Урок "Односкладні речення. Означено-особові речення"

Про матеріал
Конспект уроку української мови у 8 класі "Односкладні речення. Означено-особові речення".
Перегляд файлу

Тема. Односкладні речення з головним членом присудком. Означено-особове речення.

Мета: поглибити знання учнів про односкладні речення, сформувати поняття про означено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена; розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, конструювати їх, розвивати логічне мислення та увагу; виховувати кращі людські якості за допомогою дидактичного матеріалу.

Очікувані результати: учень/учениця знає види односкладних речень, пояснює будову односкладних речень кожного з типів; визначає види односкладних речень (також як частин складних речень); конструює односкладні речення вивчених видів; правильно використовує їх у власному мовленні; вживає в мовленні речення двоскладні й односкладні різних видів як синтаксичні синоніми; оцінює виражальні можливості й роль односкладних  і неповних речень у текстах художнього, розмовного, публіцистичного стилів.

Обладнання: мультимедійний комплект.

Вид діяльності

(слайд)

Перебіг уроку

Примітки

Тема уроку

Односкладні речення з головним членом присудком. Означено-особове речення.

 

Завдання уроку

Це потрібно…

знати:

які речення називаються односкладними;

яку роль виконують односкладні речення в мовленні;

вміти:

виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень;

визначати їх види ;

конструювати односкладні речення;

використовувати їх в усному та писемному мовленні.

 

Актуалізація опорних знань

Гра «Так чи ні»

1. Речення виражає закінчену думку.

    2. За метою висловлювання речення поділяються на розповідні й   окличні.

    3. За емоційним забарвленням речення поділяються на окличні й   неокличні.

    4. За будовою речення поділяють на прості й складні.

    5. Складні речення мають дві або кілька граматичних основ.

    6. Спонукальне речення містить питання.

    7. За наявністю другорядних членів речення поділяються на ускладнені та неускладнені.

    8. Поширене речення має тільки підмет і присудок.

    9. Прості речення можуть бути односкладні та двоскладні.

   10. Двоскладні речення мають тільки один головний член речення.

 

Лінгвістичне спостереження

  • Я виходжу з лісу й незабаром попадаю на берег ріки. Довго не можу я відвести погляд від неї. І ось тепер я стою перед рікою й дивлюся на неї.
  • Виходжу з лісу й незабаром попадаю на берег ріки. Довго не можу відвести погляд від неї. І ось тепер стою перед рікою й дивлюся на неї.
  • Визначте в реченнях граматичні основи.
  • Як називаються речення з одним головним членом?
  • Чим виражений присудок у кожному реченні?
  • Чим відрізняються речення в першому і другому текстах?

 

Порівняльна діаграма Вена

 

Робота з таблицею

 

Творче спостереження з елементами аналізу

 Записати речення, визначити спосіб, час, особу й число дієслів.

Сьогодні йду на концерт. (Дійсний, теперішній, І ос. одн.).

Діти, приходьте на гурток народознавства. (Наказовий, ІІ ос. мн.).

З чого розпочнемо наше заняття? (Дійсний, майбутній, І ос. одн.).

 

Робота з підручником

§20, с. 142.

 

Дослідження-моделювання

На основі поданих речень утворити односкладні означено-особові речення, у яких головний член мав би різне морфологічне вираження.

  • 1. Передусім (викликати) в іншої особи палке бажання спілкуватися.
  • 2. Ніколи (не брати) більше, як треба.
  • 3. (Прагнути) пізнати таємниці творчості.

 

Лінгвостилістичний аналіз висловлювання

Послухати поезію В.Симоненка, визначити, яку стилістичну функцію виконують односкладні означено-особові речення (служать засобом вираження експресії, волевиявлення, створення спонукальної, окличної інтонації).

      Кривлякам
Не вигадуйте муки і драми,
Не видавлюйте з себе сліз.
Правді в очі дивіться прямо,
Не відводьте погляду вниз.

Не вимучуйте з себе сміху,
Коли серце стогне від мук,
Не благайте у долі лиха,
Коли щастя іде до рук.
Будьте схожі самі на себе - 
Чи розумні, чи просто дурні.
Будьте чортом чи ангелом з неба,
Тільки не будьте штучні й смішні.

 

Рефлексія

Незакінчене речення

  • Сьогодні на уроці ми дізналися…
  • Сьогодні на уроці ми навчилися…
  • Було легко…
  • Було складно…
  • Мені потрібно …

 

 

Домашнє завдання

Підручник, §20, с. 142,

вправа 237 – переписати речення, уставити пропущені букви й розділові знаки, підкреслити УСІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ.

 

 

docx
Додано
20 березня 2023
Переглядів
551
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку