Урок читання «Не роби іншому того, чого сам не любиш» І.Франко «Лисичка і Журавель»

Про матеріал
Пояснює, що літературна казка – це авторський твір; визначає, правильно називає героїв казки; на основі спостережень за поведінкою та вчинками персонажів розповідає про домінуючі риси їх характерів; висловлює елементарні узагальнені судження; уміє знаходити в тексті найважливіші слова, речення, що характеризують певні якості дійових осіб; вміє читати в особах; висловлює власні міркування щодо можливого розвитку подій.
Перегляд файлу

 

 

                              Урок

                 читання  у   2 класі

                          на тему:

     «Не роби іншому того, чого сам не любиш»

І.Франко «Лисичка і Журавель»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           Вчитель   початкових класів

                              Ричак Л. В.

 

 

 

 

 

 

Тема

Не роби іншому того, чого сам не любиш.

Іван Франко «Лисичка і Журавель».

 

 

Мета

Вчити учнів аналізувати зміст твору; виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки;

Формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, увагу;

Виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.

 

 

 

 Очікувані результати:
                   Пояснює, що літературна казка – це авторський твір;
                   визначає, правильно називає героїв казки;
                   на основі спостережень за поведінкою та вчинками  

                   персонажів розповідає про домінуючі риси їх характерів;

                   висловлює елементарні узагальнені судження;
                   уміє знаходити в тексті найважливіші слова, речення, що 

                   характеризують певні якості дійових осіб;

                   вміє читати в особах;

                   висловлює власні міркування щодо можливого розвитку подій.

 

 

 

 

Обладнання:  портрет І.Я.Франка, зображення лисички і журавля,

                         ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель»,маски лисички і 

                         журавля, картки із завданнями для роботи в групах

 

 

 

 

 

Проблемне питання: чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем?

 

 

 

 

 

 

                                                          ХІД УРОКУ

 

І . Організаційний момент

 

Продзвенів уже дзвінок

Запросив нас на урок.

Наш урок цікавий

Він гостей зібрав ласкавих

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовимо:

Ми Вам раді люди добрі,

І вітаєм щиро Вас,

І запрошуєм ласкаво

 На урок у 2 клас.

 

Вчитель:

Усі сідaйте тихo, діти.

Домoвляймось – не шуміти,

Руку гарнo піднімaти,

Чіткo, в лaд відпoвідати,

На урoці не дpімати,

А знaння меpщій хaпати.

Тож гаpазд, чaсу не гaєм

І уpок вжe пoчинаємо.

 

ІІ. Мовленнєва розминка

 

1.Вправи для розвитку дихання

 - Дмухніть на цей листочок.

  -Понюхоймо  осінню квіточку,

- Як шумить вітер?

- Як падають крапельки дощу?

 

 

 

 

2. Чистoмовка.

Єць-єць-єць – пoдув сильний вітeрець.

Aї-Aї-аї – oблітає листя в гаї.

Гoo-го – ми збираємo йoго.

Aс-aс-ас – принесемo йoго в клaс.

 

3. Скоромовка.

На болоті журавель

Цілий  день збирав щавель. 

Назбирав  собі на борщ,

Та якраз вперіщив дощ.

ІІІ. Перевірка вивченого матеріалу.

 

  1. Пригадайте про що ми з вами говорили на минулому уроці?

( про казки)

  1. Що ж таке казка?
  2. Які бувають казки?
  3. Яку назву має казочка з якою ми познайомилися

 на минулому уроці?

  1. Назвіть головних героїв казочки
  2. Як ведмідь звертається до бджіл?
  3. Що у відповідь зробили бджоли?
  4. Знайдіть у тексті і прочитайте речення, у якому висловлено народну мудрість.  Чи згодні ви з нею?

     9.Чого навчає нас ця казочка?

 

           Казкові пазли  під муз. супровід

(діти складають ілюстрації до казки та називають героїв)

 

 ----Казки з дитинства навчають нас бути добрими, щирими,    справедливими, навчають нас жити.

 

 

 

IV. Мотивація навчальної діяльності.

      Повідомлення теми і мети уроку.

    Сьогодні на уроці ми познайомимося з 

    українською казкою Івана Яковича Франка.

  1. Хто Франко? Ми всі це знаємо!

Всі Франка ми величаємо

він великий наш казкар, поет.

Гляньте - ось його портрет.

- Зверніть увагу на його погляд.

 Розумні, вдумливі очі.

-Прочитаємо, як Іван Якович говорить про казку.

 

«Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали казку, не забудете ніколи»

 

 

  1. І.Я.Франко народився 27 серпня 1856р. у підгірському селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в родині сільського коваля.

 

  1. Іван Франко любив дітей.

 

  1. « Життя-говорив Іван Франко,- мені мало всміхалося, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце.»

 

  1. Саме для найменших, він написав чимало творів, але особливого значення надавав казкам.

 

  1. Видатний письменник у дитинстві любив слухати пісні матері, байки, розповіді старих людей.

 

  1. Ще в початковій школі, де'ятирічним, малий Івась почав старанно записувати коломийки, приповідки, казки, довівши їх кількість за 800. Це були перші кроки майбутнього письменника, через які розкривався йому світ звичайних людей, їх душі, сподівання.

 

  1. І.Я.Франко написав майже 50 казок, 20 з них увійшли до збірки                 «Коли ще звірі говорили»

 

  1. Ось перед вами ця збірка. Ви можете її придбати в шкільній чи

     сільській бібліотеці і прочитати.

 

  А сьогодні ми познайомимось тільки з однією казкою з цієї збірки.

 

   Спробуйте відгадати героїв цієї казки і назвати казку.

 

З А Г А Д КИ

1. У кущах вона ночує

    І на зайчика полює.

    Вся руденька ця сестричка,

    А зовуть її ….                                    (Лисичка)

2. Довгі ноги, довгий ніс,

    Прилетів – обід приніс

    Смачних жабеняток

    Для своїх маляток…                        (Журавель)

 

 

3. Йшов собі якось Журавель

    І зустрів Лисицю,

    Стали друзями вони,

    Все як і годиться,

    Та нечемною була

    Лисичка- сестричка,

    Тому казочка про них

    Зовсім невеличка,

    Та мораль там непроста

    І для всіх дається.

    Як же казочка про них,

    Любі друзі, зветься?

                                                            («Лисичка і Журавель»)

            - Хто головні герої казки?

 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

 

Героїв казки ви назвали.

 

1.Перегляд відео  казки

 

  Послухайте казку.

- Чи сподобається вам казка?

- Який настрій вона у вас викликала?

 

 

 

 

 

 

2. Словникова робота.

 

У казці є малозрозумілі вам слова і словосполучення.

 Прочитаємо і пояснимо їх значення.

 

Призволяйся – пригощайся.

Облизня спіймати – залишитися ні з чим.

Пісним голосом – казати незадоволено.

Зареклася – дала обіцянку більше такого не робити.

Заприятелювали – затоваришували.

 

Тепер, знаючи значення цих слів, ви будете краще розуміти зміст казки.

 

3. Читання казки учнями ланцюжком.

Прочитаємо казку «Лисичка і Журавель» ланцюжком

 

Ми з вами потрудились

І мабуть трохи притомились

Тепер настав час для хвилинки   відпочинку

 

    Муз. Фізкультхвилинка

 

4.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

 

  • Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості?
  • Чи щирим було її запрошення?

(Щирим)

  • Доведіть свою думку.

 (Лисичка називала його Журавликом, Любчиком)

  • Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя?

                                           (Тарілку)

  • Як ви думаєте, чому?

       (Бо вона сама їсть із тарілки)

  • Як поводилась Лисичка зі своїм гостем під час обіду?

                       (Припрошувала)

Прочитайте.

  • Чи вдалося Журавлеві скуштувати частування, яке приготувала Лисичка?

                                                       (Не вдалося)

  • Як повів себе Журавель після Лисиччиного частування?

          (Він подякував Лисичці невеселим голосом і запросив її до себе в гості)

  • Знайдіть в тексті, як Журавель готувався до приходу Лисички в гості?
  • Яку посудину обрав для частування? Прочитай.

(Глечик)

  • А чому саме глечик?

               (Бо їв завжди з глечика)

  • А тепер прочитаємо, як Журавлик пригощав Лисичку.

 (Він її припрошував, а сам пригощався)

  • Як повела себе Лисичка після частування?
  • Знайдемо це в казці і прочитаємо разом.

(Після гостини Лисички у Журавля дружба між ними скінчилася.)

  • Як ви гадаєте, на чиєму боці автор казки?

               (Журавля)

(Я вважаю, що автор на боці Журавля. Він подякував за обід і запросив Лисичку до себе в гості, а Лисичка не подякувала за гостину, а тільки розсердилась і зареклася дружити з Журавлем)

- Чого навчає нас ця казка?

  В будь-якій справі слід враховувати не тільки свої інтереси, уподобання , а 

   й інтереси інших людей.

 

Інтерактивна вправа «Сенкан»

 

5.Складання сенкану

 

Складемо сенкан.

Дівчатка – про Лисичку

     Хлопчики – про Журавля.

 

Лисичка                                      

Хитра, хижа.                               

 Красива,руда.

Живе, полює,хитрує.                

 Ходить, причащає, припрошує

Лисичка полює на курей.  

Лисичка любить смачно поїсти

Тварина  

Хитруня

 

 

Журавель

Довгоногий,вічливий

Стукає, походжає, пригощає.

Журавель запросив Лисичку в гості

Любчик.

Довгодзьобий, доброзичливий.

Готує, накладає, припрошує.

Журавель ходить по болоті

Птах.

 

 

-Молодці, діти. Добре і вміло охарактеризували казкових героїв.

 

 

 

Як ви важаєте, яка головна думка твору?

( Не роби іншому того, чого сам не любиш)

Молодці! Ви правильно обрали відповідь на це питання і відповіли прислі’ям.

 

    6.Робота з прислів’ями.

 

Зверніть увагу на прислів’я', які записані на дошці.

 

   Прочитаємо їх.

 

  • Не той друг, хто медом маже, а той хто правду каже.

 

-Як ви розумієте це прислів»я ?

( Справжній друг завжди каже правду)

 

  • Яке частування, таке й дякування.

  - Як ви можете пояснити це прислів»я ?

( За погане частування – погане дякування )

 

  • Не роби іншому того, чого сам не любиш.

- Хто бажає пояснити значення цього прислів»я ?

( Якщо не любиш чогось сам, то не роби цього іншому )

 

  • Хто згоди хоче, той згоду має.

(Хто хоче жити в мирі з кимось, той буде жити в мирі і намагатиметься цього досягти)

 

- Яке з цих прислів'їв  може бути заголовком до нашої казки ?

 

 

 

Ви мабуть помітили, дітки, що прислів'я навчають нас жити, правильно поступати в будь-яких життєвих ситуаціях.

Такі в казочці Лисичка і Журавель повинні були врахувати уподобання один одного, приготувати те, що любить інший і підібрати відповідний посуд, з якого легко можна було б пригоститись кожному з них.

 

7. Робота в групах. Театралізація казки «Лисичка і Журавель».

 

А тепер і ми  спробуємо побувати в ролі Лисички та Журавля.

Молодці діти! Гарно виконали ролі казкових героїв.

 

VІ. Узагальнення й систематизація нових знань

1. Бесіда за змістом

- Спробуємо відповісти на проблемне питання:

Чи правильно вчинила Лисичка з Журавлем? Чому?

- Чому Лисичка зареклася з Журавлем приятелювати?

- Чи правильно вчинив Журавель?

- Як би ви вчинили на його місці?

- То що засуджується в казці?(Жадібність)

- А чого вчить нас ця казка? (Бути гостинними

 

VIІ.Підсумок уроку.

 

- Чи сподобалась вам ця казка?

- Чому вона нас навчає?

(Товаришувати, робити своїм друзям лише добро, жити з ними в дружбі, злагоді.)

 

Інтелектуальна вправа «Мікрофон»

 

Продовжіть думку:

На уроці я навчився: характеризувати казкових героїв, виразно читати текст, давати правильні відповіді на питання.

 

 Я дізнався про життя Івана Яковича Франка, його творчість.

 Я зрозумів що потрібно жити дружно, не чинити зла іншим.

 

VІІ  Оцінювання роботи учнів (Картки «Світлофор») 

 

 

doc
Додано
28 листопада 2019
Переглядів
1429
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку