Урок - різдвяне свято. "Тема Різдва в повісті Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» " Конспект уроку та мультимедійна презентація для 6 класу.

Про матеріал

Конспект уроку та мультимедійна презентація для проведення урока за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня у прозі". Під час уроку учні мають можливість порівняти різдвяні традиції в Англії та в Україні, демонструють виготовлені вдома колажі, малюнки (випереджувальне завдання) та познайомитися з «Carol of the Bells» - англійською версією «Щедрика» та українською версією Леонтовича.( відео)

Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема. Різдвяне свято. Тема Різдва в повісті Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Мета: узагальнити знання учнів про повість; переві­рити, чи уважно, вдумливо учні читають твір; продемон­струвати взаємозв'язок з іншими навчальними предмета­ми; розвивати творчу уяву, художні здібності; розширюва­ти словниковий запас шестикласників; виховувати повагу до народної культури, інтерес до літератури та мистецтва

Обладнання: портрет письменника, ялинка, іграшки, тексти та аудіозаписи щедрівок, англій­ських колядок, ілюстрації учнів, мультиме­дійна презентація.

Тип уроку: комбінований

 

Епіграф до уроку:                                                   Різдво — це радісні дні милосердя,

доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому

 календарі, коли люди…вільно розкривають одне одному серця»

Ч.Діккенс

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Бесіда

  1. Творчість якого письменника ми зараз вивчаємо?
  2. Яку країну представляє Ч.Діккенс?
  3. Який твір ми вивчаємо?
  4. Чому він називається «Різдвяна пісня у прозі»?
  5. Які твори називаються різдвяними? Чому?
  6. Які різдвяні фільми ви бачили?

Тести, які учні підготували вдома

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Вступне слово вчителя (слайди  1 -  4 )

Учитель.  Наближаються світ­лі й радісні дні — Різдво, Новий рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо сповнений див Святий вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей. Існує повір’я, що, скажімо, розмовляють домашні тва­рини, каша із ячмінного зерна з узваром і медом приваблює на пасіку рої і власкавлює мороз, бурю; сніп на покуті, який зовуть Колядою або Дідухом, обіцяє гарний урожай. Кажуть, старі люди бачать у Святий вечір своїх померлих родичів, а дівча­та можуть дізнатися ім’я майбутнього судженого і навіть побачити в дзеркалі його обличчя.

1. Учні читають вірш "Різдво".

Різдвяний вечір у родині,

Уся родина за столом.

Приходить в дім різдвяне диво -

Пісні й колядки за вікном.

Вогонь родинний - у каміні,

Вогонь єднання - у серцях.

Вогонь Різдва в малій дитині

Тихцем палав в її очах!

Кутя, пиріг і подарунки,

В огнях ялинка і вино,

Вітання і родинні поцілунки,

І Божий вечір - це Різдво.

2. Бесіда: А з чим  у вас, діти, асоціюється Різдво?

3.Презентація асоціативного колажу, виготовленого власноруч дітьми.

4. Слово вчителя:

 Так, із Різдвом у нас пов'язані радісні почуття, дивовижні мрії і сподівання. Воно осяяне незвичайним світлом, що розливається по всій землі, бо ж Христос народився! Славімо його!

Демонстрація слайдів "Різдво".

Це світлі дні, що приносять Добро в наші душі; це радісні дні - дні милосердя, доброти, всепрощення. У дні кожен з нас очікує Дива. І одне з них - у нас на уроці. Це  твір Ч.Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

2. Бесіда

(Клас об’єднаний у дві групи — «українців» та «англійців».)

Учитель літератури. Завдання для групи «українців» (слайд 3)

1. Коли святкують Різдво в Україні?

2. Як святкують Різдво в Україні?

3. Яка традиційна страва має бути на українсько­му столі?

Питання 2 групі:

  1. А як святкують Різдво в Англії?
  2. А яка головна страва на Різдво у англійців?
  3. А які традиції Різдва є в Англії?

      А що об’єднує Різдво у наших країнах?

Розповідь учителя про пісню «Щедрик»

«Carol of the Bells» -  англійська версія «Щедрика» Вона є адаптацією пісні «Щедрик» М.Леонтовича Американській публіці пісня була представлена 5 жовтня 1921 року на концерті у Карнегі Холі в Нью-Йорку.

Пісню назвали маленьким українським дивом, вона швидко розійшлася по всім континентам, а американцям настільки сподобалася, що у 1936 р. Пітер Виговський (Вільховський), написав англійську версію слів «Щедрика». Пісня нагадувала автору перездвін и він зафіксував цей образ у своїх віршах. У музичній культурі західних країн ця пісня має назву «Колядка дзвоників».

  Ідея нового тексту ґрунтувалася на слов'янській леґенді про те, що в ніч, коли народився Ісус, на Його честь в усьому світі задзвонили дзвони чудовим мелодійним співом.

Перегляд відео «Щедрик»

III.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ И МЕТИ УРОК  (запис у зошити)

«Тема Різдва у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Учитель.  Створіть асоціатив­ний ланцюжок зі словом «Різдво».

 Побудова асоціативного ланцюжка (слайд 6)

Асоціативний ланцюжок

Різдво радість    ікона    заспівати зірка диво добро  веселощі    вогні    очікування  обряд

Обговорення епіграфа уроку

Учитель.  Епігра­фом до уроку ми взяли слова Ч. Діккенса.

У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією.

IV.РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Інсценізація «Зустріч Скруджа з племінником»

  • Чи впізнали ви ге­роїв? Хто вони?

Учитель. Отже, сьогодні на нас чекає зустріч із дивом: ми будемо мандрувати у часі разом із головним героєм, паном Скруджем.(слайд 16) У Різдвяну ніч Скрудж вирушає в подорож у часі та просторі, щоб віднайти своє людське серце. (слайд 17)

Тож рушаймо разом і допоможемо герою осягнути його життя та зробити висновки.

2. Робота з ілюстраціями

«Чи уважно ви читали твір?»

 (На слайдах з’являються зображення героїв твору, учні називають їх.)

    3. Перегляд слайдів «Зустріч з духами».(слайди  18- 20)

       Складання таблиці

«Зустрічі Скруджа з духами» слайд 26

 

Колишнього Різдва

Теперішнього Різдва

Прийдешнього Різдва

Світло

Яскраве

Червоне

Темні промені

Висновки

Спогади:

Попередження:

Майбутнє у темряві:

Світлі думки, мрії

Самотність

Майбутнє без героя

 

4. Аналіз сенсу подорожі Скруджа (робота в групах)

 Поміркуйте, У чому криється причина душев­ного холоду Скруджа? (У дитинстві хлопчик був позбавлений батьківського тепла, піклу­вання, родинного кола. Він був дуже самотнім, тому неначе справді охолов.)

  Що в житті Скруджа було найважливішим? (Дзвін монет)

 Чи принесли гроші щастя? Підтвердьте слова­ми з тексту. (Ні, «Один, як перст, на всьому білому світі»,— такий сумний висновок його минулого.)

 Підтвердьте словами з тексту, що Скрудж був жорстоким і байдужим.

 Простежте, що призвело до самотності героя.

 Який підсумок життя героя в теперішньому? (Втрата людських почуттів призвела до де­градації особистості.)

 Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? (Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення.)

5. Слово вчителя слайд 27

Учитель. Ч. Діккенс доходить геніального висновку: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Митець вірив у духовне відродження людини і прагнув донести це до сві­домості читачів.

 (Родина, домашнє вогнище — це те місце, куди ми завжди повертаємся. Чи можна твір Ч.Діккенса назвати ілюстрацією до висловленої думки?)

 

6. Інсценізація «Знайомство із Бобом Кретчитом»

Боб. Моє шанування! Мене звати Боб Кретчит. Я служу в конторі містера Скруджа. Платить він малувато, усього 15 шилінгів на тиждень. Але я, чесно кажучи, радий і цьому. Сім’я у мене ве­лика і дружна: дружина і п’ятеро дітей! Я усіх їх так люблю, що не сказати! Боже, який я щасли­вий, що вони в мене є! Шкода тільки, що крихітка Тім каліка: він не ходить. Ох, якби були гроші на його лікування! Та нічого. Бог дасть зберемо. Ви­бачте мені, я щось дуже заговорився з вами. А мої чекають на мене. Адже сьогодні різдвяний вечір. З Різдвом вас! Бувайте!      Слад 28

7. Бесіда

 Як ви вважаєте, Кретчит сказав правду, що він щасливий, чи ні? (Так)

 У чому полягає його щастя? (У дружній родині)

 Поміркуйте, яку роль у розвитку сюжету мала розповідь про Боба Кретчита. (Це різдвяне опо­відання. Родина Кретчитів схожа на святе сімейство. Вони вірять у Бога, добрі, мило­сердні, люблять одне одного, живуть спільни­ми радощами й болями, вони не прагнуть до наживи й уміють вдовольнятися тим, що є. Саме тому вони щасливі й веселі. Вони заслу­говують на щастя. Дух намагався довести, що сила людини не в грошах, а в сім'ї. У нор­мальній родині — сила людини, це й опора й підтримка.

8. Складання таблиці людських чеснот (на дошці) (слайд 29)

Скринька людських вад

Зосередженість на матеріальних цінностях та інтересах

Байдужість

Жорстокість

Скринька людських чеснот

Чуйність

 Доброзичливість

 Ввічливість

 Довірливість

Щирість

Любов

Співчуття до людини

Гуманізм

Милосердя

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Бесіда

 Чому твір має назву «Різдвяна пісня у про­зі»? (Різдвяні пісні відрізняються особливою піднесеністю і святковістю, оскільки відобра­жають велику радість: перемогу світла над пітьмою, добра над злом.)

2. Складання сенкана «Різдво»

Різдво

Дивовижне, радісне

Очікують, прощають, дарують

Дарує радість, диво, віру, надію

Добро

 

3. Виконання учнями різдвяних пісень

Учитель. Перегорнута остан­ня сторінка твору Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі». А тепер давайте послухаємо різдвяні пі­сні у виконанні учнів.

 

4. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 Продовжте речення:

 Я зробив (-ла) для себе висновок, що...

 Як би лені хотілося...

 Найбільше мені сподобалось...

5. Слово вчителя

Учитель. Сьогодні, у перед­день Різдва, ми подарували одне одному свято спілкування. Подарунок не завжди є матеріаль­ним, потішити людину можна усмішкою, погля­дом, добрим словом і вже цим зробити її щасли­вою. Добро, яке здатне творити людина, варте ве­ликого скарбу.

 Тож будьте в ці святкові дні особливо уваж­ними до всіх, хто нас оточує. Вдома ви вигото­вите різдвяні листівки, подаруєте батькам, рід­ним, одне одному.

Учитель.

 Із Різдвом Христовим

Я щиро вітаю!

Щастя і здоров’я Вам усім бажаю!

Нехай віра в серці Кожного засяє,

Матір Божа з неба Усіх привітає!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Різдвяне свято. Christmas Holiday

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Коли святкують Різдво в Україні?Як святкують Різдво в Україні?Яка традиційна страва має бути на українському столі?

Номер слайду 6

РІЗДВО В УКРАЇНІ

Номер слайду 7

Номер слайду 8

А як святкують Різдво в Англії?2. А яка головна страва на Різдво в англійців?3. А які традиції різдва є в Ангії?

Номер слайду 9

РІЗДВО В АНГЛІЇ

Номер слайду 10

Номер слайду 11

«Carol of the Bells» -англійська версія «Щедрика» Вона є адаптацією пісні «Щедрик» М. Леонтовича. Американській публіці пісня була представлена 5 жовтня 1921 року на концерті у Карнегі Холі в Нью-Йорку. Пісню назвали маленьким українським дивом, вона швидко розійшлася по всім континентам, а американцям настільки сподобалася, що у 1936 р. Пітер Виговський (Вільховський), написав англійську версію слів «Щедрика». Пісня нагадувала автору перездвін и він зафіксував цей образ у своїх віршах. У музичній культурі західних країн ця пісня має назву «Колядка дзвоників». Ідея нового тексту ґрунтувалася на слов'янській леґенді про те, що в ніч, коли народився Ісус, на Його честь в усьому світі задзвонили дзвони чудовим мелодійним співом.

Номер слайду 12

“Різдвяна пісня у прозі” – повість про переродження людини, яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)Чи сподобався твір?

Номер слайду 13

Р - І - З - Д - В - О -

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Різдво — тож єдиний час, який я тільки знаю в довгому календарі року, коли всі люди... вільно відкривають свої серця, що досі були немов би замкнені на замок, і переймаються співчуттям до знедолених. Ч. Діккенс

Номер слайду 16

Головний герой –Ебенезер Скрудж«Scrooge» у перекладі з англійської — скнара

Номер слайду 17

У Різдвяну ніч Скрудж вирушає в подорож у часі та просторі, щоб віднайти своє людське серце.

Номер слайду 18

Холодний і твердий, Мов кремень…Сам у собі і для себе

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

«Ти тепер поклоняєшсяіншому божеству ”

Номер слайду 23

Який Дух до нього з’являється наступним?Як виглядає другий Дух?

Номер слайду 24

Які картини теперішнього промайнули перед Скруджем? Чим вони його вразили?

Номер слайду 25

?Який вигляд має Третій Дух? Чому?Де перебуває Скрудж? Що він почув? Що побачив?

Номер слайду 26

Зустрічі Скруджа з Духами. Колишнього Різдва. Теперішнього Різдва. Прийдешнього Різдва світлояскравечервоне темні променівисновки. Спогади: Попередження: Майбутнє у темряві:світлі думки, мріїсамотність майбутнє без героя

Номер слайду 27

Скринька людських …Головне - грошіБайдужість. Жорстокість. Чуйність Доброзичливість Ввічливість Довірливість. Щирість. Любов. Співчуття до людини. Гуманізм Милосердя. Скринька людських вад. Скринька людських чеснот

Номер слайду 28

Номер слайду 29

«Не гроші роблять людину щасливою, а людяність». Родина, домашнє вогнище — це те місце, куди ми завжди повертаємся. Чи можна твір Ч. Діккенса назвати ілюстрацією до висловленої думки?)

Номер слайду 30

Щасливого різдва

Номер слайду 31

Домашнє завдання: Create your Christmas card

zip
Додано
2 лютого 2018
Переглядів
4363
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку