Урок - конкурс "Краса і мудрість прислів’їв і приказок як жанру усної народної творчості "

Про матеріал

Дана розробка містить завдання для учнів, щоб перевірити знання прислів'їв та приказок, вміти підбирити продовження, розшифровувати прислів'я,добирати українські відповідники до прислів'їв, які використовуються у мовах європейських країн. Розробка містить презентацію,яка ілюструє матеріал, з яким працюватимуть учні на уроці.

Перегляд файлу

Українська література

5 клас

Розділ. Світ фантазії, мудрості.

Краса і мудрість прислів’їв і приказок як жанру усної народної творчості

 

 

                                                                     Автор: Касьяненко Раїса Петрівна,

вчитель української мови і літератури

                                                            Білоцерківської загальноосвітньої

                                                школи  I- III ступенів №21

                                                        Київської області  

 

Українська література. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 5-12 класи. – К.; Ірпінь : Перун, 2005.

 

 

Тема.      Краса і мудрість прислів’їв і приказок як жанру усної народної твор-

               чості  

 

Мета:     виявити рівень знань учнів про  один із жанрів усної народної твор-

              чості — прислів'я і приказки. Розвивати творчі здібності учнів, усне

               мовлення і формувати вміння коротко і стисло передавати думки.

               Виховувати інтерес в учнів до народної творчості, до культурної

               спадщини українського народу.

 

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

 

Форма проведення: урок – конкурс.

 

Обладнання: мультимедійна система, картки, орфографічні словники

(слайди 1,2).

 

Епіграф

 Добрий  вислів
завжди  вчасний

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Повідомлення теми та мети уроку.

     Вступне слово вчителя.

     Прислів’я і приказки  мають  ознаки  справжнього мистецтва. У них  відо-

бражена багатовікова мудрість народу, практичний досвід у різних сферах людської діяльності, мрії, прагнення людей, винахідливість простого народу.

    Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Це урок-конкурс. Ми будемо працювати з прислів’ями і приказками, дізнаємось про те, хто ж з вас найбільше знає цей жанр усної народної творчості. Для цього клас ми поділимо на дві команди, виберемо капітанів, журі.

 

III. Проведення літературного уроку-конкурсу.

     Кожна команда повинна виконати шість завдань. Кожне із завдань оцінюється певною сумою балів. Журі підраховує кількість балів після виконання шести завдань  і визначає переможця.


1  - й конкурс – конкурс капітанів (слайди 3,4)

      Дати відповіді на запитання:
       1. Який  твір називається  приказкою?  (1 бал)

       2. Чим відрізняється прислів’я  від приказки?  (1 бал)

 

2 - й конкурс – «Хто більше» (слайди 4,5).

   Завдання:  підібрати прислів’я до поданих тем. Починає називати команда, в   якій переміг капітан. Кожна відповідь оцінюється трьома балами.

 

                                                           Теми:

  1. Який батько, такий син.

  2. Добре діло твори сміло.

  3. Друга шукай ,а знайдеш – тримай.

 

3 -  й конкурс – «Розшифруй» (слайди 7,8).

     Завдання: підібрати по два прислів’я до поданих зображень. За кожне підібране прислів’я команда отримує один бал.

 

   А – хліб

   Б – книги

   В - перо

   Г – гроші

   Д - земля

 

4 -й конкурс – «Хто найшвидше» (слайди 9,10,11).

    Завдання: скласти прислів’я за одну хвилину.

 

        Картка для першої команди

 

        Картка для другої команди

Дійти, людьми, з, можна, добрими, згоди. (2 бали)

 

 

А, будує, добре, зле, руйнує, слово.     (2 бали)

Мала, брехню, переможе, правда, велику. (2 бали)

 

 

Мед, і, слово, за, краще, цукор, добре.

(2 бали)

 

 

5- й конкурс – «Продовж прислів’я» (слайди 12,13).

    Завдання: підібрати продовження прислів’їв. За кожну правильну відповідь команда отримує по 1 балові.

 

  1. Вовка боятись…

  2. Один скаже…

  3.Багато грошей…

  4.Тиха вода…

  5.Після бійки…

  6.Хочеш їсти калачі…

  7.Гостре словечко…

 

6 – й конкурс (слайд 14).

      Команди загадують одна одній по два прислів’я чи приказки. Час виконання – 4 хвилини. Максимальна  сума - 5 балів.

 7 – й конкурс (слайд 15)

 

 

Знайдіть українські відповідники. За кожен відповідник – 10 балів.

 

 

Не знаючи курсу, не піднімай вітрил (італійське). (Не знаючи броду, не лізь

у воду.)

Гілка завжди схожа на дерево, з якого виросла (іспанське). (Яблучко від

яблуньки недалеко котиться.)

Цап леопардові не товариш (африканське). (Ситий голодного не розуміє.)

 

 

 

III. Підсумок уроку (слайди 15,16).

     Дається короткий аналіз роботі капітанів, аналізується кожна команда, визначається переможець, нагороджується команда-переможець.

 

IV. Висновок.

      Ви бачили, як цікаво й змістовно можна провести урок-конкурс з української літератури. Ви виявили свої знання, мудрість, були активними і кмітливими. Сподіваюся, що такі уроки-конкурси додадуть вам бажання читати художні твори, удосконалювати свої знання з теми «Краса і мудрість прислів’їв і приказок як жанру усної народної творчості».

 

V. Домашнє завдання.

     Скласти діалог (8-10 реплік), використавши дотепні приказки і прислів’я.

       (Слайд 17).

    Список використаної літератури:

  Авраменко О.М. Українська література : підруч. для 5 кл. загальноосвітн.

    навч. закл. – К.: Грамота, 2013. – с. 145-149.

   Н.В.Курганова. Усі крилаті вислови, прислів’я, приказки, загадки.

     Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2007. – с. 91, 101,120.

 

docx
Додано
3 грудня 2018
Переглядів
2226
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку