Ліна Костенко – сучасна українська поетеса. Уявне і фантастичне у поезії «Дощ полив». Ідея зіткнення неповторності і буденності у поезії «Кольорові миші»

Про матеріал
Розробка уроку з української літератури у 7 класі за творчістю Ліни Васиилівни Костенко з використанням інтерактивних прийомів та ігрових форм і методів роботи.
Перегляд файлу

 

 

Ліна Костенко "Кольорові миші" | Тест з української літератури – «На Урок»         Ліна Костенко, вірш "Кольорові миші" - Мала Сторінка             Л.Костенко. "Дощ полив", "Кольорові миші" | Тест з української літератури –  «На Урок»                                         

                  

 

                           Ліна Костенко –

сучасна українська поетеса.

Уявне і фантастичне у поезії

«Дощ полив».

Ідея зіткнення неповторності і буденності  у поезії 

«Кольорові миші»

 

                           Урок з української літератури у 7 класі

 

                                    Ліна Костенко - Кольорові миші (уривок) Було тій Анні, може, десять рочків,  Її привів розлючений сусід. Багряне листя, кілька тих листочків, останнє  листя із кленових віт було на стіл покладене, як доказ,

 

 

Тема. Ліна Костенко – сучасна українська поетеса.

           Уявне і фантастичне у поезії «Дощ полив».

           Ідея зіткнення неповторності і буденності  у поезії  «Кольорові миші»

 

 Мета: формувати ключові компетентності;

            познайомити учнів з особистістю талановитої сучасної поетеси

            Л. В. Костенко, розкрити ідейну глибину і художню досконалість її творів;

            удосконалювати навички роботи з текстами поетичних творів та            

            виразне читання учнів; удосконалювати вміння спілкуватися рідною

            мовою; виховувати потребу цінувати прекрасне в житті і мистецтві.

 

                                                      Хід уроку 

 

І. Організаційний момент.

 «Єдиний, хто не втомлюється, — час. А ми — живі, нам треба поспішати».

 «І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт».

  «Страшні слова, коли вони мовчать» (Л. Костенко).

 

Про Україну

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, --

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є -- дорога, явори,

усе моє, все зветься -- Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

що хоч спинись і з Богом говори.

                                    Л. Костенко

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

 

ІІІ. Вивчення нової теми.

1. Слово про поетесу.

Лі́на Васи́лівна Косте́нко народилася 19 березня 1930 у м. Ржищів неподалік від  Києва у сім’ї вчителів Василя Григоровича та Зінаїди Юхимівни Костенків.

     У 1936 році сім’я переїхала до м. Києва.

     З 1937 до 1941 рр. навчалася у школі № 100, що містилася в робітничому селищі на Трухановому острові, де на той час жила родина. Школу спалили в 1943 році разом з усім селищем. Цьому присвятила вірш «Я виросла у Київській Венеції». ( Коли було 11 років, почалася ІІ Світова війна)

     У 14 років почала писати вірші, а у 16 років – з’явилися її друковані твори.

     Після закінчення середньої школи № 123 на Куренівці навчалася в Київському педагогічному інституті, а згодом — у Московському літературному інституті імені О. М. Горького, який закінчила 1956 року.

     У шлюбі з інститутським однокурсником, польським письменником Єжи Яном Пахльовським 18 вересня 1956 року народила доньку Оксану (українська письменниця та культуролог, професор, викладає українську в Римському університеті ла Сап'єнца). Вдруге одружилася з українським кінознавцем Василем Цвіркуновим, керівником Київської кіностудії імені Довженка в 1960-х. 28 травня 1969 року народила сина Василя (програміст).

   Ліна Костенко була однією з перших і найпримітніших у плеяді молодих українських поетів, званих шістдесятників  (максимально критичнее ставлення до влади та тодішнього режиму).

     Збірки віршів Костенко «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958) викликали інтерес аудиторії й критики, а збірка «Мандрівки серця» (1961)  вже  постав ила її ім'я поміж визначних майстрів української поезії.

      За прогресивну громадську діяльність «пережила 16-літнє мовчання», перебуваючи у «чорних списках», складених представниками тогочасної політичної влади: з 1963 по 1979рр. Хоча в цей час її твори друкувалися в Польщі і Чехословаччині.

     У 1979 р. виходить історичний роман у віршах «Маруся Чурай», що пролежав без руху 6 років. За нього поетеса 1987 року удостоєна Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка

     Перу Костенко також належать збірки поезій «Неповторність» (1980) і «Сад нетанучих скульптур» (1987), збірка віршів для дітей «Бузиновий цар» (1987).

Поема «Берестечко (2010).

     2010 року вийшов перший роман Ліни Костенко  «Записки українського самашедшого».

       У лютому 2011 року вийшла поетична збірка Ліни Костенко «Річка Геракліта», куди ввійшли раніше написані вірші та 50 нових поезій, а через рік, у 2012 році, у видавництві «А-ба-ба-га-ла-ма-га» вийшла поетична збірка «Триста поезій. Вибране».

      У липні 2018 року Ліна Костенко підтримала відкритий лист українських діячів культури до ув'язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова.

      Нині вона живе у м. Києві і працює викладачем, пише прекрасні твори.

 

Відзнаки:

 

2. Вікторина «Так і Ні»

1. Л. Костенко народилася у м. Києві. (Ні – м. Ржищів)

2. ЇЇ батьки були вчителями. (Так)

3. Дитинство поетеси опалене війною. (Так)

4. Почала писати в 10 років. (Ні – у 14)

5. А у 16 років стала відомою. (Так)

6. Навчалася в Києві та Москві. (Так)

7. Перша збірка – «Проміння землі» у 1957р. (Так)

8. 20 років була у «чорному списку». (Ні – 16)

9. Отримала премію ім. Т. Г. Шевченка за роман «Маруся Чурай» (Так).

10. Автор роману «Записки українського мислителя» (Ні – сумашедшого)

11.  Має титул «Діамантовий письменник України» (Ні – Золотий)

12. Є планета Ліна. (Ні -- Лінакостенко)

 

3. «Ребус»

Завдання. Розгадайте ребус.

 

сова рисунок картинки Ня картинки - сова картинки - Няшки #yandeximages |  Изображение животного, Рисунки совы, Плюшевая сова              ,                , ,

 

 

        Д                             Щ

 

 

                                    

 

 

 

4. Виразне читання поезії «Дощ полив».

5. Робота з текстом твору.

-- Що фантастичне (уявне)?

   Вітер висушує дощову росу – «кропив’яний дідок блискавки визбирує в траві».

   Висихає листя дерев – «струшується сад, як парасолька».

  Єдина панорама природи – «корів розсипана квасолька доганяє хмари у полях»

 

-- Що реальне? Все блищить, все мокре, чисте, шлях порожній.

 

6. «Знайди пару епітету»

    Робота на картках

Завдання. Відшукати у тексті поезії епітети.

    Полив’яний  --    , кропив’яний -- … , порожній -- …,

     мокрі -- …, розсипана --- … .

 

  (Відповідь: день, дідок, шлях, ниви, квасолька).

 

7. Визначення засобів віршованої мови  поезії «Дощ полив».

    (Робота біля дошки)

 

   Віршовий розмір твору – п’ятистопний хорей.

   Рима -- дактилічна – чоловіча.

   Римування – абаб – перехресне.

 

8. Виразне читання поезії «Кольорові миші».

 

9. Робота з текстом твору.

-- Чи можна твір назвати поетичною казкою?

-- Які ознаки казки тут спостерігаються? (Сюжет, початок, фантастичні елементи).

 

        План  поетичної оповіді.

1. Події трьохвікової давності у Вишгороді.

2. Підсудна десятилітня Анна.

3. Звинувачення розлюченого сусіда.

4. Розслідування спантеличеного судді.

5. Перемога здорового глузду.

  

10. Словникова робота.

Стандарт – зразок, еталон, мірило для інших об’єктів.

Мантія – судейська широка вільна накидка.

Жужмом – купою.

Недоквас – недоквашене, що не повністю втратило смак і колір.

Чаклунка – ворожка.

 

11.  «Мозковий штурм»

-- Коли відбуваються події, зображені у творі?

(Щоб показати, що протиборство існує у всі часи).

-- А якої пори? Чому? (Бо восени у природі яскраві кольори).

-- Чого боїться сусід?

-- Чому сусід говорить, а Анна мовчить? (Не розуміє своєї вини).

-- Чому творчим, непересічним особистостям важко у житті?

   (нерозуміння, заздрість, заперечення, знищення, перешкоди).

-- Чи є у творі фантастичні елементи?

   (Для чого? Бо мистецтво і творчість має магічну силу).

-- Де у творі комічна ситуація? (Автор висміює духовну пустоту, сірість).

-- Хто переміг у суперечці? (Красу знищити не можна).

-- Що означає вислів «Життя – це справа без гарантії»? ( Життя розсудить).

-- Що і кого у творі протиставляє автор? Це контраст.

 

   Маленька Анна  -- дорослий сусід (Чому нема ім’я у сусіда?

                                      Бо Анна особлива, а таких сірих сусідів у житті багато).

   Кольорові миші  --  сірий стіл, день, сусід.

   Вирок – п’ятно чорнила.

   Неповторність, творчість – буденність, сірість.

   Краса – чорний колір (примітивність).

 

12. «Гронування»

Анна – обдарована, талановита, творча, романтична, неповторна,  особлива,

             щедра, добра, спокійна, надзвичайна.

Сусід – примітивний, буденний, заздрісний, злий, жорстокий, сірий, обмежений,

              непривабливий.

 

13. «Добудуй метафору»

 

      Завдання на картках.

Завдання. Добудувати метафори, скориставшись текстом твору.

 

     «Шаруділо тихо …»,  «…   … стояло в голих кленах»,

 «… … залив чорнилом вирок», «… … згризли сухаря».

 

(Відповідь: листя, осіннє сонце, кольоровий кіт, кольорові миші)

 

ІV. Підсумок уроку.

 

 

«Футбол»

Завдання. Розкрити символіку художнього образу.

 

Кропив’яний дідок  -- сухий вітер,        парасолька – сад,

квасолька – корови,                                 кольорові миші -- багряне листя,

печать – писар,                                         кольоровий кіт – вирок,

сірий день – сусід,                                   яблуко-недоквас – осіннє сонце. 

 

V. Інструктаж домашнього завдання.

1. Підготувати розповідь про Л. В. Костенко.

2. Виконати завдання у підручнику на с. 200 – 201.

3. Підготувати виразне читання поезій «Дощ полив» та «Кольорові миші».

4. Намалювати ілюстрацію до одного з віршів поетеси.

 

    

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сизон Ліза
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
1545
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку