Літературне читання. В. Сухомлинський "Не забувай про джерело" конспект+презентація

Про матеріал
4 клас. Літературе читання. Підручник О.Я. Савченко, І.В. Красуцька.- Київ:УОВЦ "Оріон",2021. Тема: В. Сухомлинський "Не забувай про джерело" конспект+презентація
Перегляд файлу

Розробка  уроку  літературного читання.   4 клас.

Тема. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело»

Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати вміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне; розвивати мовленнєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв’язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання; коригувати мовлення учнів; виховувати в учнів відповідальність за власні вчинки. 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організація класу.

1.  Девіз уроку: 1 слайд

                          Не просто слухати, а чути.

                          Не просто дивитися,а бачити.

                          Не просто відповідати, а міркувати,

                          Дружно і плідно працювати.

2. Психологічна настанова на урок « Тру-ля-ля день народження у короля» .

 Вправа «Вітання:  «долонька» , (лего)» 2 слайд

3. Вправа «Очікування» 3 слайд

-Яким би ви хотіли, щоб був у нас урок?

(Відповіді учнів: цікавим, навчальним, творчим, світлим.)

-Що ви очікуєте від уроку? (дізнатися про щось нове, виразно читати, орієнтуватися в структурі твору).

-Я сподіваюся, що сьогоднішній урок буде уроком натхнення, творчості, продуктивності.

4. Рутини уроку 4 слайд

-А якими для цього повинні бути ви?

(дисциплінованими, уважними, зібраними,активними,кмітливими) –

- А щоб наша праця була плідною слід дотримуватися таких правил:

1. Правило піднятої руки.

2. Дружна праця в групах.

3. Уважно слухати учителя та учнів.

4. Активно і творчо працювати.

5.Артикуляційні вправи 5 слайд

6.Гра «Доповнення» (мовленнєва розминка) 6 слайд

…(джерельна) вода дає життя

Всьому живому в світі

Якщо живе чиста вода

Тоді земля у цвіті

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.

-Зі слів потрібно скласти прислів’я :

до джерела,хоче, Хто, води, нехай,іде,чистої       7 слайд

(Хто хоче чистої води, нехай іде до джерела).                                                          -А що таке джерело?                                                   

(За визначенням, природний вихід підземних вод на поверхню – це джерело.)

Місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заросте ні взимку, ні влітку.

2.Оголошення теми уроку. 8 слайд

- Сьогодні ми звернемося до майстра людської душі та добрих справ, який написав повчальне оповідання «Не забувай про джерело».

-Погляньте на екран (на екрані – портрет В. О. Сухомлинського)                                - Чи знаєте ви цього письменника ? Хто він?                                                  

ІІІ Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

 1. Вправа «Знаю сам, поділюся з іншими».  9-10 слайд

   Народився Василь Сухомлинський у селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім’ї. Батько працював столярем і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мама, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шиттям  і розказувала дітям казки. У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. Розповідають, батьки ніколи не карали дітей. Може, тому усі вони вибрали професію педагога.

Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби. 

Після закінчення Полтавського педагогічного інституту Василь Сухомлинський   35 років працював вчителем і директором школи.

32 роки Василь Сухомлинський вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. А потім ці розповіді виливалися на папір і ставали книгами. Для молодших школярів він написав майже 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел.

Загальний тираж його книг становить близько  4 млн. екземплярів на різних мовах народів нашої країни і світу.

Твори В. Сухомлинського видані 53-а мовами світу, загальним тиражем майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.

Помер Василь Сухомлинський

2 вересня 1970 року. Похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.

.

- Які твори ми вже читали в цьому розділі?(виставка творів Сухомлинського)

-А сьогодні ми опрацюємо ще один твір  Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело».

 2. Робота з заголовком. Стратегія «Передбачення» 11 слайд

- Прочитайте заголовок. Яке речення за метою висловлювання? (Спонукальне)

- До чого закликає автор?

-Про що може йтися в оповіданні?

 3.Первинне сприймання оповідання. 12 слайд

- Послухайте  оповідання

4. Словникова робота 13-14 слайд

Уточнення лексичного значення слів. Вчитель читає пояснення, учні знаходять потрібне слово.

Оповідання про давнину: те, що було насправді  (бувальщина)

Недобудоване, запущене місце  (пустир)

Подрібнена земля, що відкладається на дні водойм  (мул)

Місто у Дніпропетровській області  (Жовті Води)

Приклад для наслідування  (призвід)

Відчужений від людей,не знаходячи собі місця  (неприкаяний)

5.Фізкультхвилинка 15 слайд

6. Стратегія «Порушення послідовності». Робота в групах.16-17 слайд

Завдання групам: відновити послідовність подій в плані.

                                                   План

1. Ставок став чистіший і глибший.

2. І ставок щез.

3. То старовинне козацьке село.

4. На березі росли верби.

5. Старий звичай забули.(4,3,1,5,2)

-Чи збулися ваші передбачення, ми перевіримо в кінці уроку                                                                               

 7. Тестування «Так чи ні» 18-19 слайд

-На місці цього пустиря, багато років тому був глибокий ставок. (Так)

-Викопали тут ставок запорожці після битви під Жовтими Водами. (Так)

-Зійшлися селяни на раду й ухвалили; кожен, хто скупався у ставку мусить набрати відро мулу і висипати в поле. (Так)

-Та ось хтозна- звідки приїхала в село сім’я. Усіх їх прозвали Неприкаяними. (Так)

-Поселилися вони на околиці села і до ставка ніколи не ходили. (Ні)

-Багато підлітків, а потім і дорослих перестали купатися в ставку. (Ні)

-Кожному думалось « На мій вік вистачить.» (Так)

-І ставок щез. Тільки спогад про нього лишився. (Так)

-Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає. (Так)

Фізкультхвилинка

Джерельце під вербою

Виблискує водою.

Прийду до нього й до ладу

Порозчищаю, обкладу.

Все дно камінням обмощу,

В пісок ні краплі не пущу.

Задзвенить і заспіва

Вода джерельна, мов жива

IV. Повторне читання тексту учнями і робота над текстом.

-Давайте попрацюємо над змістом оповідання 20 слайд

1. Читання ланцюжком 21 слайд

 

 

2.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

-Хто розповів учням бувальщину?

-Що було на місці пустиря?

-Прочитайте, яким був ставок і природа біля нього?

-Хто викопав цей ставок?

-Для чого козаки його викопали?

-Що ухвалили селяни на своїй раді?

-Як люди дотримували ухвали?

-Хто першим перестав виносити мул? Чому?

-Прочитайте, як підлітки пояснювали свій вчинок.

-Чому багато селян стали купатися вночі?

-Що стали помічати старі люди?

-Як розумієте вислів «лихий призвід людям заохота»?

-Що сталося внаслідок бездіяльності людей?

3. Удосконалення навички читання. Вправа «Кидок – засічка» 22слайд

(За командою вчителя учні мовчки читають. Після команди «засічка»-зупиняються, роблять помітку олівцем. Потім читають ще раз. Після читання пересвідчуються, що прочитали більше.)

V. Узагальнююча бесіда за змістом твору.

1.Вправа «Мозковий штурм»

-Які слова передають головну думку твору?

-Як ви їх розумієте?

-Яка група правильно склала план твору?

-Чиє передбачення справдилося?

  Чудово подорожувати Україною, та час повертатись додому до рідного міста. Улюблені куточки України ви відобразили в малюнках, які приготували до сьогоднішнього уроку. Подорожуючи рідною країною, ми впевнились, що народились і живемо на такій чудовій мальовничій землі!

 

 

 

 

VI. Підсумок уроку.

1.Вправа « Прес»

Я вважаю..

Тому, що…

Отже, таким чином

2.Вправа « Коло ідей»  23 слайд

- Що автор схвалює, а що засуджує?

Висновок: напившись води, не забувайте про джерело, з якого витікає вона.

2.Метод «Незакінчене речення» 24 слайд

 - Дайте відповіді на такі запитання: «Що я знаю, умію, ціную?»

Я знаю - ( В. О. Сухомлинський – вчений, письменник, вчитель. В 2018 році виповнюється 100 років від дня його народження. Джерела, річки та озера треба оберігати).

Я  умію - (Давати відповіді на запитання,   виконувати різні завдання,  робити  висновки, орієнтуватись в структурі твору, визначати головну думку).

Я ціную - (Власну думку і думку товаришів. Набуті знання та вміння.  Корисні поради).

3.Вправа «Крісло автора» 25 слайд

-Що я можу зробити для природи

4. Самоцінювання. Вправа «Світлофор» (лего) 26 слайд

VII. Домашнє завдання. 27 слайд

Підручник. Автор О. Савченко                                                                                                                 с.90-92, прочитати і переказати, відповідати на запитання, підібрати прислів’я чи приказки про воду.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Слинько Ніна Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Барна М. М., Волошенко О. В., Козак О. П.)
Додано
10 лютого 2022
Переглядів
1218
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку