Урок - квест Подорож на материк "Дієслова - антоніми"

Про матеріал

Мета цього уроку поглибити знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного слова та бажання його вивчати.

Перегляд файлу

Тема уроку: Урок- квест.Подорож на материк «Дієслова –антоніми».

Мета: поглибити знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного слова та бажання його вивчати.

Тип уроку: урок формування та застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, підручники, словники, тренажери, кодові зошити.

Хід уроку:

І.Організаційний момент

Подорож на кораблі.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1.Інтерактивна вправа «Кубування»(на сторонах куба запитання)

 А)Палуба «Всезнайки»

У дорогу зібрати багаж

1)Що називається дієсловом?

2)На які питання відповідає дієслово?

3)З якою частиною мови пов'язаний в реченні?

 4) На що вказує дієслово?

5)Як встановити зв'язок дієслова з іменником?(море хвилюється)

6) Яким членом речення є дієслово ?

Б)Тренажер

2. Каліграфічна хвилинка.Порт «Каліграфія»

Невелике хвилювання на морі,як в цих рядках

ОоОо    ЕньЕНь  АСЬась устПідин

  вірш, знайдіть  дієслова.

Завдання -  Прочитайте  вірш, знайдіть  дієслова.Випишіть речення,що відповідає даній схемі

Під погожим тихим небом.Під дзвінкий пташиний щебет.По землі блукає квітень.І дарує усім квіти.

(Де?)----(Що робить?)---- (ЩО?).

1 група.Блукає-(ст9 словник)-бродить,вештається, сновигає, блудить

Блукає- знати шлях.(антонім)

2гр.По землі блукає квітень.(Поширити речення)

3гр Головні члени речення. Звязок слів у реченні

4гр. Це саме сказати по іншому.

Мандрує  по нашому краю  другий місяць весни.

5гр.Зробіть звуко-буквений аналіз слів дзвінкий і щебет

4.Зоровий диктант

Сонце пробивається крізь верховіття сосен.(ст.50 синоніми

Пробивається-пробирається,прокрадається)

2. Перевірка домашнього завдання (вправа 403, с. 163)

IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах, добирати до дієслів антоніми.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1)Острів «Скарбів »

А) Колективна робота (вправа 404, с. 163)

— Прочитайте і відгадайте загадку.

— Випишіть парами антоніми. Скажіть, яку роль вони виконують у тексті. Зазначте слова, що мають протилежне значення тільки в цьому тексті.

— Назвіть дієслова, протилежні за значенням.

Б)Словник антонімив(Знайти дієслова-антоніми)

2. Збагачуємо словниковий запас (вправа 405, с. 163)

— Випишіть тільки ті пари слів, які протилежні за значенням.

— З будь-якою парою виписаних дієслів складіть і запишіть речення. Визначте головні члени речення.

3.Робота з підручником

Наш корабель прибув у порт «Літературний»

А)Щоб рухатися далі нам необхідно знайти і виписати з  літ чит.з текту «Благослови,мати» речення в якому є дієслова-антоніми,підкреслити іх.

В.Сухомлинський «Квітка сонця»(Знайти в текті дієслова-антоніми.Зайшло сонце-зійшло сонце або вийшло сонце) ( Словник ст 92,заходити-виходити)

Зупинка «Тиха течія»

Працюємо разом.Острів «Прислів’їв"

— Пригадайте і запишіть кілька прислів’їв із дієсловами-антонімами за зразком.

Згода дім будує, а незгода руйнує.

Вогонь палить, а вода сушить.

Ластівка день починає, а соловей кінчає.

Сміливий там знайде, де боягуз загубить.

Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.

Зупинка «Тиха течія»

Фізкультхвилинка

V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу 

1. Бухта «Протилежні береги» 

— До поданих дієслів доберіть антоніми. Складіть кілька речень з дієсловами, протилежними за значенням. (На дошці)

Накривати — ... відкривати; 

зайти — ... вийти; 

зав’язати — ... розв’язати; 

відчинити — ... зачинити; 

роззутися — ...взутися; 

згорнути — ...розгорнути; 

світає — ... сутеніє; 

заходити — ... виходити; 

хвалити — ... лаяти; 

починати — ... закінчувати; 

сумувати — ... радіти; 

кричати — ... шепотіти; 

працювати — ... ледарювати; 

згадувати — ... забувати. 

3.Робота в парі 

Ми допливли до материка «Дієслова-антоніми», Та щоб нас там зустріли з радістю  виконаємо останнє задання

— Прочитайте. Вставте потрібні за змістом дієслова. Знайдіть антоніми. Якою частиною мови вони виражені? 

Все — із доброго і злого — 

...            з малого. 

Листя ...           з листочка, 

З нитки ...           сорочка. 

З пагінця чи бруньки — гілка, 

З гілки — дудочка-сопілка. 

Хліб — з маленької зернинки, 

Дощ — із чистої краплинки.

Навіть річечка-ріка ...          з струмка. 

День турботою ... 

Все навколо ... 

...          мерщій дрімоту — 

І рукам ...        роботу. 

І ...         невпинно, вміло, 

Хоч мале, та добре діло. 

Слова для довідок: починається, виросте, витчеться, починається, почнеться, усміхнеться, проганяй, давай, роби. 

VI. Підсумок уроку 

Ось і закінчилася наша подорож

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок? 

— Що найбільше запам’яталося? 

VII. Домашнє завдання 

Вправа 407, с. 164.

Учитель. Дякую всім, хто на кораблі працював,
Дієслово-антоніми гарно вивчав,
На всі запитання відповідав,
На уроці не байдикував.

 

 

 

1

 

docx
Додано
25 липня 2019
Переглядів
1705
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку