Презентація " Видатні люди Буковини"

Про матеріал
Дана презентація є доповненням до виховного заходу " Видатні постаті Буковини". Вона ознайомить учнів з такими відомими митцями як Ольга Кобилянська, Євгенія Ярошинська, Осип Маковей, Микола Івасюк а також Н. Яремчук, Софія Ротару, Володимир Івасюк.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Видатні люди Буковини

Номер слайду 2

Юрій Федькович Сидір Воробкевич Осип Маковей Ольга Кобилянська Роза Ауслендер Пауль Целан Міхай Емінеску Юстин Пігуляк Микола Івасюк

Номер слайду 3

Відомий у світі український художник Микола Іванович Івасюк народився 14 квітня 1865 року в місті Заставна. Навчався в Заставні, потім у Чернівецькій вищій реальній школі, де професором живопису був український художник-професіонал Юстин Пігуляк. У 19 років Микола Івасюк став студентом Віденської академії мистецтв. Далі Мюнхенська академія мистецтв.

Номер слайду 4

Микола Івасюк по закінченні Мюнхенської Академії мистецтв, поспішив на Буковину. Персональна виставка в Чернівцях стала першою творчою зустріччю із земляками. На суд буковинців він виставив полотна: "В’їзд Богдана Хмельницького в Київ", "Богун під Берестечком", "Битва під Хотином", жанрові картини "Відпочинок", "Жнива", "Буковинець", "Мати", "Без хліба", "Бідна селянська хата" В’їзд Богдана Хмельницького в Київ

Номер слайду 5

Володимир Івасюк Софія Ротару Дмит Дмитро Гнатюк Йозеф Шмідт

Номер слайду 6

  Геніальна вишивальниця Ксенія Колотило (народилася 5. 04.1916 р. в с. Підзахаричі на Буковині) створила понад 1000 візерунків, які вклала в альбом, вишила безліч серветок, подушок, скатертин…Прожила понад 50 років у Відні, де створила цілий музей своїх робіт. Її роботи були на виставках у Австрії, Голландії, Німеччині, Швейцарії, Бельгії.

Номер слайду 7

перший український космонавт,Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці, Хотинського району, Чернівецька область в сім'ї сільських вчителів.

Номер слайду 8

Там, де я родився, Там мій рідний край; Слави, щастя, долі, Боже йому дай. Слави, щастя, долі, веселу годину, Мир во віки вічні, Мир на Буковину. Юрій Федькович - український поет, прозаїк, драматург, перекладач, культурний та освітній діяч, класик української літератури, народився 8 серпня 1834р. в с. Сторонець-Путилів. Освіту здобув у Чернівцях. Пише німецькою, а потім і українською мовами. З січня 1885р. Федькович є редактором газети “Буковина”, Помер письменник 11 січня 1888 р

Номер слайду 9

Мова  рiдна,  слово  рiдне!   Хто  вас  забуває,   Той  у  грудях  не  серденько,   А  лиш  камiнь  має.   Сидір Іванович Воробкевич -видатний український письменник, композитор, музично-культурний діяч. Народився 5 травня 1836 року в місті Чернівці у сім’ї священика, вчителя богослов’я. Писав українською, німецькою і румунською мовами. В літературному доробку письменника вірші, поеми, оповідання, повісті. Помер у Чернівцях 19.09.1903р..

Номер слайду 10

Народилася Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 року в містечку Ґура-Гумора в Південній Буковині у багатодітній сім'ї. 1889 року Ольга на деякий час переїжджає до Димки, а з 1891 року мешкає у Чернівцях, пише вірші, оповідання та поеми. Найпопулярніші - «Земля», «Вовчиха», «Царівна»,  «В неділю рано зілля копала»

Номер слайду 11

Євге́нія Іва́нівна Яроши́нська народилася в нашому селі 18 жовтня 1868 — українська письменниця, перекладач, етнограф, фольклористка,  педагог, громадська діячка на Буковині. Була учасником з'їзду українських письменників.  Творча спадщина Є.Ярошинської складається з трьох повістей («Понад Дністром», «Перекинчики», «Рожі а терне»),  кількох десятків оповідань, нарисів, творів для дітей, фольклорно-етнографічних розвідок, перекладів, листів. Померла письменниця 21 жовтня 1904, у Чернівцях.

Номер слайду 12

Педагог, просвітитель і письменник Іван Бажанський своєю сподвижницькою працею на освітницькій і літературній ниві веде нас в життя наших краян, які жили в минулому. А без знання минулого нашого краю не можна любити сучасного і майбутнього. Іван Бажанський – автор багатьох прозових і поетичних творів: поема «Пропасть», збірка поезій «Надія», оповідання «Мертвецька Єлена», «Попадя», «Три дукати» та інші.

Номер слайду 13

Зоря з німої вишини Струмить потоки срібні, – Щоб досягли землі вони – Мільйони літ потрібні.   Можливо, вже давно погас Той світ у далечіні, А лиш тепер дістались нас Його вогні промінні. Міхай Емінеску(1850—1889) — великий румунський поет, публіцист, громадсько-культурний діяч. Його юні роки пов'язані з Чернівцями. В 1860-66 рр. з перервами навчався в Чернівецькій вищій гімназії. Він прихильно ставився до української культури, знав українську мову, високо цінував творчість Михайла Драгоманова та Івана Франка, тепло привітав першу українську газету в Чернівцях«Буковинська зоря» (1870). Автор багатьох поетичних, прозових і публіцистичних творів, статей, записів румунського фольклору. 1885 року лікувався в Одесі, бував у Львові.

Номер слайду 14

ТИ стала мені чужою, незнаною мені: твій спів дзвенить луною в криничній стороні, де уст шукає втома і тінь — свого гнізда, де води, наче пломінь, а пломінь — як вода. Ти п'єш з криниць темнавих, пірнаєш в неба синь, та вигадок лукавих ти гру оцю покинь. Пауль Целан — видатний австрійський поет та перекладач. Народився 23 листопада 1920 року в Чернівцях, де проживав до 1944р., далі переїжджає до Бухаресту, Відня та Парижу, де прожив до самої смерті (20 квітня 1970 року). Тут він займається перекладом та продовжує писати. Його збірки поезій «Мак і пам'ять», «Від порога до порога», «Мовні грати», «Волокнисті сонця»

Номер слайду 15

Це край мій Буковинський  До болю український  До згину дорогий!  Я жадібно вбираю  Його красу і силу духу.  Потрібним хочу бути  Хоч рядовим,  Хоч стерновим,  Хоч ниткою вітрила  Земного і голосного корабля,  Який пливе до сонця.                             М. Івасюк Письменник, лауреат літературно-мистецької премії ім.С.Воробкевича - Михайло Григорович Івасюк (батько В.Івасюка) народився 25 листопада 1917 р. в місті Кіцмань. Освіту здобував у ліцеях Кіцманя та Чернівців. 1939 року вступив до університету, але за несплату його відраховують. Щоб продовжити навчання в одному з радянських університетів перетинає кордон і потрапляє до в’язниці. 1946 року викладає в Кіцмані, а далі в Чернівецькому університеті. Літературну діяльність почав з казок, хоча записав їх аж у 1968 році «Казки Буковини. Казки Верховини» (1968), «Чарівне горнятко» (1971). . Перша його повість «Чуєш, брате мій» (1957), «Червоні троянди» (1960), збірка оповідань «Відламана галузка» (1963), повісті «Двобій» (1967) та «Весняні громовиці» (1970), романи «Вирок» (1975) і «Серце не камінь» (1978). У «Баладі про вершника на білому коні» (1980) та «Лицарі великої любові» (1987) письменник розгорнув широку панораму боротьби буковинців за кращу долю. На схилі віку письменник опублікував повість «Монолог перед обличчям сина», якій належить особливе місце серед численних історико-біографічних творів минулого десятиріччя, бо то не просто повість-біографія, то повість-реквієм, пронизана щемливою батьківською любов'ю, як і поетичний цикл «Елегії для сина» та поема «Привиди». Помер Михайло Івасюк 5 лютого 1995 року.

Номер слайду 16

Іва́н Васи́льович Миколайчу́к український актор, режисер, сценарист, народився 15 червня 1941 в селі Чортория Кіцманського району. В 1957 р. закінчив Чернівецьке музичне училище, в 1961-му — театр-студію при Чернівецькому драмтеатрі. В 1965 — закінчив кіноакторський факультет Київського інституту театрального мистецтва. Зіграв 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв, та 2 режисерські роботи. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком. Іван Миколайчук був кінозіркою 60 -70 х років. В ті роки майже жоден фільм не обходився без його участі. Він був особливий, народний, справжній, найкращий. Найвідоміші його ролі  Тарас Шевченко у фільмі «Сон»та Іван Палійчука у «Тінях забутих предків»., «Пропала грамота», «Захар Беркут», «Анничка», «Білий птах з чорною ознакою» «Вавілон ХХ», «Така пізня, така тепла осінь»та інші. 3 серпня 1987 перестало битися серце відомого актора.

Номер слайду 17

Всесвітньовідомий співак,якого називали "Німецький Карузо", Йозеф Шмідт (4 .03. 1904 - 16.11.1942),Вихідець із родини дрібного єврейського орендаря з Давиден Сторожинецького р-ну. 1914 р. разом з батьками переїздить до Чернівців. Вчиться музичної грамоти у композитора А.Завуловича. Хлопчиком потрапив у хор Чернівецької Синагоги, потім дядько  привіз Йозефа у Берлін, де почався мистецький шлях артиста. Співав у Берлінській, Віденській, Брюсельській операх. Прожив дуже коротке життя- 38 років.

Номер слайду 18

Дмитро Гнатюк народився 28 березня 1925 р. у с. Мамаївці Чернівецької області.Оперний та концертний співак (баритон) і режисер, народний артист СРСР (1960), Герой Соціалістичної Праці (1985). Саме для його голосу написав багато класичних творів композитор Олександр Білаш, зокрема «Два кольори» (на слова Дмитра Павличка) та «Ясени» (на слова Михайла Ткача), «Пісня про рушник» та «Черемшина» Помер 29 квітня 2016 року

Номер слайду 19

Володимир Михайлович Івасюк (04.03.1949–22.05.1979) — видатний український композитор і поет. Один із основоположників української естрадної музики. Завдяки пісням "Червона рута", "Водограй", "Я піду в далекі гори", "Два перстені" та багато інших ім’я В. Івасюка назавжди увійшло в історію української музичної культури.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Софія Ротару - народна артистка України, СРСР, Молдови народилась 7 серпня 1947, в селі Маршинці, Новоселицького району. 1964 року вступила та 1968 року закінчила Чернівецьке музичне училище. Ще студенткою Софія стає лауреатом фестивалів та конкурсів. У 1971р. Записують пісню «Червона рута», з якою Ротару починає свої виступи по всій країні. «Пісня для мене — маленька новела зі своїм світом почуттів, драматургічним ладом, героями…» Такими новелами стали для неї пісні В. Івасюка («Водограй», «Два перстені», «Пісня буде поміж нас»), А.Бабаджаняна («Поверни мені музику», «Твої сліди»), Є.Доги («Моє місто»), О. Мажукова («Червона стріла»), Е.Мартинова («Яблуні в цвіті», «Лебедина вірність», «Балада про матір»), («Вороги спалили рідну хату»), («Родина моя», «Дамо земну кулю дітям»)

Номер слайду 22

Український естрадний співак (тенор). Народний артист України Назарій Яремчук народився 30 листопада 1951 року в селі Рівня Вижницького району Чернівецької області. Після закінчення школи вступив до університету на географічний факультет. Саме в цей час Назарій співає у вокально - інструментальному ансамблі "Смерічка".

Номер слайду 23

Знайомство з молодим буковинським композитором, студентом медінституту Володимиром Івасюком відіграло велику роль у житті Назарія. Глядачі почули «Червону руту» та безліч інших пісень молодого автора. Пісні "Смерічки" стали популярними і з часом увійшли до золотого фонду української естради, принесли всесвітнє визнання. Завойовану високу репутацію підтвердили вдалі виступи у Всесоюзних конкурсах "Пісня - 71" та "Пісня - 72".

Номер слайду 24

З кожним роком Назарій піднімається на нові вершини, його популярність зростає. Дуже багато працює - бере участь у гастрольних поїздках по всіх республіках колишнього Союзу та за кордоном. Під час Афганської війни Назарій кілька разів їздив у Афганістан і виступав перед солдатами. 1986 року після Чорнобильської катастрофи співак тричі побував у 30-кілометровій зоні відчуження, де виступав перед ліквідаторами аварії. Там і знайшла його хвороба. Він довго лікувався, але 30 червня 1995 року Назарій Яремчук помер у Чернівцях  

Номер слайду 25

Володимир Івасюк Софія Ротару Дмит Дмитро Гнатюк Йозеф Шмідт

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Береза Любов Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
2 лютого 2023
Переглядів
3129
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку