Урок "My free time" Мій вільний час

Про матеріал
сприяти формуванню навичок монологічного мовлення,діалогічного мовлення та розвивати логічне мислення розвивати навчити застосовувати знання в мовних ситуаціях, формувати комунікативну культуру учнів, розвивати навички роботи в групі
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок року на тему: «My free time»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виконавець:     вчитель спеціаліст

                                                                       КЗО «СЗШ №97 ім. П.І.Шкідченка»

                                                                       Магдалинова Ірина Ігорівна

 

 

 

Дніпро – 2016р.

Тема:“Freetime”

мета :

Закріпити знання , вміння і навички учнів по темі .

Завдання уроку :

освітні :

сприяти формуванню навичок монологічного мовлення,діалогічного мовлення та розвивати логічне мислення

розвиваючі :

навчити застосовувати знання в мовних ситуаціях

виховні :

формування комунікативної культури учнів,розвиток навичок роботи в групі

Хід уроку

 І. Організаційний момент .

Teacher ( T ) :Good morning , boys and girls !  I’m glad to see you .Good morning , dear guests ! Welcome to our lesson .

Let’s sing a song about our beautiful morning. Good idea.

“Good morning”песня

Let’s begin our lesson. Sit down , please.

 

ІІ. Повідомлення цілей уроку , його теми .(Слайд 1)

T :The name of our lesson is "FreeTime ".Are you ready? Let’s start.

 

ІІІ. Речевая зарядка

T :Listen to me and try to answer  my question. Let’s remember “What days of the week do you know? For the first let’s sing song about days of the week

“ Days of the week”песня

  1. What days of the week do you know?(Слайд 2)
  2. What day of the week is it today?
  3. What weekend do you know?
  4. What weekday do  you know?
  5. What season is it today?
  6. Look at the window, please. What is the weather like today?
  7. Do you like such weather?

 

ІV. Фонетична зарядка

Teacher ( T ) :Today we begin our lesson with the poem.(Слайд 3)

  1. Please, look at your books on page 84
  2. Listen to the poem.
  3. Repeat after me: slide, swing, sing
  4. Read the poem all together.
  5. Translate the poem.

Teacher ( T ) :Your poem was very good.

 

V. Повторення раніше вивченої лексики

Teacher ( T ) :1. Open your copy-book. Look at the exercise 1. Your task is write what do you like to do and what you don’t like

 

 

Постав галочку () напроти того, що ти любиш робити і (X) що не любиш. Склади речення.

 

 

I like / I don’t like

 

swim

I like to swim.

dance

 

 

run

 

 

climb

X

        I don’t like to climb

read

 

 

write

 

 

play games

 

 

draw

 

J

 

(Слайд 4)

2. Let’s work in pairs. Ask the questions to your classmate. What does he/she like?

(Let’s I will the first. Do you like to swim? Yes I do…).

YOUR next question

VІ.Фізкульт хвилинка. Teacher ( T ) :You worked hard. Let’s have a rest. Are you ready?

Song “What can you do?”

 

VІI.Розвиток розмовної діяльності.

Teacher ( T ) :Try to answer  my question ( Слайд 2.1)

  1. What can you do on Monday/ Sunday/ Wednesday/ Friday

(Слайд 2.2)

  1. Look at your exercise 2 in your copy-book and write what children can or can’t do? Look at the Bill’s.
  2. Let’s check our task(Слайд 2.3)

 

VІIІ. Заключна частина(Слайд 2.4)

Teacher ( T ) You worked hard today. Thank you very much. Please, open your diary and write your homework. Your home task is : Make up 3 sentences with can and write them down in our exercise-book.

Your mark is a…etc. The lesson is over. You may be free. Good-bye, children.

 

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
12 червня 2023
Переглядів
169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку