображення предмета, істот, явищ природи

     Який?

Яким є предмет, істота, місцевість, явище природи?

    Назва предмета, явища; головні ознаки; власне враження

Роздум

Доведення або пояснення чогось

    Чому?

Чому предмет чи особа такі? Які причини подій?

Основне твердження (теза), докази (аргументи), висновки

 

    Залежно від типу висловлювання тексти можуть належати до різних типів мовлення: опису, розповіді чи роздуму (міркування). Тексти цих типів мовлення відрізняються один від одного структурою, засобами зв’язку між складовими частинами.

 В описі говориться про ознаки предмета, особи, місцевості, явища природи тощо, e розповіді - про послідовні в часі дії, e роздумі - про причини ознак і подій.

Зверніть увагу!

Текст рідко буває однотипним, у ньому можуть поєднуватися різні типи мовлення. Наприклад: розповідь з елементами опису, розповідь з елементами роздуму та інше.

«Повторімо»

       Робота з підручником с.223-224 (повторення теоретичного матеріалу «Типи мовлення» ).

ІV-VІІ РОБОТА зі складання розповіді

  1. Переглянути відео.

Мій гід. Кропивницький - місто палаців і пам'ятників

https://www.youtube.com/watch?v=SjqnDLyF6EA

-          Чому Кропивницький називають містом палаців і пам'ятників?

Кропивницький – театральна столиця України

https://www.youtube.com/watch?v=8xEgdh9mkD0

-          Чому Кропивницький називають театральною столицею?

  1. Прочитати історію створення міста.

https://kroptravel.gov.ua/node/3

-          Як ще називають наше місто?(«Степова Еллада», « Колиска корифеїв»)

  1. Ознайомтитися з відомими легендами створення та походження назви міст України.

https://vseosvita.ua/library/embed/000o8r-f84b.docx.html

-          Яка легенда Вам сподобалася найбільше? Чому?

Створення розповіді(обсяг- 0,5 с.,10-12 речень)

VІІІ

  1. Скласти   розповідь (легенду) про рідне місто Кропивницький.

Вступ – 1(3) речення.

Основна частина – 3(5) речення.

Кінцівка – 1(3) речення.

! Використати  в  структурі  3 ( більше)  складних речень (одне зі сполучниковим

зв' язком, інше з безсполучниковим).

              ! Створену розповідь записати (надрукувати) у форматі WORD і прикріпити в  Класрум.

Орієнтовний план  розповіді  (легенди) про історію рідного  міста Кропивницький  з використанням  складних речень

  1. Яку назву має місто, де ти живеш?
  2. Звідки пішла ця назва?
  3. Яке за розмірами місто?
  4. Чим воно цікаве?
  5. Які люди живуть там?
  6. Що ти робиш для того, щоб твоє місто стало ще кращим?

УВАГА! Не забудьте про те, що треба використати у розповіді  2-3 складні  речення зі сполучниковим чи безсполучниковим зв'язком!!!

 

Зразок.

                                                              Моє село

Я живу у селі Клебань. Воно знаходиться у Вінницькій області, неподалік від міста Тульчин. Моє рідне село не дуже велике. Там проживає більше  2000 жителів. Посеред села протікає гарна річка,  влітку на її берегах всі відпочивають, плавають та засмагають.

       У моєму селі чудова природа, багато дерев та квітів. Особливо мені подобається, коли навесні   сади вкриваються ніжним цвітом. У нашому селі жити комфортно, адже тут є дитячий садок, школа, клуб, пошта, кілька магазинів. Також у нас є медичний центр. Мені дуже подобається жити в селі.

 

Назва

Моє місто  називається…. Його назва походить від…Воно … за розміром. Є обласним

центром.

 

Населений пункт цікавий … Можна відвідати… У місті багато  сучасних… Жителі відпочивають … Широкими вулицями… Побудовано багато… Центральна вулиця …

Містяни – привітні і …

 

Я люблю(мені подобається)…

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
16 травня
Переглядів
50
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку