Слова, близькі за значенням (синоніми)

Про матеріал
Слова, які мають близьке або однакове значення, але рiзне звучання, називають синонімами.
Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України,

Департамент науки і освіти

Харківської обласної державної адміністрації

Комунальний заклад

«Харківська гуманітарно-педагогічна академія»

Харківської обласної ради

 

 

 

Конспект уроку

На тему:

«Слова, близькі за значенням (синоніми)»

 

 

 

 

Студент:

311 ПО групи

Психолого-педагогічного факультету

Макарчук Анна Богданівна

 

Методист з практики:

Крехна Тетяна Іванівна

 

 

 

 

Харків, 2022 р.

 

Тема.Слова, близькі за значенням (синоніми).

Мета: розширити уявлення учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми до загальновживаних слів, використовувати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння новими знаннями.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчання, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників ;

здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання та письма, роботи з цифровими пристроями;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Освітнігалузі:мовно-літературна,природнича,технологічна,інформатична. Клас:3.

Перебіг уроку

1. Організація класу.

1.1.Вітання.

     Доброго ранку – сонце привітне!
     Доброго ранку – небо блакитне!
     Доброго ранку – в небі пташки!
     Доброго ранку – зелені дубки!
     Доброго ранку – люди привітні!
     Я всім бажаю щоб посмішки квітли!

1.2Переіврка готовності.

-На уроці у нас сьогодні буде сяяти сонечко. Воно своїм теплом і світлом буде надихати нас на творчу роботу, а його лагідні промінці даруватимуть нам цікаві завдання, які відкриють безліч таємниць.Ви готові до роботи!?

1.3Гігієнічні вимоги до уроку.

    Кожен з вас приготувався –

    На перерві постарався.

    Зараз сядуть всі дівчатка,

    А за ними і хлоп’ятка.

    Всі за парти ми сідаєм.

    До роботи приступаєм.

   Щоб помилок уникати,

   Треба гарно працювати.

2.Актуалізація опорних знань.

2.1Гра «Упіймай словечко»

-Прочитайте. Назвіть в кожній групі слів слова, які звучать і пишуться однаково.

1) Поле засіяли добірним зерном пшениці. Наталка поле рядки.

2) Моя мати лікар. Добре мати рідну сестричку.

 

2.2Робота з текстом.

-Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилки.

Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.

  •                     Як можна уникнути цієї помилки?
  •                     Якими словами можна замінити слово будинок?

3.Мотивація навчальної діяльності.

- Мої очікування від уроку такі: на  уроці  буде  багато  цікавих  завдань ,   які    допоможуть нам краще пізнати українську мову ,дізнатись багато нового і корисного. Але це стане можливим за  умови, якщо ви будете старанними, активними, тактовними.

-Діти,а які ваша очікування від уроку?Щоб ви хотіли дізнатися від сьогоднішнього уроку?

4. Повідомлення теми та мети уроку.

З перших літер кожного малюка складіть слово

-Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, які пишуться по- різному, але близькі за значенням, дізнаємось, як вони називаються, і навчимося використовувати їх у своєму мовленні.

-Як ви вважаєте, наскільки важлива ця тема? Чому?

5. Вивчення нового матеріалу.

5.1 Вправа на увагу .

-Прочитайте текст, замініть слово будинок.

Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.

-Слова, які мають близьке або однакове значення, але рiзне звучання, називають синонімами. Вони є словами однієї частини мови. Наприклад: лан, нива, поле.

-Українська мова дуже багата на синоніми. Так, до слова бити є 45 синонімів! А до слова говорити - аж 108!Якщо тобі важко дібрати синоніми, використовуй «Словник синонімів української мови».

5.2Вправа «Настрій».

-Вибери хмаринки із синонімама ,які відповідають настрою сонечка.

Хіхікає,посміхається,сміється,плаче,регоче,сумує.

 

 

 

 

-Отже,велика кількість синонімів уможливлює уникнення повторів

5.3.Фізкультхвилинка.

https://www.youtube.com/watch?v=3suQb7il4kM 

5.4.Вправа «Поєднай».

- Прочитайте у колонках слова. Поєднайте синоніми.(Робота в парах)

друг

робоча

заметіль

стежка

школяр

будинок

горе

доріжка

учень

віхола

приятель

справа

житло

нещастя

-Багатство синонімів - ознака краси мови. Синоніми роблять нашу мову багатшою і виразнішою.

5.5Вправа «Знайди синоніми».

https://edugames.rozumniki.ua/task-online/

Прочитай вірш.Вибери синоніми.

     Слова-синоніми близькі за змістом.

     Різняться лиш відтінками весь час.

     І Батьківщина, й рідний край , і Вітчизна -

     святі слова для кожного із нас.

5.6Пальчикова гімнастика(Гойдалка).

     Я на гойдалці гойдаюсь

     Вгору й низ на ній здіймаюсь.

     Висоти я не боюсь

     Навкруги все роздивлюсь.

6.Осмислення та систематизація знань,умінь та новичок.

6.1 Робота з підручником.

Вправи для самостійної роботи 58-59 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ

https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html

6.2Вправа  «Допомога фермеру«.

-Допоможи фермеру зібрати овочі.Вибери синоніми до слова «РОБОТА».

Труд,праця,відпустка,заняття,відпочинок,діло.

 6.3Есе

Діти,пропоную вам написати коротельне есе на тему :«Синоніми»

7.Підсумок уроку.Руфлексія.

7.1 Рефлексія

Заповни таблицю

Я можу назвати…

 

Я вмію пояснювати, що таке…

 

Я можу порівняти…

 

     

7.2Підсумок уроку.

Висновок.Правильне використання синонiмiв допомагає увиразнити мовлення й уникнути тавтологiї, тобто повторення спiльнокореневих або тих самих слiв.

8.Повідомлення д/з.

Вправа 60 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ

https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html  

docx
Додано
5 листопада 2022
Переглядів
8560
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку