Тема уроку: «Загальна характеристика водоростей.
Зелені водорості»
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови та процесів життєдіяльності водоростей; дати характеристику відділу Зелені водорості; формувати вміння і навички порівняння об'єктів природи; виховувати увагу, спостережливість, охайність, розвивати вміння працювати з підручником; здійснювати екологічне виховання
Обладнання: таблиці до теми, ілюстрації із зображенням, презентація «Хламідомонада. Багатоклітинні зелені водорості».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні поняття і терміни: талом (слань), альгологія, спори, водорості, хроматофор, фітопланктон.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Розминка
Життя продовжується. Ми знову зібралися на уроці біології. Ми такі схожі й такі різні!
Різні за статтю.
Ми схожі, бо люди, ми різні, бо особистості, наше різноманіття — це умова життя, це умова еволюції. А з чого ж починався процес еволюції на нашій планеті? Які організми з’явилися найпершими? Де зародилося життя на Землі?
На ці та всі інші запитання ми почуємо відповідь на сьогоднішньому уроці.
В біології, для дослідження та вивчення живих організмів застосовують такі методи:
Ми використаємо на уроці метод дослідження. А вивчати рослини і здійснювати дослідження без подорожей та екскурсій неможливо, тому ми сьогодні на уроці біології здійснимо заочну подорож в невідоме Царство. В те Царство, де володарем всіх живих організмів є Богиня Флора.
II. Актуалізація опорних знань
Дійсно так! Це Царство - Рослини. В цьому Царстві ми познайомимось з найдавнішими рослинами планети. Розглянемо їх зовнішню будову та процеси життєдіяльності.
Богиня Флора своє Царство закрила на сім замків і нікого не пускає. Пускає лише в тому разі, коли учні дадуть відповіді на її запитання. А відповіді стануть тими ключами, які відкриють ці замки.
Замок№1
Яка будова рослини?
Замок№2
Яка основна функція кореня?
Замок№3
Для чого призначені листки?
Замок№4
Яка будова квітки? Які функції вона виконує?
Замок№5
Якими способами розмножуються рослини?
Замок№6
Що таке подвійне запліднення?
Замок№7
Що таке запилення? Які види запилення ви знаєте?
Відповівши на ці запитання, ми можемо розпочати подорож в Царство Рослини.
А як ви думаєте, діти, яке Царство Рослини? Що воно собою являє?
Так! Дійсно різноманітне, красиве і приваблююче…(показ слайдів на комп’ютері)
Всі рослини дуже різноманітні. І тому групуються у Відділи:
Відділ Водорості
Відділ Мохоподібні
Відділ Папоротеподібні
Відділ Плауноподібні
Відділ Голонасінні
Відділ Покритонасінні
А познайомимось ми з особливостями будови та процесами життєдіяльності Водоростей.
III. Оголошення теми і мети уроку
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Наша подорож складається з таких зупинок:
1 зупинка - Історична
2 зупинка - Біологічна
3 зупинка – Анатомічна
4 зупинка – Фізіологічна
5 зупинка - Альгологічна
6 зупинка – Краплинки – цікавинки
1 зупинка - Історична
Розповідь учителя
Водорості — найдавніша група рослин на Землі, які з’явилися близько 800 млн. років тому. Ці рослини появились у воді і були одноклітинні. Потім з часом з’явилися багатоклітинні.
Водорості насичували воду киснем. Що забезпечувало життя тваринним організмам.
2 зупинка - Біологічна
1.Розповідь учителя
Відомо близько 50 тис. видів цих організмів. Водорості надзвичайно різноманітні: серед них відомі одноклітинні. Багатоклітинні та колоніальні. Розміри від мікроскопічних до десятки метрів.
Водорості поширені у водному середовищі, на стовбурах дерев та у грунті.
В залежності від зовнішньої будови і забарвлення водорості поділяють на Зелені, Бурі, Червоні і Діатомові.
3 зупинка – Анатомічна
Вивчаючи будову водоростей, можна зробити такі висновки:
4 зупинка – Фізіологічна
5 зупинка - Альгологічна
На цій зупинці більш глибше ознайомимось із особливостями будови та процесами життєдіяльності Зелених водоростей
2.Робота з підручником (мал.. 130)
Учитель: Діти роздивіться будову зеленої одноклітинної водорості хламідомонади.
Будова водорості:
Процеси життєдіяльності
6 зупинка – Краплинки – цікавинки
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Дати відповіді на запитання
• Що таке альгологія?
• Які організми називають водоростями?
• Чому водорості належать до нижчих рослин?
• Які особливості будови тіла водоростей?
• Як розмножуються водорості?
• За якою ознакою і на які відділ поділяють водорості?
• Запропонуйте гіпотези про те чому водорості існують лиш у водному середовищі.
2. Завдання «Заповни клітинки»
Запитання
• Спосіб живлення водоростей. (Автотрофний)
• Наука, що вивчає водорості. (Альгологія)
• Нестатеве покоління у життєвому циклі рослин. (Спорофіт)
• Клітина, що утворюється внаслідок злиття двох гамет. (Зигота)
• Тіло водорості. (Талом)
• Спеціалізована клітина нестатевого розмноження. (Спора
а |
в |
т |
0 |
т |
Р |
|
Ф |
н |
и |
й |
|
|
а |
л |
ь |
г |
|
л |
0 |
г |
і |
я |
|
|
с |
п |
0 |
р |
0 |
ф |
і |
т |
|
||
|
|
3 |
и |
г |
т |
а |
|
|
|||
|
|
т |
а |
л |
|
м |
|
|
|
||
|
|
|
с |
п |
|
р |
а |
|
|
3. Вправа «Закінчи речення»
• Хламідомонада через оболонку вбирає... (поживні речовини і воду)
• Хлоропласт у хламідомонади має форму... (чаші)
• На світлі у хроматофорі в процесі...(фотосинтезу) утворюється... (крохмаль) і виділяється...(кисень)
• Хламідомонада під час дихання вбирає... (кисень) і виділяє...(вуглекислий газ)
4. Вправа «Німий малюнок»
• Запишіть, що зображено під кожною цифрою
(Рис хламідомонади)
5.Виправи помилки Незнайка
Тіло водоростей складається з кореня і пагона з листками.
Водорості бувають тільки багатоклітинні. Ростуть переважно на суходолі у зволожених місцях. Водорості розмножуються вегетативним способом.
Живлення відбувається за допомогою вбирання поживних речовин коренем.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Вивчити текст параграфа 35-36 За бажанням: підготувати повідомлення про Бурі, Червоні та Діатомові водорості.
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
0 |
|
|
|
|
||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
0 |
|
|
|
|
||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
0 |
|
|
|
|
||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|