Урок на тему "Відмінювання іменників III відміни"

Про матеріал
Розробка містить матеріали для роботи з текстом, для пояснення учням особливостей відмінюваня іменників III відміни, формування вміння правильно писати їх в орудному відмінку та розвитку логічного мислення, уваги, комунікативних умінь.
Перегляд файлу

Тема уроку.           Відмінювання іменників III відміни

 

Мета:                       пояснити учням особливості відмінюваня                                                                                                                                                                                       

                                         іменників III відміни, формувати вміння 

                                         правильно писати їх в Ор. відм. та  обгрунтовувати                                             

                                         написання відповідним правилом;               

                                         розвивати логічне мислення, увагу, комунікативні           

                                         уміння, творчі здібності;           

                                         збагачувати словник учнів;

                                         виховувати почуття любові й поваги до матері й

                                         до родини.

 

 Тип  уроку: урок засвоєння нового матеріалу

 

Обладнання: таблиця “Відмінювання іменників III відміни”, тексти,

роздавальний матеріал

                                                                  

 

                                                                   Нема в світі кращого, як родина

                                                                                                             Прислів’я                                                                                                   

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

    ІІ.Актуалізація знань учнів.

иЕстафета”:  клас поділено на дві команди, які відповідають на питання по черзі.

  • Яка частина мови називається іменником?
  • На скільки відмін поділяються іменники?
  • Іменники яких відмін мають групи?
  • Які іменники належать до І відміни?
  • На які групи поділяються іменники 1відміни?
  • Наведіть приклади іменників І відміни твердої, м’якої, мішаної груп.
  • Іменники якого роду належать до II відміни і з якими відмінковими - закінченнями?
  • Наведіть приклади іменників ІІ відміни твердої, м’якої, мішаної груп.
  • Чи поділяються іменники II відміни на групи?
  • Які іменники належать до III відміни?

 

    ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

    ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 

Робота з текстом. Прочитайте текст, визначте тему і основнуу думку. Доведіть, що виділені іменники належать до IIІ відміни.

 

Будьте добрими дітьми

 

Будьте  добрими дітьми своїх батьків і матерів...

Що означає бути добрим сином, доброю дочкою? Це означає приносити в сім’ю тільки мир і спокій, радість і щастя. Не приносити тривоги, горя. прикрості, ганьби. Не допустити, щоб старість батька і матері була отруєна твоєю ганебною поведінкою. Турбота про мир і спокій в сім’ї про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням твого  життя. Якщо в сім’ї горе, нещастя, неприємність, твоя відповідальність за благополуччя сім’ї зростає в сто раз. Тільки наполегливою працею ти можеш полегшити працю своїх батьків. (В. Сухомлинський).

 

 Робота з підручником.

 Спостереження за таблицею.

Робота біля  дошки.

 Відмінювання  іменників  радість, мати.

Опрацювання теоретичного матеріалу.

Робота в парах «Ти – мені, я – тобі » (учні задають питання один одному).

 

Повідомлення учнів.

Коментоване письмо.

Списати речення, розкриваючи дужки, визначити відмінок контрольного слова.

Пильнуй, мій сину, заповіді батька свого, не відкидай навчання (мати) своєї..

Маю я святе синівське право з (мати) побуть на самоті. Як на ті чорнобривці погляну, бачу (мати) стареньку. У (мати ) немає вихідних, шершавіють, немов коріння, руки.

 

Робота в парах.  Вправа з ключем.

Подані іменники III відміни поставте в орудному відмінку однини й запишіть у три колонки: 1) з подвоєнням букв; 2) без подвосння і без апострофа;

3) з апострофом.

Блакить,глазур, вдячність, користь,мати, обережність, лють, здобич, урочистість, кров, жовч, широчінь, верф, старість, знать, любов, вищість, мідь.

.

 У кожному слові перших двох колонок підкресліть другу від початку букву. 3 них прочитаєте два слова у вислові американського філософа  Р. Емерсона: “Скільки в               стільки в ній і життя”.

 

Прочитайте виразно вірш С. Литвина. Які думки і почуття викликають у вас ці рядки?  Назвіть іменники III відміни. Один з них провідміняйте в однині та множині (усно).

 

Висіяла мати материнку,

Висіяла мати матіолу,

Материнко, матері немає,

Матіоло, з матір’ю не стрінусь.

Я посію материку ніжну,

Ніжність мами передам квітками,

Передам словами добрість мами.

                                             С. Литвин

 

 Розвиток комунікативних умінь. Скласти і розіграти діалог на тему: “Моя родина”.

 

 ГраЛанцюжокіз застосуванням роботи в групах.

 Клас поділено на групи. Кожна з них одержує написані на аркуші паперу іменники ІІІ відміни.   

Завдання: поставити подані слова в  Ор. в. однини.  Виграє  та  група, яка першою правильно виконає це завдання.

Тінь. суміш, ніч, кількість, любов, повість, Об, матір, паморозь,

ВРОДЛИвість, кіновар, верф, віолончель, діагональ.

 

Користуючись тлумачним словником,що є в кінці підручника, пояснити значення підкреслених слів.

 

Творче конструювання. З поданих слів складіть прислів’я.  Підкресліть іменники, визначте їх відміну.

 

 А, матір, у, заболить, пальчик, дитина, у, серце.

 

VІ. Підсумок уроку.

 

« Незакінчене речення»

 

На уроці я:

  • Повторив та узагальнив…
  • Зрозумів…
  • Навчився…
  • Найбільший мій успіх…
  • Найбільше запам’ятав такі три моменти на уроці…

 

  VІ.  Домашнє завдання (на вибір): вправа з підручника, твір-розповідь «Моя матуся”.

 

docx
Додано
24 лютого 2020
Переглядів
2122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку