Урок домашнього читання "Sleeping Beauty" Part Two.

Про матеріал
Розробка уроку 60. Ст.132-133 підручника. Домашнє читання. "Sleeping Beauty".
Перегляд файлу

 


             Англійська  мова

 

 

%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B1_%D0%94%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B9.gif

 

 

       

 

 

 

 

 

 

                  

                        Урок  домашнього  читання

 

                        «Sleeping Beauty».

(Part Two)

 

                                           5 клас. Урок 60.

 

       

                     

Розробка
       вчителя англійської мови

        КЗ «Пересічанський ліцей»

                               Дергачівського району

     Харківської області

Тимченко

Віри Миколаївни

 

 

 

 

 

             

 


5 КЛАС.

 УРОК 60.

(Карп’юк О.Д. Англійська мова: Підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів (5-й рік навчання) -  Тернопіль. «Видавництво «Астон», 2018 -  ст.136-137.)

 

ТЕМА: Свята і традиції.

 

ПІДТЕМА: Домашнє читання. “ Sleeping Beauty».

МЕТА: Активізувати вживання лексичного матеріалу теми.

             Повторити вживання теперішнього та минулого часів дієслова.

             Знайомити учнів із казками народів світу.

             Удосконалювати навички аудіювання та техніки читання.

             Навчати учнів розуміти загальний та детальний зміст тексту.

             Продовжувати формувати навички мовлення.

             Виховувати любов до художньої літератури.

 

ОБЛАДНАННЯ: Кольорові картки-фігурки для оцінювання учнів.(Учні отримують  

                        їх за кожну правильну відповідь. В кінці уроку учні отримують оцінки

                       в залежності від кількості зібраних карток)
                       Картки з новою лексикою

                       Аудіо запис тексту

                       Портрет   Шарля Перо

                       Ілюстрації казок «Спляча красуня», «Царівна-жаба», «Червона

                       шапочка», «Гансель і Гретель», «Білосніжка», «Троє поросят»

                       Мультфільм “Sleeping Beauty”(Sleeping Beauty Story & Sleeping Beauty

                      SongsFairy Tales Bedtime Stories for Kids).

 

ХІД УРОКУ

 

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

 

1. Aim

Today we have a reading lesson. We’re going to read the 2nd part of the famous tale “Sleeping Beauty”. You’ll also practice your listening skills, using new vocabulary and speaking.

 


2. Warming up

Гра “Guess the tale”.

Клас ділиться на групи по 4 учні. Кожна група учнів отримує картки з назвами казок. Учні слухають уривок з казки. Представник групи показує картку з назвою казки, що щойно почули.

 

(На дошці закріплені ілюстрації цих казок).

 

  1. Snow White and the seven dwarfs.
  2. Little Red Riding Hood.
  3. The Turnip.
  4. Cinderella.
  5. The three bears.
  6. The three little pigs.

 

  1. Once upon a time there were three little pigs – three little brothers. Their names were Naf-Naf,  Nuf-Nuf  and Nif-Nif.
     
  2. Once upon a time there was a little girl who lived in a village near a big wood. The girl had a grandmother who lived in a little house on the other side of the wood. Her grandmother made the girl a nice cloak with a red hood.
     
  3. Once upon a time an old man sowed a turnip seed. The rain fell, the sun shone, and the seed grew and grew into a very big turnip.
     
  4. The mother bear said, “Who sat on my chair?” And the father bear said, “Who sat on my chair?” The baby bear said, “Oh! Look! Who sat on my chair and broke it?”

 

  1. The prince ran after her. But he saw only the slipper and picked it up. He looked everywhere for Cinderella, but couldn’t find her. He still didn’t know her name.

 

 

  1. In the evening the masters of the house came home. They were seven dwarfs. They saw that someone had eaten and drunk from their plates and cups. Soon they saw Snow White sleeping in one of the beds.

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКА.

 

1. Check on Homework.

T: Match the two halves of the phrase (pp. 134-135)

 

  1. What are                          a) time to sleep
  2. In a land                          b) went by
  3. It is the                            c) ago
  4. Fell into                          d) far away
  5. The years                        e) you going?
  6. Long                               f) a deep sleep

 

2. Reading

Подання тексту для читання. Вправа 1, ст.136-137.

 

1). Pre-reading activity.

T: Who can you see in the picture on page 137?

Who are the main heroes of this part of the text?

 

2). Listening and reading.

 

а). Vocabulary

   T: Listen and repeat the new words.

 

Fence – огорожа

 Peddler – торговець

By the side of – на узбіччі

Thick – товстий

At last – нарешті

Hear-heard – почути

Wake up-woke up – прокинутися

Find found – знайти

Shine-shone – світити

 

b) Listen to a CD and follow the story in your books silently.

 

c) Read the text. Narrator

                           Peddler

                           Prince

                           Princess Rosamond

 

3). Post-reading activity.

 

a) T: Complete the sentences.

  1. The forest was like a big (fence).
  2. A prince came from another (country).
  3. He saw the (peddler).
  4. The peddler sold (bread).
  5. The prince would like to drink some (water).
  6. The princess is sleeping in the (palace).
  7. She is very (beautiful).
  8. The trees in the wood were very (tall).
  9. Rosamond was sleeping on a golden (bed).
  10. The prince kissed the princess and she (woke up).

 

b) T: Choose the correct ending.

 (Один учень виконує завдання зі зворотного боку дошки. Після виконання завдання учні перевіряють правильність виконання, звіряючись з дошкою).

 

  1. The forest was like a fence made of
    A) trees                            B) bushes.
  2. A prince came from
  1. another country            B) another village
  1. By the side of the road he saw

A) a princess                     B) a peddler.

           4. The prince was

               A) hungry                           B) thirsty.

           5.  The princess is sleeping because
                A) she was very beautiful.  B) she pricked her finger.

           6. The forest was
                A) golden in the light         B) dark.

           7. The princess was

               A) upstairs                           B) downstairs.

           8. The King and the Queen

               A) fell asleep                      B) woke up.

      

3. Watching video.

T: Watch the 2nd part of the cartoon and tell what the differences are between the book and the video.

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1.Homework.

Намалювати ілюстрацію до казки.

 

2. Summarizing.

 

Did you like the tale?

Why is it good to read books?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДЛЯ УЧНІВ


Гра Guess the tale”.

І.

    1.Snow White and the seven dwarfs.

  1. Little Red Riding Hood.
  2. The Turnip.
  3. Cinderella.
  4. The three bears.
  5. The three little pigs.

 

ІІ. Match the two halves of the phrase (pp. 134-135)

 

  1. What are                          a) time to sleep
  2. In a land                          b) went by
  3. It is the                            c) ago
  4. Fell into                          d) far away
  5. The years                        e) you going?
  6. Long                               f) a deep sleep

 

ІІІ. Vocabulary

    

Fence – огорожа

 Peddler – торговець

By the side of – на узбіччі

Thick – товстий

At last – нарешті

Hear-heard – почути

Wake up-woke up – прокинутися

Find found – знайти

Shine-shone – світити

 

IV. Choose the correct ending.

 

1. The forest was like a fence made of
    A) trees                            B) bushes.

  1. A prince came from
  1. another country            B) another village
  1. By the side of the road he saw

A) a princess                     B) a peddler.

           4. The prince was

               A) hungry                           B) thirsty.

           5.  The princess is sleeping because
                A) she was very beautiful.  B) she pricked her finger.

           6. The forest was
                A) golden in the light         B) dark.

           7. The princess was

               A) upstairs                           B) downstairs.

           8. The King and the Queen

               A) fell asleep                      B) woke up.

 

 

doc
Додано
23 лютого 2020
Переглядів
1550
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку