Інтегрований урок "Вода у природі. Три стани води. Властивості води"

Про матеріал
Розширити уявлення про значення води в природі, три стани води і властивостях води - рідини; формувати елементарні поняття: вода - речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди.
Перегляд файлу

 

               Інтегрований   урок з природознавства у 3 класі

Тема.    Вода у природі. Три стани води. Властивості води-рідини. Вода-  розчинник.

Мета. Розширити уявлення про значення води в природі,  три стани  води і властивостях води - рідини; формувати елементарні поняття: вода - речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди.

Розвивати навички дослідницької діяльності, спостережливість, аналітичне мислення, вміння робити висновки; розвивати комунікативні уміння і навички.

Виховувати гуманну, творчу, асоціативно активну особистість, здатну екологічно мислити, дбайливо ставитися до природи, до води – основи життя.

Обладнання. Презентація, склянка з водою, банка з ложкою для демонстрації, вода, крейда, сіль, цукор, пісок, олія, підручник, зошит для природознавства з друкованою основою, карта світу, відео про воду.

                                                      Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Наш дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо

Урок природознавства розпочинаймо.

Повернемось обличчям до гостей

і лагідно промовим «Добрий день».

Сьогодні надіюсь, у нас буде цікавий урок

До знань з природознавства ми зробим ще крок.

Ми будемо вчитися не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Чітко і плідно будем працювати.

ІІ. Хвилинка спостережень.                                       Слайд

Рубрика  "Синоптики повідомляють "

"Українські прикмети "

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле - й радіопрогноз

підкаже — спека чи мороз.

В старі ж часи, і це знаменно, —

діди й бабусі наперед

прогнозували достеменно

погоду з безлічі прикмет:

Як місяць гострий — на непогоду,

як рівний — на ясну блакить,

щербатий — то відомо зроду,

що незабаром задощить.

Якщо дізнатися належить,

така погода чи така –

старе й мале уважно стежать

за виглядом молодика.

Якщо з рогами він крутими,

то знай — невдовзі дощ ітиме;

з положистими заяснів –

чекати слід погожих днів...

                                                 Д. Білоус

Синоптик: Вітаю всіх, синоптик повідомляє: сьогодні передбачається

хмарно, без опадів. Температура повітря буде поступово знижуватися.

Денна температура  сягатиме позначки 10-15 градусів вище нуля.                                 

А у 3– Б класі - сонячно , переважатимуть хороший настрій та присутність

усмішок. Опади переважно у вигляді гарних оцінок.

Вдалого вам дня, дякую за увагу!

ІІІ. Перевірка домашнього завдання з теми « Повітря»

Вчитель. За прогнозами синоптика у класі очікуються опади у вигляді гарних оцінок. Повторення вивченого матеріалу за допомогою технології                                                       «Незакінчене речення…..». Я вам читаю незакінчене речення , а ви швидко та чітко його доповнюєте.                                                Слайд

1.Повітря –це: ( газоподібне тіло)

2. Повітря знаходиться в ( в ґрунті, воді, навколо нас)

3. Повітря відноситься до(неживої природи)

4. Шар повітря навколо Землі – це…( атмосфера)

5.Повітря прозоре, безбарвне, не має запаху це -… (властивості повітря)

6. Люди дбають про чистоту повітря-…..( насаджують дерева, куші,

трав'янисті рослини)

7. Шкідливі речовини в повітрі – це…( промислових відходів,

відпрацьованих газів, аварій на хімічних заводах, атомних станціях)

ІV. Актуалізація опорних знань

А зараз відгадайте загадки.

 Відома з віку рідина,

Усяк її вживає,

Буває хмаркою вона,

Сніжинкою буває,

Бува, як скло,

Крихка, тверда —

Звичайна, підкажіть,... (вода).

 Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь — ховатися

почнуть. (Дощ)

 Я вода і на воді плаваю. (Лід)

 Ніжна зірка сніжно-біла

На рукав згори злетіла.

Поки несла її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

 Вночі спить на землі, а вранці висихає.

                                                      (Роса)

- Хто мені нагадає які відповіді на загадки ви дали?

- А щоб дізнатися як одним словом ми можемо назвати всі ці слова, ми прочитаємо віршик.

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

- Прочитайте віршик і спробуйте визначити тему нашого уроку:

Добрий день,

Джерельце, криничко,

Чистая водичко.

Ми тебе нап’ємось -

Сили наберемось.

(Відповіді дітей)

Отже, тема нашого уроку «Вода». На уроці ми дізнаємося про властивості води, в яких стана вона перебуває , будемо робити дуже багато різноманітних завдань. Тому будьте уважними та активними!

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»   (треба висловити якомога більше знань про воду і зафіксувати їх).                          Слайд                                                                                            

   До якої частини природи відноситься вода?

    Чи багато її на Землі?

   Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?

   Які її властивості?

VІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь з елементами бесіди

 Вода — багатство Землі. Вона необхідна для життя всіх живих організмів.

- Розгляньте презентацію «Три стани води»                       Слайд

У природі вода перебуває у трьох станах:

 рідкому (дощ, туман, роса, вода),

 твердому (сніг, лід, іній, крига, бурульки),

 газоподібному (водяна пара).

 Пропоную дітям  калейдоскоп  загадок «Стан води».     Слайд

Загадки дають змогу на уроці здійснювати ігрові дії, тобто: змагатися між собою у кмітливості, швидкості, пошуку правильної відгадки, і насамперед, доводити правильність свого міркування.

- Як ви думаєте найбільше води перебуває у якому стані? Рідкому, твердому чи газоподібному?

Основними умовами переходу води з одного стану в інший є зміна температури повітря. Тобто коли ми підігріваємо водичку рідкого стану вона переходить у газоподібний. А коли водичка замерзає, вона перебуває у твердому стані.

Отже, вода три стани має.

В газоподібному літає.

Ось уяви із самовару гаряча з свистом рветься пара.

Та тільки пару остуди, враз стане краплею води.

В рідкому вже перетікає, з високих гір мерщій тікає.

Збігає з пагорбів в долини. І до морів широких лине.

А ще й турбіни оберта на гідростанціях вода.

Коли вода в твердому стані- це сніг і лід при замерзанні.                                                                

На полюсах Землі холодних, лежать запаси снігу й льоду.

Від них також залежить дуже наш звичний клімат, юний друже.

- А ви знаєте, що у світі найсильніше?

Виявляється – вода! Вона обійде будь-яку перешкоду, натиском своїм зруйнує найміцніші мури. Наш народ здавна помітив цю властивість води і склав таке прислів’я : ―Мала крапля , а й та камінь точить‖.

- Як ви розумієте це прислів’я?

Усі ми звикли дивитися на воду, як на звичайну речовину, але воду називають найбільшим дивом світу.

- Давайте уявимо собі, що на Землі не стане води. Що б сталося?

- Але на щастя, вода на Землі є. ЇЇ так багато!

Подивіться на карту світу (на дошці). Гляньте, скільки на ній синього кольору! А ви знаєте, що нашу планету називають голубою планетою.

Чому ж вона голуба? Якщо всю землю розділити на 4 частини, то 3 з них – це вода. Але слід зауважити, що більшість води на планеті – солона. Прісна вода складає всього 3% від усієї кількості води на планеті. Існує глобальна проблема нестача прісної води.

- А де є вода? (Відповіді дітей)

2. Інформаційна хвилинка у вигляді гри «Додай своє слово»    Слайд                                              (учні коментують, обговорюють   і додають  своє слово).                                                                                                                                               

Вода міститься під землею у джерелах, колодязях, криницях. Вона є на суші у вигляді річок, озер, морів, океанів. Вода є у повітрі у вигляді туману, хмари, дощу.  Входить до складу всіх живих організмів. Наприклад, в організмі людини вода становить понад половину маси тіла, а огірок майже повністю складається з води. Без води засихають рослини, гинуть тварини. Людина може прожити без води лише кілька днів. Вода міститься не тільки у водоймах, на суші, у повітрі, але й у айсбергах, снігових покривах гір, льодовиках.

3. Рубрику  «Художня галерея Матінки Природи»  (діти отримують завдання і складають розповідь про водойму своєї місцевості за планом)                                       Слайд

VII.  Практична робота  по групах.

  1. Проведення дослідів. З'ясування властивостей води-розчинника.

Дослід 1.  Текучість

Дослід 2.  Вода – не має форми.

Дослід 3.  Вода прозора, без смаку, без запаху.

Дослід 4 . Вода є розчинником.

Дослід 5. Вода при нагріванні розширюється, а при охолодженні – стискається.

  1. Підведення підсумків практичної роботи

Інтерактивна гра  «Доповни схему» ( властивості води)        Слайд

(Розповідь учителя про розчинні і нерозчинні у воді речовини).

 Фізкультхвилинка

Ми мандруємо, ми мандруємо,

Україною крокуємо.

Ось побачили Карпати.

Як вершини нам дістати?

Заглянемо в озерця,

Не торкнутися нам дна!

Так ми довго-довго йшли

І до школи знов прийшли.

VІІІ. Осмислення та закріплення нових знань

 Робота з підручником

Опрацюйте текст та знайдіть відповідь на запитання.

Крім розчинів, які можна приготувати, є природні розчини. Це вода морів, океанів, солоних озер і мінеральних джерел, сік рослин, кров людей і тварин. Не всі речовини розчиняються у воді.

ІX. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Інтерактивна гра  «Ситуація»       Слайд                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Учні інсценують запропоновану вчителем   життєву ситуації, визначають  власне ставлення до неї, набуття ними досвіду шляхом гри,  висловлюють свої судження та думку.  

2.  Гра  «З'єднай прислів'я»      Слайд

3. Робота в  зошиті з друкованою основою

4.  Екологічна хвилинка  у вигляді гри «Точно в ціль»     Слайд                                                                  (діти відповідають на поставлене питання коротко «Так чи ні»), виховуємо бережливе ставлення  до природи .

X. Підсумок уроку.

1. Рубрика «Хвилинки милування природою», під час якої залучили музичний супровід

2.   Інтерактивна вправа «Капелюшок побажань».       Слайд                                                                                            (кожен учень за досить короткий час повинен висловити власну думку з тієї чи іншої проблеми  або побажання)

XI. Домашнє завдання.

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сікоза Анатолій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
9 листопада 2023
Переглядів
441
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку