Контроль писемного мовлення як важливий засіб розвитку пізнавальної діяльності учнів на уроках англійської мови

Про матеріал
Дана методична розробка присвячена проблемам вдосконалення навичок писемного мовлення. У ній оформлені підсумкові уроки з англійської мови з тем у 8 класі за підручником Оксани Карпюк. Може надати велику допомогу у школі в реалізації навчальних завдань і служити гарною підмогою у роботі вчителів англійської мови. Під час написання роботи вчитель детально вивчила проблему контролю писемного мовлення з англійської мови в школі. Були вивчені види, форми, функції, методи контролю в навчанні англійської мови. Було розглянуто психолого-педагогічні особливості та етапи розвитку вмінь писемного мовлення в методиці навчання англійської мови. Автор роботи: Сайтарли Лариса Миколаївна – вчитель англійської мови, спеціаліст вищої категорії, «старший учитель» ВЛАДИЧЕНСЬКОГО ЛІЦЕЮ БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Контроль писемного мовлення

як важливий засіб розвитку

пізнавальної діяльності учнів

на уроках англійської мови

 

 

 

 

 

 

                                                                         Сайтарли Лариса Миколаївна

                                                                         вчителька  англійської мови

                                                                        вища категорія, «старший учитель»

                                                              ВЛАДИЧЕНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ

                                                                        БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

                                                   ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

 

2024р

 

      Дана методична розробка  присвячена проблемам вдосконалення навичок  писемного  мовлення. У ній оформлені підсумкові уроки з  англійської мови з тем у 8 класі за підручником Оксани Карпюк.  Може надати велику допомогу у школі в реалізації навчальних завдань і служити гарною підмогою у роботі вчителів англійської мови.

      Під час написання роботи вчитель детально вивчила проблему контролю писемного мовлення з англійської мови в школі.  Були вивчені види, форми, функції, методи контролю в навчанні англійської мови. Було розглянуто психолого-педагогічні особливості та етапи розвитку вмінь писемного мовлення в методиці навчання англійської мови.

Автор роботи:

     Сайтарли Лариса Миколаївна – вчитель англійської мови, спеціаліст вищої категорії,  «старший учитель»  ВЛАДИЧЕНСЬКОГО ЛІЦЕЮ БОЛГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст

Вступ……………………………………………………………………………..4

Контроль у навчанні. Поняття «контроль». Функції контролю ................................. .............................................................................5

Види і форми контролю ............ ......................................... .............................  6

Методи контролю ............................................................... ............................    7

Етапи розвитку умінь писемного мовлення в методиці навчання іноземних мов……………………………………………………………………………….10 Письмова комунікативна компетенція. Різні вміння писемного мовлення  іноземною мовою……………………………………………………………….11

ВИСНОВКИ ........................................................................................................13

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ  ДЖЕРЕЛ .........................................................14

ДОДАТКИ. Розробки підсумкових уроків в 8 класі (О. Карпюк)................................................................................................................15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вступ

Тема. Контроль писемного мовлення  як важливий засіб розвитку пізнавальної діяльності учнів  на уроках англійської мови

Мета: вивчення видів і форм контролю на уроках англійської  мови в школі, психолого-педагогічних особливостей та етапи розвитку умінь писемного мовлення в методиці навчання іноземних мов.

Завдання:

1. Ввести поняття «контроль».

2. Описати функції контролю.

3. Дати характеристику видам і формам контролю.

4. Окреслити психолого-педагогічні особливості писемного мовлення.

5. Познайомитись з етапами розвитку умінь писемного мовлення в методиці навчання іноземних мов.

6. Зробити висновки

Актуальність: проблема контролю та контрольно-оцінної діяльності є актуальною, так як всі знання, передані вчителем учневі, навички та вміння,  повинні бути проконтрольовані і оцінені. Тільки осмислений і правильно організований контроль може сприяти досягненню цілей і завдань навчання.

Практична цінність: контроль є невід'ємною частиною узагальнюючого уроку, сприяє формуванню стійких і усвідомлених знань, дає можливість кожному учневі працювати в доступному йому темпі, з поступовим переходом від одного рівня розвитку знань до іншого.

Новизна: вивчення та узагальнення сучасного рівня проблеми, висвітлення власного підходу, виділення об'єктів контролю і вибір найбільш надійних і ефективних форм реалізаціі.

Метод дослідження: аналіз першоджерел, метод системного аналізу.

Сфера застосування: підсумкові уроки з  англійської мови в 8 класі (О.Карпюк)

 

                                          

                                         Контроль у навчанні

Поняття «контроль». Функції контролю.

      Контроль є невід'ємною частиною процесу навчання. Контроль має місце на всіх стадіях процесу навчання, але особливого значення набуває після вивчення якого-небудь розділу програми і завершення ступеня навчання. Контроль на уроках іноземної мови повинен відображати специфіку іноземної мови як навчального предмета. Засвоєння іноземної мови  зараховує до групи практичних дисциплін, передбачає в першу чергу оволодіння способами користування мовою в різних видах діяльності і сферах спілкування. Тому контроль знань системи мови не дає уявлення про практичне володіння мовою, тобто про рівень комунікативної компетентності. Отже, провідним об'єктом контролю на заняттях з мови є мовні вміння. Контроль же навичок виконання дій і операцій з мовним матеріалом при комунікативному навчанні повинен бути спрямований не стільки на перевіркузнань лексичних одиниць і вміння утворювати з їх допомогоюграматичні форми, скільки на вміння виконувати дії з ними при оформленні своїх думок і розумінні думок інших людей, які говорять  мовою, що вивчається.

      На заняттях з мови прийнято виділяти такі функції контролю:

-діагностичну - визначає рівень володіння мовою відповідно до програмних вимог. Об'єктами контролю тут є засоби спілкування і діяльність спілкування при провідній ролі останньої;

-навчальну - сприяє повторенню і закріпленню пройденого матеріалу, отже, контроль є одним із способів навчання мови;

-керуючу-забезпечує управління процесом оволодіння мовою завдяки використанню спеціальних навчальних матеріалів і розробленою методикою їх застосування в ході контролю;

-коригувальну - проявляється у внесенні викладачем змін в процес навчання мови на основі отриманих в ході контролю даних;

-стимулюючу - створює позитивні мотиви навчання. Проведення або очікування контролю стимулює навчальні дії учнів, є додатковим фактором їх навчальної діяльності;

-оціночну - дозволяє винести судження про результати діяльності як учня, так і навчальної ефективності самого процесу навчання.

     Таким чином, можна зробити висновок про те, що якщо контролюючі завдання містять в собі і виконують всі перераховані вище функції, то контроль може стати високоефективним засобом перевірки знань учнів.

Види і форми контролю

     Виділяється кілька видів контролю. Види контролю можна пояснити наступним чином:

     Поточний контроль - систематична перевірка засвоєння знань, умінь і навичок на кожному уроці, оцінка результатів навчання на уроці.

     Тематичний (періодичний) контроль здійснюється після повних розділів програми, періоду навчання.

     Підсумковий контроль проводиться напередодні перекладу в наступний клас чи зміни навчання. Його завдання - зафіксувати мінімум підготовки, який забезпечує подальше навчання.

    Що стосується іноземної мови, то розрізняють попередній, поточний, проміжний і підсумковий види контролю.

    Мета попереднього контролю (або контролю готовності до оволодіння діяльністю) полягає в тому, щоб встановити вихідний рівень володіння мовою і властиві учням індивідуально-психологічні якості, які сприяють успішності навчання (пам'ять, увага, інтереси, загальний розвиток, схильності). Такий контроль забезпечує диференційований підхід до навчання і дозволяє, по-перше, намітити стратегії навчання мови і, по-друге, сформувати навчальні групи з урахуванням підготовки та психологічних розвитку учнів.

      Поточний контроль дозволяє судити про успішність оволодіння мовою, процес становлення і розвитку мовних навичок і умінь. Цей контроль повинен бути регулярним і спрямованим на перевірку засвоєння учнями певної частини навчального матеріалу.

     Проміжний контроль проводиться після закінчення вивчення теми. Він дозволяє судити про ефективність оволодіння розділом програмного матеріалу.

     Підсумковий контроль спрямований на встановлення рівня володіння мовою, досягнутого в результаті засвоєння значного за обсягом матеріалу (в кінці семестру, навчального року). Особливість такого контролю полягає в його спрямованості на визначення насамперед рівня комунікативної компетенції. Для цього використовуються спеціальні тести, що дозволяють з достатнім ступенем об'єктивності оцінити результати навченості кожного учня.

      Ефективність контролю багато в чому залежить від того, наскільки він відповідає вимогам дидактики і методики навчання іноземним мовам. Основними вимогами, що висуваються до контролю, є його об'єктивність, регулярність, диференційований характер, а також ясність і чіткість формулювання контрольних завдань.

      Контроль може бути індивідуальним, фронтальним, груповим, парним. Кожна з перерахованих форм може здійснюватися усно або письмово. Вибір тієї чи іншої форми залежить від об'єкта перевірки (аспект мови - вид мовленнєвої діяльності) і виду контролю (підсумковий, поточний).

                                              Методи контролю

       Для встановлення рівня володіння монологічним мовленням більше підходить індивідуальний контроль, так як свідчить про досягнення кожного учня. Тому він найбільше підходить для перевірки рівня володіння мовою в ході підсумкового контролю.   Перевага  індивідуального контролю - можливість з достатньою глибиною оцінити рівень підготовки учня.       Недоліки пов'язані з наступними обставинами:

а) мале охоплення учнів  під час уроку;

б) зниження активності інших учнів під час бесіди з одним із учнів.

      Фронтальний контроль протікає в формі бесіди викладача з усіма учнями групи, які зі своїх місць відповідають на його питання. Може проводитися кілька разів протягом одного заняття.  Переваги фронтального контролю:

- можливість охоплення перевіряючим одночасно всіх учнів групи;

- висока активність учнів;

- високий темп роботи, який може варіюватися в залежності від складності завдання і готовності учнів.

       До недоліків відносять його поверхневий характер через розпорошеність уваги вчителя між учнями і неможливості приділяти більше уваги кожному. Таким чином, при фронтальному контролі труднощі пов'язані зі складністю фіксації уваги на роботі всіх учнів і, отже, можливої ​​недостатньої об'єктивністю оцінки їх відповідей.   З цієї причини фронтальний контроль найбільше підходить для поточної перевірки, але не для підсумкової, оскільки в цьому випадку немає можливості визначити вміння учнів з достатньою глибиною і повнотою.

      Груповий контроль проводиться у формі виконання завдання, що адресується всім учням групи.   Варіантом групового контролю є парний контроль, що набув поширення за останні роки. Учні працюють в парі, виконуючи запропоноване завдання.

    Крім видів контролю, методисти також розглядають різні його форми. Виділяють такі форми контролю як:

Індивідуальна (учня запитують в індивідуальному порядку).

Фронтальна (опитування всього класу).

Усна (опитування в усній формі).

Письмова (опитування в письмовій формі).

Прихована (учень не знає, що його контролюють).

Відкрита (учень знає, що його контролюють).

     Широке різноманітність форм контролю дозволяє вчителю перевірити саме ті, знання і вміння, які його цікавлять в момент проведення контролю, а також виявити ефективність методів і прийомів навчання. Види контролю допомагають провести своєчасний контроль, в залежності від мети і моменту поведінки контролю.

     Під час проведення контролю дуже важливим аспектом є вибір методу контролю, так як від цього залежить ефективність проведеного контролю. Сучасна дидактика виділяє наступні методи контролю:

1. Методи усного контролю - бесіди, розповідь учня, пояснення, читання тексту. Основу усного контролю складаємонологічна відповідь учня.

2. Методи письмового контролю - контрольна робота,  твір. Забезпечує глибоку і всебічну перевірку засвоєння, оскільки вимагає комплексу знань і вмінь учня.

3. Спостереження.

4. Виконання практичних робіт - лабораторних дослідів, в основі яких лежить спостереження за процесом і результатом. Можна вважати ефективним, але мало застосовуваним способом перевірки результатів навчання.

5. Дидактичні тести - є методом перевірки результатів навчання. Зазвичай вони досить об'ємні і ефективні. Тести, за своєю суттю, відрізняються від інших методів педагогічного контролю.

Отже, можна зробити висновок, що є широке розмаїття методів і форм контролю. Процес навчання не може існувати без контролю навчання. Кожному процесу передачі знань необхідна перевірка отриманих учнями знань з метою нагляду за ефективністю засвоєння знань. Безліч різних методів і форм контролю дає вчителю можливість вибору, в залежності від індивідуальних особливостей учнів. Контроль має сім різнобічних функцій, під час виконання яких можна домогтися високоефективного результату.

Етапи розвитку умінь писемного мовлення в методиці навчання                      іноземних мов

       З появою сучасних технологій в навчанні іноземної мови розвиток навичок писемного мовлення набуває великого значення і стає об'єктом дослідження для багатьох сучасних вчених. За останні десятиліття урок іноземної мови не раз змінювався, а з появою інформаційно-комунікаційних технологій вчителі та учні отримали абсолютно нові можливості для своєї діяльності. Вчені виділяють шість різних етапів розвитку методики навчання іноземним мовам.

       Перший етап розвитку припадав на 1917-1930 рр. Головна умова цього періоду було зберегти предмет «Іноземна мова» в шкільному навчанні. Тому в цей період в школі не вчили писемне мовлення. У центрі навчання був текст і вміння його розуміти.

       Наступний період охоплює воєнні та поіслявоєнні роки. У цей період навчали читання та перекладу тексту. На даному етапі відбулася відмова від навчання усного мовлення. Письмова мова служила допоміжним засобом навчання та використовувалася для того, щоб робити записи.

        У 1960-і рр. інтерес до мови зріс і, разом з ним, починали змінюватися принципи навчання, але письмо, як і раніше, залишалося лише допоміжним засобом навчання інших видів мовної діяльності.

   Четвертий етап розвитку методики навчання іноземним мовам характеризувався тим, що навчання було направлено на розвиток мовної діяльності, але письму все ще відводилася другорядна роль. Одним з найбільш ефективних вправ вважалося списування і різні види диктантів. На даному етапі розвитку методики навчання іноземних мов вчені відзначали, що манера письма грає дуже істотну роль в процесі шкільної освіти.

       З появою ТСО (1980-ті рр.) починається п'ятий етап розвитку методики викладання іноземних мов. Тут величезна роль відводиться самостійній роботі школярів. Також на цьому етапі широкого поширення набули різні напрямки методики, однією з яких була комунікативна методика навчання. Так, провідною стає мовна діяльність в її основних проявах: говоріння, аудіювання, читання, письмо.

     Наступний етап розвитку методики навчання іноземним мовам відображає її сучасний розвиток. Сучасна методика розглядає в якості головних властивостей іноземної мови такі його якості, як комунікативність, системність, функціональність. В основі навчання іноземної мови лежить комунікативна компетенція, успішне формування якої залежить від сформованості всіх навичок мовленнєвої діяльності: читання, говоріння, аудіювання та письма. На даному етапі розвитку суспільства змінюється соціальне замовлення, який стає основним на наступному ступені розвитку умінь писемного мовлення.

                              Письмова комунікативна компетенція.

Різні вміння писемного мовлення  іноземною мовою.

      З появою технологій Веб  сучасна людина повинна вміти не тільки говорити і читати іноземною мовою, а й висловлювати свої думки письмово. Спілкування сьогодні частково перенесено в віртуальну освітнє середовище, і від того, як людина вміє висловлювати свої думки письмово, залежить його успішна взаємодія з іншими людьми. Вчені починають виділяти різні вміння писемного мовлення  іноземною мовою: наприклад, написати особистого листа, вітальну листівку, правильно оформлюючи їх з точки зору етикету, заповнити простий формуляр (в готелі, при оформленні заяви), написати саму елементарну записку з проханням прийти, подзвонити, а також робити виписки потрібної інформації з тексту. Виділяють наступні цілі навчання писемного мовлення: навчити учнів писати іноземною мовою ті ж тексти, які освічена людина вміє писати рідною мовою: заповнення анкет, написання різних видів листів і відповідей на них, включаючи як особисті, так і офіційні, складання автобіографії / резюме, написання заяв, написання рецензій, написання анотацій, написання доповідей, написання творів / есе, написання вітальних листівок, написання записок. Учні повинні вміти в рамках найбільш типових ситуацій спілкування робити виписки з тексту, складати і записувати план прочитаного або прослуханого тексту, писати коротке привітання, висловити побажання, письмово заповнити формуляр (вказати ім'я, прізвище, стать, вік, громадянство, адреса), написати особистого листа, в якому розпитати адресата про його життя, справах, повідомити те ж саме про себе, висловити подяку, використовуючи матеріал однієї або кількох тем, засвоєних в усному мовленні, вживаючи формули мовного етикету, прийняті в країні мови, що вивчається.

      Проте, для того щоб учень навчився успішно створювати письмові повідомлення  іноземною мовою і успішно спілкуватися, вчитель повинен пам'ятати, що процес письма - це складний психолого-педагогічний процес, який має свої особливості. Тому коли учень вчиться писати іноземною мовою, у нього часто виникають проблеми в передачі своїх думок у формі письмового повідомлення. Учні допускають різні помилки: під час написання слів діти пропускають букви, порушують порядок слів у реченні, плутають вживання артиклів, допускають граматичні помилки, що може бути пояснено відсутністю правильно сформованих початкових навичок. Існує цілий ряд психологічних досліджень, які присвячені взаємозв'язку і походженням усного та писемного мовлення, а також механізмам мозку, які задіяні людиною в процесі створення усного та письмового повідомлення.

       Процес оволодіння письмовою мовою, на відміну від усного мовлення, - це процес осмислений, і відбувається він зовсім по-іншому. Відповідно, існує цілий ряд відмінностей в побудові писемного та усного мовлення. Усне мовлення людини засноване на переживаннях. Письмова мова, навпаки, продумана і усвідомлена. Можна зробити висновок, що процес письма включає  багато різноманітних компонентів і включає відмінності головного мозку, які пов'язані між собою. Таким чином, вивчивши дослідження вчених, присвячених психолого-педагогичним особливостям походження писемного мовлення, а також етапи формування та розвитку вимог до вмінь писемного мовлення  іноземною мовою, вважають, що спочатку навчання письмо виступало як допоміжний вид діяльності учнів, але поступово, ускладнюючи вправи, письмо переходило в самостійне вміння, яке учень може використовувати в реальному житті для здійснення письмовій міжкультурної комунікації.

       Кожен етап розвитку дитини відповідає розвитку певних вмінь писемного мовлення. Вправи на розвиток навичок писемного мовлення повинні вводитися на початковому етапі навчання разом з усно-фонетичним курсом і починатися з простих вправ, таких як списування, заповнення пропущених букв в знайомих словах, диктанти простих слів, звукобуквенні диктанти. Ускладнюючи роботу, учні вдосконалюють свої вміння і поступово оволодівають письмовій комунікативної компетенції разом з іншими вміннями мовної діяльності.

                                                     ВИСНОВКИ

      У своїй роботі я розглянула такі питання як поняття контролю, функції, види, форми і методи контролю в навчанні іноземним мовам. В ході  роботи з'ясувалося, що контроль є важливим засобом розвитку пізнавальної діяльності учнів, вдосконалення, закріплення, і практичного застосування знань, умінь, навичок. Він є невід'ємною частиною будь-якого уроку, сприяє формуванню стійких і усвідомлених знань, дає можливість кожному учневі працювати в доступному йому темпі, з поступовим переходом від одного рівня розвитку знань до другому. Контроль на уроках іноземної мови повинен відображати специфіку іноземної мови як навчального предмета. Засвоєння іноземної мови, зараховує до групи практичних дисциплін, передбачає в першу чергу оволодіння способами користування мовою в різних видах діяльності і сферах спілкування.

       Проблемами контролю займалися багато вчених, і ця тема нині залишається актуальною, особливо зараз, коли шкільна освіта переходить на Нову Українську Школу. Таким чином, мета і завдання, поставлені на початку  роботи досягнуті, а рішення проблеми контролю пов'язане з вирішенням цілої низки проміжних завдань.

      Можна зробити висновок, що процес письма включає в себе багато різноманітних компонентів і включає відмінності головного мозку, які пов'язані між собою. Таким чином, вивчивши дослідження вчених, присвячених психолого-педагогичним особливостям походження писемного мовлення, а також етапи формування та розвитку вимог до вмінь писемного мовлення  іноземною мовою, вважають, що спочатку навчання письмо виступало як допоміжний вид діяльності учнів, але поступово, ускладнюючи вправи, письмо переходило в самостійне вміння, яке учень може використовувати в реальному житті для здійснення письмової  міжкультурної комунікації.

 

                               СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Гальскова Н.Д., Гез Н.І. Теорії навчання іноземним мовам. "Академія", 2007

2. Горлова Н.А. // Іноземні мови в школі. - 2005. - №3. - С. 19-27

3. Клементьєва Т.Б. Методика навчання іноземних мов. Каро, 2003

4. Конишева А.В. Контроль результатів навчання іноземної мови. "Каро", 2004

5. Сисоєв П.В., Євстигнєєв М.Н. Методика навчання іноземної мови з використанням нових інформаційно-комунікаційних інтернет-технологій, 2010.

6.Сисоєв П.В. Дидактичні властивості і функції сучасних інформаційних і комунікаційних технологій // Іноземні мови в школі. 2012. № 6. С. 12-21.

        7. Титова С.В. Інформаційно-комунікаційні технології в гуманітарній освіті, 2009.

8. Соловова Є.М. Методика викладання іноземних мов, 2002.

9. Гальскова Н.Д. Сучасна методика навчання іноземних мов, 2003.

10. Щукін О.М. Навчання іноземним мовам: теорія і практика, 2004.

11. Карпюк О. Англійська мова 8клас. «Астон», 2016

12. Кіктенко Т.М. Англійська мова 8клас. «Основа», 2016

13. Мясоєдова С.В. Англійська мова 8клас. «Ранок», 2016

 

ДОДАТКИ.

Розробки підсумкових уроків в 8 класі (О. Карпюк).

1. Unit 1 Тема 1 «It is your life. Family and friends»

2. Unit 1 Тема 2 «It is your life. A healthy lifestyle»

3. Unit 2  Тема3 «Your school time. What`s your school like?»

4. Unit 2 Тема 4 «Your school time. Are you a good team?»

5.Unit 3  Тема 5  «Your preferences.  Do you need a book? »

6. Unit 3  Тема 6«Your preferences. Music is heard everywhere»

7. Unit 4  Тема 7 «Broaden your mind.  A daily, a weekly, a monthly»

8. Unit 4 Тема 8 «Broaden your mind.  Geographical outlook»

 

 

 

 

 

 

 

 

Unit 1. IT'S YOUR LIFE

Topic 1. IT'S YOUR LIFE. FAMILY AND FRIENDS.

Цілі: формувати навички самостійної роботи зі словником, вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички     усного мовлення й читання; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; виховувати відповідальне ставлення до сім'ї та друзів.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

                                                        Procedure

                                                     І. Іntroduction

1. Greeting

      Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “It s your life. Family and friends”. You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                 II. Warm-up

Answer the questions.

1) What kind of people are your teachers and classmates? Can some of them be your friends?

2) Do you have friends in your family? What are they like?

3) Are you a good friend?

4) Are you always ready to help your friends?

5) Have you got many friends?

                                              III. Main part

1. Practice the vocabulary. Match the opposites to the adjectives. Use the dictionary if it is necessary.

1) clever

a) rude

2) quiet

b) mean

3) polite

c) pessimistic

4) funny

d) boring

5) optimistic

e) noisy

6) concerned

f) stupid

7) careful

g) calm

8) hard-working

h) serious

9) generous

i) yielding

10) exciting

j) indifferent

11) stubborn

k) careless

12) aggressive

l) cheerful

13) brave

m) cowardly

14) touchy

n) lazy

(Key: 1) f, 2)e, 3) a, 4) h, 5) c, 6) j, 7) k, 8) n, 9) b, 10) d, 11) i, 12) l, 13) m, 14) g)

2.Write down the answers of the questions.

1) Can you play the guitar?

2) Where were you born?

3) What are you interested in?

4) When are you going to travel?

5) What countries have you visited? 

3. What features of character should a good friend have? Use the adjectives from the table above. Write down four sentences.

If you want to be a good friend you

should be

shouldn’t be

generous.

mean.

 

Good friends ... (try to)

understand

to be nice to

help

agree with

have arguments with

fight with

each other.

4. Give English equivalents to the following Ukrainian words and expressions:

мати багато спільного-

добре ладнати-

трудоголік-

братися (за нове хобі)-

додаткові заняття-

дивак-

група друзів-

дражнити-

підводити-

5. Vocabulary practice. Complete the sentences with the words (came across, get on with, have a lot in common, catch up with, pretend, weirdoes, tease)

1) Go on ahead. I’ll ... you later.

2) There are always a lot of ... nearby that square.

3) Let’s ... we’re at the seaside.

4) I ... my old diary in my desk last week.

5) Dan was one of the kids who used to ... me at school.

6) I hope I’ll ... my new classmates.

7) They have the same interests, like the same food. I must say they ... .

(Key: 1- catch up with, 2- weirdoes, 3- pretend, 4- came across, 5- tease, 6- get on with, 7- have a lot in common)

6. Complete the sentences (selfish, overprotective, stubborn, complaining, polite,  thoughtful, generous)

1) I told him it was a bad idea, but Dave’s so ... that he just never listens.

2) My sister’s really ... . She’s always buying things for her friends.

3) Let us be kind and ... and not to be unkind and hurt other people.

4) How can you be so ... ?

5) The managers were very ... and helpful.

6) Her parents are ... . She isn’t allowed to go hiking.

7) You are so ...! You have never liked any hotel!

(Key: 1- stubborn, 2- generous, 3- thoughtful, 4- selfish, 5- polite, 6- overprotective, 7- complaining)

7. Vocabulary practice. Match the adjectives and their definitions.

 

                                 Someone who

1) brave

a) always remembers your birthday

2) stubborn

b) behaves correctly and carefully

3) thoughtful

c) only thinks about him / herself

4) selfish

d) always tells the truth

5) serious

e) is not frightened of anything

6) generous

f) likes to keep things in their correct place

7) tidy

g) doesn’t laugh or make jokes very often

8) optimistic

h) is unwilling to change his/her mind

9) honest

i) likes to give money, help or presents

10) polite

j) always believes good things will happen

(Key: 1 e, 2 h, 3 a, 4 c, 5 g, 6 i, 7 f, 8 j, 9 d, 10 b)

8. Reading.  Read  the text and do the tasks (True or False)

                                                      A GOOD FRIEND

         Three men were travelling in South Africa. For about a week they had almost no food. At last one of them said that he would go out of the hut, where they were staying, and bring back something to eat even if it were a lion. He hadn’t gone far when he met a lion. As the lion rushed towards him, he turned and ran in the direction of the hut. When he ran up to the hut door, which was open, he stumbled and fell and the lion burst into the hut. The man jumped to his feet, closed the door and shouted to his friends inside: «Here you are, mates! Skin that one, while I’ll be looking for another».

1. Five men were traveling in Australia.

2. Three men were hunting in Brazil.

3. Three men were staying in a small inn.

4. Three men went to the forest to look for some food.

5. «The food» ran to them itself.

9. Write down one of the compositions  “ My best friend”  or “ My family”.

                                                       My best friend

      My best friend is called Eva. She is a real friend. She never lets me down. We go to the same school. She is also the best swimmer. At the weekend in the morning we play water polo for two hours which is great. We play tennis, go hiking, horse riding. My friend is very good at playing the piano. I listen to her and sing.  We like to walk together, discuss different life problems. We like to celebrate birthdays. My friend Eva is very popular. She has got a lot of friends. I think she is very cool. I love my best friend Eva.

My family

       I am 15 years old. I live with my brother and parents. My mum works for an advertising agency. Her job is very interesting. I help my mother about the house. My father is workaholic. He works for a big publishing company. He works late hours. When I go out he wants me to be back by 10 o clock. I would like to be a designer. I have taken up extra painting classes. My brother is 18. He spends most of the time on his skateboard. He has got many friends. I love my family. 

IV. Summary

V. Homework  (Do ex.3, p.29)

 

                                             

                                              Unit 1. IT'S YOUR LIFE

Topic 2.  IT'S YOUR LIFE. A HEALTHY LIFESTYLE.

Цілі: вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички письма й читання, формувати навички вживання Present Continuous; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; виховувати позитивне ставлення до здорового способу життя.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

                                                        Procedure

                                                   І. Іntroduction

1. Greeting

    Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “It is your life. A healthy lifestyle”. You will practice the vocabulary, grammar, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                II. Warm-up

Answer the questions.

1) How many hours of sleep do you need daily?

2) Do you try to go to bed and get up at certain hours every day?

3) Do you think you have a healthy lifestyle?

4) What time do you usually go to bed?

5) What time did you get up this morning?

                                               III. Main part

1. Reading and writing. Read the tips and write them down into two columns as if teens and their parents give advice to each other.

1) Be different.

2) Control your temper.

3) Respect our feelings.

4) Praise us, because your opinion is very important.

5) Be grateful for what you’ve got.

6) Know who your friends are.

7) Be confident.

8) Don’t take out bad mood on us.

9) Let us have our privacy.

10) Don’t compare us to our brothers and sisters, because you make us feel stupid.

11) Don’t tell our secrets to other people.

12) Never give us the silent treatment.

13) Have fun with us. Don’t be afraid to take us places and have good times with us.

14) Don’t feel shy and do your best to achieve your goal.

Teens’ advice

Parents’ advice

 

 

2. Give some pieces of advice and write down the answers.

1) Your classmate has got a terrible headache.

2) Your classmate is cold.

3) Your classmate is putting on weight.

4) Your classmate doesn’t know where to spend his holiday.

a) You should put on a sweater.

b) You’d better to go to the mountains.

c) You should go on a diet.

d) You’d better go home and lie down for an hour.

(Keys: 1) d, 2) a, 3) c, 4) b)

3. Look at this list of free time activities.  Write down four sentences what are your likes and dislikes.

Sport      Outdoor  activities

Best of all I like ... .

Watching TV

I like ... a lot.

Going to the cinema

I don’t like ... .

Reading books and magazines

I don’t like ... at all.

Listening to music

I’m crazy about ... .

Going to the theatre

I’m keen on ...

4. Vocabulary practice. Complete the sentences with the words from the box.

Alarm clock, asleep, bedtime,  get up, insomnia, morning person, nightmares, night owl, wake up, go to bed.

1) I love to stay up very late and watch TV or surf the Net. All my friends call me a

... .

2) When I worry too much about my school grades, I have ... . I can’t sleep very well.

3) My ... is really very loud. It wakes me up, and it also wakes my neighbors up!

4) Watching scary movies gives me ... .

5) My classmate is a ... . He loves to get up at 6:00 every morning and exercise before class.

6) I always go to bed at 10:30 p.m., but our son is only four years old, so his ... is at 8:30.

7) Getting enough sleep is very important. I usually go to bed at 10 p.m. and I ... at 6 a.m.

8) It’s 11 pm. It’s time to ... . It’s bedtime.

(Key: 1- night owl, 2- insomnia, 3- alarm clock, 4- nightmares, 5 -morning person, 6- bedtime, 7 -wake up, 8- go to bed)

5. Reading.  Read the text. What health habits is it about? Which of them are good and which are bad health habits? Write down them  according to the text.

     Being overweight and physical inactivity are known from ancient times. They are joined by the modern bad habits: smoking and drinking too much alcohol, and the surprising «danger» of sleeping too much or too little, watching TV a lot, eating between meals and skipping meals. These poor health habits could lead to different diseases. Of course sleeping too much or too little, snaking and skipping meals are not quite as dangerous as smoking, overweight and drinking, but they are signs of dangerously chaotic lifestyles. Regularity in life promotes your health. Sleeping seven or eight hours, getting up early, having a healthy diet, eating a variety of foods, taking regular exercise is really a good way to live.

Bad health habits

                   Good health habits

 

 

6. Vocabulary practice. Complete the following sentences with the words from the text above.

1) You shouldn’t ... meals. It is not a good way to lose weight.

2) The children have mid-morning ... at about 11 o’clock — usually fruit and a drink.

3) Regular exercise is a good ... for kids to develop.

4) It is important to have a balanced, healthy ... .

5) Regular exercise is part of a healthy ... .

(Key: 1- skip, 2 –snacks, 3- habit, 4- diet, 5- lifestyle)

7. Writing. What has to be done to make teenagers healthier? Write down four sentences from the table.

Children

Teenagers

Parents

Teachers

should

ban

do

give up

invent

join

limit

tell

try

a health or fitness club.

a variety of activities to find what you enjoy.

adverts about things like chips.

eating junk food.

regular exercise.

healthy fast food places.

healthy food that tastes as nice as junk food.

the junk food with less calories and fat.

to watch what you eat.

TV, computer and video game time.

8. Open the brackets using  Present Continuous

He  (paint)  his greatest work at the moment.

I  (play tennis)  at ten.

We  (work)  until seven.

They  (travel)  to Scotland now.

You  (start)  a new project next week.

9. Write down the composition “I am a healthy pupil”

                                              I am a healthy pupil

       I am a healthy pupil. As for me breakfast is an important meal in a day. Every day I eat something in the morning. I like to eat fruit and vegetable. Vitamin D is good for our skin. Vitamin A helps us to see at night. I try to sit down together with my family. Nowadays the teenagers   eat too many unhealthy snacks, watching TV at the same time. I do physical exercises every day. I take part in sport competitions such as running, playing volleyball, table tennis. I try to sleep 7 or 8 hours at night. Most teenagers don’t get enough sleep. This results in bad moods and sometimes depression. I don’t go to bed late. I like to play computer games, but I play only 20 minutes a day.

IV. Summary

V. Homework  (Do ex.12, p.53)

                                  Unit 2. YOUR SCHOOL TIME

Topic 3. YOUR SCHOOL TIME. WHAT YOUR SCHOOL LIKE?

Цілі: формувати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички читання, письма, розвивати пізнавальні інтереси учнів; формувати граматичні навички вживання  should/may/might;  розвивати мовну здогадку; розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів, виховувати інтерес до іноземної мови, подорожування, виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань про освіту в інших країнах;

виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань і повагу до традицій інших народів.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

Procedure

І.Іntroduction

1. Greeting

     Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “Your school time. What`s your school like?”. You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                  II. Warm-up

Answer the questions.

1) When do children go to school in Ukraine?

2) How many years do pupils learn at school?

3) Is our school beautiful?

4) What is your favourite school subject?

5)  How many days a week do pupils usually have classes?

                                             III. Main part

1. Writing. Practice the vocabulary. Fill in the gaps.

Decide, cheer up, memorize, university, improve

1) There is a course for students wishing to ... their English.

2) My friend’s hobby is to ... greetings from different languages.

3) I can’t ... what to do.

4) I decided to take Alice out to ... her ... .

5) ... gives us an opportunity to get a degree.

2. Practice the vocabulary. Give their English equivalents:

1) типова школа-

2) початкова школа-

3) середня школа-

4) складати  іспити-

5) вивчати  предмети-

6) вступити (до музичної групи, клубу)-

3. Writing. Fill in the chart with the activities.

Simple activities: have parties, do experiments, have lunch, trainings, do projects, hold concerts, computer studies, sports games, read, cookery contests, organize competitions, prepare for the lessons, draw, learn to use different tools, embroider, paint.

Arts and Crafts Room-

 

Assembly Hall-

 

Canteen-

 

Gymnasium-

 

Laboratory-

 

Computer Room-

 

Library-

 

Workshop-

 

4. Complete sentences with “Should, might, may”

1)The weekend ______ be nice.

2)Tom ____ go to Italy next weekend.

3)I ____ clean my room.

4)____ I borrow your pen for a minute?

5)She ____ go to the cinema tonight.

6)It ____ rain tomorrow

5. Vocabulary practice. Match the words with their meanings.

1) equipment

a) be provided with all necessary things

2) a facility

b) a room or building where tools and machines are

used for making or repairing things

3) a workshop

c) all the special tools, machines, clothes

that you need for a particular activity

4)bewell-equipped

d) room, equipment, or service that are provided

for a particular purpose

6. Vocabulary practice. What do you usually do at..? Write down four sentences.

At

Maths

English

PE

History

 

lessons

we

usually

sometimes

often

do sums.

write dictations.

write compositions.

memorize the dates.

learn rules.

play football.

do projects.

improve our English.

decide to (do something).

run and jump.

have different competitions.

cheer our team up.

learn by heart.

7. Vocabulary practice. Types of schools in Britain. Complete the chart with the following words (secondary, further education, infant, nursery, junior, primary)

Age

                         Type  of  school

1) 3-5 years

 

2) 5-11 years

 

3) 5-7 years

 

4) 7-11 years

 

5) 11-16 years

 

6) 16-18 years

 

(Key: 1-nursery, 2-primary 3-education, 4-infant, 5-junior, 6-secondary, 7-further 8-education)

8. Reading. Read the text and do the task (True or False)

      The forecast for tomorrow is much cooler, with temperatures dropping from fifteen to about eight degrees Celsius. In the south-east it will be cloudy with the possibility of rain during the afternoon and evening. In the north of England and Scotland, however, it will stay bright and sunny with temperatures reaching a maximum of ten degrees Celsius. The forecast for the next few days is not so good. There will be rain and possibly some stormy weather coming in from the Atlantic.

1) The weather will be warmer tomorrow.

2) It might rain in the south-east later.

3) it will be wetter in the north of England than in the south-east.

4) The temperature in Scotland might reach 15°C.

5) There may be some storms in the next few days.

(Key: 1- F, 2 -T, 3- F, 4- F, 5 -T.)

9. Write down one of the compositions: “Ukrainian schools” or  “My school”

                                             Ukrainian schools

       I go to a typical Ukrainian school. When the children are 7 they go to the primary school and went to the secondary school. At fifteen they choose the subjects they want to do for the exams. They take these exams in year 11 at the age of sixteen. The children should take national exams in 3 or 4 subjects. They can choose Ukrainian, Math’s, History, Biologyand English. If they decide to go to a university they should decide what they want to study. Schools start at 8 o`clock. There are 20 minute breaks twice a day. They have lunch at twelve o`clock. Most of the pupils eat lunch in the canteen. After classes boys and girls do sport in the gym twice a week. Uniforms should not be compulsory at school. There are many lyceums, gymnasiums, colleges. I am glad to study in the Ukrainian school.

                                                           My school

       My school is situated in the centre of the village in Dunayskaya Street. There is a monument to the heroes of the Second World War. There are 20 classrooms in our school. My form-master is Marina Ivanovna. She teaches History. I have got 7 or 8 lessons a day. My school is very beautiful, clean and large. My classroom is situated on the first floor. We have the internet in our school. It is a great thing! We use the internet to study. I like doing projects using the internet. There are 100 pupils and 15 teachers in our school. After classes many pupils can join the music club and the sport section. I like my school very much.

IV. Summary

V. Homework  (Do ex.2, p.77)

 

 

 

 

 

Unit 2. YOUR SCHOOL TIME

Topic 4. YOUR SCHOOL TIME.ARE YOU A GOOD TEAM?

Цілі: вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички читання, письма; формувати навички вживання Past Continuous; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань про освіту в інших країнах.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

Procedure

                                                       І.Іntroduction

1. Greeting

      Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “Your school time. Are you a good team?” You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                  II. Warm-up

Answer the questions.

1) What kind of teacher do you prefer? Male or female? Young or old?

2) Do you think you are a happy person?

3) Are you always helpful?

4) Do you have to wear a school uniform?

5) Do you usually have much homework to do?

                                           III. Main part

1.Choose three adjectives from the box to describe the qualities most

needed for each of the jobs.

Patient, friendly, intelligent, smart, practical, polite, kind, hardworking, creative, reliable, careful, easy-going, good-tempered, helpful, brave, sociable, attentive

1) A teacher-

2) a writer-

3) a model-

4) a nurse-

5) a hairdresser-

6) an engineer-

7) a waiter-

8) a stewardess-

9) an actor-

10) a pilot-

2.Match.

1)A headmaster...

a)...helps children to cope with their problems

2)An IT teacher...

b)..looks after a school

3)A psychologist...

c)...is in charge of a school

4)A janitor...

d)...is always ready to help with the choice of books

5)A librarian...

e)..will help you to improve your computer skills

3.Grammar practice. Open the brackets using Past Continuous.

1) When I phoned my friends, they (play) ... monopoly.

2) Yesterday at six I (prepare) ... dinner.

3) The kids (play) ... in the garden when it suddenly began to rain.

4) I (practice) ... the guitar when he came home.

5) We (not/cycle) ... all day.

6) While Alan (work)... in his room, his friends (swim) ... in the pool.

7) I tried to tell them the truth but they (not / listen) ... .

8) What (you/do) ... in the evening yesterday?

9) Most of the time we (sit) ... in the park.

10) I (listen) ... to the radio while my sister (watch) ... TV.

(Key: 1 were playing, 2 was preparing, 3 were playing, 4 was practicing, 5 weren’t cycling, 6 was working, were swimming, 7 weren’t listening, 8 were you doing, 9 were sitting, 10 were listening, was watching.)

4. Vocabulary practice. Make up sentences.

I like

I don’t like

him

her

my friends

such behaviour

such problems

because

he

she

it

they

makes

make

me

angry.

happy.

feel better.

be shy with adults.

be shy with girls.

feel lonely.

feel nervous.

laugh.

unhappy.

quarrel with my friends.

ignore the problems

smile when I’m sad

5. Match the words from the text with their Ukrainian equivalents.

1) share

а) страх

2) injustice

b) декілька разів

3) disappointment

c) грубі слова

4)  fear

d) необережно

5) cheat

е) розчарування

6) rude words

f) обіцяти

7) carelessly

g) несправедливість

8) promise

h) обманювати

9) celebrity

i) знаменитість

10) a couple of times

j) ділити

(Key: 1)j, 2)g,3)e,4)a,5)h,6)c,7)d,8)f,9)i,10)b)

6. Fill in the gaps with the suitable words.

Upset, breaks, lost, rules, went away

1. He knows ... badly.

2. They usually play football when they have ... .

3. As he played badly his team ... .

4. He ... from Biology.

5. Yesterday Alex was ... .

7. Fill in the chart with information you would like to give about yourself.

My family

 

My appearance

 

My friends

 

My hobby

 

My problems

 

My school

 

My likes and dislikes

 

People around me

 

What I am good at

 

My country/city

 

8. Reading. Read the text and do the tasks (True or False)

                             ISN’T IT SO IMPORTANT TO BE PRETTY?

        Jill was four years old. She was a clever child, but she was not very pretty. She went to school every day, and she loved her lessons. She was always at the top of her class, and she learnt to read and write very quickly. One day her mother said to her, «Aunt Polly and Aunt Judy are going to visit us tomorrow. They live in Canada, and you haven’t met them because they very seldom come to England. They are going to have lunch with us». The aunts arrived at twelve o’clock the next day, and Jill’s mother gave them some coffee. Then she said, «I’m going to make lunch now», and went into the kitchen. Jill stayed in the living-room with her aunts. Aunt Polly looked at Jill and then said to Aunt Judy quietly, «She isn’t very p-r-e-t-t-y, is she?» «No», said Jill quickly, «but I’m very s-m-a-r-t».

1. Jill was 5.

2. She was lovely.

3. She was the best in the class.

4. She could read very well.

5. Her aunts were from Cardiff.

6. They liked Jill very much.

9. Write  down one of the compositions “My favorite teacher”  or   “My favorite subject”

                                         My favorite teacher

My favorite teacher is Marina Ivanovna. She is a good teacher. She teaches her subject well. She takes a good care of her pupils. She helps us become good and responsible people. Most children are so warm, smart and interesting. But there are some problems from time to time, because there are aggressive and who are not interested in anything. My teacher thinks that the best way to solve the problem is to keep us busy. She even punishes us when we don t do our homework. She always works. Her lessons are interesting and fun. She makes us talk about life. My teacher is honest, kind, strict. She has a good sense of humor. She is ready to listen to us because she is really patient and fair. I like my teacher.

My favorite subject

My favorite subject is PE. We have excellent sports facilities – basketball and tennis courts, football fields. There is a modern gymnasium. School organizes sport competitions in volleyball between the boys of other schools. I go to the sport volleyball section twice a week. I have a lot of friends there. We are friendly and patient. During the winter holidays we play volleyball every day. Our trainer Vladimir Petrovich is very strong and fair. He is a great coach. Maybe it is hard to be a good teacher. I also like Math’s, English and Biology. I have good marks on these subjects. I like my favorite subject PE.

IV. Summary

V. Homework   (Do ex. 9, p. 105.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unit 3. YOUR SCHOOL TIME

Topic 5. YOUR PREFERENCES. DO YOU NEED A BOOK?

Цілі: удосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички письма й читання; формувати граматичні навички вживання Passive Voice;  розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; розвивати пам'ять; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань, прищеплювати любов до читання; розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів; виховувати зацікавленість у розширенні  своїх знань, розвивати логічне мислення; виховувати позитивне ставлення до читання, а також загальну культуру учнів.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

Procedure

І.Іntroduction

1. Greeting

    Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “Your preferences.  Do you need a book?” You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                  II. Warm-up

Answer the questions.

1) Do you like reading?

2) Have you got many books at home?

3) Do you prefer to read English books?

4) What famous British and American writers do you know?

5) What is your favourite book?

                                                III. Main part

1. Reading and writing. Practice the new vocabulary. Give the English equivalents:

1) художня література-

2)розвиток  культури-

3)заголовок-

4)каталог-

5)консультувати-

6)виставка-

2. Vocabulary practice. Complete the sentences (fiction, catalogue,   contain,  title,  non-fiction)

1) I’ve read one of her books, but I can’t remember the ... .

2) His first novel won a prize for modern ... .

3) There is a new ... of all the books in the library.

4) The books in the library are divided into fiction and ... .

5) It is important to eat meat or eggs, as they ... protein and vitamins.

(Key: 1- title, 2- fiction, 3- catalogue, 4 -non-fiction, 5- contain)

3. Put the following words in the correct columns:

✵a reference book,

✵a novel,

✵a drama,

✵a guide book,

✵a dictionary,

✵a poem,

✵a tale,

✵an encyclopedia,

✵a rhyme,

✵an essay,

✵a story,

✵memoirs,

Fiction literature

                            Non-fiction literature

4. Vocabulary practice. Match the words with their definitions.

1) an author

a) a thing, idea, or person that is an example to copy

2) a genre

b) someone who writes plays

3) a pattern

c) someone who writes novels

4) a poet

d) a play for the theatre, television, radio etc.

5) a novel

e) a particular type of art, writing, music etc.

6) a novelist

f) someone who has written a book

7) drama

g) a long written story in which the characters and events are usually imaginary

8)a dramatist

h) someone who writes poems

(Key: 1- f, 2- e, 3- a, 4- h, 5- g, 6- c, 7- d, 8- b)

5. Complete the sentences with the words (genre, author, poetry, amusing, emotions)

1) He read me some of his ... .

2) I don’t find his jokes at all ....

3) Her voice was full of ... .

4) This movie is much better than others of the horror ... .

5) The ... has signed the book on the title page.

Key:  1- poetry, 2- amusing, 3- emotions, 4- genre, 5- author

6. Complete the sentences with Present Passive Voice.

1. If I eat cakes, the cakes...                    (are drawn).

2. If I send letters, the letters ...               (is fed).

3. If I beat my friends, my friends ...       (is bought).

4. If I spend my money, my money ...    (is caught).

5. If I catch a fly, the fly ...                      (is spent).

7. If I buy a plane, the plane ...               (are beaten).

9. If I draw pictures, the pictures ...         (are eaten).

10. If I feed my cat, my cat...                   (are sent).

9. Write down one of the compositions  “My favorite author”  or  “Reading is my hobby”

                                  My favorite author

        My favorite author is Taras Shevchenko. He is an Ukrainian poet, writer and artist. He was born on March, 9 as my grandmother Nadia. His poetry is the love for people and the native land. He is a very famous author. He described the real life of Ukrainian people in the past. His books are truthful and interesting. He opened his generous heart to us. His famous work is «Kobzar». As an artist Shevchenko painted the beauty of native nature. Every Ukrainian is proud of reading Shevchenko s works. His books teach us to live. I learn many interesting things when I read my author works. Taras Shevchenko is very well- known author in the world.

                                           Reading is my hobby

         I am fond of reading. Books are my friends.  After classes I go to the library.  Our librarian Olga Mykolaivna is always ready to help pupils to find books they need. She is very clever and kind. I borrow books that are on  my reading list. Some of them are ok, but some are boring. I usually take two or three books from the library. I like fantasy novels and non-fiction. My mother likes to read books about music and crime stories, for example Agatha Christie. My father likes to read adventure stories such as «Robinson Crusoe». I like to read also historical novels. «Historical» means based on history.  Small pupils in our school go to the library to read fairy tales with pleasure. But the best reading is reading the encyclopedia.

IV. Summary

V. Homework   (Do ex.3, p.136)

  Unit 3. YOUR SCHOOL TIME

Topic 6.  YOUR PREFERENCES. MUSIC IS HEARD EVERYWHEREY.

Цілі: вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; удосконалювати навички  читання й письма; формувати навички самостійної роботи зі словником; вдосконалювати граматичні навички вживання Passive Voice; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; розвивати пам'ять; прищеплювати любов до музики; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

Procedure

І.Іntroduction

1. Greeting

    Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “Your preferences. Music is heard everywhere.” You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                  II. Warm-up

Answer the questions.

1. What kind of music do you like?

2. What music styles do you prefer?

3. Who’s your favourite singer?

4. What’s your favourite group?

5.Can you play the piano?

                                              III. Main part

1.Match the people and their professions 

(composer, cellist, conductor, violinist, opera singer, pianist)

Simon Rattle-

Vanessa- Mae-

Sviatoslav Richter-

Cecilia Bartoli-

Yo-Yo Ma-

Edward Elgar-

2. Vocabulary practice. Choose the correct answer.

1. There are many music clubs on the Internet where you can ... mp3 files.

a) dance

b) dislike

c) download

2. The reason why she loves this rock group is because the music has ... .

a) a good beat

b) a concert

c) a mp3 player

3. If you read and understand the ... of the song, you can better understand its message.

a) stereo

b) music review

c) lyrics

4. Don’t you think the Maestro ... the orchestra well?

a) played

b) conducted

c) sang

5. He beat the ... like a madman!

a) the drums

b) the trumpet

c) the violin

6. John Lennon ... the lyrics to many of the Beatles’s best songs,

a) performed

b) conducted

c) wrote

7. Jazz musicians almost always ... their solos.

a) sing

b) improvise

c) play

8. Most professional musicians ... their instruments up to five hours a day!

a) conduct

b) play

c) perform

(Key: 1- c, 2- a, 3- c, 4- b, 5 -a, 6 -c, 7- b, 8- b)

3. Match the music styles and their representatives.

1) Elvis Presley

a) jazz

2) Led Zeppelin

b) rock

3) Will Heise

c) hard rock

 

4) В. B. King

d) reggae

5) Louis Armstrong

e) country

6) Bob Marley

f) rock’n’roll

7) Pink Floyd

g) blues

8) Deep Purple

h) pop

9) Eminem

i) art-rock

10) Madonna

j) rap

(Key: 1- f, 2 -c, 3- e, 4- g, 5- a, 6- d, 7- b, 8- i, 9- j, 10- h)

4. Complete the table using the words (guitar, cello, pianist, trumpeter, violinist,  guitarist, violin, trumpet, cellist, piano)

                  Instrument

                        Person

5.Give the answers to these musical definitions.

1. CD is short for «compact d_ _ _».

2. The music written to accompany a film is a s_ _ _ _t_ _ _ _.

3. A play in which the actors sing the words to music is an о_ _ _ _.

4. Elvis Presley was the king of r_ _ _’n’r_ _ _.

5. When two singers sing together it’s a d_ _ _.

6. A small electronic piano is a k_ _ _ _ _ _ _.

7. A story which is told with music and dancing but without words is a b_ _ _ _ _.

8. An artist who writes and performs his or her own songs is a s_ _ _ _ _-s_ _ _ _ _ _ _ _ _.

9. An electronic instrument that can produce many different kinds of sounds is a s_ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

10. In a pop group this person is the lead, bass or rhythm g_ _ _ _ _ _ _ _.

11. A person who writes classical music is a c_ _ _ _ _ _ _.

12. The pop music revolution of the 1970s was called «p_ _ _».

(Key: 1 disc, 2 soundtrack, 3 opera, 4 rock’n’roll, 5 duet, 6 keyboard, 7 ballet, 8 singer-songwriter, 9 synthesizer, 10 guitarist, 11 composer, 12 punk.)

6. Read the text

     Music has always been an essential part of Ukrainian folk culture. Ukrainians have songs for every occasions and may break into song at the slightest opportunity. They say Ukrainians are born from songs and with songs. Ukrainian songs are very beautiful and mostly sad, and Ukrainian music has a well-established classic tradition. Since the 16th century songs and ballads were accompanied by a lute like instrument called a bandura. Bandura players were called the «traveling news» as they described the contemporary life in their songs.

An outstanding figure of the 19th century Ukrainian composer Mykola Lysenko (1842-1912) incorporated folk songs into his varied compositions. This tradition was followed by such outstanding 20thcentury composers as Kyryl Stetsenko (1883- 1922), Mykola Leontovych (1877-1921) and Oleksandr Koshyts (1875-1945).

7. Give the English equivalents from the text

✵помічати-

✵музична группа-

✵оркестр-

✵аудіозаписи та магнітофоні стрічки-

✵настрій і почуття-

✵щасливий і сумний-

✵творити власну музику-

✵насвистувати мотив-

8. Put the verbs in brackets into the Past Passive Voice

1) The myth about Lock Ness (to create) by Scottish people.

2) The legends about Robin Hood (to pass) from generation to generation.

3) The songs (to sing) by John Lennon.

4) This beautiful music (compose) by Mozart.

5) The album (introduce) by them in 1984

9.Write a composition on one of these topics: «I want to be a musician»  or  «My favorite singer»

                                                  I want to be a musician

     I want to be a musician.  I like the sound of the piano. I care about being popular. My music world is my piano. I play the piano since my childhood. When I was nine, my mother gave me to the musical school. There were very talented and patient teachers. They organized concerts between us at the Assembly Hall. I remember my piano teacher. Her name is Regina Leonovna. I like to listen classical music. I know many kinds of pop music. There are hip-hop, heavy metal, rock`n`roll, hard rock, rap, disco, rhythm and blues. I love Vanessa Mae, violinist, Edward Elgar, cellist, Sviatoslav Richter, pianist, Simon Rattle, conductor. Classical music has got feelings and emotion.

                                                      My favorite singer

       My favorite singer is Jamala. Her real name is Susana Jamaladynova. She is unique and enigmatic. Her voice range is four octaves. Her musical talents became evident when she  was still a little girl. She studied piano playing and opera singing. She won many first prizes at different music contests. Her success came at the New Wave-2009 at Yurmala, Latvia. Her career started as a pop singer. Her song “Smile” in 2011 called as an international tourist hymn. She became a Eurovision winner in 2016. This was a ballad about the 1944 deportation of the Crimean Tatars. This song is about the pain of other people, peace and love to everyone. Jamala loves Ukraine. She says always:«Welcome to Ukraine».    

IV. Summary

V. Homework  (Do ex. 17, p. 172)

                        Unit 4. A DAILY, A WEEKLY, A MONTHLY

Topic 7.  BROADEN YOUR MIND

Цілі: вдосконалювати лексичні та граматичні навички, навички читання й письма; розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів; розвивати  пам'ять; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань і  позитивнее ставлення до читання періодичних видань; повторити Present Simple, Present Continuous, Future Simple, Past  Simple,  Past Continuous.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

Procedure

І.Іntroduction

1. Greeting

        Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write on the topic “A daily, a weekly, a monthly. Broaden your mind”. You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                    II. Warm-up

Answer the questions.

1. What Ukrainian newspapers and magazines do you know?

2. Why can’t people do without mass media?

3. What do you prefer to read: newspapers or magazines?

4. Do you like reading political news?

5. What is your favourite magazine?

                                                   III. Main part

1.Match the parts of the word combinations

(Times, nations, newspaper, stars, stories)

daily -

The Financial-

film and sport-

entertain-

newspaper-reading-

2. Match the words from the text with their Ukrainian equivalents.

1) send

а) брати інтерв’ю

2) get information

b) за допомогою телефону

3) message

с) секретар

4) through the phone

d) доправляти

5) reader

е) репортер

6) correspondent

f) читач

7) editor

g) посилати

8) send out

h) редактор

9) interview

і) отримувати інформацію

10) reporter

j) кореспондент

11) on time

k) вчасно

12) type

l) набирач

13) secretary

m) друкувати на клавіатурі

14) compositor

n) повідомлення

15) print

о) засоби зв’язку

16) deliver

р) друкувати

17) means of communication

q) висилати

(Key: 1 g, 2 і, 3 n, 4 b, 5 f, 6 j, 7 h, 8 q, 9 a, 10 e, 11 k, 12 m, 13 c, 14 1, 15 p, 16 d,  17 o.)

3. Match the nouns with the suitable adjectives.

1) skillful

a) official

2) honest

b) society

3) popular

c) press

4)independent

d) journalist

5) democratic

e) periodical

4. Match the sentences with the tenses (Present Simple, Present Continuous, Future Simple, Past  Simple,  Past Continuous)

1)It was a nice birthday party.

2)He does his morning exercises every day.

3)In this photo I am playing the piano.

4)We will invite some famous people.

5)She was working hard when they came.

5.Vocabulary practice. Match the words and their definitions.

 

1) finance

a) the title of a newspaper report, which is printed in large letters above

the report

2) an item

b) to report the details of an event for a newspaper, television, or radio

3) a heading

c) a high standard

4) a headline

d) get somebody’s attention

5) quality

e) to give someone the information they need

6) cater

f) money

7) cover

g) to do what you have tried or wanted to do

8) catch the eye

h) the title written at the top of a piece of writing

9) provide material about

i) provide a particular group of people with everything that they need

or want

10)succeed in doing something

j) a single, usually short, piece of news in a newspaper or magazine

Key: 1- f, 2- j, 3- h, 4- a, 5- c, 6- i, 7- b, 8- d, 9- e, 10- g

6. Choose the correct tense of the verb.

1) We …..books and copybooks already.

a) bought                                     b) have bought 

2) I….. to the North last summer.

a) travelled                                  b) have travelled

3) She …….a book now.

a) reads                                        b) is reading

4) They ……...home in August every year.

a) return                                       b) returned

5) She ………. hard when they came.

a) works                                       b) was working

7. Read the text and answer the questions.

FLEET STREET

     Fleet Street is a street in London, England, named after the River Fleet, a London stream that now flows underground. It was the home of the British press until the 1980s. Even though the last major British news office, Reuters, left in 2005, the street’s name continues to be used as a metonym for the British national press.

1. What is Fleet Street famous for?

2. Why is it so called?

3. Has it been continuing to be the publishing centre in London?

8. Read the text and do the task (True or False).

MAGAZINES

       There are thousands of weekly and monthly magazines in Britain. They can be divided into four main categories: specialist magazines, such as the computer magazine PC Weekly; general magazines, such as the TV listings magazine Radio Times; women’s magazines. Young people below the age of 18 do not buy newspapers, but they do buy magazines. There are quite a lot of magazines which are favourite ones of 15-year-olds, among them Smash Hits, a music magazine which both boys and girls buy, Shout, which is popular with young teenage girls, TV HITS, where you can read about stars, film stars and pop stars. Many more girls than boys buy magazines. Their main interests seem to be boys, pop music, clothes and make-up. Teenage girls like reading magazines which are aimed at an older the group. Just Seventeen, a popular magazine for girls, is not only the most popular one for 15-year- olds, it is also very popular with 12-year-olds. As for boys ... So, some boys complain that there is nothing for them to read if they don’t like football magazines and computer games magazines.

1) Weekly and monthly magazines in Britain can be divided into five main categories.

2) Young people below the age of 17 do not buy newspapers, but they do buy magazines.

3) Many more girls than boys buy magazines.

4) Young teenage girls like TV HITS, where you can read about stars, film stars and pop stars.

5) The boys don’t like football magazines and computer games magazines.

9. Write a composition on one of these topics: «My favorite magazine» or «The newspapers in Ukraine»

                                                      My favorite magazine

       Magazines play an important role in the life of any nation.I like to read about fashion,pop music and TV stars.  I also like to read horoscopes, love stories and quizzes.  My favorite magazine is  «Vulyk».  It is a great magazine. In this magazine I can find a lot of interesting information. There are poems, puzzles, riddles and fairy tales. I can send a letter to this magazine, get answer and even win a present. There is a page for children «Academy of Magic». Reading a magazine is very entertaining. I want to know more about Ukrainian history. I like to learn about private   lives. I don’t like to read about politics. It is dull and boring. As for me, I have got such magazines as «English language and literature» and «Khosiaushka».

                                             The newspapers in Ukraine

       Millions of people all over the world read important role in the life of any nation.I know many newspapers in Ukraine.For example, Ukrainian Truth, the Weekly Mirror,the Facts, the Business reporter, the Correspondent. Among the first newspapers in Ukraine was Kharkov Weekly. Today 3,000 newspapers are published in Ukraine. Very popular newspapers are «Facts» and «the Mirrorof the week.  Newspapers can be daily and weekly publication. Ukrainian periodicals are independent today. Ukraine guarantees their economic independence. Editors and journalists face different problems. I have got «Panorama» every month once a week. I have got «Druzhba».Press is a real «fourth estate» that provides the control of society. I like to read newspapers.

IV. Summary

V. Homework  (Do ex. 1, p. 199)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unit 4. A DAILY, A WEEKLY, A MONTHLY

   Topic 8. GEOGRAPHICAL OUTLOOK

Цілі: активізувати граматичний і лексичний матеріал; вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць; навички вживання артиклів з географічними назвами; навички усного мовлення й читання; розвивати мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів; розвивати пам'ять і пізнавальні інтереси учнів; виховувати інтерес до іноземної мови, подорожування.

Обладнання: індивідуальні картки, словник, підручник, контрольні зошити

Тип уроку: підсумковий, узагальнення знань

                                                          Procedure

І. Іntroduction

1. Greeting

     Good morning, dear children. I am very glad to see you today. How are you? Are you ready to work? Today we will write the test on the topic “A DAILY, A WEEKLY, A MONTHLY.  GEOGRAPHICAL OUTLOOK”. You will practice the vocabulary, develop your reading, writing skills on this topic. Let s get to work.

                                                 II. Warm-up

Answer the questions.

1. Are there many famous sights in your country?

2. What’s your favourite place in your country?

3. What are the National emblems of Ukraine?

4. What does our flag represent?

5. What places would you like to visit in your country?

                                               III. Main part

1. Fill in the articles where necessary.

1. She went to ... United Kingdom to study English.

2. They drove round ...Corsica.

3. ... Australia is a really enormous place.

4. What countries share a border with ... Norway?

5. I’ve never been to ... United States.

6. We went to ... Republic of Ireland and stayed in Dublin.

7. She always loved skiing in ... Alps.

8. He used to work in ... India.

9. I often go on holiday to ... Canary Islands.

10. Does ... England have many big cities?

2. Do the quiz “Great Britain (True or False)

1. The total area of Great Britain is over 344, 000 square kilometres.

2. There are three crosses on the British flag.

3. Oxford is situated on the River Tames.

4. The Thames is the longest and the most important river.

5. Great Britain is divided into countries.

3. Practice the new vocabulary. Match.

1) a fisherman

а) луг

2) an industry

b) наштовхнутись

3) population

c) долина

4) an inhabitant

d) пейзаж, ландшафт

5) a sailor

e) пустеля

6) industrial

f) рибалка

7) to be proud of

g) моряк

8) to be buried

h) промисловість

9) to come across

і) бути похованим

10) a scenery

j) пишатись

11) a valley

k) населення

12) a meadow

l) промисловий

13) a desert

m) мешканець

4. Choose the correct answer.

1. A commuter means:

a) someone who goes to work by bus or by train

b) someone who works at home

c) someone who likes trains

2. The word unleaded usually has something to do with:

a) tyres

b) petrol

c) oil

3. The London Underground is also called:

a) the tube

b) the metro

c) the subway

4. When travelling by train you sit in:

a) an apartment

b) a compartment

c) a department

5. A cabbie is the driver of:

a) a double-decker bus

b) a London taxi

c) an underground train

6. The steering-wheel in British cars is:

a) on the left-hand side

b) on the right-hand side

5. Write information  «TRAVEL TO UKRAINE»

Credit cards:                                                  (Visa, MasterCard)

Location:                                                          (Eastern Europe)

Capital  of  Ukraine :                                        (Kiev)

National  currency :                                         (Hryvnya)

Official language:                                           (Ukrainian)

Main religion :                                               (Orthodoxy)

Voltage:                                                             (220 V)

Ukrainian mountains:                                      (Carpathian)

 Types of outdoor activities:                      (Rock climbing, mountain biking, hiking, paragliding, base jumping,  alpine  skiing, snow-boarding)

Ski resort:                                                          (Bukovel)

6. Do the quiz “The United Kingdom” (True or False)

1. The kilt is Scotland’s national costume.

2. Snowdon is a high mountain in Wales.

3. Cardiff is the capital of Scotland.

4. The dragon is the symbol of Northern Ireland.

5. Rugby is a popular sport in Wales.

6. The highest mountain is Ben Nevis in Scotland

7. The thistle is the national emblem of Scotland.

8. The shamrock is the national emblem of Wales.

9. The flag of the United Kingdom is known as the Union John.

10. The capital of Northern Ireland is Dublin.

11. The highest mountain is Ben Nevis in Scotland.

12. The population of the United Kingdom is over 59 million people.

7. Reading. Read the information about Manchester and answer the questions.

MANCHESTER

      Manchester is the second biggest city in Lancashire after Liverpool. It is the industrial capital of the North of England. It has a climate which is neither cold nor hot. The highest summer temperature is 27°C, the lowest winter temperature is -6 °С.  Manchester is the fifth largest port in Great Britain although it is 56 km away from the sea. It is connected with the sea by the Manchester Ship Canal. The city was founded in the Roman times. In later history Manchester was the centre of the cotton trade not only in Great Britain but in all the world. At present its mills and factories produce different electronic machines, chemical and plastic materials, raincoats and other things. Manchester has a large and rich industry, it also produces different foods, clothes, soap and perfumes. The population of Manchester is about 680,000 people. It was the first city in England which built its airport in 1919. Now the Manchester airport connects the city with different foreign countries. Manchester is also an important cultural centre. It is famous for publishing books and magazines and it has many good libraries, museums and art galleries. The famous Halle Orchestra is in Manchester and it gives concerts two times a week.  Manchester has good theatres and they often invite the Royal Ballet from London and the Royal Shakespeare Company from Stratford-on-Avon to come and perform in Manchester. The city has many parks and sports grounds where people go in for sports.

1. When was Manchester founded?

2. What is the climate of Manchester like?

3. What do the factories of Manchester produce?

4. What is the population of Manchester?

5. Why is Manchester an important cultural centre?

8. Listening. Listen to the text and do the tasks (True or False)

BRISTOL

      Bristol is not a very large port. It is smaller than Plymouth, Liverpool, Portsmouth and Dover, but it is very beautiful. The port of Bristol became rich in the nineteenth century by importing sugar, rum and tobacco and also by exporting slaves. It is still a rich city and is now the centre of the aviation industry. Rolls Royce makes airplane engines just outside Bristol. Bristol is divided into two parts. One of them is the port on the Avon with narrow streets, old churches and half wooden houses. It has a wooden eighteenth century theatre untouched since those days. This was the port from which many ships sailed in Elizabeth’s reign. The eighteenth century stone houses climb up the hills past the beautiful and little- known cathedral to the second part of Bristol. This part is more modern and it has many fine houses built of pink stone and many wonderful monuments and churches. Bristol has a collage named Collage Green, the University, the art gallery and some museums. The University building has a very high tower from the top of which you can see Collage Green, many churches and Park Street.

1. Bristol is a new city.

2. Bristol is the centre of the aviation industry.

3. Bristol is situated on the river Thames.

4. There are no churches in this city.

5. In the modern part of Bristol houses are built of pink stone.

9. Write a composition on one of these topics: «The geography and climate of Ukraine»  or  «The geography and climate of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland»

                                   The geography and climate of Ukraine

        Ukraine is one of the largest countries in Eastern Europe. It covers an area of 603,700sq.km. Ukraine borders on Russia, Belarus, Moldova, Poland, Slovakia, Hungary and Romania. Ukraine is washed by the Black sea and the Sea of Azov. The two mountainous areas are the Carpathians and Crimean Mountains.               The main rivers are the Dnieper, the Dniester, the Bug and the Donets. The climate is mild, soft, warm, dry and hot. The flora is rich. The animal life is unusual and specific. The population of Ukraine is 47 million inhabitants. The major part is flat. Only 5 % of the territory is mountainous. A great variety of plants number up to 16,000.The capital of Ukraine is Kiev. I like my native country very well.

The geography and climate of the United Kingdom of

Great Britain and Northern Ireland

      The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is situated on islands. Great Britain consists of three parts. Their names are England, Scotland and Wales. Northern Ireland is situated on a separate island. Great Britain is surrounded by seas. Great Britain is separated by the North Sea and the English Channel. The capital of Great Britain is London. It is situated on the Thames River. The most beautiful lake is Lock Lomond. The climate of Great Britain is mild. The weather is foggy and rainy. Summer is not very hot. Winter is not very cold. I want to visit Great Britain in my life. 

IV. Summary

V. Homework   (Do ex. 6, p. 237)

 

1

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
16 квітня
Переглядів
99
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку