Урок "Потужність та робота електричного струму"

Про матеріал
Поглибити, узагальнити й закріпити знання учнів з теми « Робота і потужність електричного струму »; продовжити формувати вміння розв’язувати задачі різного типу: розрахункові, експериментальні, якісні; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, інтерес до вивчення фізики; формувати навички колективної роботи в поєднанні з розвитком індивідуальних творчих здібностей учнів
Перегляд файлу

Урок у 8 класі

Розв’язування задач з теми  « Робота і потужність електричного струму ».

 

Мета уроку : поглибити, узагальнити й закріпити знання учнів з теми

« Робота і потужність електричного струму »; продовжити формувати вміння розв’язувати задачі різного типу: розрахункові, експериментальні, якісні; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, інтерес до вивчення фізики; формувати навички колективної роботи в поєднанні з розвитком індивідуальних творчих здібностей учнів.

Обладнання: картки фізичних величин, картки на перевірку знань, дві різні лампочки, таблиця.

Тип уроку: удосконалення знань, умінь і  практичних навичок учнів.

 

Хід роботи

I. Організаційний момент.

Повідомлення теми і мети уроку.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

1. Гра «Живий комп’ютер»

     Учні класу відповідають по карткам  – називають: букву, фізичну величину,  формулу, одиницю вимірювання фізичної величини, прилад, за допомогою якого вимірюють фізичну величину.

 

І

і, сила струму, ,  [ ] ,              - амперметр

U

 

у, напруга, , [ ]  ,             - вольтметр

R

 

ер, опір,  ,   [  ] ,             - омметр

A

 

а, робота, , , [ ] , лічильник роботи ел. струму

                                                                             

P

ре, потужність,   , ,  [],          - ватметр

 

           

 

  2.     Самостійна робота

Для кожного фізичного терміну продовжить речення з указанням  його розрахункової  формули та одиниці виміру за допомогою стрілок.

 

 

 

 

A

Ом

Дж

Вт

В

 

… = U∙I∙t

… = А / q

… = А /  t

=  U / I

= q / t

 

І

U

P

A

R

 

                                                                                   

 

                                                                                   

                                                                                       

опір

напруга

робота

Сила

струму

Потуж

ність

                                                                                     

 

III. Досліджувальна робота

   Порівняти сили струму двох різних електричних ламп, що використовуються в побуті,  за вказаними на них даними.        

Дано:                   СІ:                Розв’язання.

U1=230 В                               Р=U∙I ;     I=P:U

U2=240 В                               

Р1=150 Вт                          I1 = 150 Вт : 230В=0,65А                                  

Р2=100 Вт               I2 =100Вт : 240В=0,42А

 

I1-?                                         Відповідь: I1> I2, бо P1> P2.

I2-? 

 

IV. Розв’язування задач біля дошки.

№1. При напрузі 120В в електричній лампі за 0,5хв витрачено 900Дж енергії.

Чому дорівнює сила струму в лампі?

                          

Дано:                                                         

A=900 Дж

U=120 B                                     

t=0,5 хв

30с

           Розв’язання. 

;

         

 

I -?

 

Відповідь: І=0,25А

 

№2. Два резистори з опорами R1=20 Ом і R2=40 Ом підключають до дже­рела постійної напруги U = 60 В: а) послідовно; б) паралельно. Яку по­тужність бере кожен з резисторів?

 

 

 

 

Дано:  Розв’язання.

R1=20 Ом а) Повний опір кола R= R1+  R2=20 Ом + 40 Ом = 60 Ом

R2=40 Ом             Сила струму через кожний з резисторів  І = U : R

U=60 В                 I = 60 B : 60 Ом  = 1 А

                                 Споживана кожним з резисторів потужність:

Р1-? ; Р2-?            Р12 R1=(1 А)2 ∙ 20 Ом =20 Вт ,

                            Р22 R2=(1 А)2 ∙ 40 Ом =40 Вт.

                           б) Споживана кожним з резисторів потужність:

                            Р1= U2 : R1 =(60 В)2 : 20 Ом = 180 Вт,

                             Р2= U2 : R2 =(60 В)2 : 40 Ом = 90 Вт.

Відповідь: а) Р1=20 Вт, Р2=40 Вт; б) Р1=180 Вт, Р2=90 Вт.

 

V. Самостійна робота.

 

„Знайди фізичну величину”

 

N п/п

І

U

t

A

P

1

1,2 А

?

20хв

?

150Вт

2

0,5 А

220 B

?

330 Дж

?

3

0,5А

120В

2год

?

?

 

1) А=Р ∙ t; U=P:І; А=150 Вт ∙ 1200 с=180 000Дж=180кДж, U=150Вт:1,2А=125В.

2) Р= U ∙ І; t= А : Р;   Р=220 В ∙ 0,5 А=110 Вт; t= 330 Дж : 110 Вт= 3 с.

3) А=UIt ; Р= U ∙ І; А=0,5А∙120В∙7200с=432000Дж=432кДж, Р=0,5А∙120В=60Вт

 

VІ. Перевір себе.

  1. Чи можна водою тушити пожар в електричній мережі ? Чому?
  2. Чому у плавких запобіжниках зазвичай використовують дріт зі свинцю?
  3. Сила струму через спіраль електроплитки і шнура, яким електроплитку підключають до мережі, однакова. Чому ж спіраль розігрівається, а шнур залишається холодним?

 

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

 

VІІІ. Домашнє  завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 33. Робота і потужність електричного струму
Додано
31 березня 2020
Переглядів
850
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку