Урок "Основні орфограми в коренях, префіксах і суфіксах. Тренувальні вправи"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови "Основні орфограми в коренях, префіксах і суфіксах. Тренувальні вправи"
Перегляд файлу

Тема:    Основні орфограми в коренях, префіксах і суфіксах. Тренувальні вправи.

Мета:    

  • Навчити дотримуватися словотворчих норм української літературної мови; використовувати  доречно фонетичні, лексичні, фразеологічні, словотворчі засоби  у власному усному і писемному мовленні; правильно писати слова з орфограмами в коренях, префіксах і суфіксах;
  • розвивати зв'язне мовлення, виразність читання, пам'ять, логічне мислення, самостійність, творчі нахили, естетичні смаки, вміння аналізувати, робити висновки, здібності до самовираження, самомоніторингу, самопрезентації ;
  • виховувати грамотну особистість .

 

Тип уроку: урок-практикум

Обладнання:   підручник,  картки з індив.завданням ,  картки, епіграф.

Команди сідають колом по 4 учні.

Чому б ти не навчався,

 ти навчаєшся для себе.

Петроній

ХІД УРОКУ

І.   Організаційний момент

1. Формула уроку

-Діти, я склала формулу уроку, використовуючи перші літери слів-якостей, що необхідні для плідної роботи. Спробуймо її розшифрувати

(у+о) . (в+с) . р=з

(Увага, організованість, взаємодопомога, спілкування, розум, робота, знання.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Індивідуальна робота.     Робота за картками

 

 

 

 

 

 

Картка №2

Визначити спосіб словотворення

Землекоп, перенести, по-учительськи, учнівський, черговий, Донбас, юнь, вийти,

 батьків, позеленілий.

 

  1. Так чи ні

Вказати правильне твердження чи ні

  1. Розділ мовознавства, який вивчає структуру слів і способи їхнього творення називається словотвором.                          так
  2. До основи входять корінь, префікс, закінчення.       ні
  3. Закінчення виражає лексичне значення слова.          Ні
  4. Суфікс стоїть після кореня.                                         Так
  5. Форми слова утворюються за допомогою префікса.   Ні
  6. Основа, від якої твориться нове слово називається твірною.   Так
  7. Префіксально-суфіксальний  спосіб – це творення слів за допомогою відкидання значущих частин слова.                                             Ні
  8. Слово водовоз     утворене  способом складанням основ слів.      так
  9. Суфіксальний спосіб – це  утворення слів за допомогою суфіксів.     Так
  10.  Нове слово, яке утворилося від твірної основи називається непохідним.   ні 
  11.  Спільнокореневі –це слова , які мають спільний корінь.                  так
  12.   Слово прадід утворилося преф.-суф. способом.                             ні

 

ІІІ. Ознайомлення з темою та метою уроку.

Мотивація навчальної діяльності

-Сьогодні на уроці ми продовжимо повторювати розділ «Будова слова». Це другий урок теми, що розглядаємо. А тема уроку така: Основні орфограми в префіксах, коренях, суфіксах. Урок буде проведено у вигляді змагання. Тому нам потрібно об’єднатися у дві команди. Визначте капітана. 

Прочитайте епіграф уроку. Як ви його розумієте? Для чого потрібно навчатися?

 

ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

  1. Бесіда. Орфограми в префіксах

-         Згадаємо, як пишуться префікси пре, при, прі.

-         А префікси з,с

-         А як пишуться слова із префіксами роз, без.

  1. Пояснення вчителя. Орфограми в коренях

-Чергування голосних і приголосних.

-Подвоєння букв.

-Зміни приголосних перед суфіксами. Винятки.

  1. Робота з підручником.  Прийом позначки (аналітичне читання).

Орфограми у суфіксах.

Використовуючи прийом позначки, опрацюйте таблиці.

 

 

 

 

ФІЗХВИЛИНКА

V. Виконання практичної роботи

А зараз проведемо змагання між командами. За правильність і швидкість виконання завдань команди будуть отримувати фішки. Яка команда найбільше збере фішок, той і переможець.

  1. Вправа 125 . «Хто перший?»

Відповідь : Полтава

 

  1. «Спіймай помилку»

Перепишіть тільки ті слова, в яких допущено помилку, написавши слова правильно.

Пояснити орфограму.

Приглухий, премалий, придобрити, прелягти, привеселий, преславний, приазовський, пребудувати, прирва, прізвисько, препишний, приварювати, прегорнути, придовгий, препечений, премудрий, пристарий, прибігти.

 

  1. Вправа-пошук

Згрупуйте слова за орфограмами в коренях слів.

Назви орфограм:

Спрощення в групах приголосних

Подвоєння приголосних

Орудний відмінок в іменниках жіночого роду

Уподібнення приголосних звуків

Написання ненаголошених голосних е, и, о

Боротьба, проїзний, життя, берег, батько, молоддю, молотьба, близько, тижневий, матір’ю, гілля, каменя.

 

  1. Дослідження-моделювання

Доберіть і напишіть спільнокореневі слова чи інші форми слів, щоб відбулося чергування приголосних

Вухо, книга, поріг, пекти, просити, універмаг, бібліотека, пух, сікти, могти, стерегти.

 

  1. Диктант для шпигуна. Завдання для капітанів

За шафою з різних боків висять картки із записаним реченням. Капітани повинні прочитати речення, запам’ятати, прийти до команди і продиктувати це речення. Уважними будьте. Запам’ятовуйте також розділові знаки. 

Завдання -  у словах визначити суфікси.

 

 Миколка, Прокопів хлопчик, такий школярик гарнесенький був;

сумирненький, соромливенький, млявенький, як дівчинка.

          

 

  1. Орфографічний тренажер

З поданими словами скласти словосполучення, записати їх, вставляючи пропущені букви  е (є), о (ьо), йо.

Бо..вий,  деш..вий,  алич..вий,  вермішел..вий, овоч..вий.

 

  1. Мовні загадки-жарти                                   
  • Який  алфавіт складається із шести літер? (абетка)
  • За який приголосний треба сховати інший приголосний, щоб вистрелили разом кілька гармат?(залп)
  • Від яких двох букв стає гаряче, жарко? (пече)
  • Який молочний продукт можна перетворити на злак, прочитавши його справа наліво. (сир)
  • Що знаходиться всередині школи?(о)
  • Що стоїть між підлогою і стелею? (і)
  • Чим закінчується і зима, і весна? (а)

 

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання

 

  1. Рефлексійна анкета

 Учні  обирають тільки ті твердження, які хотіли б продовжити.

Під час практикуму я...

Дізнався/дізналась...

 Повторив (-ла)...

Навчився (-лась)...

Зрозумів (-ла)...

 Зробив (-ла) успіхи в...

 Навчив (-ла) інших...

Труднощі  я відчув (-ла)...

Я не вмів (-ла), а тепер...

 Мене захопило...

Бажаю продовжити...

Було цікаво...

 

  1. Оцінювання

Підрахуємо фішки

 VІІ. Домашнє завдання

 

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Дрозач Марина
Додано
15 березня
Переглядів
61
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку