Урок, Презентація "Склад крові. Еритроцити."

Про матеріал
Матеріал уроку продовжує формувати поняття про організм людини як складну багатокомпонентну цілісну біологічну систему, розглядає особливості складу крові, формує предметні та здоров`язберігаючі компетентності. Використані завдання вимагають аналізу та синтезу набутих знань, використання знань у нестандартних умовах.
Зміст архіву
Перегляд файлу

 Тема: «Склад крові. Еритроцити».

Мета: 

- формувати поняття про організм людини як складну багатокомпонентну цілісну біологічної систему,

- з’ясувати значення відносної сталості внутрішнього середовища,

- розглянути особливості складу крові, ознайомитись із її складовими – плазмою крові й форменими елементами,

- з’ясувати особливості утворення й руйнування останніх, а також значення фізіологічного розчину як замінника плазми крові в медичній практиці,

- формувати компетентності: продуктивної творчої діяльності, саморозвитку і самоосвіти, інформаційні, ко­мунікативні, полікультурні, здоров’язберігаючі, виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я,

- формувати активну життєву позицію, розвивати культуру спілкування, вміння розгорнуто мислити, висловлювати свої думки, виховувати доброзичливість, ввічливість.

Тип уроку: комбінований (поточний у темі).

Обладнання: підручник Матяш Н. Ю. «Біологія, 8 клас», м/м, картки, мікроскоп.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

П: Кажуть, якщо піднести до вуха мушлю, можна почути море. Чи згодні ви з таким твердженням? Чому? (Ні. Це звук, який резонує у порожнинах мушлі - внутрішнього середовища – рух крові, лімфи, міжклітинної рідини). 

«Постійність внутрішнього середовища -  це умова життя».

                                                                                    КЛОД  БЕРНАР (слайд 1)

Узагальнюючі питання  із теми «Внутрішнє середовище організму» (слайд 2)

  1.                Що таке внутрішнє середовище організму?
  2.                Що таке гомеостаз?
  3.                З якою метою фармацевтична галузь випускає розчин натрій хлориду (кухонної солі) з масовою часткою 0,9 % (кухонної солі)?
  4.                Чому внутрішнє середовище є рідким?
  5.                Охарактеризуйте взаємозв’язок рідин внутрішнього середовища організму.

Біологічний диктант (усно). Завершіть речення. (слайд 3)

  1. Необхідною умовою внутрішнього середовища є ... (ста­лість).
  2. На шкірі при незначних пораненнях виступають світлі краплини ... (плазми).
  3. При порушенні гомеостазу виникають ... (захворювання).
  4. Кров і лімфу відносять до ... (рідкої сполучної) тканини.
  5. Міжклітинна рідина на 90% складається із… (води).
  6. Об`єм тканинної рідини людини - … л (12 л).
  7. Фізіологічний розчин – це…

 Вправа «Мозаїка». Вчитель пропонує учням серед карток з назвами функцій вибрати ті, що притаманні крові, пояснити свій вибір і прикріпити картку на магнітній дошці, складаючи таким чином схему: (слайд 4)

Запитання: Про яку функцію крові йдеться?

- рівномірно розподіляє тепло між органами (терморегуляторна),

- клітини крові захоплюють віруси (захисна),

- при пораненні капіляра утворюється білкова плівка (захисна),

- переносить амінокислоти до м`язів (транспортна),

- кров може містити адреналін (регуляторна),

- кров фільтрується у нирках і утворює сечу (видільна).

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемне запитання: Як може рідка тканина виконувати так багато функцій? (Кров має складну будову).

 Слово вчителя: Із давніх часів люди вважали кров носієм життя і «магічною рідиною». На ній присягалися, скріплювали угоди та клятви, кропили землю, щоб отримати багатий урожай, пили, сподіваючись повернути силу й молодість. (слайд 5).

 Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися із дивом природи під назвою «кров».

 ОТЖЕ, ЗНАЙОМТЕСЯ: «Будова крові. Еритроцити.» (слайд 6).

Повідомлення теми та формулювання мети уроку.

Міні-проєкт (виступ учня): «Знайома незнайомка». (слайд 7).

- часто в людей присутній страх крові – така боязнь називається гемофобія і може лікуватися, 

- людська кров всього за один день долає шлях більше 20 тис. км – половині екватору,

- плазма крові (лімфа) омиває усі клітини організму,

- рогівка ока - єдина частина організму, не має кровоносної системи,

- об'єм крові у людини залежить від місця проживання над рівнем моря,

- щогодини в організмі людини відмирає біля 7 мільярдів клітин крові, їм на зміну приходять нові, які відтворює червоний кістковий мозок,

- сік кокосу - кокосове молоко в екстремальних випадках може бути використане замість плазми крові,

- об'єм крові, що циркулює в дорослої людини становить 7 % від маси тіла, 

- в людському організмі четверта частина крові зберігається у депо крові  селезінка, печінка, шкіра.

- павуки, слимаки та восьминоги мають блакитну кров через те, що у ній міститься гемоціанін, який містить мідь,

-  тільки самки комарів п'ють кров, самці москітів вегетаріанці,

- протягом уроку еритроцит долає шлях від серця до п’ятки 100 разів,

- еритроцити жаби у 10 разів більші за людські, мають ядро і можуть розмножуватись. 

ІV. Засвоєння нових знань.

Задача (усно). Відомо, що об'єм крові, яка циркулює у дорослої людини становить 7 % від маси тіла. Яка маса крові підлітка вагою 50 кг?  (50 х 0.07 = 3.5 кг) 

Завдання: За текстом підручника с. 85 складіть схему «Склад крові» (слайд 8).

Лінгвістична розминка.  Чому клітини крові так названі? (слайд 9).

Еритроцити (від грец. еритро – червоний, цитос - клітина)  червоні кров’яні тільця.

Тромбоцити (від грец. тромбос – грудка, згусток, цитос - клітина)  кров’яні пластинки.

Лейкоцити (від грец. лейкос – білий, цитос - клітина)  білі кров’яні тільця. 

Контролюючі запитання:

1. Чому кров відносять до сполучної тканини?

  (- містить багато міжклітинної речовини,

   - містить різні клітини, що виконують різні функції).

2. Чому маса крові у новонароджених дітей досягає 15 % (а не 7 % як у дорослих)?

3. Частина крові міститься у «депо» - печінці, селезінці, шкірі. Яке це має значення?

Завдання: За текстом підручника с. 88 з`ясуйте будову еритроцита. (слайд 10).

(моделювання процесу розвитку еритроцита із пластеліну – шароподібний, дископодібний, без`ядерний).

Лабораторне дослідження.

(Виконання лабораторного дослідження «Мікроскопічна будова крові людини» проводиться з використанням електронного мікроскопу із вбудованою вебкамерою та відповідної програми)

V. Закріплення знань.

Графічний диктант. Учні відповідь «ТАК» позначають вертикальною рискою, «НІ» - горизонтальною рискою. (слайд 11).

1. Внутрішнє середовище організму людини рідке (+)

2. Плазма потрапляє у міжклітинний простір (+).

3. Об`єм тканинної рідини становить 2л (-).

4. Лімфа виконує захисну функцію (+).

5. Тромбоцити містять гемоглобін (-).

6. Лейкоцити безбарвні (+).

7. Гомеостаз може змінюватись залежно від стану організму (-).

8. Еритроцити переносять кисень. (+).

9. Еритроцити утворюються у печінці (-).

Правильність відповідей перевіряється за формою ламаної лінії.

Додаткове завдання. За темою уроку скласти кросворд або розв `язати запропонований.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

«Відкритий мікрофон». Наші 45 хвилин, протягом яких ми пізнавали власний організм, добігають кінця. Вправа «Знаю – що? Знаю для чого?» (слайд 13).

VІІ. Домашнє завдання (слайд 14)

VІІІ. Рефлексія (слайд 15)

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Постійність внутрішнього середовища - це умова життя. КЛОД БЕРНАР

Номер слайду 2

Внутрішнє середовище організму 1. Що таке внутрішнє середовище організму?2. Що таке гомеостаз?3. З якою метою фармацевтична галузь випускає розчин натрій хлориду (кухонної солі)?

Номер слайду 3

Біологічний диктант. Завершіть речення.1. Необхідною умовою внутрішнього середовища є ...2. При порушенні гомеостазу виникають ...3. На шкірі при незначних пораненнях виступають світлі краплини ...4. Кров і лімфу відносять до ... тканини.5. Міжклітинна рідина на 90% складається із ...6. Об`єм тканинної рідини людини - … л 7. Фізіологічний розчин – це…

Номер слайду 4

Функції крові

Номер слайду 5

Кров з давніх-давен людство вважало носієм життя. Жерці й знахарі часто називали її «магічною рідиною». Її пили, сподіваючись повернути силу й молодість. Кров’ю скріплювали клятви, союзи та угоди, її приносили в жертву богам, нею кропили землю, щоб одержати багатий урожай. Магічна рідина5

Номер слайду 6

Транспорт речовин Склад крові. Еритроцити.

Номер слайду 7

Міні-проєкт: «Знайома незнайомка».

Номер слайду 8

Завдання: за текстом підручника с. 85 складіть схему «Склад крові».

Номер слайду 9

Лінгвістична розминка. Чому клітини крові так названі?Еритроцити (від грец. еритро – червоний, цитос - клітина) – червоні кров’яні тільця. Тромбоцити (від грец. тромбос – грудка, згусток) – кров’яні пластинки. Лейкоцити (від грец. лейкос – білий) – білі кров’яні тільця. 

Номер слайду 10

Завдання: за текстом підручника с. 88 з`ясуйте будову еритроцита.

Номер слайду 11

Графічний диктант. Відповідь «ТАК» - вертикальна риска, «НІ» - горизонтальна риска. 1. Внутрішнє середовище організму людини рідке2. Плазма потрапляє у міжклітинний простір 3. Плазма становить 2л 4. Лімфа виконує захисну функцію 5. Тромбоцити містять гемоглобін 6. Лейкоцити безбарвні 7. Гомеостаз може змінюватись залежно від стану організму 8. Кисень переносять еритроцити9. Еритроцити утворюються у печінці

Номер слайду 12

Графічний диктант.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Д/З § 18, питання 1-9 (усно)

Номер слайду 15

Просто посміхнись … і промінчики тепла прокрадуться в твою душу, зігріють серце і, розлившись солодким спокоєм, запалять твої очі …Подаруй усмішку сусідові.

zip
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
19 січня 2022
Переглядів
1061
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку