Урок на тему:Культура стародавніх слов’ян. Міф «Гнів Перуна».

Про матеріал

Розширити уявлення про міфи різних народів. Ознайомити учнів зі слов'янським міфом, дати уявлення про його витоки. Розвивати пізнавальні інтереси ,увагу , пам'ять . Виховувати бажання вивчати історію свого народу.

Перегляд файлу

 

  Тема. Культура стародавніх слов’ян. Міф «Гнів Перуна».  

  Мета.  Розширити уявлення про міфи різних народів. Ознайомити учнів зі слов'янським міфом, дати уявлення про його витоки

   Розвивати пізнавальні інтереси ,увагу , пам'ять .

   Виховувати  бажання вивчати історію свого народу.

  Обладнання. Картки зі словами, малюнок кам'яного ідола.

Література: Уроки читання. 4 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010.

Тип уроку : комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

- Сядьте рівненько та приготуйтеся мене уважно слухати.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1.   Перевірка домашнього завдання.

- Скажіть, що вам було задано додому?

- Зараз ми з вами перевіримо, як ви підготували домашнє завдання.

1. Читання міфу «Створення світу»

- Який народ є автором цього міфу?

1-ий учень

- Ким була Нюйва?

- Чому їй було самотньо?

- Що вона вирішила зробити для того, щоб позбутися своєї самотності?

2-й учень

- З чого Нюйва виготовляла маленьку дівчинку?

- Яке ім’я придумала вона для неї?

- Що означало це ім’я?

            3-ий учень

- Чи була задоволена вона своїм творінням?

-  Нюйва виконала багато роботи, чи не втомилася вона працювати?

- Як вона полегшила собі працю?

     4-ий учень

- Але чи це допомогло їй позбавитися від втоми? Чому?

- Що вона вирішила наказати жінкам?

-  Чи створювала вона далі людей? Чому?

в) Підсумок перевірки домашнього завдання.

Аналізую підготовку учнів до уроку.


 

2. Гра "Спробуй скоротити речення".

Скорочувати речення послідовно, але настільки, щоб воно залишалося зрозумілим.

Погляди наших предків на світ природи, людських стосунків, звичаї, вірування дійшли до нас у міфах.

 

 

  1. Хвилинка творчості і фантазії.

— Прочитайте назви богів давніх слов'ян. Пофантазуйте, які імена ви їм дали б.

 

4. Вправа на миттєве сприймання слів.

На картках-блискавках показую імена богів. Після того, як діти їх прочитають, картки прикріплюю на дошку.

 Слова на картках: Перун, Сварог, Дажбог, Вирій, Чорнобог, Ярило.

 

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати міфи і ознайомимося з слов’янським міфом «Гнів Перуна».

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу .

1. Бесіда.

Міфи давніх слов'ян буди не менш цікавими, ніж міфологія греків, єгиптян чи китайців.

Прадавні слов'яни, бачачи, що все навколо них перебуває у русі, розвитку та стані боротьби, обожнювали й одухотворювали природу. Природні явища вони порівнювали з людським життям, надавали їм людської подоби. Своїм богам вони давали імена. Сварог бог неба і небесного вогню навчив їх користуватися плугом. Йому притаманні деякі людські риси (так, він міг утомитися, позіхати, спати). Але інші його риси значущіші від людських (мудрість його неосяжна, незбагненна для звичайної людини).

У Сварога було багато дітей. Один із них, Перун, посилав на землю дощ, коли лишав за собою незачиненими небесні двері. До речі, у Києві, на узвишші між Софійським та Михайлівським соборами, колись стояло кам'яне зображення Перуна.

На жаль, багато міфів або їх частин було втрачено через відсутність писемності у прадавніх слов'ян. Вчені філологи, історики, фолькло­ристи, археологи, мовознавці намагаються з тих фрагментів, "уламків", що дійшли до нас, відновити слов'янські міфи. Сьогодні ми прочитаємо один із наслідків цієї роботи міф "Гнів Перуна".

2. Опрацювання міфу «Гнів Перуна».

  1.  Первинне ознайомлення зі змістом твору.

Розгорніть підручники на с 8, Прочитайте міф мовчки.

Про які часи йдеться у міфі? Хто його дійові особи?

2.2.Словникова робота.

Читання "пірамідок" слів.

пуща лицар Гук

діймав глибінь гукри

городище рикотіння волхви

Громовержець сполошитися одчайдушний

Читання слів "луною" за вчителем, а тоді мовчки.

- Доберіть спільнокореневі до слів глибінь, сполошитися.

Розгорніть підручники на с 10.

- Знайдіть пояснення деяких слів останньої колонки після твору.

Слава — тут: перша жінка в світі, праматір людей. 

Гук — перший чоловік у світі, прабатько людей. 

Гукри — нащадки Гука.

Волхви — давньоукраїнські жерці, служителі релігійного культу, носії стародавньої української культури. 

Одчайдушний — безоглядний.

 Пояснення якого слова ще там вміщено? Прочитайте його.

- Складіть своє пояснення слова сполошитися.

  1. Повторне читання міфу вголос "ланцюжком".

Які нові слова чи вирази привернули вашу увагу?

Поясніть, як їх розумієте.

  1. Робота над змістом міфу. Відповіді на запитання.
  • Чому Мисливцеві дозволяли полювати у Перуновій пущі?
  • Кому не дозволялося там полювати? А кому заборонялося там з'являтися?
  • Чи часто Мисливець полював у Перуновій пущі? Коли він користувався цим правом?
  • Чому Мисливець заборонив жінці йти на полювання разом із ним?
  • Чи послухалася жінка? Що вона зробила?
  • Як бог Перун покарав неслухняну жінку? Чому він перетворив на ластівку і Мисливця?
  • Вибіркове читання.
  • Прочитайте, якого роду був Мисливець.
  • Як Мисливець рятував від голоду людей свого селища?
  • Коли Мисливець ходив на полювання у Перунову пущу?
  • Доведіть рядками твору, що дружина Мисливця була його вірним другом.
  • Прочитайте опис бою Мисливця і вепра.
  • Як у творі пояснено, чому жінка виказала місце свого сховку?
  • Прочитайте опис ластівок.

2.5.  Фізкультхвилинка

 - Вийдіть із-за парт,станьте один за одним,руки вперед, розійдіться так, щоб не заважати один одному.Зараз проведемо фізкультхвилинку.
Повторюйте рухи за мною:
Раз – руки вперед
Два – руки вгору
Три – руки в сторони
Чотири - руки в боки.
Давайте повторимо ще раз.
Раз – нахил тулуба вперед,
Два – нахил тулуба назад,
Три – нахил тулуба вліво,
Чотири – нахил тулуба вправо.
Повторимо ще раз.Закінчуємо. Посміхніться. Потягніться.Тихенько сідайте за парти.
- Приступаємо до роботи.

 

 

 

V. Закріплення і систематизація знань учнів.

1. Робота в зошитах

Розгорніть зошити з друкованою основою на с. 3

  1. Складання плану (робота в групах чи парах).

Кожна група зачитує свій план. Колективно визначають найвдаліше дібрані заголовки до частин, які записують у зошит (с. 3, завд. 4).

Орієнтовний план

  1.                    Вдатний Мисливець.
  2.                     Велика честь для стрільця.
  3.                    Голод у городищі.
  4.                    Смілива дружина Мисливця.
  5.                     Полювання на вепра у Перуновій пущі.
  6.                     Гнів Перуна.

 

  1. Стислий переказ твору.

3. Робота в зошитах

а) Складання міркування (завд. 1).

б) Виписування слів, які характеризують головних дійових осіб (завд. 2).

в) Пояснення значення слів (завд. 3).

 

VІ. Підсумок уроку

Що нового ви дізналися на уроці?

Якими ви уявляєте Перуна, Мисливця і його дружину?

Які частини міфу примусили хвилюватися, а які радіти?

Яке явище описує міф "Гнів Перуна"?

І досі на нашій землі можна зустріти фігури богів, у яких вірили слов'яни. Стоять вони, сірі, кам'яні, грубо тесані невідомими майстрами давнини, як згадка про ті далекі часи. Зображення бога і саме божество в уяві давніх слов'ян називається ідолом. (Доречно використати ілюстра­тивний матеріал.)

У 988 р. в Київській Русі запроваджується християнство. Літопис розповідає, що після хрещення велика статуя бога Перуна, яка стояла на горі в Києві, була скинута у Дніпро. І сьогодні, коли кажуть "викинути ідола в Дніпро", мають на увазі рішуче розірвати з минулим і не повертатися до нього. Але варто пам'ятати й інший вислів "без минулого не може бути майбутнього". Для того, щоб зрозуміти, як живе той чи інший народ, важливо довідатися, за якими законами, віруваннями жили його далекі предки. А допомагають нам це збагнути міфи.

VІІ. Повідомлення домашнього завдання

Розгорніть щоденники і запишіть домашнє завдання.

Читати і переказувати міф «Гнів Перуна» на с 8-10.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Казнавецька Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Задорожня Лілія Яківна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
4796
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку