Презентація:"Відомості із синтаксису й пунктуації. Словосполучення".

Про матеріал
Конспект уроку можна використати на першому уроці вивчення теми про словосполучення.
Перегляд файлу

Тема. Відомості із синтаксису й пунктуації. Словосполучення

Мета уроку: - розширити поняття про синтаксис як розділ науки про мову; -розкрити сутність словосполучення як синтаксичної одиниці; - навчити знаходити в реченні та складати словосполучення, визначати головне і залежне слово, встановлювати зв'язок між ними; - формувати вміння відрізняти словосполучення від речення; - виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

Добрий день, діти!

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо перший крок.

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову!

Сьогодні ми з вами подорожуватимемо країною Синтаксису.

Перш ніж розпочати подорож, давайте ознайомимося з формулою успішного навчання.

Я

  • Розумна, творча особистість.

Я

  • Вчуся, бо хочу знати рідну мову.

Я

  • Все знаю, все вмію, все зможу!

- Давайте розгорнемо зошити і запишемо тему уроку.

III. Опрацювання нового матеріалу 

Опрацювання теоретичного матеріалу.

Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає словосполучення і речення.

Пунктуація – це розділ науки про мову, який вивчає вживання розділових знаків у реченні й тексті на письмі.

В українській пунктуації вживають такі розділові знаки:

Крапка - .

Кома - ,

Знак питання - ?

Знак оклику - !

Двокрапка - :

Крапка з комою - ;

Тире - -

Три крапки - …

Дужки – ()

Лапки – “ “

Діти, пригадайте, будь ласка, з початкових класів, що ви знаєте про словосполучення?

Що є найменшою одиницею спілкування?

Що ви пам'ятаєте про словосполучення?

Наведіть приклад словосполучення.

Чим словосполучення відрізняється від слова?

Молодці! Ви добре впорались, і ми можемо подорожувати країною Словосполучення, але нас чекає ряд випробувань.

Спостереження над мовним матеріалом

Подумайте, що точніше називає предмет, ознаку або дію – слово чи словосполучення?

- Книжка – цікава книжка.

- Бібліотека – шкільна бібліотека.

- Корисний – корисний для навчання.

- Читати – читати уважно.

- Спілкуватися – спілкуватися українською мовою.

- Навчатися – навчатися в п'ятому класі.

Словосполучення, як і слово, вживають для називання предметів, їхніх ознак, ознак дій. Проте порівняно зі словом словосполучення є точнішим.

Робота в парах

Один учень називає слово, а його сусід по парті придумує з цим словом словосполучення.

 Наприклад: шоколад – молочний шоколад, писати – писати швидко.

Пояснення вчителя

Цікавий (який?) фільм? Дивитися (що?) фільм.  

Головним називають слово, від якого ставлять питання.

Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.

Практикуємо!
Запишіть словосполучення, позначте головне слово

Усна відповідь;

одержати оцінку;

наполеглива праця;

відчували відповідальність;

оцінила справедливо;

працювати охоче;

допоміг товаришеві;

вивчати старанно.

Коментар вчителя

Словосполучення бувають поширені і непоширені.

Непоширені словосполучення складаються з двох слів (головного й залежного). Наприклад: гарний вірш, рідна мова.

Поширені словосполучення складаються з трьох і більше слів. Одне й те саме слово може бути головним (від нього ставлять питання до залежного) і залежним (до нього ставлять питання від іншого головного слова). Наприклад: збірка дитячих віршів; готуватися до свята рідної мови.

 

Займи позицію

Запишіть словосполучення  у дві колонки: поширені і непоширені.

Шкільний товариш; вірна дружба; мати друзів серед однокласників; допомогти сусідові по парті; готуватися до контрольної роботи; тестове завдання; дотримати даного другові слова; щира приязнь; дружити змалку.

поширені

непоширені.

Мати друзів серед однокласників; допомогти сусідові по парті; готуватися до контрольної роботи; дотримати даного другові слова.

Шкільний товариш;

вірна дружба;

тестове завдання;

щира приязнь;

дружити змалку.

Зорова гімнастика
(Валеопауза для тренування зору)

Голову тримайте нерухомо.

Очі підніміть вверх, опустіть вниз, поверніть вправо, вліво.

Повторіть це 3-4 рази.

Пояснення вчителя

До словосполучень не належать

Підмет і присудок: Сонечко посміхнулося

Однорідні члени речення: Хлопчик і дівчинка

Іменник з прийменником: Біля дерева

Наказова форма дієслова: Пиши красиво

Форма дієслова майбутнього часу: Буду писати

Вибірковий диктант

Випишіть лише словосполучення Сонячний день; біля школи; цікаві уроки; улюблений предмет; учні зібралися; школярі прийшли; гомоніли голосно; про канікули; книжки і зошити; деталь від машини; важлива подія.

 

 

Творча робота

Утворити словосполучення. Скласти з ними речення

   На уроці, швидко, додому, під дощем, у полі, на стадіоні, напам'ять, уголос.

Антонімічна хвилинка

Підібрати антонімічні пари до поданих словосполучень.

   Працювати добре, відпочивати в селі, далеко від берега, старанний учень, пливти за течією, письмовий переказ.

IV. Підсумок уроку.

Отже, ми на уроці з’ясували що:

  1.             Синтаксис вивчає словосполучення і речення.
  2.             Словосполучення – поєднання двох і більше повнозначних слів, одне з яких – головне, інше – залежне.
  3.             Від головного слова до залежного ставимо питання.
  4.             Слова в словосполученні пов’язані за змістом і граматично.
  5.             Словосполучення бувають поширені й непоширені.
  6.             Що не належать до словосполучень.

V.Оцінювання

VІ.Домашнє завдання

Вивчити правила на с.175-177.

Виконати вправу 408.

 

doc
Додано
13 лютого 2021
Переглядів
985
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку