Презентація "Поява монотеїстичних релігій. Юдаїзм. Буддизм. Конфуціанство"

Про матеріал
Презентація призначена для проведення онлайн уроків. Містить матеріали та завдання до уроків
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Поява монотеістичних релігій. Юдаїзм. Буддизм. Конфуціанство6 ВІ27

Номер слайду 2

Історичне порівняння. Пригадайте особливості політеїзму і єдинобожжя (монотеїзму). Сьогодні ми продовжимо мандрівку світом релігій стародавнього Сходу. Нашим орієнтиром будуть цілі освітнього дартсу.

Номер слайду 3

1. ПЕРШІ МОНОТЕЇСТИЧНІ РЕЛІГІЇУ середовищі окремих народів давнього Сходу розвинулися релігії, яким притаманна віра в єдиного бога — монотеїзм. Цього єдиного бога віряни вважають творцем усього сущого на Землі і наділяють його властивостями вічності, безсмертя, всезнання, всевладдя, всемудрості. Існування інших божественних істот монотеїстичні релігії заперечують. Читаємо й розуміємо Прочитайте навчальний текст та визначте:1) за якими ознаками описані релігійні вчення можна віднести до монотеїзму?2) чому, на вашу думку, релігійні ідеї Аменхотепа IV Ехнатона не прижилися в Єгипті, а юдаїзм сповідують донині? 3) чи відома вам історія пророка Мойсея? Єдинобожжя зародилося в дописемні часи. Однією з перших спроб упровадити єдинобожжя була релігійна реформа фараона Аменхотепа IV. Фараон Аменхотеп IV правив Єгиптом в XIV ст. до н. е. Він наказав шанувати єдиного бога — Атона — божественного Сонячного Диска, проголошувався творцем усього світу. На честь єдиного бога правитель наказав збудувати місто — Ахетатон («горизонт Атона»). Після смерті фараона-реформатора зусиллями жерців релігія була заборонена, а єгиптяни повернули свої традиційні культи й обряди. Про фараона-реформатора дізналися під час археологічних розкопок в містечку Амарна в Єгипті.Інша найдавніша монотеїстична релігія — юдаїзм — існує до наших днів. Виник юдаїзм на початку II тис. до н. е. у євреїв. Його вирізняла віра в єдиного Бога, творця Всесвіту й людини. Його ім’я заборонено називати. Так само не можна вшановувати й зображення бога. Обов’язком віруючого є любити бога і не допускати його гніву. Ехнатон (статуя з храму в м. Карнак, Єгипет)

Номер слайду 4

Пізнавально й цікавоІм’я Бога в юдаїзмі було заборонено вимовляти. Пізніше латинськими літерами воно записувалося без голосних літер «YHWH». Це ім’я юдеї читали «Ягве», а набагато пізніше християни стали читати «Ієгова». Вважається, що основи вчення юдаїзму людям передав пророк Мойсей. Його також вважають автором Тори — першої частини священної книги юдаїзму Танаху. За переказами Мойсей записав Тору (інша назва «П'ятикнижжя Мойсеєве») безпосередньо з «вуст Бога». Сувій Тори з указкою-ядом (сучасне фото)Пізнавально й цікаво. За біблійною історією, одного разу під час посухи, рятуючись від голоду, євреї оселилися в Єгипті. Однак незабаром їхнє становище стало нестерпним: єгиптяни змушували євреїв тяжко працювати на будівництві міст, храмів і пірамід. Тоді Мойсей (Моше) став вимагати у фараона відпустити євреїв. Фараон відмовлявся, за що Бог покарав його і країну десятьма карами. Фараон поступився, і Мойсей повів євреїв у Богом призначену для них Землю Обітовану — Ханаан. Однак шлях євреїв був непростим — вихід з полону тривав 40 років. Люди страждали від труднощів і зневірювалися, та Мойсей наполегливо їх повчав і вів призначеним шляхом. Увесь цей час євреї старанно берегли один із символів своєї віри — менору (семисвічник). Біблія розповідає, що під час походу на горі Синай Бог передав Мойсееві скрижалі (кам’яні дошки) з 10 заповідями — законами, за якими мав жити народ євреїв. Урешті євреї дісталися призначеного краю. А Мойсей увійшов в історію як великий пророк і законовчитель євреїв.

Номер слайду 5

Історичні загадки. Звідки ріжки в Мойсея?Образ пророка Мойсея є популярний у мистецтві. Найвідомішим його зображенням є статуя роботи Мікеланджело Буонарроті в Римі. Але у багатьох людей викликають здивування ріжки на голові Мойсея. Дізнайтеся за допомогою додаткових джерел, звідки вони могли взятися в образі пророка, втіленому великим скульптором доби Відродження. Скористуйтеся посиланням для дослідження або спробуйте знайти інше: Мойсей (мармурова скульптура роботи Мікеланджело Буонарроті, 1513-1515 рр.)https://dyvensvit.org/blogs/1030736/

Номер слайду 6

Діємо: практичні завдання. Біблія як історичне джерело. Священні тексти юдеїв відомі як Старий Заповіт — одна із частин священної книги християнства Біблії. Історикам Старий Завіт цікавий як один із найдавніших писемних історичних джерел. Багато подій, які описано в Біблії, відбувалися насправді. Про це свідчать дані археологічних розкопок. Одним із прикладів є історія відкриття Ассирії. «Із цієї землі вийшов Ассур і побудував Ніневію» (Буття 10:11) — так у Старому Заповіті згадується давня могутня Ассирія. Тривалий час згадки про цю країну вважалися легендами, але після археологічних експедицій середини XIX ст. в Месопотамію біблійна Ассирія стала історичною реальністю.Історичний сторітелінг. Уявіть, що ви автор/авторка тревел-блогу, який готує публікацію-розповідь про ассирійські пам’ятки в європейських музеях. Уважно розгляньте подані ілюстрації, підписи до них і складіть розповідь про відкриття та експонування в музеях пам’яток історії Ассирії. У своїй розповіді вкажіть місця і час знахідок, а також місця їх зберігання. Поясніть, у чому, на вашу думку, полягає цінність пам’яток як історичних джерел? Що вони «розповідають» про минуле. Пагорби в околицях Мосула, під якими знайдено палац ассирійського царя Саргона ІI (фрагмент малюнка Єжена Фландена, 1843 р.)Підготовка шеду (фігури міфічних людинолевів) до транспортування (за малюнком Єжена Фландена, 1863 р.)Ассирійський зал Лувру. Настінні рельєфи та фрагмент воріт палацу царя Саргона II, VIII ст. до н. е. (Лувр, Франція)

Номер слайду 7

2. БУДДИЗМ І КОНФУЦІАНСТВО — ВЧЕННЯ, ЯКІ ПЕРЕТВОРИЛИСЬ НА РЕЛІГІЇЗ-поміж учень стародавнього Сходу особливе місце посідають буддизм і конфуціанство. Вони не пропагують віру в богів чи єдиного бога в загальноприйнятому розумінні. Але ці вчення набули такої популярності і впливу на світогляд людей, тому їх також почали вважати релігіями. Близько 2500 років тому індійський принц Сіддхарта Гаутама (565-486 рр. до н. е.) заснував буддизм. У пошуках спасіння та пізнання істини він багато мандрував країною. Одного разу під час медитації принцу-мудрецю вдалося досягти нірвани — стану просвітлення. Відтоді він став називатися Буддою (просвітленим). Будда обґрунтував «благородні істини», які вказували шлях до виходу з нескінченного кола сансари — перероджень. Завдяки тому, що вчення Будди було звернене однаково до всіх людей незалежно від варни або касти, буддизм швидко здобув багато прибічників. Учення Будди називається дгарма (закон або шлях). Назву буддизм пізніше придумали європейці. Дгармачакра (колесо закону, колесо дгарми) — символ Вісімкового шляху до спасіння

Номер слайду 8

Тим часом у Китаї мудрець Конфуцій (551-479 рр. до н. е.) розробив моральні настанови, які склали основу вчення конфуціанства. Він учив доброчесності й відповідальності, навчав своїх численних учнів грамоти й правил поведінки. Конфуцій вважав, що в кожної людини є своє місце в суспільстві та свої обов’язки, які необхідно виконувати, і бути гуманним (людяним). На думку мудреця, відносини в суспільстві мають засновуватися на взаємній пошані та міцних родинних зв’язках. У масштабах всього суспільства імператор, за вченням Конфуція, виконував роль батька всіх підданих. Етичні принципи поведінки Конфуцій вважав даром Неба — частини природи, наділеної вищою духовною силою. Засіб виховання вірності роду Конфуцій вбачав у культі предків, поклоніння яким стало одним із найважливіших звичаїв у Китаї. Саме культ предків є одним із небагатьох елементів конфуціанства, що зближує його з релігією. Конфуцій

Номер слайду 9

Мудрість віків. Ознайомтеся з окремими ідеями Старого Заповіту, вчень Будди й Конфуція. Чи актуальні (важливі) ці ідеї в сучасному світі?Із Старого Заповіту• Шануй свого батька і матір свою, щоб довгі були твої дні на землі...• Не убивай.• Не чини перелюбу.• Не кради.• Не свідкуй неправильно на свого ближнього.• Не жадай... ані всього, що ближньому належить.Із вчення про шлях спасіння у буддизмі• Правильний намір — тверде рішення пройти шляхом пробудження.• Правильна мова — правдива і необразлива.• Правильна дія — дія, яка не завдає шкоди, не вбивати, не брати того, чого не дають.• Правильне життя — мати тільки необхідне для життя. Конфуцій до правителя. Коли поводишся ти правильно, то за тобою підуть і без наказу; коли ж ти поводишся неправильно, то не послухають, хоч і накажуть. Конфуцій до людини. Завжди будь щирим, люби учитися, стій на смерть, удосконалюй шлях... Соромся бути бідним і убогим, коли в країні є шлях;соромся бути знатним і багатим, коли в ній немає шляху.

Номер слайду 10

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯI. Знаю й систематизую нову інформацію. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Поява монотеїстичних релігій. Юдаїзм. Буддизм. Конфуціанство». Дайте відповіді на запитання. II. Обговоріть у групіВиконайте мінідослідження історичних ілюстрацій:1) визначте, історію якої з давніх релігій «розповідає» кожна з ілюстрацій; поясніть, які елементи ілюстрацій допомогли вам це з’ясувати;2) на якій з ілюстрацій зображено історичне джерело (свою думку аргументуйте)? Визначте його вид.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Глодовська Людмила Олесандрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
10 листопада 2023
Переглядів
6814
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку