Урок "Переставний, сполучний і розподільний закони множення"

Про матеріал

Мета уроку:

навчальна: систематизувати, розширити і поглибити знання з теми множення натуральних чисел; відпрацювати вміння і навички щодо застосування законів множення;

розвиваюча: розвивати в учнів обчислювальні навички, логічне мислення, продовжувати розвивати самостійність у роботі;

виховна: виховувати розуміння ролі математики в житті, розуміння важливості математичних знань, людські якості: сумлінність, працелюбство.

Перегляд файлу

Тема уроку: Переставний, сполучний  і розподільний закони множення

Мета уроку:

навчальна: систематизувати, розширити і поглибити знання з теми множення натуральних чисел; відпрацювати вміння і навички щодо застосування законів множення;

розвиваюча: розвивати в учнів обчислювальні навички, логічне мислення, продовжувати розвивати самостійність у роботі;

виховна: виховувати розуміння ролі математики в житті, розуміння важливості математичних знань, людські якості: сумлінність, працелюбство.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Технічне обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна дошка, комп’ютерна презентація створена за допомогою програми SMART Notebook.

Форми організації роботи: фронтальна, парна, індивідуальна.

План уроку:

  1. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.(1 хв)
  2. Мотивація навчальної діяльності.(4 хв)
  3. Постановка теми та мети уроку.(2 хв)
  4. Актуалізація опорних знань.(5 хв)
  5. Формування вмінь і навичок.(30 хв)
  6. Підсумок уроку.(2 хв)
  7. Домашнє завдання.(1 хв)

Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок.

  Вчитель: (заходжу в клас, вітаюся) – Добрий день! Сідайте!

Побажання вчителя: (1-й слайд)

Перш ніж почати  урок, мені хотілося б дізнатися, чи готові ви до уроку, який у вас настрій? Чи є у вас бажання дізнатися щось нове? Як сказав перський поет Сааді, «Учень, який навчається без бажання, - це птах без крил». І мені хотілося б, щоб у вас завжди було бажання дізнатися щось нове, не тільки на сьогоднішньому уроці, а завжди і тільки в цьому випадку своїми «крилами» ви будете злітати все вище і вище. Епіграфом до нашому уроку будуть слова Рене Декарта «Мало мати хороший розум, важливо вміти застосовувати його».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Діти! На уроці Мальвіна запропонувала виконати Буратіно і П'єро множення: 32 ∙ 25  (2-й слайд)

Буратіно виконував рішення стовпчиком, а П'єро - усно і міркував так:  (3-й слайд)

32∙25=(30+2)∙25=30∙25+2∙25=750+50=800 

Чиє рішення було раціональніше? (П'єро)

Вчитель: Що застосував П'єро? (Розподільний закон множення)

Вчитель: А з якими ще законами множення ми познайомилися на минулих уроках? (Переставний та  сполучний закони)

Чи можна було для виконання цього множення застосувати сполучний закон? Запропонуйте рішення. (3-й слайд)

Учні: 32∙25=8∙4∙25=8∙(4∙25)=8∙100=800  

ІІІ. Постановка теми та мети уроку.

 Вчитель: Молодці! Бачите, діти, як полегшують обчислення закони множення.

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати закони множення. Тому відкрийте ваші зошити і запишіть число, класна робота і тему уроку «Закони множення».

(4-й слайд)

А тепер послухайте уривок з дуже відомої казки, здогадайтеся, що це за казка, хто її написав, і про що йде мова в цьому уривку.

За кілька кроків від неї сидів Чеширський кіт.

- Скажіть будь ласка, куди мені звідси йти?

- А куди ти хочеш потрапити? - відповів Кіт.

- Мені все одно ... сказала Аліса.

- Тоді все одно куди і йти, - зауважив Кіт.

 Учні: Це уривок з казки «Аліса в країні чудес». Її написав Льюїс Керролл

Вчитель: Так що ж хотів сказати Кіт?

Учні: Перед тим як щось робити, треба знати, в якому напрямку рухатися, поставити мету.

 Вчитель: Діти! Хто спробує сформулювати мету уроку?( Учні формулюють мету уроку)  (5-й слайд)

 Молодці! Мета поставлена, а результатом досягнення мети буде ваша оцінка. Протягом всього уроку ви будете накопичувати бали (самостійне рішення прикладів, усні відповіді, рішення прикладів біля дошки), в кінці уроку підсумовуємо всі бали-це ваша оцінка.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Усне опитування: (6-й слайд)

  1. Сформулювати переставний закон множення і показати його математичний запис.
  2. Сформулювати сполучний закон множення і показати його математичний запис.
  3. Сформулювати розподільний закон множення відносно додавання і показати його математичний запис.
  4. Сформулювати розподільний закон множення відносно віднімання і показати його математичний запис.

V.  Формування вмінь і навичок.

Виконання вправ. 

1. Розподіліть по групах приклади на застосування сполучного і розподільного законів множення (один учень виконує на дошці). Перевіряє себе. (7-й слайд)

2. Розв’язування цих прикладів по варіантах з взаємоперевіркою.

 Робота в парах. (8-й слайд)

        1 варіант                                                         2 варіант

    45∙ 2х = 90х                                             2(х+7) = 2х+14

8х∙у∙11 = 88ху                                         (с-9)11 = 11с-99

 2а∙14х = 28ах                                        (6х+7у-5)4 =24х+28у-20

12х∙2∙у∙5 = 120ху                                   9(4а+8у)= 36а+72у

6∙5у∙13 = 390у                                       10(11х-3+2у)=110х-30+20у

Учні, які впоралися із завданням завчасно, отримують додаткове завдання на картці.

3. Колективне рішення прикладів біля дошки. (9-й слайд)

  Обчисліть зручним способом, назвіть закон, на який спиралися при обчисленнях:

а)  2 ∙ 328∙5

б)  125∙43∙8

в) 855∙97 +145 ∙97  

г) 123 ∙ 27 - 23 ∙ 27

д) 23∙48-35∙23+87∙23

Ви добре працювали, а зараз пора і відпочити!

Фізкультхвилинка  (10-й слайд)

Продовжуємо роботу.

4. Індивідуальна робота. Складання виразів математичною мовою. (11-й слайд)

«Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим»   

1 варіант

Ціна хризантеми х грн. за одну квітку, а ціна однієї троянди - на 30 грн. більше. Записати:

а) ціну троянди    (х + 30)

б) вартість п'яти хризантем   (5х)

в) вартість трьох троянд    (х + 30) ∙ 3

г)вартість букета з п'яти хризантем і трьох троянд  (5х+(х+30)∙3=5х+3х+90=8х+90)

2 варіант

Ціна слив х грн. за 1 кг, а алича коштує на 7 грн. дешевше.

а) ціну аличі   (х-7)

б) вартість двох кілограмів слив  (2х)

в) вартість шести кілограмів аличі  (х-7) ∙ 6

г) вартість двох кілограмів слив і шести кілограмів аличі разом

(2х + (х-7) ∙ 6 = 2х + 6х-42 = 8х-42)

Після виконання завдання учні проводять самоперевірку з поясненням.

5. Колективне рішення прикладів біля дошки з поясненням.

Спростити вираз і знайти його значення. (12-й слайд)

  1. 16m-2m+6m, якщо m=493
  2. 13р-7р-24р-13, якщо р=217

VІ. Підсумок уроку.

Оцініть себе за кількістю набраних балів. Здайте вчителю картку самооцінювання.

Рефлексія «Світлофор».

Оцініть свій емоційний стан після уроку. (13-й слайд)

Діти у вас на столах лежать три листочки:

Жовтий колір - все вийшло, урок вдався;

Зелений колір - залишилося дещо не зрозуміло;

Бузковий колір - нічого не зрозуміло.

Оберіть один із них і покажіть мені.

Велике спасибі, діти, за спільну роботу. (14-й слайд)

І. Домашнє завдання.

 Повторити закони множення натуральних чисел. Виконати № 448, 453 (1,2)

 

Картка  (додаткова оцінка)

Спростіть вираз:

1) 8а∙25∙125 у =

2) а∙12х∙5у=

3) 38а∙24х=

Обчисліть найзручнішим способом:

1) 49 ∙ 46 - 49 ∙ 23 + 51 ∙ 23 =

2) 64 ∙ 258 - 64 ∙ 39 - 64 ∙ 19 =

3) 72 ∙ 248 - 72 ∙ 48 - 200 ∙ 70 + 2 ∙ 200 =

4) 36 ∙ 148 - 36 ∙ 136 + 12 ∙ 64 =

Спростіть вираз і обчисліть його значення:

38а + 14а - 6а + 36, якщо а = 172

 

Картка самооцінювання

ПІБ

Усна відповідь

Робота біля дошки

Робота в парі

Самостійна робота

Всього

 

1 бал

1-2 бали

5 балів

5 балів

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
4893
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку