Міні-лекторій «Психосоматика – хвороба чи нерви?»

Про матеріал

Що ж таке психосоматика? "Psychosomatic" в перекладі з грецької мови означає " psycho" -душа і "soma, somatos" - тіло. Цей термін ввів у 1818 р. німецький психіатр Йоганн Хайнрот, який першим заговорив, що негативна емоція, що залишилася в пам'яті або регулярно повторюється в житті людини, отруює йому душу і підриває фізичне здоров'я.

Перегляд файлу

Міні-лекторій «Психосоматика – хвороба чи нерви?»

 

       У Стародавньому Єгипті існував цікавий звичай: фараон - "владика тисяч підданих, земне втілення бога Осириса,  щорічно проходив свого роду "медичний огляд". Експертами в " медкомісії" виступали найбільш досвідчені жерці, яким належало підтвердити  «профпридатність» владики. Бо вважалося, що досконалий дух, поміщений в тлінне земне тіло, може виявитися зломленим тілесною недугою. А нездорова людина, занадто заклопотана своїми хворобами, щоб відповідально вирішувати важливі проблеми, тим більш  державні. Споконвіку здоров'я, вважалося, величезною цінністю, запорукою нормального життя і діяльності людини.

       «У здоровому тілі - здоровий дух". Цей девіз проголошений дуже давно, але сьогодні, здається, знаходить більше прибічників, ніж коли . Мільйони людей у всьому світі прагнуть позбавитись шкідливих звичок, раціонально харчуватися, скинути  зайву вагу, взагалі  вести здоровий спосіб життя. Але на проблему здоров'я сучасної людини, лікарі і психологи дивляться вже з іншого боку. Недарма в народі кажуть: "Усі хвороби - від нервів".

У цих словах,  якщо і є доля перебільшення, то невелика. Фахівці з психосоматичної медицини переконливо доводять: багато тілесних недуг породжуються не стільки фізичними чинниками, скільки душевним неблагополуччям. Встановити точну причину хвороби не завжди вдається. Часто її корені знаходяться набагато глибше, ніж може на перший погляд здаватися.

       Що ж таке психосоматика? "Psychosomatic" в перекладі з грецької мови означає " psycho" -душа і "soma, somatos" - тіло. Цей термін ввів  у 1818 р. німецький психіатр Йоганн Хайнрот, який першим заговорив, що негативна емоція, що залишилася в пам'яті або регулярно повторюється в житті людини, отруює йому душу і підриває фізичне здоров'я. Проте Хайнрот був неоригінальним. Ще старогрецький філософ Платон, який вважав тіло і душу єдиним цілим, озвучував ідею про залежність здоров'я від стану душі. Цього ж дотримувалися і лікарі східної медицини, а теорію Хайнрота по психосоматиці підтримали два світові відомі психіатри: Франц Александер і Зигмунд Фрейд, які вважали, що пригнічені, невисловлені емоції знайдуть вихід, породжуючи невиліковні хвороби тіла.

       Психосоматичні захворювання - це хвороби, в появі яких основна роль відводиться психологічним чинникам, і більшою мірою - психологічному стресу.

Можна виділити п'ять емоцій, на яких основана психосоматична теорія : --печаль

гнів

інтерес

страх

радість.

       Прибічники психосоматичної теорії вважають, що небезпечними є  не негативні емоції,  а їх невисловленість. Пригнічений, заглушений гнів, переходить в розчарування і образу, які руйнують тіло. Хоча не лише гнів, а будь-яка негативна емоція, яка не знайшла виходу, призводить до внутрішнього конфлікту, що породжує у свою чергу хворобу. Медична статистика показує, що в 32-40 відсотків випадків основою появи хвороб служать не віруси або бактерії, а внутрішні конфлікти, стреси і душевні травми. Як правило, захворювання психосоматичного характеру " маскуються" під симптоми різних соматичних хвороб : виразка шлунку, гіпертонія, вегето-судинна дистонія, астенічні стани, запаморочення, слабкість, швидка стомлюваність і так далі.

       Детальніше з проблемами  психосоматичних захворювань ви можете ознайомитися в роботах Ліз Бурбо "Твоє тіло говорить: Люби себе"!; Луїзи Хей, "Зціли Себе Сам" ; Юлії Зотової

 " Конспект повчальних лекції з психосоматики".

       Приклади : З найбільш явним прикладом стикаються батьки, чиї діти заслужили репутацію " неясельних". Часто буває, що, почавши відвідувати дошкільну установу, дитина незабаром захворює, змушуючи матір залишитися з ним удома, а варто йому видужати і історія повторюється знов. Найпростіше було б пояснити це фізичною ослабленістю  малюка, проте фахівці бачать тут іншу причину. Якщо дитина хворобливо переживає відрив від домівки,  дефіцит спілкування з матір'ю, та до того ж потрапляє  до незвичного колективу однолітків і вимог вихователів,  то в ньому зріє неусвідомлюваний протест. А оскільки на його заперечення  все одно ніхто не зважає, він починає реагувати особливим чином.

 Наприклад, відомі  випадки , коли шлях в дитячий сад починається або закінчується нападом блювоти, яку неможливо пояснити ніяким харчовим отруєнням. Так дитина демонструє своє неприйняття ситуації. І цей акт - неусвідомлений, організм реагує бурливою реакцію, наслідуючи глибинні переживання дитини. Реакція може бути і іншою: організм "ховається в хворобу". Дитина починає демонструвати дивовижну ослабленість , з легкістю підпадаючи під будь-яку негативну дію. Не потрібно думати, що малюк застуджується " навмисно". Просто його організм відмовляється протистояти застуді. Так,  хронічне ГРВІ дуже часто проблема не медична, а психологічна. Зрозуміло, що вихід з цієї ситуації полягає не стільки в лікувальних заходах, скільки в співчутливій допомозі дитині в його спробах пристосуватися до нового положення.

       Але від невирішених проблем страждають не лише діти. Для людини будь-якого віку небезпечні, з медичної точки зору, тривалі конфліктні ситуації, або безперервна черга стресів. Людина реагує на конфлікт передусім станом нервової системи. А конфлікт - це така ситуація, коли людина має потребу в чомусь, але умови життя досить довго не дають можливість її задовольнити. Виникає біологічно виправдана напруга функцій мозку, людина, долаючи конфліктні ситуації, знаходить творчі рішення. Саме так розвиваються творчі здібності, проявляються особистості, знаходяться оригінальні рішення. Якщо конфліктна ситуація носить епізодичний характер і людина успішно долає її, то механізми саморегуляції його організму справляються з усіма змінами, які сталися в мозку і в інших органах. Тоді відновлюється нормальний стан.

          Проте, якщо довгий час конфлікт вирішити не вдається, то життєдіяльність людини засмучується, причому не лише в психологічному сенсі. Різко ламаються нормальні механізми саморегуляції і формуються хронічні, іноді невиліковні захворювання. Передусім починаються зміни функцій мозку : з'являються різкі перепади настрою, порушення сну і розумової працездатності. Далі - ціла група серцево-судинних захворювань. На основі емоційної напруги утворюються різні виразкові захворювання шлунково-кишкового тракту, астматичні напади, шкірні захворювання, гормональний дисбаланс, порушення статевої функції. Є дані, що рак теж може розпочинатися зі стресу, який активізує генетичну схильність і "запускає" процес розвитку злоякісної пухлини.

        Цікавий факт. Лікарі виділяють зв'язок конкретних емоцій до схильності захворювань :  страх вражає серце, гнів і лють – печінку, апатія і пригнічений стан - шлунок.

        Щоб душа не хворіла, треба уникати стресів, фізичних перевантажень, висипатися. Уникати авітамінозу і з кінця зими готувати організм до весняних проблем. Як? За допомогою спеціальних дієт і вітамінотерапії. А головне шукати у всьому позитивні емоції. Більше позитиву! Чим більше радісних думок і щасливих моментів, тим менше в душі залишається місця для хвороби. Людський організм має безмежні здібності,  він здатний до самолікування. Людина воістину сама є внутрішньою аптекою.

А головний мозок містить повний комплект лікарських препаратів для профілактики і лікування різних захворювань. Усього лише один сигнал, що поступив від нервової системи в організм людини, може виробити речовини, що знімають біль і навіть зупинити зростання ракових клітин. Ключ до ліків і управління тілом в нашій свідомості. Потрібно тільки уміло відкрити замок і користуватися своїми безмежними здібностями.

       Так що таке психосоматика? Хвороба або нерви?

 Забезпечте себе найбільш яскравими, позитивними враженнями, емоціями, і подивитеся - усі хвороби як рукою зніме.

Рефлексія. Питання для обговорення.

1. Стикались ви у своєму житті з випадками коли емоційний стан впливав на стан здоров’я?

2. Ви згідні , що педагоги знаходяться в « групі ризику» по психосоматичним захворюванням у зв’язку зі своєю професійною діяльністю?

 

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Інші матеріали
Додано
5 квітня 2018
Переглядів
1001
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку