Урок на тему "Відсотки"

Про матеріал
Розробка уроку до підручника МАТЕМАТИКА, 5 кл (авт. А.Мерзляк, В. Полонський, М.Якір)
Перегляд файлу

Математика, 5 клас

Тема.  Поняття про відсотки

Мета:

навчальна: ввести поняття відсотків, домогтися засвоєння поняття відсотка, розуміння того факту, що всій величині відповідає 100 %; сформувати вміння записувати відсотки у вигляді десяткових дробів і навпаки дроби відсотками; виконувати вправи, які передбачають використання поняття відсотка;

розвивальна: розвивати уміння використовувати додаткову навчальну інформацію, формування самоосвітньої, інформаційної компетентності;

виховна: виховувати інтерес до вивчення математики.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

Обладнання та наочність: ілюстративний матеріал, картки.

 

Хід уроку

І. Організація учнів до початку уроку

Звучить музика

Закрийте оченята, приготуйтесь послухати музику і подумки повторюйте за мною

Я спокійний

Я готовий слухати і плідно працювати

У мене сильна і міцна пам'ять

Я досягну того, щоб з першого разу і на все життя

Запам’ятати новий матеріал,

Який буде мені потрібен в майбутньому

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Дати відповідь на запитання, які виникли  в учнів під час виконання домашнього завдання.

№1028

  1. 1,5*96=144
  2. 0,8*130=104
  3. 0,5*240=120
  4. 144+104+120=368 (не вистачить 8 грн)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Математична розминка:

1) Усний рахунок

2) Обчислити:

 а) 500: 100;          в) 420:100;          д) 6: 100;

б) 8000: 100;         г) 32: 100;          е) 1256 :100.

3) Виразіть величини

1 ар = га,   1кг = ц,      1 см = м,     1 к = грн,  1 рік = століття.

ІV.Мотивація навчальної діяльності                        

Чи чули ви колись вислів «стовідсотково виконаю»?

Чи бачили ви напис «Знижки 10 % на весь товар»?

Чи висвічувалось у вас на телефоні «заряду залишилось 3%?

Що це за символ на зображенні % і що таке відсоток

Сьогодні на уроці ми дамо відповідь на ці питання

V. Історична довідка

 Слово «відсоток» (процент) походить від латинських слів pro centum, що означає «від ста», «на сто». Його широко почали використовувати  вже у Стародавньому Римі, але ідея відсотків виникла ще у стародавньому Вавілоні.  А знак % виник, як припускають, завдяки помилці у напису. У рукописах pro centum  часто заміняли словом «cento» (сто) і  писали його скорочено - cto. У 1685 році у Парижі була надрукована книга – посібник з комерційної арифметики, де помилково замість cto  набрали %. Після цієї помилки багато математиків почали використовувати знак % для позначення відсотків, і поступово він отримав загальне визнання.

Вперше таблицю відсотків опублікував

фламандський вчений С. Стевін 1584 року.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу.

Відсотком (процентом) називається одна сота частина.

1% = 1/100 =0,01

Важливо

100% =100/100=1 (це вся величина)

Тобто, якщо ви виконали повністю домашнє завдання, то ви можете сказати, що домашнє виконано на 100%

Якщо телефон повністю зарядився, то кажуть, що він зарядився на 100%

Якщо ви замовили одну піццу і повністю з’їли її, то ви з’їли 100% піцци

Якщо ж ви з’їли половину піцци, то половину піцци – це половина від 100%, тобто 50%

Якщо ж ви з’їли четвертину піцци, то ви з’їли одну четверту від 100%, тобто 25% всієї піцци

 

Будь-яку кількість  відсотків можна записати десятковим дробом або натуральним числом.

Щоб записати відсотки десятковим дробом або натуральним числом, потрібно число, яке стоїть перед знаком %, поділити на 100.

Наприклад: 657 % = 6,57

                      39 % = 0,39

Щоб виразити число у відсотках, потрібно його помножити на 100%.

Наприклад: 0,3 = 30 %

                       0,52 = 52 %

                        0,07 = 7 %

VІІ. Осмислення і закріплення поняття відсотків


Колетивна робота на дошці

1) Записати відсотки у вигляді дробів:

     а) 1% = 1/100 = 0,01;                   б) 7% =7/100 =0,07;

     в) 23% = 23/100 =0,23;                г) 40% = 40/100 = 0,40 = 0.4;

     д) 70% = 70/100 = 0,70 = 0,7;      е)100% = 100/100 = 1;

 

2) Записати дроби у вигляді відсотків:

     а) 7/100 = 0, 07 =7%;                             д) 0,64 = 64%;

     б) 15/100 = 0,15 =15%;                          е) 0,47 = 47%;

     в) 32/100 = 0, 32 = 32%;                        є) 0,7 = 0, 70 = 70%;

Робота з підручником ст. 314

№ 1142, 1144, 1146

   

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

22 квітня, Міжнародний день Матері-Землі.

 

Задача-жарт.

Витративши на покупку канцтоварів деяку суму грошей, учень сказав:

а) я витратив 150% своїх грошей;

б) я витратив 70% своїх грошей і залишився ні з чим;

в) я витратив 2,5% своїх грошей;

г) я витратив 85% своїх грошей на зошити, а ті 25% - на олівці.

Яке з цих речень може бути правдою?

 

№ 1140

 Накресліть квадрат, сторона якого дорівнює 10 клітинкам зошита. Намалюйте в квадраті будинок, площа зафарбованої частини якого буде дорівнювати від 35% до 45%:

 

Додатково

Робота з роздатковим матеріалом

а) записати у вигляді десяткового дробу:

6%;  12%;  63%;  76%;  130%; 102%;

2,4%;  40,1%;  5,2%;  0,7%;   8%;

 б) записати у відсотках:

0,36;  0,01;  1;  0,05;  1, 02;  0,4;  1,5;

  0,401;  0, 0908;  0, 024;  0,052;  0,07.

V. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 37, виконати № 1143, 1145

Спробувати намалювати тваринку і порахувати скільки %  ви зафарбували

VІ.  Підсумок  уроку

Смайлики настрою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
24 квітня 2023
Переглядів
1451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку