Текст для аудіювання "Таємниці місяця", 10 клас

Про матеріал

Поданий текст на тему з астрономії спрямований на проведення аудіювання в 10 класі.Він містить 12 питань з однією відповіддю, можна використовувати на уроках української мови як один із видів контролю.


Перегляд файлу

ТАЄМНИЦІ МІСЯЦЯ

(текст для аудіювання в 10 класі)

     Місяць – єдине небесне тіло Сонячної системи, на яке ступала нога людини. Цей супутник нашої планети знаходиться під постійним “прицілом” телескопів, його вивчають із Землі й із космосу, але, за останні 40 років збільшились ненабагато і кількість загадок, які оточують цю планету, не зменшується, а навпаки, зростає.

     Вплив Місяця на життя людства вивчали традиційні і нетрадиційні  науки. Це маленька, пустельна планетка, поверхня якої поборознена кратерами, і яка пасивно кружляє навколо Землі, підкоряючись закону тяжіння. Чим вона може нам загрожувати?

     Місяць віддалений від Землі на відстань у 384 тисяч кілометрів і має діаметр у 3 476 км, що в чотири рази менше за діаметр Землі. Але не тільки Земля притягує Місяць, а й місяць, згідно з усіма законами фізики, притягує Землю. Виходить так, що Місяць обертається навколо нас, а ми – навколо нього, і пов’язані обидві планети нерозривно. І хоча присутність Місяця є неодмінною умовою для утримання Землі у складі Сонячної системи, ціна за цю “послугу” – неминуче знищення всього живого на Землі, яке цей супутник колись то вчинить. А знаряддям буде… незначна сила тяжіння  Місяця!

     Коли Місяць пропливає в нічному небі над нашими головами, він притягує до себе все, що потрапляє в його гравітаційне поле. А найяскравішим проявом цього слугують припливи і відпливи океану. Місяць притягає до себе величезні маси води, і тоді настає відплив. А коли Місяць, обертаючись орбітою, віддаляється від Землі й “випускає” океан зі свого гравітаційного поля, настає приплив. Але те, що здається нам природним рухом води, по суті є рухом Землі. Адже коли Місяць “тримає” у своєму полі океан, що здійнявся, Земля продовжує обертатися навколо своєї осі, тому не вода рухається до материків, а навпаки – материки до води. І кожного разу, коли Місяць “тягне до себе” наші океани, Земля, обертаючись, змушена переборювати силу тертя “здиблених” на її поверхні водяних гір. І з кожним таким зусиллям Земля втрачає швидкість обертів навколо своєї осі, і вже ніколи не набуде колишньої швидкості…

     Свій імпульс обертання Земля одержала від гравітаційного поля космосу 4 – 5 млрд. років тому, коли планети Сонячної системи тільки утворювалися зі скаженого крутіння хмар розпеченого газу і космічного пилу. За час, що сплинув, Земля вже значною мірою зменшила швидкість обертання, якої набула у першій фазі свого розвитку. А кожна втрата енергії є невідновлювальною! Уповільнення обертання Землі, спричинюване Місяцем, становить 0,00164 с щодня, і це гальмування триває вже кілька мільярдів років.

     Коли 200 млн. років тому на Землі жили динозаври, земний рік становив 385 днів – адже час обертання Землі навколо Сонця змінюється набагато повільніше, - натомість доба була коротшою і дорівнювала 23год. А от 400 млн років тому, коли перші рослини щойно освоювали земну сушу, рік становив 405 днів, а доба тривала 21 год 30 хв. І чим старшою стає Земля, тим довшим стає день. Земля, яку гальмує Місяць, дедалі повільніше обертається навколо своєї осі.

  Ніч і день на Місяці тривають приблизно по 15 земних діб. Тобто доба на Місяці дорівнює 720 годин. Через відсутність навколо Місяця повітряної оболонки, подібної до тієї, що має Земля, вдень його поверхня нагрівається до +130 °С, а вночі охолоджується до -160-170 °С.

Сам Місяць не випромінює світла, але сонячні промені відбиваються від його поверхні, ніби від поверхні дзеркала. Тому він світить відбитим світлом Сонця. Цікаво те, що Місяць завжди повернений до Землі одним боком.

Чи звертали ви увагу на те, що у різні дні Місяць із Землі має різний вигляд: від вузенької скибочки до повного диска? А бувають дні, коли ми його зовсім не бачимо. Пояснюється це зміною освітлення Місяця Сонцем.

Певні видимі з Землі форми Місяця мають назву фази Місяця. У фазі нового Місяця його зовсім не видно. Появу освітленої тоненької скибочки з правого боку місячного диска називають молодиком. Половину диска Місяця ми бачимо у фазах, що мають назву перша та остання чверть. Приблизно через два тижні після нового Місяця вся його сторона, яку видно з Землі, повністю освітлюється Сонцем. Тоді це небесне тіло має вигляд диска. Цю фазу названо повний Місяць.

Як відбуваються місячне та сонячне затемнення?

Трапляється, що на кілька хвилин тінь від Землі потрапляє на Місяць. Складається враження, що Місяць зник. Це цікаве для спостерігача явище називається місячним затемненням. За один рік буває три місячні затемнення.

Під впливом Місяця рівень води в морях і океанах щодоби періодично то підвищується, то понижується. Цим пояснюються так звані припливи і відпливи.

Помічено, що у період від молодика до повного Місяця людина більш активна, енергійна. А у період від повного Місяця до останньої фази Місяця активність зменшується, більше проявляється втома. У дні повного Місяця деякі люди стають більш знервованими, сварливими. Тому вважається, що Місяць, а точніше зміни його фаз, впливають і на людину.

 Значним досягненням у дослідженні природного супутника Землі стало те, що американські космонавти побували на Місяці. Вони встановили прилади для подальших досліджень, взяли проби місячного ґрунту і повернулись на Землю.
Відтепер відомо, що на Місяці є рівнини, невисокі гори та западини. Найбільші рівнини на Місяці називають морями. Складено навіть карту Місяця, де є Море Дощів і Море Спокою, Океан Бур та інші.

(807 сл.)

 

 

Тестові завдання

1. На яке небесне тіло Сонячної системи ступала нога людини?

А)Зірки

Б)Місяць

В)Сонце

Г)Чумацький Шлях

2. Наскільки діаметр Місяця менше за діаметр Землі?

А)три рази

Б)чотири рази

В)два рази

Г)однаковий

3. Що настає, коли Місяць обертається орбітою?

А)приплив

Б)відплив

В)рух води

Г)гравітація

4.Коли на Землі жили динозаври, земний рік становив?

А)365 днів

Б)370 днів

В)385 днів

Г)380 днів

5. Яка оболонка відсутня навколо місяця?

А) повітряна

Б) озонова

В) земна

Г) гравітаційна

6. Доба на Місяці дорівнює …. годин?

А) 24

Б) 200

В)500

Г)720

7.Чим пояснюється зміна Місяця від вузької скибочки до повного?

А)кількістю годин на добу

Б)освітленням Сонця

В)фазою визрівання

Г)положенням Землі

8. Небесне тіло, яке має вигляд диска, називається?

А)новим

Б)молодим

В)затемненим

Г)повним

9.Коли тінь від Землі потрапляє на місяць, відбувається?

А)затемнення

Б)катаклізми

В)катастрофи

Г)вибухи

10. Як поводяться люди у дні повного Місяця?

А)активно

Б)енергійно

В)втомлено

Г)сварливо

11.Космонавти якої країни побували перші на Місяці?

А)Америки

Б)Швеції

В)України

Г)Росії

12.Визначте тип і стиль мовлення даного тексту?

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Кузьменко Олена Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Антипова Ольга Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Пігольчук Валентин
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
25025
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку