Тема: ОСНОВНІ ПРАВА,СВОБОДИ Й ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
Мета:ознайомити учнів з поняттям «права людини»,їх класифікацією та основними етапами розвитку,формувати особисту позицію щодо громадянської активності особи;формувати вміння працювати з нормативними актами та використовувати їх для розв’язання життєвих ситуацій;виховувати повагу до прав людини,розуміння необхідності їх дотримуватися.
Обладнання:Конституція України,комп’ютер,підручник:О.Д. Наровлянський. Основи правознавства.9 клас, Декларація прав людини і громадянина, відеозапис демонстрації,подій «Революції Гідності»,роздавальний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Основні поняття:права людини,дискримінація,свобода,декларація.
Епіграф: Свобода полягає в праві робити все, що не шкодить іншому…
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Повідомлення теми та завдань уроку.
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
1.Що таке громадянство?
2.Як в Україні вирішено питання подвійного громадянства?
3.Хто та в яких випадках набуває громадянства України?
4.Чи можлива втрата українського громадянства?
5.Порівняйте значення понять: «людина», «громадянин», «особа».
6.Порівняйте правовий статус громадян та осіб,які проживають в Україні,але не мають громадянства України.
Учитель повідомляє тему і мету уроку.
III Вивчення нового матеріалу
Поняття прав та свобод людини та історія їх розвитку
Робота з текстом « Декларації прав людини і громадянина» ,прийнятої 26 серпня 1789 року у Франції.
Учитель пропонує прочитати текст документу і відповісти на запитання:
1.Чому права людини названі в документі природними і невід’ємними? У
якій статті Декларації говориться про це?(Стаття 1)
(Природні права людини-це права ,які має людина тільки тому,що вона наро-
дилася людиною).
2.Які права людини у документі названі природними і невід’ємними?
(Стаття 2).(…свобода,власність,безпека та опір гнобленню).
3.Якими є обов’язки держави щодо прав людини?(Стаття 2)
(Метою кожного державного союзу є забезпечення природних і невід’ємних
прав людини).
4.Що автори Декларації вклали у поняття «свобода»? (Стаття 4)
(Свобода полягає в праві робити все ,що не шкодить іншому…).
5.Що визначає межі свободи?(Стаття 4)
(Зразком для цієї Декларації послугувала Декларація незалежності США 1776р.)
Робота в парах: учитель пропонує учням порівняти витяги з цих документів.
Розповідь учителя.
Права і свободи людини припинили бути об’єктом тільки внутрішньої компе-
тенції держави,а стали метою діяльності усього міжнародного співтовари-
ства, тому виникла необхідність у створенні універсальних міжнародно-пра-
вових стандартів. Основні права відбиті в низці найважливіших міжнародно-
правових актів, що встановили загальнолюдські стандарти прав і свобод особистості. Основні права людини- це права, які містяться в конституції дер-
жави і міжнародно-правових документах з прав людини,зокрема в Біллі про
права людини, у Європейській конвенції про захист прав людини й основних
свобод 1950 р., Європейській соціальній Хартії 1961 р. тощо.
Вправа «Уявна країна»
Учасники об’єднуються у чотири групи, їм пропонуються наступні умови:
Уявіть, що ви відкрили нову країну, де ще ніхто не жив і в якій немає ні
прав,ні законів. Ви будете першими мешканцями. Вам нічого не відомо про те, який соціальний статус ви будете мати у цій країні. Кожен із вас може запропонувати не менше п’яти прав людини в цій країні. Після цього у групах ви обговорюєте ваші пропозиції і обираєте не більше 10 найважливіших,на вашу думку,прав людини. Вибрані пропозиції записуєте на дошці.
Після виконання групових завдань учасникам пропонується порівняти обрані ними права зі статтями Конституції України.
Робота в групах
(Учні розподіляються на 6 груп. Кожна з груп розглядає певне питання,користуючись текстом Конституції України,а саме Розділом 2. Учитель демонструє таблицю на дошці та пропонує записати її в зошити.)
Права та обов’язки |
Статті Конституції |
Особисті |
|
Політичні |
|
Економічні |
|
Соціальні |
|
Екологічні |
|
Культурні |
|
(Кожна група заносять у відповідну графу таблиці номери статей другого розділу Конституції України)
Розповідь учителя
Народившись,людина набуває за законом здатність мати права (правоздатність). Повна дієздатність настає з 18 років,після чого людина своїми діями може набувати і здійснювати громадянські права,створювати для себе громадянські обов’язки(дієздатність);реалізовувати і виконувати їх і нести відповідальність за порушення прав (деліктоздатність).
Акцентуючи увагу на ст.29,32,57,58,59,60,61,62,63,64,у яких розкрито механізм захисту прав,вчитель пропонує перейти до розгляду останнього питання плану уроку.
Конституція України надає права і забезпечує механізм їхнього захисту(29,32,57,58,59,60,61,62,63,64),а держава їх гарантує (22,25,30,31,32,33,34,46,53,102,116,121),забезпечує(24,42,43,45,47,52,53),бере на себе зобов’язання(27,51,55,56,57).
Перегляд відеоролику про події Революції Гідності. Учитель пропонує учням відповісти на запитання:
Які права людини були порушені під час революції гідності?
У випадку порушення ваших прав в Україні ви можете звертатися до:
IV. Закріплення здобутих знань
Завдання
Установити відповідність.
1Політичні права |
А Кожен має право на підприємницьку діяльність,яка не заборонена законом |
2 Особисті права |
Б Кожен має право на освіту |
3Соціальні права |
В Кожен має право на достатній життєвий рівень |
4Культурні права |
Г Кожен має право на безпечне для життя навколишнє середовище |
5Екологічні права |
Д Кожен має право на свободу та особисту недоторканість |
6Економічні права |
Е Громадяни мають право проводити мирні демонстрації,мітинги |
Правильні відповіді:1Е, 2Д, 3В, 4Б, 5Г, 6А.
( Самоперевірка та обговорення результатів )
V. Підсумки уроку. Оцінювання
Учитель. Кожна людина у суспільстві має не тільки права,але й обов’язки.
Конституція України закріплює ряд обов’язків. При цьому Основний Закон
застерігає, що незнання законів громадянами не звільняє їх від відповідаль-
ності. Дотримання і забезпечення прав людини є найважливішим завданням
сучасної демократичної держави.
VI. Рефлексія
Метод «Мікрофон»
На уроці я:
VII. Домашнє завдання
1.Опрацювати § 11( Наровлянський О.Д. Основи правознавства. Підручник
для 9 класу. К. : Грамота, 2017).
2. Підготувати відповіді на запитання і завдання до параграфа.
3. Творче завдання: скласти кросворд , використовуючи нові терміни.
Див. Дод.1