Урок хімії в 9 класі

Про матеріал
Конспект уроку хімії в 9 класі за темою "Типи хімічних реакцій. Реакції заміщення і обміну." В розробці вказана навчальна, розвивальна та виховна мета уроку, методи і обладнання. Виділені основні компетентності, що застосовувались на уроці.
Перегляд файлу

                                                      Урок хімії в 9 класі

Тема: Типи хімічних реакцій. Реакції заміщення і обміну.

Мета:

Навчальна :поглибити і узагальнити знання учнів про типи хімічних реакцій,

                      навички  в складанні рівнянь хімічних реакцій, вміння визначати

                      основні ознаки різних типів хімічних реакцій.

Розвивальна : розвивати навички учнів в написанні рівнянь хімічних реакцій ,

                           навички аналізувати, порівнювати, роботи з лабораторним

                          обладнанням.

Виховна: виховувати допитливість, охайність, активність, відповідальність

                 в роботі.

Методи: словесні, наочні, дослідницька робота в парах, стратегія «Обери

                   зайвого», «Мозковий штурм», веббінг, робота з таблицями.

Тип: засвоєння нових знань і умінь.

Обладнання: ряд металів, пробірки, цвях, розчини CuSO4, HCl, NaOH, Mg,

                         магніти, картки для формувального оцінювання.

Компетентності: спілкування державною мовою, здоров’язберігаюча,

                                Соціальна і громадянська.

Девіз уроку: «Дуже важливо, щоб мислення учнів ґрунтувалося на

                          дослідженнях».  В. О. Сухомлинський.

                                                          Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

 Учні одержують картки для формувального оцінювання.

              «Мозковий штурм»

1.Що таке хімічна реакція?

2.Які речовини називають реагентами?

3.Які речовини називаються продуктами реакції?

4.Які за складом бувають речовини?

5.Приклади простих і складних речовин.

6.Які ознаки хімічних реакцій?

7.Які типи хімічних реакцій ми вже знаємо?

   Прикріплюю на дошці за допомогою магнітів назви вже вивчених типів хімічних реакцій :      Реакції розкладу.     Реакції сполучення.

8. Якими схемами вони позначаються?

      Учні записують під відповідними назвами типів хімічних реакцій схеми, якими вони позначаються.

 Вчитель: А сьогодні ми узагальнимо і поглибимо знання про ще 2 типи хімічних реакцій. Які?

   Прикріплюю на дошку назви :    Реакція обміну.        Реакція заміщення.

  Виконуємо лабораторний дослід .

  1. Mg + HCl =
  2. CuSO4+ Fe (цвях)=

Учні записують в зошитах  рівняння (1) хімічної реакції, виявляють Н2, що виділяється . Проводимо взаємоперевірку, аналізуємо   і записують на дошці  рівняння проведеної реакції.

   Аналіз реакції (2), робота з електрохімічним рядом металів, учні записують рівняння реакції в зошитах  і на дошці.

 Висновок учнів про основні ознаки реакції заміщення, запис загальної схеми.

                «Мозковий штурм»:

За яких умов відбуваються реакції обміну?

  Виконуємо лабораторний дослід:

CuSO4 + NaOH=

Чи можемо ми провести ще  реакцію обміну  за результатами першої реакції?

Cu(OH)2  + HCl =

 Записуємо йонне рівняння, складаємо схему реакції обміну. Учні дають означення реакції обміну.

   Отже, на дошці записано всі 4 типи хімічних реакцій, їх схеми і приклади відповідних хімічних реакцій.

               Стратегія «Обери зайвого».

Учні групуються в пари, обирають тип хімічної реакції, котрий будуть представляти . Роздаю їм набори з 8 хімічних формул:

                                H2SO4,   FeCl3 ,     KOH,   K,  O2,    H2CO3,  S,   SO3.

   Учні підбирають вихідні речовини відповідно до обраного типу  хімічної

реакції , прикріплюють на дошці у відповідний стовпчик і самостійно дописують рівняння хімічної реакції.

  Закріплюємо: завдання №195 (Гранкіна Т.М. Хімія: підруч. для 9 кл.загальноосвіт. навч. Закл. – Х. : Вид. група «Основа», 2017.  )

Номери відповідних типів хімічних реакцій також записуємо на дошці.

 Таким чином , ми сформували розширену характеристику всіх  4- х типів хімічних реакцій.

                Виводжу на інтерактивну дошку завдання:

  1. Здійснити рівняння реакцій за схемою:

Р    Р2О5    Н3РО4    Na3PO4    Ca3(PO4)2

  1. Ви вирішили побілити дерева гашеним вапном , а було лише негашене. Як вирішити цю проблему?
  2. До яких типів хімічних реакцій належать процеси :
  • іржавіння заліза;
  • взаємодія соди з оцтом;
  • потемніння срібних виробів .

Учні здають картки для  формувального оцінювання .

Домашнє завдання:

      §14, № 196, 197 (на вибір учнів), міні – проект «Хімічні реакції в побуті»

                         

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія 9 клас (Гранкіна Т.М.)
Додано
2 січня 2020
Переглядів
760
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку