Розробка уроку "Магазин і покупки"

Про матеріал

Мета уроку

  • -Вдосконалити лексико-граматичні навички учнів;
  • -Розвивати та контролювати навички усного мовлення;
  • -Стимулювати комунікативно-пізнавальну діяльність дітей;
  • -Розвивати пам'ять, увагу, творчі здібності учнів;
  • -Виховувати в учнів інтерес до мови, що вивчається.
Перегляд файлу

ТЕМА УРОКУ:  МАГАЗИН І  ПОКУПКИ.

 

МЕТА  УРОКУ:

  • Вдосконалити лексико-граматичні навички учнів;
  • Розвивати  та контролювати навички усного мовлення;  
  • Стимулювати комунікативно-пізнавальну діяльність  дітей;
  • Розвивати пам’ять, увагу, творчі здібності учнів;
  • Виховувати в учнів інтерес до мови, що вивчається.

 

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ

-    речі, які можна купити у магазині;

-    картки для індивідуальної роботи;

-    роздатковий матеріал;

 

ХІД УРОКУ

Організаційний момент. Introduction.

 

T e a c h e r:  Good morning, dear children. My dear friends, the theme of our lesson is Shopping.  So today we are going to speak about different shops and different things we can buy there.  So let’s start the lesson are you ready?

P u p i l s: yes, we are.

 

Введення в іншомовну ситуацію.

Warming up.

Answer the questions:

 

Do you like to go shopping?

How often do you go shopping?

When you buy something, what is most important to you: price, quality, fashion trend?

What store do you like best of all?

Do you sometimes buy second-hand things?

Do you sometimes buy things that you don't need?

Do your parents give you pocket money? How much?

How much did you spend yesterday?

What is the most expensive thing you've ever bought? 

Have you ever found any money? If so, what did you do with it?

If someone gave you a million dollars, what would you do with it?

What is something that you want to buy, but don't have enough money to buy.

 

Основна частина уроку

 

 

  1. Активізація вивченої на попередніх уроках тематичної  лексики.

 

Діти грають в гру «Де я можу купити ці речі?»

 

  1. Перевірка домашнього завдання

 

  1. Активізація вивченої на попередніх уроках граматики.

 

Дітям роздаються завдання для виконання

 

Фізкультхвилинка. Relaxation

 T e a c h e r: It seems to me that you are tired a little, are not you?

 P u p i l s: Yes we are.

T e a c h e r: Let’s do some physical exercises. Stand up, please. Repeat after me, please.

Hands up! Clap! Clap!

Hands down! Shake! Shake!

Hands to the left! Clap! Clap!

Hands to the right! Clap! Clap!

Hands on hips, hands to the sides!

Bend left! Bend right!

Touch your shoulders!

Touch your nose!

Touch your ears!

Touch your toes!

Hands up!

Hands down!

Hands on hips!

And sit down!

 

Діти продовжують працювати над завданнями.

 

Підсумок уроку. Summing up.

T e a c h e r: Thank you, children. I am glad, that you have worked well today. And now take your day-books and write down your homework, please. You have to write down a shopping list.


I liked your work very much today. Your marks are … .

 

So. Our lesson is over. Stand up, please. Good bye.


 

docx
До підручника
Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В.)
Додано
24 липня 2018
Переглядів
642
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку