3 клас ТЕМА. Узагальнення та систематизація вивченого по темі «Прикметник як частина мови». Заповідні території рідного краю. Рослини, занесені до Червоної книги.

Про матеріал
МЕТА: • повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови; • поглиблювати знання учнів про рослини; • повторити правила поведінки в природі; • розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; • підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством; • Формувати комунікативну (уміти формувати власні думки усно, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі, оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію), регулятивну (уміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи), пізнавальну (уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках), предметну (удосконалювати уміння ставити до слів питання і визначати частину мови, уміння красиво і правильно писати, вибирати на слух з тексту прикметники) компетентності . • виховувати екологічну культуру, шанобливе ставлення до рослин.
Перегляд файлу

3 клас ТЕМА. Узагальнення та систематизація вивченого по темі «Прикметник  як частина мови».  Заповідні території рідного краю. Рослини, занесені до Червоної  книги.

МЕТА:

  • повторити, закріпити і узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови;
  • поглиблювати знання учнів про рослини;
  • повторити правила поведінки в природі;
  • розвивати мовлення, мислення, увагу, пам’ять, кмітливість;
  • підтримувати інтерес до вивчення рідної мови і показати її зв’язок з іншими науками, зокрема природознавством;
  • Формувати комунікативну (уміти формувати власні думки усно, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі, оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію), регулятивну (уміти висловлювати власне судження, оцінювати правильність виконання власної роботи), пізнавальну (уміти орієнтуватися у власній системі знань: робити висновки з вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроках), предметну (удосконалювати уміння ставити до слів питання і визначати частину мови,  уміння красиво і правильно писати, вибирати на слух з тексту прикметники) компетентності .
  • виховувати екологічну культуру, шанобливе ставлення до рослин.

ТИП УРОКУ.  Узагальнення знань.

ВИД УРОКУ.  Інтегрований урок української мови та природознавства.

ФОРМИ І МЕТОДИ. «Асоціативний кущ», «Кубування», «Вибіркове письмо»,  робота в групах, в парах.

ОБЛАДНАННЯ. Карта подорожі, презентація, картки оцінювання, план уроку, ілюстрації першоцвітів, слова-картки, картки з текстами, відеофізкультхвилинка, музичний супровід «Вальс квітів».

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Уже нас березень вітає,

Весна усмішки розсилає.

І день незвичний і казковий,

Для всіх хай буде він чудовий.

Емоційна  хвилинка

Тепле сонечко всміхнулось, у віконце заглядає,

Третьокласникам розумним свою ласку посилає. (Заходить сонечко)

– У добрий час, найкращі діти, свій урок розпочинайте

І на ньому будьте пильні, а лінощі проганяйте.

Щоб у вас був гарний настрій, щоб старанно працювали

І за це, в кінці уроку,  лиш високі бали мали!

Дарую вам картинки із сонцями малими,

За зроблені завдання нагороджу вас ними.

– Отже, ви візьміть на партах таблички самооцінювання, де за кожну правильну відповідь і завдання ставитимете собі бали. А сонечко нам осяватиме дорогу (прикріплюю ілюстрацію сонечка)

 Погляньте, мені сонечко теж залишило карту, але вона не така як у вас. Це маршрут, по якому ми сьогодні пройдемо.

(слайд 2)

ІІ. Повідомлення теми, мети та завдання уроку

Кіровоградщина – чудовий край, люби його, про нього дбай.

Багату він культуру має, про це країна наша знає.

Історія в нього і славна, й багата.

І нам досконало її треба знати.

Природа чудова у нашому краї,

Ми разом із вами її зберігаєм.

Урок наш буде незвичайним, підемо разом рідним краєм.

Дійсно, сьогодні урок наш незвичайний, крім того, що ми повторимо про прикметник як частину мови, ми ще більше дізнаємося про рослини рідного краю, його заповідні території, де охороняють різні види рослин і тварин, повторимо правила поведінки у природі. Під час уроку ми здійснимо цікаву подорож. А подорожувати ми будемо на дуже корисному виді транспорту – веломобілі.

(слайд 3)

Хто  з вас ним буде кермувати? Не треба довго нам гадати,

Хто каліграфії хвилинку найкраще зможе написати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

П п Пп пп пр ир ро да природа

Давайте збережемо золоті природні багатства!

  • Чому потрібно оберігати природні багатства? Що для цього створюють? ( заповідники, а ще заказники )
  • Підкресліть прикметники, в якому значенні вжито прикметник золоті? Доберіть пряме значення (неоціненні)
  1. Творчий словниковий диктант

Хто написав слова найкраще, той керуватиме веломобілем нашим.

Завдання творче вам даю, лишень іменник я назву,

Прикметник з нього утворіть і лиш його ви запишіть.

Отож в дорогу вирушаймо, роботу нашу починаймо. (Пересуваю на маршруті магніт-вказівник)

Кишеня, сонце, абрикос, кукурудза, весна,  черемха, зелень,  апельсин.  Доки диктант усі писали, до Чорнолісся  ми примчали.

(Слайд 4)

Тепер хвилинку відпочинем і орфограми перевірим. (Самоперевірка диктанту)

(Слайд 5)

  1. Асоціативний кущ

Доки мчав велосипед нас до Редьчино вперед,

Ми разом не  нудьгували, асоціацій кущ складали.

Хто правила вивчав старанно, той викона завдання вправно.

Screenshot_1

-Так що ж таке прикметник? Дайте визначення.

ІV. Мотивація

Завітати ми раденькі  у Веселі Боковеньки

 На екскурсію  рушати, і про прикметник все згадати.

(Слайд 6)

Що призабули – повторити, як слід знання всі закріпити.

Але чекайте ,що тут сталось? Табличка - напис зіпсувалась.

(Слайд 7)

Її ми зараз реставруєм, слова потрібні домалюєм.

 (На дошці розвішані прикметники: Веселі, чудового, давню, веселою, мужні, рідкісні, Червоної, бережливими)

Це територія …… парку ….. Боковеньки.  Цей парк має…… історію. За легендою дендропарк назвали на честь ріки Боковеньки, що тече поруч. А …… вона була тому, що в ній купалися та всіляко розважалися …… козаки. Нині тут висаджено 963 види дерев і кущів, серед них ……., які занесено до «……..Книги». Будьте … відвідуючи його. (Якої частини мови не вистачає? Виберіть потрібні прикметники і запишіть їх по-порядку)

Це територія чудового парку Веселі Боковеньки.  Цей парк має давню історію. За легендою, дендропарк назвали на честь ріки Боковеньки, що тече поруч. А веселою вона була тому, що в ній купалися та всіляко розважалися мужні козаки. Нині тут висаджено 963 види дерев і кущів, серед них рідкісні, які занесено до «Червоної Книги». Будьте бережливими, відвідуючи його.

Висновок: Прикметник зв’язаний з іменником. Для чого нам ця частина мови?

(Прикметники уточнюють, прикрашають і удосконалюють мовлення.)

Шляху пройти ще небагато, та куб з собою треба взяти

На хутір групами підемо, дослідження ми проведемо.

Слайд 8 (Хутір Надія)

V. Повторення, закріплення і узагальнення набутих знань про прикметник

  1. Метод „Кубування” (робота в групах). На сторонах куба написані номери, під якими розташувались теми досліджень. Кожна група обирає собі тему.(диференційовано) Групи сьогодні обєднаємо за рівнями.

(Слайд 9)

  • змінювання прикметників за числами;
  • змінювання прикметників за родами;
  • прикметники синоніми;
  • прикметники антоніми.

(Представник кожної групи презентує свої дослідження).

  1. Фізкультхвилинка (Слайд10)

Не дарма ми так старались, на галявину дістались,

Тут ростуть рослини дивні, відгадать ви їх повинні.

(Слайд 11) Музичний супровід

  1. Відгадування загадок ( Відгадки у руках дітей)

Перша квіточка весняна

Тихо під сніжком куняла.

Дмухнув вітерець тепленький,

І з’явився цвіт біленький.(Підсніжник)

 

Мої квіточки ніжні, блакитні,

Тоненькі, тендітні,  привітні.

Послухайте, як срібно дзвенить голосок:

«Не треба, не треба зривати квіток»

Бо нас залишилося дуже вже мало,

Для нас справжнє лихо у світі настало.

До «Книги Червоної» нас записали.

Щоб ще у майбутньому ми розцвітали. ( Пролісок )

 

Я така трава,

Що від мене дрімота.

А сама не сплю,

Весняним цвітом всіх маню.

Щоб не замерзати –

Стала волохата.

Нічного холоду я не боюсь –

В пухнасту шубку обгорнусь. (Сон – трава)

 Яка частина мови допомогла відгадати загадки?

  1. Вибіркове письмо

Пролісок вам дасть завдання, оголошуєм змагання

Прикметники із тексту в стовпчик записати,

А потім лиш до них антоніми дібрати.

(Робота на карточках)

Ця квітка маленька, але вона пробиває свій погляд, немов оченятком, до теплого сонця. Вона має три красиві пелюстки. Листочки  довгі, немов стрілки. Пахне приємним ароматом.

  1. Відшукування прикметників на слух

Сон – трава просить пограти,

Почув прикметник – слід аплодувати.

(Слайд 12)

У сон – трави є багато народних назв: дзвіночок, сон – зілля,  сонник. Назву пов’язують зі старовинним слов’янським повір’ям. Існує навіть легенда про спостережливого мисливця, котрий побачив, як  бурий ведмідь лизав корінь сон – трави, після чого заснув солодким сном.

У погану погоду та на ніч квітки сну закриваються і схиляють свої квітчані голівки. Враження таке, ніби вони справді засинають.

  1. Робота в парах

Рослини в школу не ходили і правопису не вчили.

Ви в парах зараз попрацюйте і текст разом  відкорегуйте.

(Слайд 13)

Любі діти не зривайте весняні першоцвіти (Запишіть у зошити)

VІ. Підсумок уроку

– Швидко сплинув подорожі час,

Повертатися прийшла пора  у клас.

Я сьогодні можу так  сказать про вас –

(Слайд 14)

Старанні третьокласники тему повторили .

Поширте речення прикметниками.

-Зробіть аналіз прикметника за схемою.

Старанні, третьокласники, які?, прикметник, мн., другорядний член речення.

Про яку частину мови ми все повторили? Опишіть наш урок за допомогою   прикметників.

І. Домашнє завдання (Слайд 15)

  1. Виконати вправу 335.
  2. Скласти розповідь про інші першоцвіти нашого краю, використовуючи прикметники.

VІІІ. Оцінювання учнів 

Оцінювання учнів за карточками. (Самооцінювання).

 

docx
Додано
3 травня 2019
Переглядів
1155
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку