Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Промислова політика центру в Україні. Індустріальний розвиток в Україні
Мета: визначити основні тенденції та протиріччя реформування промисловості; оцінити темпи впровадження науково-технічної революції в господарське життя; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
аналізувати основні тенденції та протиріччя реформування промисловості;
-
оцінювати темпи впровадження науково-технічної революції в господарське життя;
-
показувати на карті промислові підприємства, що постали на території України в період «відлиги».
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Аналіз анекдоту.
-
Проаналізуйте анекдот.
-
Які особливості суспільно-політичного життя доби «відлиги» висміяно в ньому?
«На XX з’їзді М. Хрущов виступає з доповіддю, описуючи злочини Сталіна. Раптом хтось вигукує із залу:
– А чому ж ви мовчали?
Зупинившись, Хрущов звертається до залу:
– Хто це сказав?
У відповідь мовчання. Хрущов знову:
– То хто це сказав?
Знову мовчання. Тоді Хрущов, показуючи рукою в зал:
– Мовчите?! Ось так і ми мовчали!»
-
Історичний диктант.
-
Період в історії СРСР, що розпочався після смерті Й. Сталіна і тривав до середини 60-х рр. 20 ст. («Відлига»)
-
У вересні 1953 р. першим секретарем ЦК КПРС стає… (М. Хрущов)
-
Пом’якшення політичного режиму за М. Хрущова. (Лібералізація)
-
Визнання законності будь-якого права або повноваження. (Легітимізація)
-
ХХ з’їзд КПРС проводився (14-25 лютого 1956 р.)
-
Доповідь М. Хрущова на ХХ з’їзді КПРС. («Про культ особи та його наслідки»)
-
Процес, що розпочала доповідь М. Хрущова започаткувала. (Десталінізація)
-
ХХІІ з’їзд КПРС відбувся. (жовтень 1961 р.)
-
Повстання ув’язнених, що відбулося у травні-серпні 1953 р. (Воркуті)
-
Кенгірське повстання тривало (42 дні; у травні-червні 1954 р.)
-
Табір особливого режиму, створений у 1948 р. (Горлаг)
-
Карибська криза спалахнула. (у жовтні 1962 р.)
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Розшифруйте ребус.
Промисловість
-
Вправа «Кола на воді»
-
До кожної літери слова-відгадки доберіть слово-характеристику чи асоціацію.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 79 – 81 та сформулюйте короткі тези про стан промисловості за М. Хрущова.
Орієнтовний вигляд тез:
-
спроба децентралізації управління промисловістю;
-
створення раднаргоспів;
-
ліквідація низки галузевих міністерств;
-
збережено старі важелі адміністративно-командної системи;
-
повернення старої централізованої схеми управління;
-
1960 р. створено Українську раду народного господарства;
-
1963 р. організовано Вищу раду народного господарства СРСР;
-
впровадження здобутків науково-технічної революції;
-
створення Державного комітету Ради Міністрів СРСР у справах нової техніки;
-
збільшення обсягів випуску товарів народного вжитку;
-
підвищення продуктивності праці.
Реформа управління промисловістю
|
Позитивні наслідки
|
Негативні наслідки
|
-
Розширення господарських прав республік.
-
Децентралізація управління.
-
Скорочення управлінського апарату.
-
Наближення управління до виробництва.
|
-
Ускладнення зв’язків між підприємствами окремих раднаргоспів, «місництво».
-
Незацікавленість у комплексному розвитку всієї галузі.
|
-
Назвіть плюси та мінуси створення раднаргоспів. (Позитивні риси: розширення господарчих прав на місцях, наближення управління до виробництва, скорочення управлінського апарату. Негативні: ускладнення зв'язків між підприємствами окремих раднаргоспів, так зване «місництво», незацікавленість у комплексному розвитку всієї галузі).
-
Визначте головну проблему розвитку промисловості.
-
Робота з візуальними джерелами (с. 81 підручника).
-
Роздивіться ілюстрації із сатирично-гумористичного журналу «Перець».
-
Які явища економічного життя УРСР вони унаочнюють?
-
До кого, на вашу думку, апелювали карикатуристи, адже навряд чи масовий читач «Перцю» міг впливати на тенденції в економічному житті країни.
-
У чому пропагандистський сенс цих карикатур?
-
Робота в малих групах (с. 81 – 84 підручника).
-
Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
-
Створіть візуалізацію карти «Індустріальний розвиток України».
Орієнтовний вигляд карти
-
Зробіть висновок про індустріальний розвиток України.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Оберіть твердження визначають особливості розвитку промисловості за часів «відлиги»?
-
Заміна галузевого принципу управління промисловістю на територіальний.
-
Зростання безробіття внаслідок консервування підприємств, для яких бракувало державних ресурсів.
-
Об’єднання державних підприємств у госпрозрахункові трести, діяльність яких ґрунтувалася на принципах самоокупності та одержання прибутку.
-
Пріоритетний розвиток галузей ВПК перед усіма іншими галузями.
-
Пріоритетний розвиток галузей промисловості, які давали продукцію для країн Центрально-Східної Європи з метою розвитку радянського експорту.
-
Поєднання директивного управління економікою з ринковими механізмами.
-
Створення нових галузей промисловості.
-
Стимулювання випуску необхідної суспільству продукції економічними засобами.
-
Пріоритетний розвиток промисловості, що виробляла засоби виробництва, порівняно з промисловістю, яка виробляла предмети споживання.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту «Україна в умовах політичної та економічної лібералізації суспільства (1953 – 1964 рр.)»
-
Знайдіть та покажіть усі згадані промислові підприємства.
-
Покажіть теплоелектростанції, що постали в даний період.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте урок трьома прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 79 – 84 підручника.