Спостереження за лексичним значенням слова. Вимова і написання слова заєць. Білоруська народна казка «Зайчики». Читання в особах

Про матеріал
Матеріал містить розробку уроку з української мови для учнів 2 класу до підручника авторів Г. Сапун, О. Придаток «Українська мова та читання. 2 клас»
Перегляд файлу

Українська мова. 2 клас  (до підручника авторів

Г. Сапун, О. Придаток «Українська мова та читання. 2 клас»)

Тема. Спостереження за лексичним значенням слова. Вимова і написання слова заєць. Білоруська народна казка «Зайчики». Читання в особах (с. 81-83).

 Мета. Розширити знання учнів про слово; удосконалювати вміння читати в особах, визначати настрій, інтонацію для читання слів персонажів; розвивати комунікативні навички, творчі здібності учнів,  увагу та пам’ять, словниковий запас; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Перебіг уроку

1.Вступна частина

 Організація класу

- Доброго ранку, доброго дня

Всім я бажаю, шкільна моя сім’я!

Гра «Я подарую…( щастя, успіхів, здоров’я, впевненості…)»

Щастя на небі, щастя в мені,

Я подарую щастя тобі.

Пролунав уже дзвінок, знов нас кличе на урок.

Ви готові працювати? Відповіді правильні давати?

Отож, будем пізнавати, щоб усе на світі знати!

- З яким настроєм починаєте урок?

2. Основна частина

1. Повідомлення теми і мети уроку

- Ми продовжуємо роботу над значенням слова, його вимовою та правильним написанням. Також вдосконалимо навички читання в особах за змістом білоруської народної казки.

2. Вправа «Очікування»

- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

- Яким, на вашу думку, він має бути?

- А якими на уроці мають бути діти?

Сподіваюся, що ми разом проведемо цікавий, творчий, корисний урок, на якому кожен з вас відкриє для себе багато нового.

Актуалізація опорних знань

3. Виконання впр.1 на с.81

- Виконавши завдання, ви дізнаєтеся, хто герой нашого уроку.  

На місці букв і буквосполучень, що позначають приголосні звуки, вставити парний дзвінкий чи глухий приголосний звук. Учні розгадують слово заєць.

4. Відгадування загадки

В лісі тваринка живе полохлива,

Добра, пухнаста, та дуже ляклива.

Вушки вона притискає свої,

Шурхіт усякий лякає її.  (Заєць)

https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-zaychika

- Що дізналися про зайця за змістом загадки?

- Героєм яких казок є заєць?

5. Каліграфічна хвилинка

Записування букв, буквосполучень, слів

Зз  за ає  єц ць Ввв ву ух ань заєць, вухань

-Які орфограми у словах?

-Підкресліть їх, запам’ятайте правильне написання слів

- Які за значенням слова заєць і вухань? (Близькі за значенням - синоніми)

6. Фонетичний розбір слова заєць

7. Робота з тлумачним словником (з’ясування значення слова)

8. Робота в групах

1 група. Складання сенкану

Заєць

Полохливий, довговухий

Стрибає, гризе, тікає

Взимку зайчик змінює шубку.

Вухань

2 група. Складання розповіді про зайця з 4-5 речень

Розповідь про зайця

 Зайчик – одна з наймиліших і найменших тварин лісу. Його пухнастий кожушок влітку має сіре забарвлення. Взимку він стає білесеньким. Заєць їсть капусту, моркву, гілки і кору молодих дерев. Швидкі ноги зайчика часто рятують його від ворогів.

https://znanija.com/task/7313580 

3 група. Записати ворогів зайця в алфавітному порядку (ведмідь, вовк, лисиця, лунь, сова, яструб )

9. Перегляд відео «Цікаві факти про зайців», обговорення

- Що вам було відомим?

- Про що дізналися?

10. Доповнення вчителя

Цікаві факти про зайців

  • Зайці – дуже обережні тварини.
  • У них слабкий зір, але відмінний нюх і слух. Очі розташовані з боків голови. Це дає їм змогу оглядати все, що відбувається навколо.
  • Вуха в зайців можуть повертатися незалежно одне від одного в бік джерела шуму.
  • Вміють плавати, хоча не дуже люблять водойми.
  • Зуби в зайців постійно ростуть. Коли вони їдять, то роблять 3-4 жувальних рухів за секунду. Тому їх зуби швидко стираються.
  • Будь-яка зайчиха, пробігаючи повз чужих зайченят, обов’язково їх нагодує. Зайченята дуже швидко ростуть.
  • Зайців нелегко приручити. Але коли вони з дитинства виховуються з іншими тваринами, то легко переймають їх звички.

Фізкультхвилинка

https://www.youtube.com/watch?v=wNLPO99wgNI&ab_channel=%D0%9D%

11. Робота над білоруською народною казкою «Зайчики»

• «Щоденні 5». Слухаю і розумію.

Читання казки вчителем

- Про що розмовляли зайчики?

- Які слова незрозумілі?

• «Щоденні 5». Читаю для себе

Самостійне читання тексту

Перед самостійним читанням казки учні вчаться швидко прочитувати слова.

Розмовляють   видзвонюють   щогодини

зневажають   боронитися   допоможуть

• «Щоденні 5». Читаю для когось

Робота в парах. Читання один одному почергово по одному абзацу.

• Вправа 4 (с. 82).

Учні визначають свій настрій після читання казки, коментують свої думки.

Відповідають на запитання, подані в другому завданні вправи.

• Вправа 5 (с. 82-83).

Читання в особах. Визначають, що слова зайчиків треба читати сумно, зажурено, схвильовано.

Працюючи в парах, складають поради зайчикам.

Орієнтовно поради можуть бути такими:

  • Зайчики, огляньтеся довкола! У лісі така краса, милуйтеся нею.
  • Слухайте, як щебечуть птахи.
  • Потоваришуйте з іншими звірятами…
  • Пограйтеся один з одним, залучіть до гри інших звірят

Робота з малюнком

-  Розгляньте малюнок. Який епізод казки зображено?

  • Вправа «Добери прислів’я»

Дібрати прислів’я, яке підходить до змісту казки. Пояснити свій вибір

За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш.

Заєць від куща, а жаба від зайця тікає.

Зайця ноги носять, вовка зуби годують.

  • Тестування за змістом казки

 https://naurok.com.ua/test/biloruska-narodna-kazka-zaychiki-1833809.html

12. Вправи на застосування набутих знань.

Вправа 6 (с. 83)

Учні утворюють і записують прислів’я з частин

Видно зайця по вухах.

У зайця стільки стежок, як у клубку ниток.

 Полохливий заєць і пенька боїться.

 Перегляд та обговорення  мультфільму «Дівчинка та зайці» https://www.youtube.com/watch?v=DpUFWU5s4SE

- Чи сподобався мультфільм?

- Які ваші враження від переглянутого?

- Чого навчає цей мультик?

13. Закріплення вивченого матеріалу

  • Вправа «Скажи ласкаво»

До слова заєць дібрати слова зі зменшувально-пестливим значенням і поділити на склади для переносу

Заєць – зайчик, зайченятко, зайчатко, …

  • Вибіркове списування

Виписати з тексту речення, в яких розповідається про особливість, яку мають зайці. Підкреслити букви, які позначають 2 звуки

Одна тільки надія на наші ніжки. Допоможуть вибратися з біди – наше щастя. А не допоможуть – пропала наша шкурка!

Заключна частина

1. Підсумок уроку

- З яким настроєм ви закінчуєте урок?

- Про що дізналися?

- Що найбільше сподобалось на уроці?

- Чи справдилися ваші очікування?

2. Рефлексія

 Вправа «Квіткова галявина»

Перед кожною дитиною – метелик, якого вони мають прикріпити на квітку, коментуючи свої досягнення

 

 

 

 

 

 

3. Домашнє завдання: вправа 6 на с. 83 (на вибір)  – скласти і записати кілька речень про зайців або записати в алфавітному порядку 5-6 назв лісових мешканців

 

Використані джерела

1. file:///D:/Downloads/konspekt_2kl_ukrmova_Sapun%20(3).pdf

2. https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-zaychika

3. https://znanija.com/task/7313580 

4.https://www.youtube.com/watch?v=wNLPO99wgNI&ab_channel=%D0%9D% 5. https://naurok.com.ua/test/biloruska-narodna-kazka-zaychiki-1833809.html

6. https://www.youtube.com/watch?v=DpUFWU5s4SE

 

docx
Додано
28 листопада 2022
Переглядів
717
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку