Урок "Головні слова в реченні.Поширення речень"

Про матеріал
Тип уроку - урок формування вмінь і навичок. Урок побудований у формі гри " Зимові розваги дітей". Використані інноваційні технології, різні форми і методи для засвоєння мовного матеріалу, розвитку зв'язного мовлення, рпоповнення словникового запасу.
Перегляд файлу

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 2 КЛАСІ НА ТЕМУ: "ГОЛОВНІ СЛОВА У РЕЧЕННІ. СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ"


 

 

Мета: дати учням уявлення про головні слова у реченні, вчити будувати речення з поданих слів, знаходити в них головні слова;

розвивати вміння зв’язно висловлюватися, збагачувати словниковий запас учнів;

виховувати бажання сприймати красу навколишнього середовища.

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

Обладнання:  ілюстрації  -зимові пейзажі природи, деформований текст, таблиці питань головних слів, роздатковий матеріал (сніжинки та сніговички, картки з розділовими знаками), відеофільм «Головні слова у реченні»

Хід уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЯ  КЛАСУ

Дружно усі  встаньте,

З гостями привітайтесь,

Один одному посміхніться,

За все добре  беріться.

Починаємо  урок української мови.

До роботи всі готові?

 

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА.                                                                                                             А супроводжувати нас буде на уроці та,

 Хто в хмаринці народилась,

 В небі мрійливо літала,

 З вітром весело кружляла,

 І на землю тихо впала.

 Що ж це , діти? (Сніжинка)

 

 Наша сніжинка не проста.

 Вона така чарівна!

 Буде з нами працювати,

 Наші знання перевіряти.

 Зараз зошит просить відкривати,

 Дату гарно написати.

 Запис: дати, класної роботи

 Відгадування загадки

 В білі шуби одягнула

 І дерева, і кущі.

 А для цього у сніжинки

 Заморозила дощі

Зз           зи            зм             оньк                      вз            зимонька

 

Мовна робота над словом зимонька

-Поставте запитання до слова зимонька.

-Скільки букв? Звуків? Складів?

-Доберіть слова-родичі: зима, зимовий, зимувати.

 

2. Складання речення зі словом зимонька.                                                                 Запис під диктовку з коментуванням

             Весела зимонька кличе дітей на гірку.

  • Яке речення ми записали? Розповідне.
  • Чому? У ньому розповідається про зиму.
  • Змініть це речення на спонукальне. Про що ми будемо просити зимоньку?

Весела зимонько, поклич дітей на гірку.

 

Діти вийшли гратись, (Ілюстрація «Ігри на гірці»)

На санчатах з гірки спускатись.

На лижах по снігу ковзають,

Весело зиму зустрічають

3. Гра «Гімнастика для розуму»

 

«Мозковий штурм»

Яку думку виражає речення?

Із чого складається речення?

Які бувають речення за метою висловлювання?

Складіть питальне речення

Що таке діалог?

 

4. Словниковий диктант                                                                                                  Гра «Сніжки»

Стали гарні, чисті й білі  ( Ілюстрація «Гра у сніжки»)

Всі дороги та стежки.

Надворі малеча грає,

Сміючися, у сніжки

 ( Хто зловив «сніжку», називає слово, а учні записують під диктування)

 Сніжки, лижі, взимку, заметіль, грає, шубка, закружляли.

 З неба сніжинка летіла,

 На долоньку тихо сіла.

 Просить слова прочитати.

 З них речення будем складати.

5. Складання речення із розсипаних слів

одягає, у, природу, Зима, шати, білі.  ( Картка «Розсипані слова»)

Запис речення

Зима одягає природу у білі шати. ( Ілюстрація «Зима»)

 

  IY. Мотивація навчальної діяльності

  • Як ви гадаєте, чи всі слова рівноправні у реченні?

-Послухайте казку

    Жили у реченні слова і лиха не знали. Та одного разу треба було вирішити одне важливе запитання. Усі слова сполошилися. Кому ж треба відповідати на це важливе запитання?

  • Хто у нас головний? Кому ми доручимо керівництво?

Стали думати-гадати: кого ж назвати головним?

     І вирішили: той, про кого говориться у реченні, першим буде головним, і назвали його підметом, а що робити йому у реченні – буде другим головним, і назвали присудком.

    На цьому і вирішили. І склали такий вірш

          Він розкаже нам про кого

          Чи про що розмова йде.

          Хто? чи що? -   спитай про нього-

          Зразу відповідь дає

 

          Він про підмет нам розкаже,

          Що він робить чи робив?

          Дію він з предметом звяже,

          Щоб ти думку не згубив

  Отже, сьогодні на уроці ми вивчимо про головні слова у реченні, навчимось їх визначати.          

Y.Робота над темою уроку

     1. Визначення головних слів у реченні: Зима одягає природу у білі шати

 Визначимо головні слова у реченні.

  - Про кого говориться у реченні?

  - Про зиму.

  - Поставте запитання до слова зима.

  - Що? Зима.

  - Це перше головне слово. Підкреслюємо однією лінією

  - Яку роботу виконує зима?

  - Зима ( що робить?) одягає.

  - Це буду друге головне слово у реченні. Підкреслюємо двома лініями

    Інші слова у реченні називаються другорядними

 

    2.Перегляд відеофільму «Головні слова у реченні»

 

              Сніг летить, злипається,

              Сніговик скачається.

              Всіх дітей розвеселить,

              Про головні слова навчить. ( Ілюстрація «Ліпимо сніговика»)

     - Ми теж гуртом спробуємо зліпити сніговика

    3. Графічне зображення «Головні слова у реченні» у вигляді сніговика

     Колективна робота. Засвоєння навчальних сходинок

   а). Прочитай речення

   б). Запитай, про кого або про що говориться у реченні. Підкресли слово однією лінією.

    в). Запитай, що робить перше головне слово. Підкресли двома лініями.

YI. Закріплення знань, практичне їх застосування

     1. Гра «Зліпи сніговика»

 

  • Визначення головних слів у реченнях (усно)

    Речення на моніторі

           Сніг лягає на стежину.

           Поле вкрилось білим пухом.

           Снігурі прилетіли до калини.

           Фізкультхвилинка

         На морозі змерзли трішки

         Наші ручки, наші ніжки.

         Кулачки стискаємо,

         Пальчиками граємо,

         Спинку випрямляємо,

         Тихенько за парти сідаємо

 

2. Поширення речення. Робота в парах

   -Чи сподобалось вам речення? Чому? ( Думка до кінця не розкрита)

   - Про що говориться у реченні? Що робить зима?

   - Уявімо: яка зима, що вона приносить?

   - Давайте доповнимо його іншими словами. У кого це вийде краще?

Зима приносить.  ( Речення записане на картці)

Варіанти:

Чарівна зима приносить багато снігу.

Холодна зима приносить  морози і заметілі.

Весела зима приносить дітям ігри та розваги.

          Прийшов час

          За підручником працювати.

          Сніжинку нашу

          Звеселяти

3. Робота за  підручником

   1). Вправа 263 

а). Читання тексту, спостереження за використанням художніх засобів для опису лісу

б). Добір заголовка

     Зачарований ліс

в). Списування першого речення

 Немов зачарований, спить зимовий ліс.

г). Визначення головних слів у реченні

  Налетіла віхола,

  З вітром вила й охала.

  Слова порозкидала,

  Сніжинку налякала

2). Гра «Виправ помилку»

Вправа264

Учні читають речення. Учитель називає головні слова: правильно чи неправильно? Учні виправляють помилку

                                                     

3). Гра «Постав розділовий знак у кінці речення»

- Ось і повернулася сніжинка до нас у клас. Але вітер - пустунець знову вирішив пожартувати. Дмухнув - і речення розлетілися у різні боки, а знаки до купи збилися. (. ? !)

- Давайте спробуємо прочитати речення і поставити знаки.

- Я читатиму речення, а ви жестами будете писати у повітрі знак, який треба поставити.

Сонце світить, та не гріє

Як можна допомогти пташкам узимку

Погрій, ще нас, сонечко

Що робить вітер

Дерева вкриті білою ковдрою снігу

      Гарне поле, річка, луг!

      Подивіться лиш навкруг!

      А який чарівний ліс

      Нам ялинки ці приніс!

4). Розвиток звязного мовлення. Ілюстрація «Зимові ялинки»

-Роздивіться ілюстрацію.

- Що ви на ній бачите?

- Які ялинки? Яке небо? Який за кольором сніг?

-Яка пора доби?

- Які фарби використані? Чому?

      Визначення найкрасивішого речення

Лісові красуні одягли білі сукні.

YII. Завдання додому. С. 102, впр. 265

1група – списати текст, 2група – скласти 2 речення про зиму, підкреслити головні слова

 

VІІI. Підсумок уроку

- Про що ми вивчили на уроці?

- На які питання відповідає перше головне слово?

- На які питання відповідає друге головне слово?

- Діти. Вам сподобалась подорож із сніжинкою?

Всім, хто гарно працював, дякую. Подивіться на дошку і виберіть смайлик - хто як працював.(самооцінка учнів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОДЯГАЄ                         ПРИРОДУ

ЗИМА

  ШАТИ

У    БІЛІ

 

СНІГ

ЛЯГАЄ

ПОЛЕ

ВКРИЛОСЬ

СНІГУРІ

ПРИЛЕТІЛИ

 

 

       ХТО?

       ЩО?

 

 

 

 

       ЩО      

   РОБИТЬ?

 

 

 

 

  СНІЖКИ         ЛИЖІ

 

  ВЗИМКУ         ГРАЄ

 

 

 ШУБКА   ЗАМЕТІЛЬ      

 

 

       КРУЖЛЯЛИ

 

      ПІДМЕТ

 ХТО?     ЩО?

 

    ПРИСУДОК

 ЩО РОБИТЬ?

docx
Додано
13 березня 2019
Переглядів
2928
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку