План- конспект уроку для 5 класу за підручником А.М.Несвіт

Про матеріал
Розробка уроку за темою Їжа для учнів 5 класу ( в конспекті є роздатковий матеріал)
Перегляд файлу

Приходько Оксана ІНМЗ-11

План- конспект уроку для 5 класу за підручником А.М.Несвіт(2015 рік)

Тема уроку: FOOD

Цілі уроку:

практична: практикувати учнів у читанні та розумінні прочитаного;

Повторити злічувані та незлічувані іменники, структуру there is...\there are...: some\any, активізувати лексику по темі.

освітня: сприяти розширенню лінгвістичного кругозору учнів при роботі над темою, перевірити вміння та навички учнів з теми;

розвиваюча:розвивати навики розуміння тексту на слух; усного мовлення, розвивати діалогічне мовлення; увагу, фантазію, мислення;

виховна:виховувати у школярів мотивацію до володіння англійськоюмовою; створити умови для вдосконалення культури спілкування;

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, картки з тематичними зображеннями

Схематичний план уроку

1.Фонетична зарядка- 10 хв.

2.Пояснення відмінностей між поняттями FOOD MEAL – 5 хв.

3.Читання тексту та обговорення-15 хв.

4.Активізація лексичних та граматичних навичок;- 10

5.Пояснення домашнього завдання; - 2хв.

6.Рефлексія(Обговорення); - 2 хв.

7.Оцінювання- 1 хв.

Хід уроку

 

Етап.Мета.Прийом

 

Зміст роботи

 

Етап 1. Початок уроку. Організація класу.

Мета:повідомлення цілей уроку

Прийом: привітання та вступне слово вчителя. Бесіда з черговим

 

 

 

 

Фонетична зарядка

Прийом: Розгадування загадок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 2: Розподілення на категорії різних продуктів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 2. Пояснення понять

Мета: визначення відмінностей між поняттями

Прийом: Лекція вчителя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 3. Основна частина уроку.  Читання.

Мета: удосконалення навичок читання.

Прийом: завдання після тексту для перевірки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перевірка розуміння

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 4: Вправи для закріплення знань по темі

Мета: засвоєння матеріалу нової теми  та удосконалення навичок письма

Прийом: Виконання вправ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 5. Заключна частина уроку.Оцінювання

Мета: підвести підсумки, повторити вивчене за урок, обмінятися враженнями

Прийом: Обговорення

Good morning, children! Nice to see you all! Who is on duty today?

Who is absent ?What is your home work?

 Look at the pictures on the blackboard and try to guess the topic of the lesson. Use the first letters of the words.

On today`s lesson we`re going to speak about food. We`ll read a text about English meals, remember the names of different kinds of food, work in groups, listen to the text “Lunch at School” and do a test.

So, let`s start

 

 

Guess the riddles  - I have a basket.  You have to put some food into the basket but what food you have to guess.  Take the envelope and guess the riddles about food.( використовуються картки із зображенням овочів для кращого сприйняття.)             

   It’s a vegetable. It’s round and yellow.

       It makes you cry when you try.  (An onion)

  It's a long, orange vegetable. Rabbits like it.(A carrot)

  It’s white. You like to drink it.

       We get it from the cow.  ( milk)

  It’s not a vegetable, not a fruit.

        It is cold and sweet. It is made of milk. (An ice-cream)

It’s oval and green. It’s a vegetable. (A cucumber).

6) It is long and yellow fruit. It is sweet and tasty. It grows in the tree.  Monkeys like to eat it. (A banana). 7) It is a vegetable(Berry). It is red. (A tomato).

 

 

 

Copy and complete the table with words in exercise 1.

Protein

Dairy

Carbohydrates

Fruit and Vegetables

nuts

yougurt

bread

onion

 

 

2. Пояснення відмінностей між поняттями FOOD MEAL and DISHES

Вимова і переклад: Food [fuːd] / [фууд] – їжа, пожива

 Значення слова: Те, що вживають люди та тварини

Вживання: Слово food ми використовуємо тоді, коли говоримо про щось, що їдять люди,тварини чи поглинають рослини, щоб підтримувати життя. Тобто food- це будь - які продукти, які можна їсти(фрукти, овочі, мꞌясо, страви)

Приклад: We have enough food. У нас достатньо їжі. He bought some food. Він купив трошки їжі. 

Meal

 Вимова і переклад: Meal [miːl] / [мііл] – їжа, прийняття їжі, трапеза

Значення слова: Процесс, коли ви їсте їжу

Вживання: Слово meal ми використовуємо, коли розуміємо їжу як трапезу. Тобто це час, коли їмо їжу, або їжа, яку вживають в певний час. Це  та їжа, яку ми зꞌїдаємо за один раз, наприклад, за обід, сніданок чи вечерю. До того ж  сюди можуть входити декілька  страв і напої. Наприклад: She has already cooked the meal. Вона вже приготувала їжу. 

 

English Meals

 The English take four meals a day: breakfast, lunch, tea and dinner or supper. In England breakfast time is between seven and nine, lunch time is between twelve and two, tea is between four and five and dinner or supper time is between seven and ten.

In some English houses lunch is the biggest meal of the day – they have meat or fish, vegetables, fruit or pudding.Some people who go out to work have sandwiches and coffee.In the afternoon, at tea time the English, as you know, like to have a cup of tea with milk.Some Englishmen have their dinner late in the evening. For dinner they have soup, fish or meat, vegetables, pudding and fruit.

For supper they usually have a glass of milk and a cake or a cup of tea and a sandwich.But there are people who like to have some more things to eat for supper – cold meat or fish. Then they usually try to take a good walk after supper: “after dinner sleep a while, after supper walk a mile”, the English proverb goes.

1.1 Now answer my questions:

How many  meal do the English have a day? What are they?

What time do the English have breakfast?

What time do the British have lunch?

What time do the British have dinner or supper?

What do they have for lunch?

How do they like to drink their tea?

What do they have for dinner?

What do they have for supper?

What does the English proverb go?

3.2 Group Work: Let`s devide into groups of four. Each group will have a certain task. Do it as quickly as possible.

Group 1. Agree or dissagree:

The English have four meals a day.

In England breakfast time is between nine and twelve.

Lunch is the biggest meal of the day in all English families.

The English like to have tea with milk.

The English proverb says: “ After supper sleep a while, after dinner walk a mile”.

Group 2: Complete the sentences:

The English take ______ meals a day.

In England breakfast time is between ___ and _______.

In some English houses lunch is the ___ meal of the day.

For dinner they have _____, fish or ____, vegetables, _________ and ________.

“After _______ sleep a while, after _____ walk a mile”.

 

 

There is so much food in our shop. Help me please to do shopping.

I have two bags and you must putthings from shops helves into correct bag.

http://im2-tub-ru.yandex.net/i?id=c9eb74b6bb16c75a41f0829ccb9940d3-73-144http://im1-tub-ru.yandex.net/i?id=d4f7bff262629b5d8ea2eb988a661849-10-144

         Countable nouns                                                Uncountable nouns

 

     Coffee                       jam                            bacon                          yoghurt

Apples                      tomatoes                  sugar                           sweets

       Butter                      egg s                           oranges                      ice-cream

Carrots                     honey                        bananas                     cucumbers

B. Now say what you have in each bag using There is/There are

Grammarwork.

As you know  all nouns are divided into two groups: countable and  uncountable. Countable nouns are things that you can countand they have a singular and plural form. Uncountable nouns are things that you can’t count and they have only a singular form.

These things are usually uncountable:

Kinds of drinks: milk, tea, coffee …

Kind of food, which you eat only part of a time: cheese, fish, meat…

Materials: paper, plastic, iron, gold…

Some other things: music, money, information, news…

 

 

 

Summarizing: We`ve done a good work today.

Homework. Exercise 7 on page 54 and learning new words. The lesson is over. Good-bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Дермель Оксана
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
17 лютого 2022
Переглядів
390
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку