Конспект уроку за темою "Види спорту" у 10 класі

Про матеріал

Урок розроблений для учнів 10 класу з метою ознайомити дітей з новою лексикою, розвивати навички аудіювання та усного мовлення, розвивати навички критичного мислення та виховувати віру в себе, прагнення до досягнення своєї мети.

Перегляд файлу

 

План-конспект уроку для 10 класу

 

Тема: Kinds of Sport

Цілі уроку:

Практична: ознайомити дітей з новою лексикою, розвивати навички аудіювання та усного мовлення

Освітня: розширити знання учнів про різні види спорту, відомих спортсменів

Розвиваюча: розвивати навички критичного мислення

Виховна: виховувати віру в себе, прагнення до досягнення своєї мети

Обладнання уроку: підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал, відеозапис

Схематичний план уроку

 

  1. Початок уроку. Привітання з учнями, повідомлення

теми та мети уроку.                                                                                   2 хв.

  1. Мовленнєва зарядка.                                                                            5 хв.
  2.  Перевірка домашнього завдання                                                       10 хв
  3. Робота з ЛО за темою «Спорт»                                                          10 хв
  4. Підготовка до аудіювання                                                                   3 хв
  5. Аудіювання                                                                                           6 хв
  6. Розвиток навичок усного мовлення                                                   7 хв
  7. Підсумки                                                                                               2 хв

 

Хід Уроку

Етап 1. Початок уроку. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.

Мета: Залучити учнів до роботи на уроці.

Прийом: Вітання та бесіда з класом.

T: Good morning! It’s nice to see you.

How are you?

Today we are going to discuss continue discussing various kinds of sport.

Is everybody ready to start the lesson?

Let’s start.

Етап 2. Мовленнєва зарядка.

Мета: занурити дітей у іншомовне середовище.

Прийом : настільна гра

T: Today we will start with a boarding game connected with sport, you will have one worksheet for the group of 4 people.

 

Етап 3. Перевірка домашнього завдання

Мета: перевірити якісність виконання домашнього завдання

Прийом: презентація проектів про улюблений вид спорту

T: What was your hometask?

Let’s start discussing your projects.

When one student answers, others should try to notice the mistakes in speech.

Етап 4. Робота з ЛО за темою «Спорт»                                  Мета: розширити словниковий запас учнів,

Прийоми: складання речень

 

T: Okay, now we are going to learn more phrases about sports.

 

1) Match the locations to the sports and make sentences.

The example: You can play football on a football pitch.

football pitch                         tennis

bowling alley                         basketball

basketball court                    boxing

ring figure                               skating

swimming pool                     bowling

tennis court                           football

cycle track                              cycling

ice rink                                    swimming

2)  Read the words and complete the sentences.

These words can help you:

football, golf, baseball, basketball, volleyball, tennis, hockey,

badminton, various forms of fishing, squash, fishing, sport fishing,

lacrosse, cricket, rugby, table tennis, gymnastics, rowing.

1. Balls are used … .

2. Clubs are used … .

3. Goals … .

4. Nets … .

5. Wickets … .

6. Sticks and bats … .

7. Rods and tackle … .

8. Racquets (rackets) … .

9. Rugby balls … .

10. Oars and boats … .

Етап 5. Підготовка до аудіювання                                 Мета: налаштувати учнів на сприймання тексту, усунути труднощі перед аудіюванням

Прийоми: семантизація ЛО, відповіді на питання

T: Now you are going to hear an inspirational story of one man.

Look at him, what is his name?

Yes, it is Cristiano Ronaldo. Who is he? Do you like him?

We are going to listen to his interview, but first let’s look at some words and phrases:

Coincidence

Football pitch

To improve

Dedication

 

Етап 6. Аудіювання

Мета: розвинути навички аудіювання

Прийоми: активне слухання, відповіді на питання, заповнення пропусків

T: Okay, let’s listen to the interview for the first time to find the answers to the questions. (audio from https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-3150179/Cristiano-Ronaldo-said-skinny-young-boy-hard-work-dedication-reached-top.html#v-4338669394001)

What was his problem in childhood?

 How often does he train?

 What is his attitude to training?

What do you know about this sportsman?

 Do you like him? Why?

 What do you think is a professional diet of a sportsman?

 

Good job! Now listen to it for the second time and fill in the gaps below.

1) I do much exercise extra outside the ________.

2) When I was ______ years old, most of the people told me, "Cristiano, you are very-very good ________ player, but you are very skinny, very _________."

3) You can ________ your body: you go gym; dedication and hard work.

4) I think it's going well on me: this is why I'm in good ____________almost all the year.

5) I'm not doing that kind of work because I have to, it's because it's ___________ of me.

 

What does this story teach us?

Етап 7. Розвиток усного мовлення

Мета: розвинути навички усного мовлення

Прийоми: монологічне мовлення

T: The last part of today’s lesson is a piece of speaking practice. There is a box with conversational cards on the table. Let’s take the cards in turns and speak on it for 30-40 seconds.

Етап 8. Підсумки уроку.

Мета: підсумувати проведену роботу, дати домашнє завдання

Прийом: бесіда з учнями.

T: What did we discuss today? What new things did you learn? What was difficult?
Your marks are…

Your hometask is to write a paragraph about your favourite sportsmen.

See you at the next lesson, bye!

 

docx
Додано
1 лютого 2022
Переглядів
1423
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку