Конспект уроку з англійської мови на тему "Подорож містом".

Про матеріал
План конспект уроку з англійської мови для учнів 4 класу на тему “My town”, мета якого закріпити лексичний матеріал теми, вдосконалювати навички слухати текст і сприймати на слух, формувати в учнів навички діалогічного і монологічного мовлення, практикувати учнів у пошуковому читанні, навчати учнів працювати у групах , навчати учнів розповідати про своє місто.
Перегляд файлу

Тема : Подорож містом.

Мета : Ознайомити учнів з новими лексичними одиницями; вчити учнів орієнтуватися в незнайомому місті, використовуючи запитання Where is the…?;

             навчати діалогічного мовлення за темою;

             розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички;

             виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки, м‘яч.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання

2. Бесіда з черговим

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

III Фонетична зарядка

[I:] – [i:] – [i:] street, theatre, we

In the streets the buses run

Two by two or one by one.

IV АОЗ

1. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Mind map

T: What buildings can you see in town.

   theatre                                            TOWN                                         cinema

                   gallery                           post office                museum

                                                  police station

Ps: There is a museum in our town.

      There isn’t a gallery in our town.

2. Перевірка д/з.

Ex1,p120    words ex3,p121   (write ex2,p121)

3. Dictation

(Записувати лише назви будівель)

Bakery, library, bookcase, post office, museum, gallery, sofa, hospital, circus, bank, cooker, cinema, theatre, book, police station, fridge, restaurant, armchair.

V. Основна частина уроку.

1. Введення нової лексики

concert hall                     hotel

church                             a square

T: Make up sentences.

2. Work in pairs

P1: I like to go to the cinema. Let’s go to the cinema.

P2: Oh, with pleasure. / Thank you. I don’t want. I like to go to the …

3. Фізкультхвилинка

4. Game “Match”. Work in pairs

see a doctor                                                  at the police station

get money                                                     at the cinema

buy some postcards                                     at the gallery

see a policeman                                             at the hospital

watch films                                                     at the library

get some books                                              at the bank

see beautiful pictures                                   at the post office

Ps: Can I buy fruit at the library?

6. Вживання структури Where is the…?

1)T: Look at the map of the town. What buildings can you see? Is there a gallery/ museum/ cinema/…?

P1: Where is the cinema?

Ps: It is opposite/ next to/ behind/ near/ …the…

2) Speaking             Ps: There is a…          /    There isn’t a…

3) Game “Magic sentences”

1) Thepostofficeisnearthebank.

2) Thereisalibraryinourschool.

3) Thehotelisonthecornerofthestreet.

4) Therearemanybanksinourtown.

7. Listening.

There is a theatre, a museum, a concert hall, a cinema, a gallery and a circus in Art Street. The theatre is in the centre of the street. The concert hall is between the cinema and the gallery. The museum is opposite the cinema. The gallery is next to the concert hall. The circus is down the street.

8. Reading

Ex4, p122 (bus pass)

T: Where are the boys? Which bus should they take? Where should they get off?

 9. Writing    Choose the correct word.

1) We should buy a bus ___ (book, pass, passport).

2) Here ___ the bus stop. (is, am, are)

3) Let’s ___ off at the next stop. (take, get, go)

4) Don’t ___ take number 5 bus. It doesn’t go there (take, get, go).

5) Go to a ___. You can buy there any book you like (gallery, bookshop, library)

10. Group work

T: This is a plan of a new town. You are an architect. Write the words into the plan. Describe ther street. (Друга група ставить запитання)

Ps: Is there a … in your town?

IV Заключна частина уроку

1. Hometask

2. Підсумок уроку.  Guess the riddles

1) You can watch an interesting film there.

2) You can enjoy watching beautiful pictures.

3) You can see clowns and clever animals there.

4) There are a lot of interesting things there.

5) You can go shopping there.

6) You can see many doctors there.

(Учні підходять до дошки, на якій висять листочки із загадками, читають та відгадують будівлю. А лише потім перевертають листочок)

Тема : Планета Земля

Мета : Ознайомити учнів з новими лексичними одиницями; активізувати  вивчені лексико-граматичний матеріал; навчити утворювати ступені порівняння прикметників;

             розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички;

             виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки, м‘яч.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання

2. Бесіда з черговим

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

III Фонетична зарядка

In America it’s snowy,

And in Africa it’s hot.

In France it’s windy

In Spain it is not.

T: Is it rainy? Is it frosty?

IV АОЗ

1. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Mind map

T: What buildings can you see in town.

   theatre                                            TOWN                                         cinema

                   gallery                           post office                museum

                                                  police station

Ps: There is a museum in our town.

      There isn’t a gallery in our town.

2. Перевірка д/з.

Ex1,p120    words ex3,p121   (write ex2,p121)

3. Dictation

(Записувати лише назви будівель)

Bakery, library, bookcase, post office, museum, gallery, sofa, hospital, circus, bank, cooker, cinema, theatre, book, police station, fridge, restaurant, armchair.

V. Основна частина уроку.

1. Введення нової лексики

concert hall                     hotel

church                             a square

T: Make up sentences.

2. Work in pairs

P1: I like to go to the cinema. Let’s go to the cinema.

P2: Oh, with pleasure. / Thank you. I don’t want. I like to go to the …

3. Фізкультхвилинка

4. Game “Match”. Work in pairs

see a doctor                                                  at the police station

get money                                                     at the cinema

buy some postcards                                     at the gallery

see a policeman                                             at the hospital

watch films                                                     at the library

get some books                                              at the bank

see beautiful pictures                                   at the post office

Ps: Can I buy fruit at the library?

6. Вживання структури Where is the…?

1)T: Look at the map of the town. What buildings can you see? Is there a gallery/ museum/ cinema/…?

P1: Where is the cinema?

Ps: It is opposite/ next to/ behind/ near/ …the…

2) Speaking             Ps: There is a…          /    There isn’t a…

3) Game “Magic sentences”

1) Thepostofficeisnearthebank.

2) Thereisalibraryinourschool.

3) Thehotelisonthecornerofthestreet.

4) Therearemanybanksinourtown.

7. Listening.

There is a theatre, a museum, a concert hall, a cinema, a gallery and a circus in Art Street. The theatre is in the centre of the street. The concert hall is between the cinema and the gallery. The museum is opposite the cinema. The gallery is next to the concert hall. The circus is down the street.

8. Reading

Ex4, p122 (bus pass)

T: Where are the boys? Which bus should they take? Where should they get off?

 9. Writing    Choose the correct word.

1) We should buy a bus ___ (book, pass, passport).

2) Here ___ the bus stop. (is, am, are)

3) Let’s ___ off at the next stop. (take, get, go)

4) Don’t ___ take number 5 bus. It doesn’t go there (take, get, go).

5) Go to a ___. You can buy there any book you like (gallery, bookshop, library)

10. Group work

T: This is a plan of a new town. You are an architect. Write the words into the plan. Describe ther street. (Друга група ставить запитання)

Ps: Is there a … in your town?

IV Заключна частина уроку

1. Hometask

2. Підсумок уроку.  Guess the riddles

1) You can watch an interesting film there.

2) You can enjoy watching beautiful pictures.

3) You can see clowns and clever animals there.

4) There are a lot of interesting things there.

5) You can go shopping there.

6) You can see many doctors there.

(Учні підходять до дошки, на якій висять листочки із загадками, читають та відгадують будівлю. А лише потім перевертають листочок)

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 лютого 2021
Переглядів
1527
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку