Розробка уроку " Розділові знаки у складносурядних реченнях"

Про матеріал
Розробка містить конспект уроку для 9 класу з теми "Розділові знаки у складнопідрядних реченнях"
Перегляд файлу

Розділові знаки у складносурядному реченні

МЕТА:

НАВЧАЛЬНА: ознайомити учнів з особливостями інтонації та правилами розстановки розділових знаків між простими реченнями у складі складносурядного;

РОЗВИВАЮЧА: формувати їх вміння ставити і пояснювати розділові знаки між простими реченнями у складносурядному;

ВИХОВНА: виховувати в учнів любов до рідної країни.

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.

МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: бесіда, робота з підручником, система тренувально-творчих завдань.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, індивідуальні картки.

ХІД УРОКУ.

І.Організація класу до уроку.

ІІ. Активізація опорних знань.

А) Фронтальне опитування за допомогою  листочків

 1. Яке речення називається складним?

2.За допомогою чого поєднуються прості речення у складному?

3. Які типи складних речень існують?

4.Яке речення називають безсполучниковим?

5. Які типи сполучників пов*язують частини сполучникових речень? Як називають такі сполучникові речення?

Б) Кодовий диктант : ССР, СПР, СБР (МУЛЬТИМЕДІЙНА ДОШКА)

1 Сьогодні теж ішов дощ,  хоч  почався він якось непомітно .2. Я пропустила його народження  :   за вікном потихшало,  потемніло   і стало моросити  дрібно та тихо  . 3 . Великі краплі легко торкнули скло — і воно  задзвеніло у відповідь. 4 Я не    відразу почула його передзвін; та краплі ставали все сильніші ,настирливіші,нахабніші, примушуючи скло виправдовуватися голосніше…5.Дощик , зрадівши, застукав із подвійною силою, бо   вітав мене. 6Він торкав тонкими пальцями парасольки та капюшони перехожих, які зразу ж змокли та заплакали з досади .

 7. З неба лилася фантастична музика  й летіли яскраві прозорі кульки. 9.Скоро все це перетворилося на справжню осінню симфонію , яка заворожувала, манила, тривожила.

1. СПР  2. БСР    3. ССР      4. ССР  5 СПР    6СПР   7ССР 8СПР

 

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

 А) На дошці - тільки ССР. Зверніть увагу на розділові знаки  між частинами ССР. Які вони?Однакові? Яку ж тему ми будемо вивчати на уроці? Яке завдання собі поставимо?

Б) Робота із ССР.Чи однакова інтонація у цих реченнях? Як передати її на письмі?

Які розділові знаки поставлено між частинами?

Стікери .

Б) Пазли   у групах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV    Тренувальні вправи

В) впр       стор          коментована робота ( усно) . Прочитайте, поясніть написання розділових знаків у ССР, користуючись складеною схемою.

 

 

Г) Робота у парах : Розставити розділові знаки у ССР

1. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі

2. Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь , а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють
3 Вже вийшов місяць ,і сова гукала,   і тепла скирта уві сні зітхала, і дуб дрімав у срібному плащі
4.Заніміли, поникли, погасли ліси, і людські, і пташині мовчать голоси

5. Дощ пройшов — і місто  зеленіє

6.  Було затишно і пахло смолою.

7. Все зраділо , стрічаючи день,  і день зрадів  ,розцвітаючи , ясний , теплий,  погожий

8. Минула буря  -   і сонце засяяло

9. Може,  квіти зійдуть і настане ще й для мене весела весна

10. . Посеред неба гнеться на південь Чумацький Шлях,  і між його доспілими зорями тремтить і осипається на край землі срібний пилок

11. От наступить жовтень – і здадуться раптом журавлі!

12 Ненавмисне я зачепив рукою лозинку – й шепіт урвався.
!!!! Останнє речення розібрати синтаксично           

 

 

Прочитайте пейзажну мініатюру. Який настрій передає автор художніми образами? Яка роль  тире  у тексті?

 

Журавлі відкурликали — а ти й не чув. Ластівки відлетіли — а ти й не бачив. Крихітна сльозинка бриніла тихо на віях блакитної квітки петрового батога  -  а ти розчавив її... (С. Павленко).

 

 

Е) Тестові завдання у форматі ЗНО

 

1. Це складносурядне речення  ?
Дерева в саду хитає вітер, жовтий лист летить до ніг мені                    ТАК           НІ
2.У цьому реченні слід ставити тире?

 Минулася буря         і          сонце засіяло                                                 ТАК           НІ

3. У реченні потрібно поставити кому?
Зумійте бути вольними   і     будете вольні.                                              ТАК           НІ
4. Визначте, який розділовий знак не  ставиться між частинами ССР

А)    ,              Б)  :                   В) -             Г) ;

5. Позначте розділовий знак, який потрібно поставили в реченні на місці  знака питання .
Річка широка та глибока, а вода синя та чиста ??? і котиться вона, виблискуючи та шумуючи .

A) Кома;      Б) тире;               B) двокрапка;           Г) крапка з комою.

 

6. Позначте складносурядне речення, у якому НЕ потрібно ставити кому (розділові знаки пропущено).
A) Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий
Б) Грає сонце в горщиках і весело виблискують гори гончарського добра
B) На галявину зрідка навідуються зграї птахів або інколи загляне лисиця
Г) Улітку в містечку збирали вишні, сливи, яблука і тоді пахло на базарах забутою старовиною

V. Завдання «Клоуз-тест». Необхідно продовжити речення одним словом

Між частинами ССР найчастіше ставиться…

Не ставиться кома між двома частинами ССР, якщо обидві частини мають…

Якщо речення питальне, спонукальне, окличне, то кома між двома частинами ССР …

Іноді, коли частини виражають різке протиставлення  або швидку зміну подій….

            Якщо ССР великі за обсягом , містять у собі розділові знаки  або далекі за                          змістом , то між ними ставиться….

 

VI Д.З опрацювати правила,

           Виконати впр

Написати невеличкий твір « Мої осінні канікули»,  уживаючи ССР з різними розділовими знаками

 

 

 

 

Прізвище __________________________

Сьогодні на уроці я

  1. Брав участь у фронтальному опитуванні  і
    • дав правильну відповідь
    • моя відповідь потребувала уточнення
    • дав неправильну відповідь
    • не відповідав на питання

2 При написанні кодового диктанту я дав _____________ правильних відповідей

3.  Коментував речення усної вправи

  •   дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь
  • не відповідав 

4.Працював біля дошки і

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

5. Виконуючи завдання клоуз- тесту,я

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

Я оцінюю свою роботу на уроці     у _______балів

Прізвище __________________________

Сьогодні на уроці я

  1. Брав участь у фронтальному опитуванні  і
    • дав правильну відповідь
    • моя відповідь потребувала уточнення
    • дав неправильну відповідь
    • не відповідав на питання

2 При написанні кодового диктанту я дав _____________ правильних відповідей

3.  Коментував речення усної вправи

  •   дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь
  • не відповідав 

4.Працював біля дошки і

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

5. Виконуючи завдання клоуз- тесту,я

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

Я оцінюю свою роботу на уроці     у ______балів

Прізвище __________________________

Сьогодні на уроці я

  1. Брав участь у фронтальному опитуванні  і
    • дав правильну відповідь
    • моя відповідь потребувала уточнення
    • дав неправильну відповідь
    • не відповідав на питання

2 При написанні кодового диктанту я дав _____________ правильних відповідей

3.  Коментував речення усної вправи

  •   дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь
  • не відповідав 

4.Працював біля дошки і

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

5. Виконуючи завдання клоуз- тесту,я

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

Я оцінюю свою роботу на уроці     у _______балів

Прізвище __________________________

Сьогодні на уроці я

  1. Брав участь у фронтальному опитуванні  і
    • дав правильну відповідь
    • моя відповідь потребувала уточнення
    • дав неправильну відповідь
    • не відповідав на питання

2 При написанні кодового диктанту я дав _____________ правильних відповідей

3.  Коментував речення усної вправи

  •   дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь
  • не відповідав 

4.Працював біля дошки і

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

5. Виконуючи завдання клоуз- тесту,я

  • дав правильну відповідь
  • моя відповідь потребувала уточнення
  • дав неправильну відповідь

- не відповідав 

Я оцінюю свою роботу на уроці     у _______балів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1Пропало літо, й осінь одсмутніла в дощах солоних

2Було затишно і пахло смолою.

3Злітає листя із дібров, і материнка відцвітає

4Ось помандрують аж за синє море над смутком сіл високі журавлі; і хтось останній на полі дооре вузеньку смужку вогкої землі

5За тополями сонце встає і зозуля кує правічна.

6.) Можливо, білка спалахне між віття та вивільга між віття заблищить

7Неба в’яне просинь, і мете, мете  жовтокоса осінь листя золоте.

8Знову хмуриться осінь і туманиться даль

9. Колись увечері додолу падав ліс і вітер листя підбирав і ніс.

10А яблуко впадеі  відгукнеться  планети серце теплою луною.

11Мине холодна ніч – і сонце на світанку  повернеться назад.

12Хитнув нещадний вітер верховіття – і падає  на землю пташеня.

 13Ненавмисне я зачепив рукою лозинку – й шепіт урвався.

 14 Ще не вдарив мороз, а вже втомлений лист  в’яне, жовкне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота у парах . Розставити розділові знаки у ССР

1. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі

2. Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь   а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють
3 Вже вийшов місяць і сова гукала   і тепла скирта уві сні зітхала і дуб дрімав у срібному плащі
4.Заніміли поникли погасли ліси і людські і пташині мовчать голоси

5. Дощ пройшов    і місто  зеленіє

6.  Було затишно і пахло смолою.

7. От наступить жовтень  і здадуться раптом журавлі!

8 Ненавмисне я зачепив рукою лозинку  й шепіт урвався 

9. Минула буря   і сонце засяяло

10. Може  квіти зійдуть і настане ще й для мене весела весна

11. Ще не вдарив мороз а вже втомлений лист  в’яне  жовкне

12. Все зраділо  стрічаючи день  і день зрадів  розцвітаючи  ясний  теплий погожий

 

Робота у парах . Розставити розділові знаки у ССР

1. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі

2. Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь   а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють
3 Вже вийшов місяць і сова гукала   і тепла скирта уві сні зітхала і дуб дрімав у срібному плащі
4.Заніміли поникли погасли ліси і людські і пташині мовчать голоси

5. Дощ пройшов    і місто  зеленіє

6.  Було затишно і пахло смолою.

7. От наступить жовтень  і здадуться раптом журавлі!

8 Ненавмисне я зачепив рукою лозинку  й шепіт урвався 

9. Минула буря   і сонце засяяло

10. Може  квіти зійдуть і настане ще й для мене весела весна

11. Ще не вдарив мороз а вже втомлений лист  в’яне  жовкне

12. Все зраділо  стрічаючи день  і день зрадів  розцвітаючи  ясний  теплий погожий

 

Робота у парах . Розставити розділові знаки у ССР

1. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі

2. Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь   а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють
3 Вже вийшов місяць і сова гукала   і тепла скирта уві сні зітхала і дуб дрімав у срібному плащі
4.Заніміли поникли погасли ліси і людські і пташині мовчать голоси

5. Дощ пройшов    і місто  зеленіє

6.  Було затишно і пахло смолою.

7. От наступить жовтень  і здадуться раптом журавлі!

8 Ненавмисне я зачепив рукою лозинку  й шепіт урвався 

9. Минула буря   і сонце засяяло

10. Може  квіти зійдуть і настане ще й для мене весела весна

11. Ще не вдарив мороз а вже втомлений лист  в’яне  жовкне

12. Все зраділо  стрічаючи день  і день зрадів  розцвітаючи  ясний  теплий погожий

 

 

Робота у парах . Розставити розділові знаки у ССР

1. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі

2. Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь   а в небі хмари лебедями із ополонок воду п’ють
3 Вже вийшов місяць і сова гукала   і тепла скирта уві сні зітхала і дуб дрімав у срібному плащі
4.Заніміли поникли погасли ліси і людські і пташині мовчать голоси

5. Дощ пройшов    і місто  зеленіє

6.  Було затишно і пахло смолою.

7. От наступить жовтень  і здадуться раптом журавлі!

8 Ненавмисне я зачепив рукою лозинку  й шепіт урвався 

9. Минула буря   і сонце засяяло

10. Може  квіти зійдуть і настане ще й для мене весела весна

11. Ще не вдарив мороз а вже втомлений лист  в’яне  жовкне

12. Все зраділо  стрічаючи день  і день зрадів  розцвітаючи  ясний  теплий погожий

 

 

Тестові завдання у форматі ЗНО _____________________________________(Прізвище)

1. Це складносурядне речення  ?
Дерева в саду хитає вітер, жовтий лист летить до ніг мені                    ТАК           НІ
2.У цьому реченні слід ставити тире?

 Минулася буря         і          сонце засіяло                                                 ТАК           НІ

3. У реченні потрібно поставити кому?
Зумійте бути вольними   і     будете вольні.                                              ТАК           НІ
4. Визначте, який розділовий знак не  ставиться між частинами ССР

А)    ,              Б)  :                   В) -             Г) ;

5. Позначте розділовий знак, який потрібно поставили в реченні на місці  знака питання .
Річка широка та глибока, а вода синя та чиста ??? і котиться вона, виблискуючи та шумуючи .

A) Кома;      Б) тире;               B) двокрапка;           Г) крапка з комою.

6. Позначте складносурядне речення, у якому НЕ потрібно ставити кому (розділові знаки пропущено).
A) Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий
Б) Грає сонце в горщиках і весело виблискують гори гончарського добра
B) На галявину зрідка навідуються зграї птахів або інколи загляне лисиця
Г) Улітку в містечку збирали вишні, сливи, яблука і тоді пахло на базарах забутою старовиною

 

 

Тестові завдання у форматі ЗНО _____________________________________(Прізвище)

1. Це складносурядне речення  ?
Дерева в саду хитає вітер, жовтий лист летить до ніг мені                    ТАК           НІ
2.У цьому реченні слід ставити тире?

 Минулася буря         і          сонце засіяло                                                 ТАК           НІ

3. У реченні потрібно поставити кому?
Зумійте бути вольними   і     будете вольні.                                              ТАК           НІ
4. Визначте, який розділовий знак не  ставиться між частинами ССР

А)    ,              Б)  :                   В) -             Г) ;

5. Позначте розділовий знак, який потрібно поставили в реченні на місці  знака питання .
Річка широка та глибока, а вода синя та чиста ??? і котиться вона, виблискуючи та шумуючи .

A) Кома;      Б) тире;               B) двокрапка;           Г) крапка з комою.

6. Позначте складносурядне речення, у якому НЕ потрібно ставити кому (розділові знаки пропущено).
A) Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий
Б) Грає сонце в горщиках і весело виблискують гори гончарського добра
B) На галявину зрідка навідуються зграї птахів або інколи загляне лисиця
Г) Улітку в містечку збирали вишні, сливи, яблука і тоді пахло на базарах забутою старовиною

 

Тестові завдання у форматі ЗНО _____________________________________(Прізвище)

1. Це складносурядне речення  ?
Дерева в саду хитає вітер, жовтий лист летить до ніг мені                    ТАК           НІ
2.У цьому реченні слід ставити тире?

 Минулася буря         і          сонце засіяло                                                 ТАК           НІ

3. У реченні потрібно поставити кому?
Зумійте бути вольними   і     будете вольні.                                              ТАК           НІ
4. Визначте, який розділовий знак не  ставиться між частинами ССР

А)    ,              Б)  :                   В) -             Г) ;

5. Позначте розділовий знак, який потрібно поставили в реченні на місці  знака питання .
Річка широка та глибока, а вода синя та чиста ??? і котиться вона, виблискуючи та шумуючи .

A) Кома;      Б) тире;               B) двокрапка;           Г) крапка з комою.

6. Позначте складносурядне речення, у якому НЕ потрібно ставити кому (розділові знаки пропущено).
A) Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий
Б) Грає сонце в горщиках і весело виблискують гори гончарського добра
B) На галявину зрідка навідуються зграї птахів або інколи загляне лисиця
Г) Улітку в містечку збирали вишні, сливи, яблука і тоді пахло на базарах забутою старовиною

 

 

 

doc
До підручника
Українська мова 9 клас (Глазова О.П.)
Додано
24 березня 2019
Переглядів
2910
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку