Урок-подорож Докладний переказ тексту « Життя в зимовому лісі».

Про матеріал

Урок розвитку зв'язного мовлення з елементами мнемотехніки

Урок-подорож Докладний переказ тексту « Життя в зимовому лісі».

Перегляд файлу

                         


Комунальна організація (установа, заклад)

"Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1

Шосткинської міської ради Сумської області"

 

 

 

 

Урок розвитку звязного мовлення

( урок – подорож)

 

Тема:

Докладний переказ тексту

« Життя в зимовому лісі».

( 4 клас)

 

 

                                                     Підготувала

вчитель початкових класів

                                                          вищої категорії

                                                                          ШСШ  І-ІІІ ступенів №1

                                                 Шморгун О. Л.

 

 

 

 

                                               Шостка

                                                2016 р.

 

 

                                                                    

 

 

                                   Урок розвитку звязного мовлення  

Тема:   Докладний переказ тексту « Життя в зимовому лісі».       Слайд 1

Мета:

  • ознайомити учнів із поняттям «докладний переказ»;
  • розвивати уміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів;
  • закріплювати вміння складати план тексту, писати переказ;
  • збагачувати їх словниковий запас;
  • виховувати любов до рідної природи.

 

Обладнання: ілюстрації із зображенням зимового лісу, музичний супровід ,

           індивідуальні картки, презентація до уроку, піктограми для вивчення вірша.
 

 Інноваційні технології, які використовую на уроці:

  • комп’ютерна технологія;
  • колективний спосіб навчання;
  • робота в парах;
  • ігрова технологія навчання;
  • елементи мнемотехніки.

 

Тип уроку :  комбінований урок з використанням ІКТ

 

Вид уроку:  урок- подорож       

 

                                                    Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.   Слайд 2

Холодно зараз в лісах і лугах,

Холодно зайчикам, лискам і птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Доброго дня вам, вітаю я вас.

 

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Всі повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим : «Добрий день».

Ми вам раді, люди добрі!

І вітаєм щиро вас

Та запрошуєм сьогодні

На урок в 4 клас.

 

2.  Очікування        Слайд 3

 

 

 

Перший етап уроку – «Очікування». Я очікую від вас нових знань, повідомлення інформації, вміння використовувати вивчений матеріал. А для цього треба уважно слухати і запам’ятовувати.

«?» — дізнатися нове

«!» — повідомити свою інформацію

«+» — запам’ятати.

 

ІІ. Актуалізація знань учнів  Слайд 4

  • Кому з вас доводилося бувати в зимовому лісі?
  • Що цікавого ви там спостерігали?
  • Що ви знаєте про життя лісових тварин узимку?

 

1.Слухання запису музики. Бесіда.   Слайд 5

-          Ще не так давно ми бродили з вами в осінньому лісі. Під ногами шурхотіло опале листя. Сумну пісню співали птахи. А сьогодні під білою теплою ковдрою сплять дерева і трави. Не чути співу птахів. Що це за пора року?

-          Яку картину природи ви намалювали в своїй уяві, слухаючи цю музику?

 

Дивина!

Щезла стежка… Де вона?

Зникла десь і огорожа…

Ліс на себе чом не схожий?

Що за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух…

Дива зовсім тут нема-

То до нас прийшла …     (зима)                 ( Вірш читає вчитель)

 

2. Інтерактивна вправа «Сніжна грудка»

- Ця вправа вимагає доповнення слова іншим, доки не утвориться повне поширене речення.( усно).

Сніг

Перший сніг

Випав перший сніг

Вранці випав перший сніг

Сьогодні вранці випав перший сніг

Сьогодні вранці випав перший лапатий сніг

 

3. Поетична хвилинка                 Слайд 6

 

а ) Виразне читання віршів про зиму.

- Дуже багато українських поетів описували зиму. Хто хоче прочитати один із віршів на зимову тематику?          (Учні читають напам’ять вірші про зиму)

 


                                         Зима


Ще недавно у віконце

Кожен день дивилось сонце,

А тепер – пора настала –

Хуртовина загуляла.

 

З шумом, з піснею дзвінкою

Все покрила пеленою,

Запушила снігом – пухом,-

Стало всюди пусто, глухо.

Не хвилює річка воду

Під одежею із льоду;

Ліс притих, схилив вершини,

І не чуть пісень пташиних.

                                       (Янка Купала)


 

Зима

Надійшли морози, ріки закували

І березам коси інеєм прибрали.

Пухова перина очі убирає,

Біла скатертина - ні кінця,ні краю.

Під серпанком білим трави і листочки,

Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.

Омертвілі лози ледь гіллям хитають,

А в полях морози та вітри гуляють.

 

  • А яку ви любите зиму? Тиху, морозну, сонячну, люту?
  • Як ви розумієте вислів «люта зима»?

 

б)  Вивчення вірша  ( метод «ейдетика» - мнемотехніка)            Слайд 7

                                                          ( Додаток – піктограми – у дітей картки. )

   Повторення вірша « Наш дім» ( мнемотехніка)


                          ВРАНЦІ БІЛЯ ХАТИ     

Вранці біля хати                        

Малесенькі сліди —

Зайчатко вухате

Приходило сюди.

 

 

Стояло біля хати,

Ступило на поріг –

Хотіло нам сказати,

Що випав перший сніг.

                 Л. Куліш-Зіньків       


 

4.  Гра «Знайди  прикметник»                Слайд 8

 

- А зараз за допомогою вірша ви спробуєте дати відповідь на запитання: якою ще буває зима?   ( у дітей на партах картки з віршем).  Ваше завдання – знайти прикметники і підкреслити.


От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова .

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна й весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по – своєму красива.

А вранці іній – то обнова!

Яка зима у нас казкова.

Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно срібна.

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і сумна.


ІІІ. Оголошення теми і мети уроку Слайди 9- 10

-           На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про життя тварин у зимовому лісі із тексту, над яким будемо працювати. Навчимося писати докладний переказ цього тексту.

 

  1. Складання «павутинки» (Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» )

                            Слайд 11

-Діти, а зараз зима–чарівниця запрошує вас до лісу. Заплющіть очі. Уявіть себе у зимовому лісі.  Які асоціації виникають у вас? Складемо «павутинку» до словосполучення «зимовий ліс».  ( запис на дошці)

 

                 Сніг    віхола     дерева

           кучугури                              лижі  

        лід             Зимовий ліс              тиша

               сліди                           бурулька

                    мороз    іній       сніжинка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - Життя продовжується і в зимовому лісі. Він зачаровує нас своєю казковістю.

2. Відгадування загадок

-          Скрізь лежить глибокий сніг. Життя ніби завмерло в лісі. Але це не так. Про життя звірів у лісі нагадує ланцюжок слідів на снігу. Он через галявину швиденько пострибала якась тваринка. Хто це?  Слайд 12

Довгі вуха, куций хвіст,

Невеличкий сам на зріст.

На городі побував,

Там капустки пожував.

Довгі лапки: скік та скік;

Ми погнались, а він втік.  (Заєць) 

 

-          Діти, уважно подивіться. Он за кущиком хтось ховається.  Слайд 13

В темнім лісі проживає,

довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

                       Як зовуть її? ...                    (Лисиця)    

 

-          А ось і ще звірок, який присів на пеньочку.   Слайд 14

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч мала сама на зріст,

та великий має хвіст,

Як намисто оченята…

Хто це? Спробуй відгадати.        (Білка) 

 

-          Які звуки дуже часто вам доводиться чути в лісі? (Завиває вітер, шумлять брунатним листям могутні дуби, впала суха гілка, хрумтить під ногами сніжок, вистукує дятел).    Слайд 15

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

шкідників ним здобуваю.              (Дятел)

 

ІV. Робота над докладним переказом тексту

 

1. Читання тексту вчителем  Слайд 16

-          А зараз уважно послухайте текст. Зверніть увагу, як поводять себе лісові мешканці.

Життя у зимовому лісі

 Цікаво спостерігати за життям у зимовому лісі.

Ось прилетів до старого дуба дятел. Цілий день працює. Довгим дзьобом шкідників винищує.

З дерева на пеньок стрибнула білочка. У неї в лапках соснова шишка. Вилущує насіння із шишки білочка, на дятла позирає, слухає.

А що воно там стрибає між кущами серед сухого бур’яну? То зайчисько пухнастий. Стрибнув зайчик до молоденької грушки. Погриз трохи кори і біжить до пенька. Не знає заєць, що по його сліду лисиця вже давно йде і стежить за ним.

За В. Приходьком

2. Аналіз змісту тексту.

-          Про яких тварин розповідається тексті?

-          Що робить дятел взимку?

-          Як поводить себе білочка?

-          Що роблять заєць і лисиця?

 

3. Звіт групи «Довідкове бюро»   Слайд 17

Послухайте розповіді дітей з «Довідкового бюро».

 

Дятел                      Слайд 18

-          Прийшла зима, холодно стало. Далеко поховалися всі комашки. Що ж дятел взимку їсть?

-          Ось погляньте: під деревом багато-багато шишок лежить. Раптом прилетів дятел, у дзьобі шишку тримає. Поклав її в розколину і почав дзьобати. Роздовбав, насіння повибирав і за іншою полетів. Ось так дятел взимку насіння з шишок дістає і їсть.

Цікаво знати

Дятла називають лісовим лікарем. Якщо стукає дятел - всі шкідливі комахи будуть знищені і ліс буде жити.

У дуплах, зроблених дятлом, живуть кажани.

Весною дятел любить поласувати березовим соком. Робить він це обережно, не наносячи шкоди дереву.

 

Білочка          Слайд 19

Це невеличка тварина. Довжина тіла білки 20-30 см, маса – до 1 кг. Вона має

китички на кінці вух, які довші бувають взимку і пухнастий хвіст, який служить їй кермом і парашутом під час стрибків. Забарвлення шерсті цих звірів залежить від пори року. Влітку білка руда, а взимку – світло-сіра. Влітку хутро у білок рідке, взимку після осінньої линьки стає густим.

Все своє життя білка проводить на деревах, спускається на землю тільки у пошуках їжі. У холодний час білки ховаються в дупла, видовбані дятлом, або поселяються у власних кулястих кублах. Кожна білка влаштовує декілька подібних притулків.

Харчуються білки насінням шишок, жолудями, горіхами. Крім того, білки поїдають різні ягоди і гриби, квіткові бруньки. Ловлять на деревах жуків і метеликів, а при нагоді розорюють пташині гнізда, випивають яйця і поїдають пташенят. При неврожаї шишок взимку вони їдять паростки і бруньки дерев, ніжну кору чагарників, розшукують комори бурундуків і поїдають їх вміст.

Цікаво знати

Білка може перелітати відстань до 10 метрів.

Влітку вдень білка ховається у дуплі або гнізді. Їжу шукає тільки рано-вранці або пізно ввечері. Білка, як і більшість гризунів, живе 2-4 роки.

 

Заєць                  Слайд 20

-          У наших лісах живе багато звірів. Найчастіше можна зустріти зайчика.

Влітку він буро сірого кольору, а взимку його хутро трішки світлішає. У цих тварин задні ноги довші за передні. Тому вони дуже швидко бігають. У зайців дуже великі вуха, через те їх називають довговухі. Через свій короткий хвіст вони отримали ще й іншу назву – куцохвості. Зайчики сплять улітку під кущами, у траві, а взимку шукають притулку під деревами. Це травоїдні тварини. Влітку поїдають капусту, моркву, хвою, осоку, а взимку – кору дерев, дрібні гілочки, сіно навколо стогів.

Цікаво знати

Великі рухливі вуха зайця свідчать про дуже добрий слух.

Зайці не стільки боязкі, скільки обережні. Їм необхідна ця обережність, тому що в ній їх порятунок. Природне чуття, здатність швидко тікати великими стрибками в поєднанні з прийомами заплутування своїх слідів компенсують їх беззахисність.

 

Лисиця                  Слайд 21

-          Усім знайома руда розбійниця із довгим пухнастим хвостом. У лисиці короткі лапи, вона нагадує невелику собаку, хоча в повадках схожа на кішку. У неї довга вузька паща з гострими іклами. Хутро красиве, руде, біла грудка і чорні чобітки. Із-за пухнастого хутра вона здається великою. Насправді це невелика тварина масою до 5 кг.

У негоду і від ворогів лисиці ховаються в нори. Іноді вони займають вже готову нору борсука.

Лисиця – це хижа тварина. Головною здобиччю лисиці служать дрібні гризуни: полівки, водяні щури, миші. Влітку лисиці поїдають також комах, ягоди і плоди різних рослин. Буває нападають на зайців, куріпок або поїдають падаль.

Цікаво знати

Пухнастим хвостом лисиця діє як кермом, роблячи різкі повороти під час переслідувань. За хвостом же лисиця ховається, згорнувшись під час відпочинку клубочком і уткнувши в нього ніс.

Лисиця добре бігає, стрибає і плаває.

У одній лисячій норі знайшли 27 запасних виходів.

 

4.Словниково-семантична робота.       

-          Прочитайте оповідання ще раз. Виконайте завдання на картках.

 

1)          Доберіть із тексту протилежні за значенням слова:    Слайд 22

літній – … зимовий;

молодого – … старого;

ніч – … день;

коротким - … довгим;

старенької – …  молоденької.

 

2)                 Утвори словосполучення:                       Слайд 23

ліс (який?) … (зимовий);

дуб (який?) … (старий);

шишка (яка?) … (соснова);

зайчисько (який?) …(пухнастий);

бур’ян (який?) …(сухий);

грушка (яка?) … (молоденька).

 

3)                   Підберіть слова, які можна вживати в тексті, щоб уникнути повторень одного й того ж самого слова:             Слайд 24

дятел – він, птах, санітар лісу;

білка – вона, звірятко, тварина;

заєць – він, куцохвостий, косоокий, боягуз;

лисиця – вона, рудохвоста, хитрунка.

 

 - Давайте послухаємо ваші відповіді.

 

                          Фізкультхвилинка « Ялинка»  Слайди 25-26

 

5. Самостійне читання тексту. Складання плану тексту.    Слайди 27- 28

 

-          Прочитайте оповідання ще раз і поділіть його на частини. (картки з

     текстом)

-          Самостійно складіть план тексту.


 

План

1. В ліс прийшла зима.

2. Дятлова їдальня.

3. Шишки для білочки.

4. Чим смакує зайчик.

5. Спритність лисички.


 

6. Усний докладний переказ тексту за складеним планом      Слайд 29

 

-          Який переказ ми називаємо докладним?

 (Докладний переказ – це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можна запам’ятати. У переказі зберігаються вирази, звороти, зміст тексту).                         

 

VІ. Самостійне написання докладного переказу

 

Орфографічна підготовка                  Слайд 30

 

-          Зверніть увагу, як пишуться такі слова:

спостерігати, прилетів, дзьобом, винищує, вилущує.

 

-          Запишіть у зошит докладний переказ за планом. Не забувайте про частини тексту. Кожен пункт плану починайте розкривати з абзацу.   Слайд 31

 

VІІ. Перевірка написаного

 

VІІІ. Слухання і рецензування окремих робіт               Слайд 32

 

ІХ. Підсумок уроку

 

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»  Слайд 33

 

Працювали ви справді гарно.

І не пройшов урок наш марно.

Та годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Дозвольте спитати, школярики, милі

Чи справдились очікування записані нині?

Нового чогось на уроці навчились?

Що зацікавило більше, скажіть?

Як щось не вдалося - також не мовчіть!

                      (Відповіді учнів).

 

-          Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

-          Про що ви дізналися?

-          Чого навчилися?

-          Що допомогло послідовно передати зміст тексту?

-          Які в кого виникли труднощі під час написання докладного переказу.

-          Чим ми можемо допомогти звірятам взимку?

 

2. Повторення вірша « Вранці біля хати»                   Слайд 34

 

-          Ось і закінчилася наша подорож до зимового лісу. Ліс потрібно любити і дбайливо оберігати. Не можна жодного дерева вирубувати без потреби. На місці вирубаних слід насаджувати молоді, щоб у них знаходили собі затишок різні звірі і птахи.                                         Слайд 35

 


Вмійте природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави.

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не гни для забави,

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в лісі.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

                        П. Ситниченко


 

3.  Оцінювання учнів

Працювали ви на славу,

Тож отримуєте сьогодні такі бали

 

Х. Домашнє завдання. ( на вибір)  Слайд 36

 

1гр.   Дібрати і записати по 2 прислівя про кожну тварину, які сьогодні

          згадувались на уроці.

2гр.   Скласти і записати правила поведінки в зимовому лісі.

3гр.   Скласти і записати поради як допомогти тваринам взимку.


 

Слайд 37   Молодці!

 


 

- Ось закінчилась наша подорож зимовим лісом.

Довелося нам ходити в той зимовий час,

Коли зіроньки - сніжинки падали на нас.

Шановні гості, на прощання всіх вітаєм,

І сніжинки в дарунок усім вам вручаєм,

Дякуємо за ласку й тепло,

Приємно нам, якщо цікаво на нашому уроці усім вам було.

 

 



 

             Додатки

  1. Піктограма до вірша « Вранці біля хати»

 

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\ranok.jpgC:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\13228103.jpg 

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\zay.png 

 

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\6d90b4116116-e1360110858729.jpgC:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\2e45b891e052t.jpgC:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\pochemu-rebenok-hodit-na-nosochkah.jpg                   Біля                      малесенькі . .

 

 

 

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\Ходьба.jpg                    сюди.

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\13228103.jpgC:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\rozvivajuchi-zanjattja-dlja-ditej-11-misjaciv_3.jpgC:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\chistyi-porog-doma.jpg 

 

 біля

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\images (4).jpg                     ,               на . . 

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\pershyj_snig.jpg                     

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\відкр урок (2)\презентація шаблон\114746608_1.png                                             Й

 

 , що випав                                                .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Гра «Знайди  прикметник»       

 

 От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова .

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна й весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по – своєму красива.

А вранці іній – то обнова!

Яка зима у нас казкова.

Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно срібна.

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і сумна.

 

 

  1.  Текст.

Життя у зимовому лісі

 Цікаво спостерігати за життям у зимовому лісі.

Ось прилетів до старого дуба дятел. Цілий день працює. Довгим дзьобом шкідників винищує.

З дерева на пеньок стрибнула білочка. У неї в лапках соснова шишка. Вилущує насіння із шишки білочка, на дятла позирає, слухає.

А що воно там стрибає між кущами серед сухого бур’яну? То зайчисько пухнастий. Стрибнув зайчик до молоденької грушки. Погриз трохи кори і біжить до пенька. Не знає заєць, що по його сліду лисиця вже давно йде і стежить за ним.                     За В. Приходьком

 

 

4.Словниково-семантична робота.       

 

-          Доберіть із тексту протилежні за значенням слова:   

літній – ______________;               ніч – __________; 

молодого – _____________;          коротким - __________;

старенької – ___________.

 

-          Утвори словосполучення:                      

ліс (який?) _______________;   дуб (який?) ______________;

шишка (яка?) __________;       зайчисько (який?) _________;

бур’ян (який?) _________;         грушка (яка?) ___________.

 

-          Підберіть слова, які можна вживати в тексті, щоб уникнути повторень одного й того ж самого слова:  

 

дятел – _____________________________________________;

білка – ______________________________________________;

заєць – ______________________________________________;

лисиця– _____________________________________________.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Задорожня Лілія Яківна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 квітня 2018
Переглядів
6318
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку