Тема: Контрольна робота № 1 . Вступ . Усна народна творчість. 8 кл. Мета: виявити рівень знань , умінь та навичок учнів ;
розвивати образне й логічне мислення , пам’ять , мовлення ,уміння висловлювати власні судження ;
виховувати інтерес і плекати любов до усної народної творчості .
Тип уроку : урок контролю знань умінь та навичок .
Обладнання : картки з тестовими завданнями .
Хід уроку
І. Організаційний момент .
ІІ. Оголошення теми , мети уроку .
Мотивація навчальної діяльності учнів .
ІІІ. Презентація вчителем контрольної тестової роботи .
ІV. Хід контрольної роботи .
Тест
І – варіант
1. Естетичну функцію літератури ще називають … 0,5б
а) філософською ; б) художньою; в) емоційною ; г) милозвучною .
2. У якій історичній пісні згадується битва під Жовтими Водами? 0,5б а)«Максим козак Залізняк» ; б) «Чи не той то Хміль» ;
в) «За Сибіром сонце сходить» ; г) «Зажурилась Україна» .
3. Герой якої історичної пісні очолив боротьбу з панами в Умані й здобув слави? 0,5б
а) Морозенко(«Ой Морозе , Морозенку») ; б) Б. Хмельницький(«Чи не той то Хміль») ;
в) М. Залізняк («Максим козак Залізняк») ; г) І. Сірко («Та , ой , як крикнув же козак Сірко.
4.У пісні Марусі Чурай «Віють вітри , віють буйні» героїня розмірковує над… 0,5б
а) власним щастям ; б) долею України ; в) нещастям матері ; г) щастям коханого .
5. Устим Кармалюк , герой пісні «За Сибіром сонце сходить» , очолив … 0,5б
а) боротьбу українського народу проти поляків ; б) козацькі походи на Жаботин , Умань ;
в) повстанський загін проти поміщиків ; г) підпільний рух на Україні.
6. Дума – це … 0,5б
а) художній твір усного походження про вигадані та фантастичні події ;
б) невеликий за обсягом оповідний художньо-публіцистичний твір , у якому зображено дійсні факти , події й конкретних людей ;
в) великий пісенно-розповідний(ліро-епічний) твір героїчного або соціально-побутового
змісту ;
г) короткий фольклорний або розповідний твір повчального характеру , орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту .
7. Куди виїхав пан турецький на «роковий день Великдень»(«Маруся Богуславка») ? 0,5б
а) До мечеті ; б) на ярмарок ; в) у Богуслав ; г) до султана .
8.Темою твору «Дума про Марусю Богуславку» є … 0,5б
а) розповідь про страждання козаків у турецькій неволі ;
б) зображення трагічної долі дівчини - полонянки ;
в) зображення героїчного вчинку українки , яка визволила з неволі земляків ;
г) зображення життя українок – полонянок .
9. Назвати види дум за тематикою. 1б
10. Історична пісня – це … 1б
11. Назвати кобзарів та лірників – виконавців і творців народних дум . 1б
12. Установити відповідність 2б
1. Убогому , нещасному -- А. «За Сибіром сонце сходить»
Тяжкая робота Б. «Ой Морозе , Морозенку» А ще гіршая неправда -- В. «Максим козак Залізняк»
Вічная скорбота! Г. «Чи не той то Хміль»
2. Зібрав війська сорок тисяч Д. «Зажурилась Україна»
В місті Жаботині…
3.Вони ж його не стріляли,
І на часті не рубали ,
Тільки з його, молодого,
Живцем серце виривали…
4. «А я ляхів не боюся
І гадки не маю –
За собою великую
Потугу я знаю…»
13. Написати твір-есе на одну з тем: « Чому вчинок Марусі Богуславки є подвигом?» ,«Кобзарі – співці вільного життя» , «Історична пісня – минуле українського народу» . 3б
ІІ-варіант
1.Який із художніх образів є основним у поданому уривку? 0,5б
Красива осінь вишиває клени
Червоним , жовтим , срібним , золотим .
А листя просить : -- Виший нас зеленим!
Ми ще побудем , ще не облетим (Л.Костенко).
а)Слуховий б)зоровий ; в)смаковий ; г) образ-символ .
2.У якій з історичних пісень розповідається про боротьбу з польською шляхтою?
а) «Максим козак Залізняк» ; б) «Чи не той то Хміль» ; 0,5б
в) «За Сибіром сонце сходить» ; г) «Зажурилась Україна» .
3. Герой якої історичної пісні порівнюється з орлом ? 0,5б
а) Морозенко(«Ой Морозе , Морозенку») ; б) Б. Хмельницький(«Чи не той то Хміль») ;
в) М. Залізняк («Максим козак Залізняк») ; г) І. Сірко («Та , ой , як крикнув же козак Сірко.
4. Богдан Хмельницький, герой пісні «Чи не той то Хміль » , очолив … 0,5б
а) боротьбу українського народу проти поляків ; б) козацькі походи на Жаботин , Умань ;
в) повстанський загін проти поміщиків; г) боротьбу проти турецько-татарського поневолення.
5. Яка інша назва пісні «Засвіт встали козаченьки» Марусі Чурай відома в народі ? 0,5б
а) «Встали козаченьки» ; б) «Засвистали козаченьки» ;
в) «Засвіт у похід» ; г) «Проводи сина».
6. Яку будову має дума? 0,5б
а)Зачин , заспів , заплачка ; б)заспівка , заплачка , славословіє ;
в)заплачка , основна частина ,закінчення ; г)заспівка , основна частина , славословіє;
7 . Основною думкою твору «Дума про Марусю Богуславку» є … 0,5б
а) викликати співчуття до знедолених бранців ; б) уславити героїчний учинок українки- патріотки ; в) закликати невольників до боротьби з ворогами ;
г) закликати батьків не визволяти дітей з полону .
8. Який художній засіб вжито у фразі : «Там стояла темниця кам’яная …»? 0,5б
а) Епітет ; б) метафора ; в) персоніфікація ; г) алегорія .
9. Назвати види історичних пісень за тематикою . 1б
10. Художній образ – це … 1б
11. Назвати сучасних кобзарів – виконавців народних дум (2-3) . 1б
12. Установити відповідність. 2б
1.«Гей , козаки , ви , біднії невільники! А. Експозиція
Угадайте , що в нашій землі християнській за день тепера?» Б. Зав’язка
2. То до їх дівка-бранка, Маруся , попівна Богуславка , В. Розвиток дії
Приходжає , Словами промовляє… Г. Кульмінація
3. «Бо вже я потурчилась , побусурменилась…» Д. Розв’язка
4. «Та бодай ти , дівко-бранко , Марусю , попівно Богуславко ,
Щастя й долі собі не мала ,
Як ти нам про святий празник ,роковий день Великдень сказала!»
5. Там стояла темниця кам’яная.
Що у тій-то темниці пробувало сімсот козаків , Бідних невільників.
6. «То буду я до темниці приходжати ,Темницю відмикати ,
Вас всіх , бідних невільників, на волю випускати».
13. Написати твір-есе на одну з тем : « Чому вчинок Марусі Богуславки є подвигом?» ,«Кобзарі – співці вільного життя» , «Історична пісня – минуле українського народу» . 3б
V. Підсумок уроку .
VІ. Домашнє завдання .
Підготувати повідомлення або комп’ютерну презентацію про життя і творчість Т.Г.Шевченка .