Презентація "Пам'ять про Тараса Шевченка"

Про матеріал
Презентація "Пам'ять про Тараса Шевченка" допоможе учням познайомитися, як вшановують пам'ять геніального українського письменника закордоном.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Близько 1300 памятників установлено в Україні, 130 – за рубежем – у 38-ми країнах. Пам'ятники Кобзареві є всюди, де є українська діаспора: у Казахстані – 16, у США й Канаді – по 9, у Білорусі – 6, у Польщі – 5, у Молдові – 4, у Бразилії – 3, в Аргентині – 3, у Франції – 3. Світовий рекорд із найбільшої кількості встановлених пам'ятників культурному діячу тепер належить українському поетові, прозаїку та художнику Тарасові Шевченку. Пам’ять про Тараса Шевченка

Номер слайду 2

Буенос-Айрес, Аргентина. Рік відкриття: 1971. Наша діаспора в Аргентині подарувала цей монумент столиці країни з нагоди 75-річчя прибуття перших емігрантів з України. Біля бронзової статуї самого Кобзаря стоїть кам'яний барельєф із персонажами його "Гайдамаків".

Номер слайду 3

Варшава, Польща. Варшава, Польща. Рік відкриття: 2002. Монумент розташований у сквері Шевченка в престижному районі Варшави. Поруч - знамениті парк "Лазенки" та палац Бельведер. На постаменті викарбувані рядки з вірша "Полякам".

Номер слайду 4

Вашингтон, США. Рік відкриття: 1964 Наміри встановлення монументу в столиці США на честь 150-річчя Шевченка зустріли спротив радянської влади, яка розцінила це як "недружній акт". Відомі діячі української культури в СРСР підписали звернення до ініціаторів спорудження пам'ятника, звинувативши їх у намаганні використати ім'я Кобзаря "в своїх брудних політичних цілях". Неважко зрозуміти невдоволення радянcької сторони - взяти хоча б згадку про "іноземну російську імперіалістичну тиранію та колоніальне правління" у написі на постаменті. Дозвіл на встановлення пам'ятника дали обидві палати Конгресу США, ухваливши для цього окремий закон. Відкривав монумент екс-президент Дуайт Ейзенхауер.

Номер слайду 5

Рим, Італія. Рік відкриття: 1973. Найоригінальніший скульптурний образ Шевченка - у вигляді оратора у давноримській тозі. Пам'ятник стоїть біля найбільшої української церкви Італії - греко-католицького собору Святої Софії. Тбілісі, Грузія. Рік відкриття: 2007. Монумент відкрили президенти двох країн - Віктор Ющенко та Міхеїл Саакашвілі. Одного разу скульптура стала жертвою вандалів - ті пофарбували в блакитний колір вуса та брови. Тирасполь, Молдова. Рік відкриття: 1980. Це місто вже понад 20 років контролюється сепаратистами - невизнаною Придністровською молдавською республікою. Третина населення території - українці, тому українська мова - одна з трьох офіційних. Іменем Шевченка названий головний тираспольський університет, портрет Кобзаря зображений на купюрі в 50 рублів. На грошах старого зразка був намальований пам'ятник Кобзареві

Номер слайду 6

Вільнюс, Литва. Рік відкриття: 2011. Столиця Литви - одне з найбільш "шевченківських" міст за кордоном: тут є і вулиця його імені, і кілька меморіальних дошок, і пам'ятник, що встановлений в Українському сквері.

Номер слайду 7

Вінніпег, Канада. Рік відкриття: 1961. Столиця провінції Манітоба - центр українського життя Канади. За даними перепису, тут живе майже 100 тисяч людей українського походження - це 15% від загальної кількості населення. Головний місцевий пам'ятник Кобзареві стоїть біля будівлі парламенту Манітоби. Крім того, у вінніпезькому парку скульптур стоїть кілька робіт Лео Мола - канадського майстра українського походження, провідного автора діаспорної "шевченкіани".

Номер слайду 8

Загреб, Хорватія. Рік відкриття: 2015. Відкрити цей монумент планували у березні 2014-го - якраз на 200-ліття Шевченка. Однак цьому завадили події в Україні - зокрема окупація Криму. Тому урочиста подія сталася наступного року.

Номер слайду 9

Канберра, Австралія. Рік відкриття: 2005. Монумент "Шевченкові думи" виконаний у вигляді кобзи. Це найвіддаленіший від України пам'ятник: відстань від Києва до Канберри "по прямій" - майже 15 тисяч кілометрів.

Номер слайду 10

Критика, Бразилія. Рік відкриття: 1967. Ще один заокеанський пам'ятник у місці компактного проживання українців. Це не єдиний Шевченко у Бразилії - у 1989-му його встановили ще у Прудентополісі, а у 2015-му - в Уніан-да-Віторія.

Номер слайду 11

Париж, Франція. Рік відкриття: 1978. Франції радянська влада сама подарувала бюст українського поета. Подарунок встановили у паризькому сквері його ж імені біля собору Володимира Великого, де погруддя стоїть і досі. Пекін, Китай. Рік відкриття: 2008. Єдиний монумент не тільки в Китаї, а й всьому регіоні. Спочатку погруддя було виконане з помітним нахилом голови вперед. "Спершу я створив це погруддя Шевченка за зразком однієї картини, на якій він серед соняхів йде вперед, у задумі схиливши голову", – цитує "Експрес" автора, китайського скульптора Юаня Сікуня. Український посол попросив автора переробити скульптуру. Той прибрав нахил та навіть змінив погляд класика на більш оптимістичний. У 2016-му оновлений пам'ятник був відкритий вдруге. Прага, Чехія. Рік відкриття: 2009. Для спорудження пам'ятника великому українцю був обраний престижний празький квартал Бубенеч, однак частина його жителів виступила проти. Справа зовсім не в українофобії, як могло би здатися. Людям не подобалося, що рішення ухвалили без громадських слухань, а будівельні роботи стартували ще до отримання всіх потрібних дозволів. Місцева влада пішла назустріч бажанню громади, і для монументу обрали інше місце. При цьому журналісти зазначали, що й цього разу все робилося похапцем і небездоганно з юридичної точки зору - треба було встигнути завершити всі роботи до запланованого візиту президента України Віктора Ющенка, який і відкрив скульптуру.

pptx
Додано
3 лютого
Переглядів
102
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку