Урок "Рослини – живі організми, джерело поживних речовин і кисню на землі"

Про матеріал

Метою є поглибити поняття «рослини-організми»; сформувати в учнів уявлення про особливості живлення і дихання рослин; розвивати вміння міркувати, правильно висловлювати свою думку; виховувати дбайливе ставлення до рослин;

дати учням знання про значення зернових продуктів як найголовнішого джерела енергії; дати поняття про поживні речовини, які містяться в хлібі; розширити уявлення про асортимент хлібобулочних виробів; проінформувати щодо харчової цінності продуктів; ознайомити учнів з поняттями та засобами підтримання нормальної ваги;
розвивати вміння з користю вживати зернові продукти; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.

Перегляд файлу

Природознавство

Тема. Рослини – живі організми, джерело поживних речовин і кисню на землі 

Мета:

  • з  природознавства: поглибити поняття «рослини-організми»; сформувати в учнів уявлення про особливості живлення і дихання рослин;                                                                                                                                                                                  розвивати вміння міркувати, правильно висловлювати свою думку;                                                                                                                                    виховувати дбайливе ставлення до рослин;
  • з основ здоров’я:  дати учням знання про значення зернових продуктів як найголовнішого джерела енергії; дати поняття про поживні речовини, які містяться в хлібі; розширити уявлення про асортимент хлібобулочних виробів; проінформувати щодо   харчової  цінності продуктів; ознайомити учнів з поняттями та засобами підтримання нормальної ваги;
      розвивати вміння з користю вживати зернові продукти;                 виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.

Обладнання: таблиця, зошит «Абетка харчування», картки із зерновими продуктами.

Тип уроку: інтегрований (природознавство, основи здоров’я)

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Продзвенів дзвінок -

Починається урок.

Кожен день – завжди і скрізь,

На заняттях та у грі,

Сміливо, чітко говоримо

І тихенько сидимо.

  • Сьогодні ми поговоримо про царства живої природи.

II. Актуалізація опорних знань

— Назвіть царства живої природи. (Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії)

— Чому рослини називають «зеленим одягом» Землі? (Тому, що рослини  зеленого кольору)

— Назвіть групи рослин, про які ви дізналися з підручника. (Квіткові, хвойні,  папороті, мохи, водорості)

— Наведіть приклади різних видів рослин. (Хвойні: ялини, сосни; квіткові: волошка, ромашка)

— За якими ознаками люди розрізняють різні види рослин?  (Рослини різних видів несхожі між собою, а рослини одного виду дуже схожі).

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ознаки рослин-організмів.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 81–83)

— Пригадайте! Частиною якої природи є рослини? Пригадайте, чим відрізняються дерева, кущі, трав’янисті рослини.

— Наведіть декілька прикладів листяних і хвойних дерев.

— Подивіться довкола себе — і ви побачите величезну кількість організмів: тварин, рослин, грибів. Людина — також організм, частина живої природи.

Для того щоб орієнтуватися у світі організмів, учені поділили їх на царства: Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.

— Поміркуйте! Які ознаки властиві організмам?

— Усім організмам потрібна їжа як джерело енергії для життя і розвитку.

Однак способи живлення рослин і тварин дуже різняться. Тварини живляться іншими організмами, які вони невтомно вишукують. А рослини нікуди не поспішають. Усе, що їм необхідно для живлення, є в довкіллі. Для живлення рослинам потрібні: сонячне світло як джерело енергії, повітря, вода і солі з ґрунту.

Рослини, як і всі інші організми, дихають, розмножуються, ростуть і розвиваються.

Запам’ятайте! Рослини — це організми, яким властиві живлення, дихання, розмноження, ріст і розвиток.

Здатність рухатися — важлива ознака всіх живих організмів. Рослини, на відміну від тварин, здаються нам нерухомими, але вони рухаються, коли ростуть і розвиваються, повертають своє листя і квітки до сонця.

— Розгляньте малюнок 62 і назвіть етапи життя рослини.

— Розгляньте малюнок 63 і розкажіть про дихання і живлення рослин.

Запам’ятайте! Поживні речовини утворюються тільки на світлі.

— Яким є значення рослин на Землі?

Запам’ятайте! Рослини створюють умови для життя на Землі!

Висновки

  • Рослинам властиві живлення, дихання, розмноження, ріст і розвиток.
  • Рослини постачають у повітря кисень, необхідний для дихання.

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?

2. Розгадування загадок

Хоч білий, вата не така,

Мене зробили з молока. (Сир)

Били, колотили, на стіл положили. (Масло)

 

Ріжуть мене ножакою,

Б’ють мене ломакою,

Зате мене отак гублять,

Що всі мене дуже люблять. (Морозиво)

 

Не сіють, не жнуть,

Не печуть, не варять,

А всі його їдять

І без нього жити не можуть. (Молоко)

– На які поживні речовини багаті молочні продукти?

– Які молочні приказки ви знаєте?

( Кров з молоком. Купатися в молоці. Як сир у маслі.)

– Прочитайте які молочні продукти вживала ваша сім’я протягом тижня і в якій кількості?

3. Розповідь вчителя

Сива давнина… В печері біля вогню сидить старійшина племені. Чоловіки повернулися з полювання ні з ним. А запаси вичерпані. Що буде з плем’ям ? На світанку старійшина вирядився шукати їжу. Довелося йти далеко, бо поблизу стоянки всі їстівні корені уже зібрали. Сонце піднімалося все вище. Старійшина продовжував пошуки. І раптом на протилежному схилі побачив він незнайомі рослини. На їхніх стеблах погойдувались колоски. Що в них?

Багато тисяч років тому людина відкрила злакові рослини. В усіх кінцях світу археологи знайшли стародавні стоянки людини, а в них – зерно.

(Розгляд малюнків зернових культур)

Загадки:

Є рослина в нас така,

Що від неї кінь скака. (Овес)

 

Не чоловік не звір, а має вуса. (Ячмінь)

 

Сидить у ложці,

Звісивши по ножці. (Локшина)

Повен пень головень. (Галушки)

 

Місили, місили,

Ліпили, ліпили,

А тоді – хіп, та в окріп!

А вже наостанку –

В масло та сметанку.

Хто зуміє відгадати,

Того будем частувати. (Вареники)

4. Фізкультхвилинка

Для початку потягніться,

Туди – сюди оберніться.

Далі – рук і ніг хитання,

Низько-низько присідання.

Стрибу-стрибу вище хати,

Кілограмам не догнати.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в зошиті, сторінка 8

– Роздивись поле із злаковими рослинами. Підпиши біля мішечків їх назви.

– Розкажи яких злаків ти вживаєш найбільше. У якому вигляді?

– До кожного злаку, що на полі придумай три страви, які можна з нього приготувати.

2. Розповідь вчителя

Вироби з круп широко застосовуються у харчуванні дітей. Виробляють крупи із різних зернових культур.

Найбільшу харчову цінність має гречана крупа, на другому місті стоять: вівсяна крупа, вівсяні пластівці та толокно.

Рис – багатий на крохмаль, він легко перетравлюється і засвоюється організмом.

Манна крупа – легкозасвоювана та висококалорійна крупа. Яка рекомендується для дітей дошкільного віку.

3. Робота в зошиті, сторінка 9

– Допоможіть Питайлику виявити з чого отримуємо вівсянку, манку, макарони.

Розповідь вчителя: з пшеничного борошна виробляють макаронні вироби. Більшу харчову цінність має житнє борошно. Його використовують для приготування різних страв (млинці,вареники, пельмені, випічка), а також соуси, заправки.

Хліб – це висококалорійний продукт, який містить більшість необхідних людині поживних речовин. Головною складовою хліба є вуглеводи.

Хліб є основним продуктом харчування. Його можна їсти з будь якою стравою, він робить їжу смачнішою.

Усім відоме прислів’я «Хліб - усьому голова»

Хлібу – наш самий низький уклін. З ним пов’язано багато обрядів та звичаїв.

Ось він хлібчик духовитий,

З хрустом кірочки смачним.

Ось він теплий, мов налитий.

Щедрим сонцем золотим.

І на стіл у кожен дім

Завітав, з’явився він.

(Діти пригощаються хлібом)

4. Робота в групах

— Доведіть, що рослина — живий організм.

— Чи змогли б тварини жити без рослин? Доведіть свою думку.

— Чи змогли б люди жити без рослин? Доведіть свою думку.

— Як ви розумієте вислів: «Охороняти рослини означає зберігати життя на Землі»?

— Поміркуйте! Складіть схему, яка ілюструє, що дають рослини тваринам і людині.

5. Робота в парі

— Поміркуйте, яку участь у живленні рослини беруть корінь, стебло, листки.

6. Гра «Вірю — не вірю»

7. Робота в зошиті «Абетка харчування», сторінка 10

а) розв’язати кросворд

б) хлібні задачки

8. Розповідь вчителя

– Не слід їсти каші, макарони із виробами з борошна з хлібом, це може викликати надмірну вагу тіла, ожиріння. Але і відмовлятися від хліба не можна, бо організм, що росте недоотримає цінні харчові речовини, а це негативно відбивається на самопочутті і працездатності школяра.

Денний раціон хліба і круп 6 – 11 порцій. Але потрібно обмежувати вживання тістечок і тортів.

9. Гра «Ланцюжок»

Із записаних на дошці слів складіть ланцюжок, який показує шлях

зернятка до хліба.

Борошно, зернятко, колосся, росток, рослина, зерно, хлібина, тісто.

10. Гра «Знавці»

Робота в зошиті «Питання для роздумів»

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія

  1. Гра «Рибки»

Прочитайте висновки на с. 83.

  1. Гра «Мікрофон»

— Назвіть ознаки всього живого у рослин?

— Коли рослини виділяють кисень?

— Коли рослини поглинають кисень?

— Якими органами дихають рослини?

— Чи рухаються рослини? Наведіть приклади.

VІІ. Домашнє завдання      

Прочитати і відповідати на запитання, с. 81–83.

docx
Додано
16 квітня 2018
Переглядів
15375
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку