Урок "Червона книга України"

Про матеріал
Урок - моделювання "Червона книга України", в ході якого учні формують сторінки книги за кольором.
Перегляд файлу

                                               Урок - моделювання

Тема: Червона книга України

Мета:  - ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які потребують охорони Червоною      

              книгою України, розкрити зв'язок між ставленням людини

              до природи і різноманітністю та кількістю тварин і рослин;

  • формувати національну самосвідомість на основі розкриття взаємозв’язку  явищ природи; показати значення діяльності кожної людини для збереження рослинного і тваринного світів;
  • виховувати відповідальне, чуйне ставлення до природи.

Обладнання: Червона книга України, зображення зникаючих рослин та тварин, презентація до уроку, вірші, загадки, ребуси.

 

                                                           Хід уроку

 

І. Організаційний момент

         1. Вправа  «Привітання»

         2. Вправа «Очікування»

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Фенологічні спостереження
  • Яка зараз пора року?
  • Які місяці весни ви знаєте?
  • Який зараз місяць? Що вам відомо про назву місяця? (місяць назвали березнем

тому, що саме в цей період починається рух соку в березах, а на деревах набухають бруньки – сокорух)

  • Які зміни відбулися в неживій природі? (21 березня – день весняного рівнодення, Сонце піднімається вище)
  • А в живій? ( приліт птахів, оживає вся природа, прокинулися від сплячки тварини; робота людей на полях) На Никифора від зимової сплячки прокидаються ведмеді і залишають свої барлоги. Саме тому 26 березня намагалися в ліс без...

Слово синоптику

  1. «Мозковий штурм»
  • Який предмет вивчаємо?
  • З яких 2 слів утворилася назва предмета?
  • На які групи поділяємо всю природу?
  • Який розділ вивчаємо? Що належить до живої природи?
  • Назвіть хар-ні ознаки живої природи.
  • Що дає людині жива природа?

                         Проблемне питання

Який найбільший ворог диких тварин і рослин у сучасному світі? (припущення дітей)

Послухайте таку цікаву інформацію:

                 У Лейпцігському зоопарку перед входом висить об’ява : «Найстрашніший звір на Землі». Людина підходить і бачить своє відображення у дзеркалі…

  • Як ви думаєте, чому?
  • Які причини зникнення на Землі багатьох видів рослин і тварин?

Людина – частина живої природи, яка мешкає серед природи і бере від неї все необхідне для життя, а саме: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини.

Сьогодні Україна – одна з екологічно забруднених країн. Рослини і тварини дуже болісно реагують на забруднення середовища. Кількість їх зменшується, а деякі і зовсім гинуть, зникаючи з обличчя Землі.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Для збереження рідкісних видів рослин і тварин, що потребують охорони, створено спеціальну книгу. Яку? Ось дещо нове ми і дізнаємося на сьогоднішньому уроці

( оголошення мети)

ІV. Мотивація навчальної діяльності

  1. Вступне слово вчителя
  • А чи знаєте ви, що Червона книга України складається з двох томів?

Перший том – «Червона книга України. Тваринний світ» - складається з 11 розділів, що містять статті про 382 види тварин.

Другий том – «Червона книга України. Рослинний світ» - вийшов у світ в1996році. Він складається з 5 розділів, що містять статті про 541 вид рослин і грибів.

 

V. Сприйняття й осмислення нового

2. — Червона книга — це наукова праця, що містить списки рослин і тварин,яким загрожує небезпека зникнення. Ви, мабуть, чули, що не всім рослинам і тваринам із Червоної книги загрожує однакова небезпека. Рівень загрози для кожного виду рослині тварин — неоднаковий, тому вчені позначають його по-різному:

  • зникаючі — червоним кольором;
  • вразливі — жовтим;
  • рідкісні — білі;
  • неоцінені — сірим;
  • відновлені – зеленим.

Розгляньте малюнки, на них зображено рослини і тварини, яких занесено до Червоної книги України. Це тільки маленька їх частка.

  1. Моделювання сторінок Червоної книги України (див. додаток)

0 – чорна сторінка -   тварини ( тур, морська корова)

                                     рослини( цингерія Біберштейна)

І – червона сторінка – лісовий кіт (загадка), ховрах (вірш);

                                       Білотка альпійська (ребус), фіалка біла(загадка)

ІІ – жовта сторінка – скарабей і жук-олень (казка)

                                     Сон-трава, мачок жовтий (довідкове бюро)

ІІІ – біла сторінка – їжак, лелека чорний (ребуси)

                                     Береза, дзвоники карпатські (загадки)

ІV – сіра сторінка -  горностай, кам’яний дрізд (1-2 групи)

                                 Яснотка гола, волошка короткоголова (3-4 групи)

V – зелена сторінка – лось, річковий бобер

  1. Складання сторінок в папку і повторення назв рослин і тварин
  2. Фізхвилинка
  3. Робота за підручником с. 131-134

VІ. Узагальнення й систематизація знань

  1. Бесіда
  • Що повинна робити людина, щоб зберегти природу?
  • Як ви турбуєтесь про рослин?
  • Яку участь ви берете в охороні природи своєї місцевості?
  1. Робота в групах - Кросворд «Бережіть нас»
  2. Тестування

1) Червона книга України — це:
а) перелік рослин і тварин;
б) Закон України;
в) перелік рослин і тварин, що зникають.

2) Назви рослин і тварин, яких залишилося мало, заносяться до:
а) Червоної книги;
б) енциклопедії.

3) Доповни визначення : «Червона книга — книга, яка містить відомості про…»
а) рідкісні рослини;
б) зниклі рослини і тварин;
в) рідкісні і зниклі рослини і тварин.

4) Чому для цієї книги вибраний червоний колір?
а) Це красивий колір;
б) це яскравий сигнал;
в) це сигнал небезпеки.

5) Познач рослину, яку занесено до Червоної книги:
а) Глечики жовті;
б) очерет;
в) осока.

6) Познач тварину, яку занесено до Червоної книги:
а) Слон;
б) зубр;
в) корова.

7) Познач птаха, якого занесено до Червоної книги:
а) Качка;
б) пелікан;
в) лелека чорний.

8) Познач комаху, яку занесено до Червоної книги:
а) Бабка;
б) сонечко;
в) метелик махаон.

Ключ: 1-б; 2-а; 3-в; 4-в; 5-а; 6-б; 7-в; 8-в.

VІІ. Підсумок уроку

                  Інтерактивна вправа «Червоний  клубочок»

Діти передають один одному клубочок червоних ниток, розмотуючи його, промовляють, що найбільше їм запам’яталось на уроці. В кінці виходить, що весь клас обмотаний червоною ниткою. Потім вчитель відрізає кожному учню шматочок нитки, промовляє: « Нехай ця ниточка, що символізує Червону книгу, нагадує вам про наш сьогоднішній урок.» 

VІІІ. Домашнє завдання

с. 131-134 , дібрати повідомлення про нову рослину чи тварину  з Червоної книги

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Волков Владислав Сергійович
    Де можна знайти додаток?(
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
13 березня 2019
Переглядів
15093
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку