Презентація до уроку з історії України періоду 1929-1938 рр.

Про матеріал
Дана презентація може бути використана на уроці під час вивчення теми Культура в УРСР при розгляді питання Релігія в 20-30-х рр.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Релігія в СРСр  Більшовицька ненависть до релігії торкнулася і колядок та щедрівок, які активно перероблялися на “червоний” кшталт:“Добрий вечір тобі, вільний пролетарю!Нова радість стала, яка не бувала: Довгождана зірка волі в Жовтні засіяла. Де цар був зажився, з панством вкорінився,Там з голотою простою Ленін появився!”

Номер слайду 2

Релігія в СРСр. Уже в квітні 1923 року XII з’їзд РКП(б) приймає резолюцію “Про постановку антирелігійної агітації та пропаганди”, якою фактично передбачалося повне викорінення народних звичаїв святкування, в тому числі “так званих музичних творів на релігійно-біблейську тематику”.

Номер слайду 3

Релігія в СРСр. Уже до 1933 р. мали бути закриті всі (!) церкви і молитовні будинки, до 1934-го – зникнути всі релігійні традиції та свята. До 1936 р. влада збиралася знищити останніх священнослужителів. Таким чином, заявляло керівництво СВБ, «до 1 травня 1937 р. ім’я бога має бути забуте на всій території СРСР». Засукавши рукави, партія взялася до справи. Як наслідок, приміром, активно запроваджувалися звіздини (на противагу церковним хрестинам), антирелігійні обряди поховання (з зіркою на надгробку замість хреста).

Номер слайду 4

Релігія в СРСр. Широко святкувалося так зване комсомольське Різдво, яке мало відвернути молодь від святкування релігійного свята і фактично було демонстраціями з транспарантами та червоними прапорами. Подібні свята закінчувалися антирелігійними мітингами, на яких спалювали опудала богів усіх релігій.

Номер слайду 5

Релігія в СРСр. Проте, якщо святкування справжнього Різдва чи Нового року, приміром, ще можна було розцінити як саботаж та заборонити (що повсюдно і робилося), то колядки та щедрівки вбити було неможливо.

Номер слайду 6

Релігія в СРСр. Тому їх почали просто переробляли на радянський манер, викреслюючи будь-які згадки про Віфлеєм та біблейських персонажів. Ось зразок такої “колядки” з Козельця на Чернігівщині (1925 рік): Добрий вечір тобі, вільний пролетарю. Радуйся, ой, радуйся, земле,Світ новий народився. Застилайте ж столи та все килимами,Оселі вбирайте та все прапорами. Гей, пісні складайте, волю величайте,Бо прийдуть до тебе твої свята в гості. Що першеє свято – першого повстання,Першого повстання ще й свято Тараса. А другеє свято – то Першого Травня,Свято робітниче, всесвітнє, весняне. А що третє свято – Червоного Жовтня,Червоного Жовтня, коли пута впали,Коли пута впали, Ради понастали!Подібні “витвори мистецтва” поширювалися як усно, так і в популярних радянських збірниках “Червоний пісенник” та “Великий співаник”.

Номер слайду 7

Релігія в СРСр. Певно, найбільше від антирелігійної кампанії Рад “дісталося” одній з найвідоміших українських колядок “Нова радість стала”: Нова рада стала, іще небувала: Над землею звізда ясна ввесь світ осіяла. Зоре ж наша, зоре, червоная зоре,Словом серце зогріваєш, ти темряву скрізь долаєш. Ой та й над містами з червен-прапорами,Засяй же їм, прекрасная, наша зоре червоная!

Номер слайду 8

Релігія в СРСр. А у “Червоному пісеннику” від 1925 року знаходимо і таку редакцію: Нова радість стала, яка не бувала: Зоря ясна п’ятикутна на весь світ засіяла. Упали вівтарі, покотились царі. Слава люду робочому, чабанам, шахтарям!У воєнні часи антирелігійна машина продовжувала працювати на повну потужність, “впираючи” в старі, суто народні, мотиви героїчні елементи нової епохи, підміняючи сімейні цінності бучними політичними гаслами. Спаситель родився, люди його славлять,А спаситель-откупитель здоров’я знебавля. Не страшні ж бо вже нам топори фашизму,Перемога є за нами – сила комунізму!(записано на Рівненщині 1946 року).

Номер слайду 9

Релігія в СРСр. У Кіровоградській області український фольклорист Олексій Дей у 1958 році зафіксував таку щедрівку: Щедрик, ведрик, Гітлер – мошенник. За яку ласку забрав ковбаску. Ще тобі мало – забрав і сало. Поперек горла щоб тобі стало!

Номер слайду 10

Релігія в СРСр. Ані XX з’їзд КПРС з його курсом на розвінчання культу особи Сталіна, ані хрущовська відлига, ані брежнєвський застій не відродили старовинних українських колядок та щедрівок. З 70-х років і аж до розвалу Союзу при Раді міністрів УРСР та облвиконкомах працювали комісії з радянських традицій, які займалися розробкою, методологією та впровадженням нових радянських обрядів у життя, у тому числі схвалювали вихід серії фільмів “Новые советские обряды” студії “Укркінохроніка”.

Номер слайду 11

Релігія в СРСр. Втім, як би не вичавлювали українські колядки та щедрівки з пам’яті, вони живуть, бо народ є мудрішим за будь-яку партійну ідеологію. Пісні, які славлять голів колгоспу, ланкових чи комбайнерів (що саме по собі непогано, але навряд чи має стосунок до релігійних і обрядових співів), залишилися в минулому, а в українських оселях сьогодні лунають старі колядки та щедрівки, які пережили десятиліття радянського абсурду.

pptx
Додано
18 березня 2020
Переглядів
1072
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку