Конспект уроку у 10 класі на тему: "Національна кухня Великобританії. Умовні речення ІІ типу"

Про матеріал
У даному документі міститься розробка уроку англійської мови, що може стати у пригоді учителю іноземної (англійської) мови при поурочному плануванні у 10 класі.
Перегляд файлу

Конспект уроку на тему: «Національна кухня Великобританії. Умовні речення ІІ типу»

Тема: Харчування.

Підтема: Національна кухня Великобританії. (Traditional British Meals)

Граматичний матеріал: Умовні речення ІІ типу. (2nd Conditionals)

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань, умінь і навичок

Мета уроку: повторити ЛО з теми «Food»; ознайомити учнів з традиціями та звичаями харчування у Великій Британії; збагачувати їхній активний словник; пояснити правила утворення та вживання умовних речень ІІ типу в англійській мові; розвивати культуру монологічного та діалогічного іншомовного мовлення; уміння сприймати та розуміти зміст тексту на слух; висловлювати та обґрунтовувати свою думку; виховувати повагу до звичаїв і традицій народу, мова якого вивчається; культуру здорового харчування; інформаційно-комунікаційну компетентність; уміння працювати у парі задля досягнення спільного результату.

Обладнання: підручник «English 10» (автор Оксана Карпюк), комп’ютер, проектор, ілюстрації по темі уроку.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання, організація учнів до уроку. Greeting.

Teacher: Good morning, students. I am glad to see everyone. How are you? I hope you are fine.

What is the day\ date today? Who is absent today? Are you ready for the lesson? So, don’t be afraid, don’t sleep, be active and our lesson will be as cool as usual.

2. Повідомлення теми та мети уроку. Theme of the lesson. Aim

Teacher: Today we start learning new and interesting topic. But what topic is it? You will know this only after you guess the crossword.

m

c

D

o

n

a

l

d

s

c

u

c

u

m

b

e

r

 

i

c

e

c

r

e

a

m

 

s

o

u

r

c

r

e

a

m

f

i

s

h

 

n

u

t

b

e

r

r

i

e

s

  1. The most popular fast food restaurant all over the world. (McDonalds)
  2. Vegetable which consists mostly of water. (Cucumber)
  3. Sweet cold dessert. (Ice-cream)
  4. Milk product. (Sour cream)
  5. It can swim and cannot live without water. (Fish)
  6. It is a product of eating. It is not fruit and not a vegetable. It grows on the tree and often is an ingredient of Chocolate and Candies. (Nut)
  7. Strawberry, gooseberry, raspberry are…(Berries)

Teacher: So, as you understand today we will talk about cuisine, our topic today is “Traditional British Meals”. You will learn about British meals, their traditional dishes and preferences in eating. We’ll also remind the words from the topic “Food” and learn the rules of making and using the 2nd Conditionals.

3. Уведення в іншомовну атмосферу. Warming up.

Teacher: What is your favourite dish?

What is your favourite drink?

Which mealtimes do you know?

ІІ. Основна частина уроку.

І. Listening.

  1. Listen to the text and complete the table. Answer the questions.

Mealtime

Meal the British usually eat

  1. Breakfast

 

  1. Main meal of the day

 

  1. Afternoon tea

 

  1. High tea

 

 

  • How many mealtimes do the Englishmen have? (3)
  • Which meal is the main? (Dinner)
  • How many courses does the usual midday meal consist of? (2 – a meat course accompanied by plenty of vegetables and sweet pudding or some stewed fruit).
  • When do the Englishmen have “high tea”? (between 5 and 6 o’clock)
  • What is the most famous traditional British dessert? (Pudding)
  1. Vocabulary Practice.

Teacher: You have already got some information about British Food, let’s brainstorm it with the help of presentation “Traditional British Meals”. I will show you the picture, you must say what dish is it.

  1. Grammar.

Teacher: Watch the video “2nd Conditionals” and do an exercise 5 on page 60.

  1. Exercise “Englishman’s plate”

You can see 3 plates at the blackboard: Breakfast plate, Dinner Plate and High Tea plate. Write what the Englishmen eat during these mealtimes and put your sheets of paper on the right plate. (Task for different rows)

III. Заключна частина уроку.

  1. Homework.

Teacher: Write about your favourite food. Learn the new words and rules.

  1. Summaring.

Teacher: Our lesson soon will come to its end, let’s summarize what we learn today.

What activities do you like more? What did you remember most of all?

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Іванюк Наталія
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
27 лютого 2021
Переглядів
1019
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку