Побудова діаграм і графіків в електронних таблицях MS Excel. Подано: конспект уроку, практична робота, презентація до уроку і інші додаткові матеріали до уроку.
Види діаграм.
Види діаграм. Серед стандартних діаграм і графіків є такі: гістограма, лінійчаста, графік, кругова, крапкова, з областями, кільцева, пелюсткова, поверхнева, бульбашкова, біржова, циліндрична, конічна, піраміда та більше 20 нестандартних діаграм і графіків.
Кругові діаграми більш наочно показують співвідношення частин у цілому. На кругову діаграму виводяться співвідношення показників, розміщених в одному рядку або стовпчику, співвідношення даних вказуються у відсотках від цілого.
Стовпчикові діаграми краще показують кількісні характеристики одночасно в кількох рядках і стовпчиках.
Лінійний графік краще використовувати для зображення змін показників протягом визначеного часу.
- Як створити діаграму? В електронні таблиці включені спеціальні засоби, названі діловою графікою, які можуть табличні дані зобразити у графічному вигляді.
В Excel 2010 для створення різноманітних діаграм треба:
Діаграму можна створити на окремому робочому листі або вставити в уже існуючий. Діаграма містить такі елементи:
- Пкм\ Змінити дані
- Пкм\ Змінити діаграму
Практична робота № «Робота з електронними таблицями».
Мета. Навчитися вставляти діаграми за допомогою «Майстра діаграм».
Хід роботи.
Продаж єгипетських сувенирів |
||
Найменування товару |
Кількість |
Відсоток |
Піраміда Хеопса |
58 |
|
Сфінкс |
106 |
|
Верблюд |
67 |
|
Намисто |
49 |
|
Кольорові листівки |
171 |
|
Всього продано: |
|
|
На Листі 2 створити таблицю СКАРБИ |
|||||
Скарби, тис. кг |
Країна |
||||
Україна |
Мексика |
Росія |
Єгипет |
Франція |
|
Золото |
19002 |
11000 |
98005 |
109670 |
10000 |
Срібло |
9300 |
700 |
6002 |
78906 |
91100 |
Коштовне каміння |
39004 |
43002 |
51897 |
72789 |
6356 |
На Листі 3 створи таблицю |
|||||
Графік зміни температури в пустелі |
|||||
Час |
06:10:00 |
07:40:00 |
08:30:00 |
09:30:00 |
10:21:00 |
Прогноз |
-5 |
4 |
12 |
20 |
32 |
Температура |
-3 |
2 |
10 |
23 |
40 |
Моя оцінка за практичну роботу __________
Кросворд: Електронні таблиці
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Графічне подання числової інформації, що міститься в таблиці.
2. Блок клітинок таблиці.
3. Основний структурний елемент таблиці.
4. Змінна величина, значення якої залежить від значень інших величин.
5. Запис, який використовується для виконання операцій над вмістом комірок.
6. Позначення осередку, складене з назви стовпця і номера рядка.
7. Один з типів даних, внесених в клітинку.
8. Виноска на певну комірку.
Кросворд: Електронні таблиці
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Графічне подання числової інформації, що міститься в таблиці.
2. Блок клітинок таблиці.
3. Основний структурний елемент таблиці.
4. Змінна величина, значення якої залежить від значень інших величин.
5. Запис, який використовується для виконання операцій над вмістом комірок.
6. Позначення осередку, складене з назви стовпця і номера рядка.
7. Один з типів даних, внесених в клітинку.
8. Виноска на певну комірку.
Кросворд: Електронні таблиці
ВІДПОВІДІ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
Ф |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д |
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
1 |
Д |
І |
А |
Г |
Р |
А |
М |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ф |
|
|
А |
|
|
М |
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
У |
|
|
П |
|
|
У |
|
|
|
Ч |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н |
|
|
А |
|
|
Л |
|
|
|
И |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
К |
|
|
З |
|
|
А |
Д |
Р |
Е |
С |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ц |
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
Л |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
К |
Л |
І |
Т |
И |
Н |
К |
А |
|
|
8 |
П |
О |
С |
И |
Л |
А |
Н |
Н |
Я |
|
|
|
|
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Графічне подання числової інформації, що міститься в таблиці.
2. Блок клітинок таблиці.
3. Основний структурний елемент таблиці.
4. Змінна величина, значення якої залежить від значень інших величин.
5. Запис, який використовується для виконання операцій над вмістом комірок.
6. Позначення осередку, складене з назви стовпця і номера рядка.
7. Один з типів даних, внесених в клітинку.
8. Виноска на певну комірку
Тема: Побудова діаграм і графіків в електронних таблицях MS Excel.
Мета уроку:
Навчальна: закріпити навички роботи з ЕТ Excel; поглибити знання учнів по темі «Діаграми»; навчити учнів будувати різноманітні типи діаграм, графіків у електронній таблиці; сформувати вміння створювати різні діаграми; вдосконалювати навички роботи на ПК.
Розвиваюча:розвивати навики роботи на комп'ютері, навики роботи з електронними таблицями.
Виховна: виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу, уміння працювати в групі; розвивати логічне мислення, увагу; сприяти самостійній роботі за комп’ютером.
Обладнання: ПК, індивідуальні картки із завданнями, таблиці, електронна презентація.
Тип уроку: нестандартний (урок-гра).
Хід уроку.
I. Організація уроку.
- Доброго дня, шановні учні .
II. Актуалізація і мотивація навчальної діяльності.
Для повторення проведемо двобій, Гра «Хрестики – Нулики », хто швидше справиться з завданням.
Вам необхідно швидко протягом не більше 3 секунд продовжити речення. Я розпочинаю, а ви закінчуєте. Отже ….
1) Електронні таблиці зручні тим, що дані в них розміщуються у вигляді ….. (таблиці)
2) Кожна клітинка таблиці має своє …… (ім’я)
3) Адреса клітинки складається із назви ……… (стопчика і номера рядка В1,С5)
4) Файли, в яких зберігаються ЕТ, ще називаються …… (книгами)
5) Кожна книга в Excel складається з …….. (аркушів, листів)
6) Клітинку виділену в даний момент називають… (поточною, активною)
7) В будь-яку клітинку ЕТ можна ввести … (числа, текст, формули)
8) Введення формули починається із знаку … (=)
9) Щоб зберегти створені таблиці, потрібно …(Зберегти як… вказати шлях\папку\ім’я)
- Молодці, перевірку ви пройшли, тому тепер дайте відповідь.
(Роздаю аркуші із діаграмами чистою стороною вверх. Гравці по команді перевертають його і дають відповідь).
- Ви можете визначити, хто зібрав найбільше яблук, а хто нічого?
- І хто отримав найбільшу оплату?
- Поясніть, як вам вдалося так швидко це визначити?
(Ці відомості учням відомі з курсу математики)
IIІ. Повідомлення теми уроку.
Ви вже, мабуть, здогадалися, що тема сьогоднішнього уроку «Побудова діаграм і графіків в електронних таблицях MS Excel »
(Запускаю презентацію «Діаграма»)
- Відкрийте робочі зошити на стор.53. Запишіть число.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми пригадаємо, що таке діаграма і графік; для чого вони призначені; які є типи діаграм; з яких елементів вони складаються і саме головне навчимося будувати діаграми в програмі Microsoft Excel.
Демонстрація презентації вчителем:
(учні записують основні моменти в зошитах)
- Види діаграм. Серед стандартних діаграм і графіків є такі: гістограма, лінійчаста, графік, кругова, крапкова, з областями, кільцева, пелюсткова, поверхнева, бульбашкова, біржова, циліндрична, конічна, піраміда та більше 20 нестандартних діаграм і графіків.
Кругові діаграми більш наочно показують співвідношення частин у цілому. На кругову діаграму виводяться співвідношення показників, розміщених в одному рядку або стовпчику, співвідношення даних вказуються у відсотках від цілого.
Стовпчикові діаграми краще показують кількісні характеристики одночасно в кількох рядках і стовпчиках.
Лінійний графік краще використовувати для зображення змін показників протягом визначеного часу.
- Отже, потрібно вибирати певний вид діаграми для конкретного відображення значень.
- Як створити діаграму? В електронні таблиці включені спеціальні засоби, названі діловою графікою, які можуть табличні дані зобразити у графічному вигляді.
В Excel 2010 для створення різноманітних діаграм треба:
Діаграму можна створити на окремому робочому листі або вставити в уже існуючий. (Презентація вчителя)
Діаграма містить такі елементи:
- Налаштування опцій діаграм здійснюються за допомогою кнопок «стрічки» або контекстного меню відповідного елементу діаграми.
V. Фізкультурна хвилинка.
- Ми так захопилися діаграмами, що не помітили, як пролетів час, потрібно зробити фізкультхвилинку.
VІ. Закріплення вивченого
Завдання буде практичним.
Практична робота № «Робота з електронними таблицями».
Мета. Навчитися вставляти діаграми за допомогою «Майстра діаграм».
Хід роботи.
Продаж єгипетських сувенирів |
||
Найменування товару |
Кількість |
Відсоток |
Піраміда Хеопса |
58 |
|
Сфінкс |
106 |
|
Верблюд |
67 |
|
Намисто |
49 |
|
Кольорові листівки |
171 |
|
Всього продано: |
|
|
На Листі 2 створити таблицю СКАРБИ |
|||||
Скарби, тис. кг |
Країна |
||||
Україна |
Мексика |
Росія |
Єгипет |
Франція |
|
Золото |
19002 |
11000 |
98005 |
109670 |
10000 |
Срібло |
9300 |
700 |
6002 |
78906 |
91100 |
Коштовне каміння |
39004 |
43002 |
51897 |
72789 |
6356 |
На Листі 3 створи таблицю |
|||||
Графік зміни температури в пустелі |
|||||
Час |
06:10:00 |
07:40:00 |
08:30:00 |
09:30:00 |
10:21:00 |
Прогноз |
-5 |
4 |
12 |
20 |
32 |
Температура |
-3 |
2 |
10 |
23 |
40 |
Моя оцінка за практичну роботу __________
1. Учні сідають за комп’ютери, самостійно відкривають файл-заготовку Діаграма. Xls з поданими таблицями даних.
2. Побудувати діаграму або графік за поданими даними.
3*. Для учнів, які швидше справились із завданням пропоную заробити додаткові
бали, виконавши таке завдання (спільно заповнити таблицю)
Завдання І команді
Дія |
Хід виконання |
Відкрити вже створений документ Excel |
|
Встановити автоматичне перенесення слів |
|
Перейти на лист 2 |
|
Видалити непотрібний текст в таблиці |
|
Змінити шрифт заголовків на жирний курсив |
|
Встановити формат даних |
|
Завдання ІІ команді
Дія |
Хід виконання |
Зберегти документ Excel |
|
Вирівняти текст в комірці по центру |
|
Зафарбувати комірки жовтим кольором |
|
Перейменувати лист 1 на “Кількість учнів” |
|
Змінити тип вже створеної діаграми |
|
Об’єднати п’ять комірок |
|
Кросворд: Електронні таблиці
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Графічне подання числової інформації, що міститься в таблиці.
2. Блок клітинок таблиці.
3. Основний структурний елемент таблиці.
4. Змінна величина, значення якої залежить від значень інших величин.
5. Запис, який використовується для виконання операцій над вмістом комірок.
6. Позначення осередку, складене з назви стовпця і номера рядка.
7. Один з типів даних, внесених в клітинку.
8. Виноска на певну комірку.
VІ. Домашнє завдання.
- Повторити стор.44 – 52.
- Вивчити конспект.
- Побудувати діаграму своєї успішності в І семестрі.
VІІ Підсумок уроку
1