Конспект уроку для 5 класу (НУШ)
Підготувала: учителька історії Бохна Світлана олександрівна
Клас: 5
Предмет. Досліджуємо історію і суспільство (інтегрований курс)
Тема уроку. Відомі вихідці з України
Тип уроку: відкриття нового знання
Мета уроку: формування уявлення про видатних людей – вихідців з України; оволодіння навичкам логічного мислення, спостереження; засвоєння навичок роботи з картою; розвиток розуміння значущості внеску діяльності видатних українців у світі.
Завдання уроку:
Ø Засвоїти знання щодо:
- відомих людей – вихідців з України, які зробили свій внесок в світову скарбницю Ø Сформувати вміння (навички):
- знаходити та аналізувати інформацію, аналітично мислити, працювати з картою, працювати в групах Ø Розвинути установки до:
- визнання успіхів та досягнень людства, визнання значущості діяльності видатних українців у світі.
Очікувані навчальні результати:
Ø знання:
- визначає орієнтацію об’єктів відносно сторін світу, суб’єкта спостереження
- використовує пошукові системи для отримання інформації
Ø вміння:
- співвідносить дані карти з іншими джерелами інформації
- розпізнає прояви маніпулювання інформацією на конкретних прикладах
- зіставляє джерела інформації щодо достовірності та повноти Ø установки до:
- пояснює вплив вчинків окремої людини на її найближче оточення
- визнає успіхи та досягнення інших осіб
Розумові операції: (аналіз, аналогія, порівняння, синтез, узагальнення, класифікація, оцінювання тощо).
Демонстраційний матеріал: світлини відомих вихідців з України , карта світу
Роздатковий матеріал: картки із завданням
Технічне забезпечення уроку: ноутбук, проектор, телефони Оформлення дошки (слайд):
Відомий факт
Українську співачку Соломію Крушельницьку в Італії й Польщі називали своєю та вважали національною гордістю, але вона завжди повторювала, що є українкою, а свої особисті концерти скрізь закінчувала українськими народними піснями. Питання: яких ще відомих діячів - вихідців з України ви знаєте?
ПЕРЕБІГ УРОКУ
№ п/п |
Етап уроку |
Мета етапу |
Можливі методи, прийоми/Навчальні дії |
Орієнтовний час |
|||
1. |
Самовизначення до діяльності (мотивація). |
Дидактичні: включення в навчальну діяльність на особистісно значущому рівні; визначення змістової області матеріалу. Психологічні: забезпечення психологічного настрою на роботу |
Вправа «Маю думку» Будь – яку державу у світі, насамперед, представляють її люди. Як ви розумієте це твердження (діти висловлюють свої думки) |
1-2 хв. |
2. |
Актуалізація знань і виконання пробної навчальної дії/ |
Дидактичні: готовність мислення й усвідомлення потреби до оволодіння новим знанням чи способом дії Психологічні: створення ситуації утруднення під час виконання завдання |
Відомий факт: українську співачку Соломію Крушельницьку в Італії й Польщі називали своєю та вважали національною гордістю, але вона завжди повторювала, що є українкою, а свої особисті концерти скрізь закінчувала українськими народними піснями. Питання: яких ще відомих діячів - вихідців з України ви знаєте? Вправа «Перегони» (робота в групах) Кожній групі потрібно за три хвилини скласти список відомих вихідців з України, скориставшись мережею Інтернет. |
5-7 хв. |
|||
3. |
Локалізація (ідентифікація) утруднення (виявлення місця й причини утруднення в діяльності) |
Дидактичні: виявлення місця (де?) і причини (чому?) утруднення. Психологічні: створення умов для аналізу учнями повноти своїх знань |
Робота з картою: знайти на карті країни, де мешкають відомі українці, скориставшись інформацією відповідного пункту підручника. |
3-4 хв. |
4. |
Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання) |
Дидактичні: формулювання мети й теми уроку; побудова дітьми нового способу дій і формування навичок до його застосування; підбір варіанту виходу з утруднення (побудова еталону, читання або самостійне формулювання правила, алгоритму). Психологічні: активізація розумової діяльності |
Вправа «Асоціації» (робота з поняттями) Учням потрібно запропонувати власні асоціації поняттями еміграція та українська діаспора. |
з |
4-6 хв. |
||||
5. |
Реалізація побудованого |
Дидактичні: Пошук |
Робота з підручником. Ознайомившись |
із |
|
проекту виходу з утруднення та вирішення вихідного завдання |
нового способу дій. Психологічні: формування умінь аналізувати ситуацію й проєктувати правила, алгоритми, способи дій та представляти їх в узагальненому вигляді |
|
матеріалом підручника потрібно розмістити на дошці Padlet світлини відомих українців відповідно до галузі культури: література, образотворче мистецтво, кіно, музика, балет. |
5-8 хв. |
||||
6. |
Первинне закріплення в зовнішньому мовленні |
Дидактичні: Засвоєння нового способу дій. Психологічні: первинне формування умінь в умовах використання нового знання |
|
Вправа «Хто я?» На екрані висвічується фото одного з відомих вихідців з України, учень/учениця, які стоять попереду екрану, повинні відгадати цю особистість за допомогою підказок інших учнів. |
4-5 хв. |
||||
7. |
Самостійна робота з самоперевіркою за зразком/еталоном |
Дидактичні: інтеріорізація нового способу дій; організація самостійного виконання завдання; індивідуальна |
|
Вправа «Відповідність» Учням пропонується встановити відповідність між світлиною особистості та її досягненнями (картки) |
3-5 хв. |
|
|
рефлексія досягнення мети. Психологічні: розвиток уваги, уміння критично оцінювати свою роботу |
|
8. |
Включення в систему знань і повторення |
Дидактичні: включення використання нового способу дій в систему знань під час виконання творчого завдання, повторення і закріплення раніше вивченого Психологічні: формування здатності працювати в групах |
Вправа «Репортер». Робота в групах Кожна група повинна скласти список запитань для умовного інтерв’ю з відомою особистістю (по можливості інсценізувати це інтерв’ю). |
5-8 хв. |
|||
9. |
Рефлексія діяльності (підсумок уроку) |
Дидактичні: організація самооцінки результатів діяльності, усвідомлення нового методу, меж |
Фронтальне опитування - Чому ми сьогодні на уроці говорили про людей, які не проживають в Україні, а тільки мають українське коріння? |
|
|
застосування нового знання, ступеня досягнення цілей уроку. Психологічні: формування здатності до самооцінювання |
- Щоб ви мріяли видатного зробити для своєї батьківщини та її людей? Вправа «Продовж речення…» 1. Я дізналася/дізнався більше про… 2. Я змінила/змінив своє ставлення до.. |