Урок "Розділові знаки в безсполучниковому реченні (узагальнення)"

Про матеріал

Розгорнутий план-коспект уроку з теми "Розділові знаки в безсполучниковому реченні (узагальнення)". Тип: узагальнення та систематизації вивченого матеріалу. Клас: 9. Містить картки, етапи оцінювання.

Перегляд файлу

 

 

Розділові знаки в безсполучниковому реченні (узагальнення)

 

 

урок провела

учитель української мови

та літератури

Мірошниченко О.В.

 

 

 

 

 

 

Дата: ___________

Клас: ________

Тема: Розділові знаки в безсполучниковому реченні (узагальнення)

Мета

Навчальна: поглибити і узагальнити знання про складні безсполучникові речення, їх структуру, смислові і синтаксичні зв'язки між частинами складних конструкцій; закріпити знання про правила постановки розділових знаків у БСР, відпрацьовувати відповідні уміння і навички;

Розвиваюча: розвивати творче мислення, зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, вміння працювати самостійно і в групах;

Виховна: виховувати  розуміння загальнолюдських цінностей, любов до рідного слова.

 

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого матеріалу.

Обладнання: схеми, перфокарти, дидактичний матеріал.

 

Епіграф

Вийшов за поріг між люди з батьківської хати -

не обминай крутих доріг: життя не любить хитруватих.

 

Хід уроку

І Організація класу.

1.Перевірка наявності шкільного приладдя.

Учитель пропонує одному з учнів продовжити фразу:

  • На столі повинно бути……(зошит, ручка, олівець, підручник)

2.Запис у зошит (число, класна робота тема).

3.Рефлексія. Визначення підготовленості учнів до уроку.

 

Слово вчителя. Перед собою ви бачите рефлексійні картки. Покажіть, наскільки ви готові працювати на уроці.

Помаранчевий колір – готовий працювати, думаю труднощів не буде. Зелений – не зовсім упевнений у своїх силах. Жовтий – не впевнений у своїх силах, потрібна допомога.

ІІ Актуалізація опорних знань учнів

1.Перевірка домашнього завдання.

 

Учитель вибірково перевіряє  Впр.242, с.128 у зошиті

Оцінки

Індивідуальне завдання. Вибіркова робота

-1 учень біля дошки (1 речення)

- 1 учень з місця

Оцінки

 

2.Робота з епіграфом.

1.Учень читає епіграф.

2.Зміст (тема, чого навчає) коротко

3.Запис у зошити

4.Синтаксичний розбір (1 учень до дошки)                      Оцінка

5.Розділові знаки, смислові зв'язки

Вийшов за поріг між люди з батьківської хати ?

не обминай крутих доріг ? життя не любить хитруватих.

 

Навідні питання

Зі скількох частин складається це речення? (3)

Яким зв'язком поєднані ці частини? (Безсполучниковим)

Що необхідно визначити, перш ніж розставляти розділові знаки? (ГО та смислові зв'язки)

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

Знати/Уміти Сьогодні на уроці ми виконаємо різні види завдань на поглиблення та закріплення знань про БСР та розділові знаки у них. Оцінки за виконання цих завдань необхідно внести до залікової картки. Впишіть туди свої прізвища. Учитель обирає секретарів.

 

 

Залікова картка

 

 

Прізвище, ім'я учня (учениці)

Вид роботи

 

Оцінка

 

Робота у малих групах

 

Вправа

Творча робота

Графічний диктант

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV Вироблення практичних умінь і навичок

1Робота у малих групах. Перфокарти.

Учитель пропонує учням поділитися на 3 групи.

Слово вчителя. Перш ніж розпочати  роботу, пригадаймо правила, за якими ми працюємо у групах.

На дошці асоціативні малюнки.

Учні формулюють правила роботи у групах.

Пам'ятка

  • Працювати разом, спільно, дружно
  • Не перебивати, не підвищувати голосу
  • Уміти слухати і чути думку товариша
  • Бути уважним, ввічливим
  • Не відволікатися, доводити справу до кінця

Слово вчителя. Перед собою ви можете бачити картки, на яких записані речення. Для кожної групи ці речення різні.

Учитель пропонує прочитати завдання. Читає учень

Робота з перфокартами

Перфокарта 1

 Прочитайте, визначте смислові зв'язки та розставте розділові знаки.

Знаки

Схема

І не холодно дуже ⃝ є морозець ⃝ та не цупкий.

 

Дивлюся я ⃝ полями в'ється рів ⃝ немов змія.

 

Брянський рідко заглядав у таблицю стрільби ⃝ знав її майже напам'ять.

 

 

Перфокарта 2

Прочитайте, визначте смислові зв'язки та розставте розділові знаки.

Знаки

Схема

Дерево міцне корінням ⃝ людина трудовим горінням.

 

Стрибок ⃝ і ленти одлітали!

 

Захочеш свіжини ⃝ приходь на вечерю до нас.

 

Забудеш рідний край ⃝ тобі твій корінь всохне.

 

 

Перфокарта 2

Прочитайте, визначте смислові зв'язки та розставте розділові знаки.

Знаки

Схема

Подихав свіжий вітерець ⃝ по ставку плигали маленькі хвилі.

 

Вечірня хмарина  розтанула в небі ⃝ упала зоря за крутий небосхил.

 

Літа орел сизий попід небесами ⃝ гуля Максим ⃝ милуючись жовто-зеленим кольором степу.

 

 

2.Інтерактив «Навчаючись вчимо»

Учні об'єднуються в одну групу. Учитель пропонує сформулювати правила постановки розділових знаків та поділитися один з одним. Учні креслять на дошці  схеми відповідно до правил.                                     

Наприкінці роботи в одній спільній групі вчитель оцінює учнів в залежності від правильності відповідей та активності. Секретарі заносять оцінки до залікової картки.                                           Оцінки

3.Робота з підручником

Вправа 267(ІІ), стор.136

Виконати синтаксичний розбір 2 речень (на вибір).

Учитель звертає увагу на порядок розбору стор.136.

1 учень біля дошки.        Оцінка (секретар заносить до залікової картки).   2-ге речення учні виконують самостійно.

4.Творча робота (у групах)

Скласти речення за схемами.

І група [умова ] - [    ]

На цьому етапі вчитель надає картки для слабко встигаючих.  

Установити відповідність. (Оцінювання) *

ІІ група [   ] : [причина]

ІІІ група [   ] , [   ]

*Установіть відповідність.

1.Сонце ще не зійшло, надворі було світло, все ожило та загомоніло.

2.Собі ж я заспокійливо кажу: за битого дають аж двох небитих.

3.Зникає мова - зникає нація.

4.Зробив діло - гуляй сміло.

5.Ми особливо любимо журавлів: вони приносять довгождане літечко.

А [  ] : [доповнення]

Б [  ] – [наслідок]

В [  ] – [результат]

Г [  ] : [причина]

Д [  ],[  ],[  ] - одночасність

5.Графічний диктант

Завдання: схематично зобразити почуте речення (1 учень за дошкою)

1.Розіб'єш дружбу – пізніше не складеш.  [  ] - [результат]

2.Затям: доброзичливість вартісніша за срібло і золото.  [  ]:[доповнення]

3.Не вмієш керувати собою – безглуздо керувати іншими.  [умова] – [  ]

4.Сьогодні я маю право називати себе щасливим: я пізнав творчу радість.

                                                                                                                      [   ]:[причина]

Взаємоперевірка

1 зошит вибірково, оцінювання учня, що працював за дошкою.

Секретар записує отримані бали до залікової картки.

V Підсумок уроку

  1. Прийом «Незакінчене речення»
  • Сьогодні на уроці ми працювали над….
  • БСР це речення……
  • Однорідні частини БСР відрізняються від неоднорідних тим…..
  1. Рефлексія.

Слово вчителя. А тепер підніміть свої рефлексійні картки і оцініть свою роботу ними.

Помаранчевий – працював добре, своєю роботою задоволений. Зелений – виникли деякі труднощі. Жовтий – було складно, потрібна допомога вчителя.

Виставлення оцінок у щоденники. Звернення до залікових карток. 

VІ Оголошення домашнього завдання

Впр.257 с.133, Впр.244 (1,2,3) с.129

 

docx
Додано
21 квітня 2020
Переглядів
1211
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку