Урок розвитку зв'язного мовлення. Опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша В. Марсюка" Моє оленятко". Тема опису" Оленятко".

Про матеріал
Урок розвитку зв'язного мовлення. Опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша В. Марсюка " Моє оленятко". Тема опису " Оленятко".
Перегляд файлу

Відкритий урок у 2 – Б класі

Вчитель: Нетецька О. І.

Урок розвитку зв’язного мовлення

Опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша В. Марсюка «Моє оленятко». Тема опису «Оленятко».

Мета: Навчити учнів складати опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша;

  • розширювати активний словниковий запас учнів;
  • розвивати точність, виразність мовлення, творчі здібності;
  • виховувати любов до природи, захоплення красою укр. мови, бажання вчити рідну мову.

Обладнання: малюнки оленів (взимку, навесні, влітку); букви слова ОЛЕНЯ; девіз уроку, картини природи, план складання сенкану, великий малюнок оленятка, білі та чорні круги.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель говорить:

  • Доброго ранку, милі діти!

Як без діла нам сидіти?

Будемо добре працювати,

Нові знання здобувати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.А тепер давайте прочитаємо слова, які будуть девізом нашого уроку

Горішок знань міцний – це знає кожен.

Та нам – не відступать!

Його нам розколоти допоможе!

Бажання наше все на світі знать!

  • Як же ці слова допоможуть нам в роботі?

2.Хвилинка каліграфії.

- Діти, давайте підготуємо вашу руку до письма.

Бб Б б бі бе бр тб зб

Бажання трудитися – то найдорожча знахідка.

  • Назвіть, будь ласка, частини мови в цьому реченні. Ставте до них запитання.
  • Складіть транскрипцію слова «Бажання».
  • Як поділити це слово для переносу?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Сьогодні ми здійснемо подорож в яскравий, захоплюючий, цікавий і невідомий світ нашої рідної природи.

- Спробуйте здогадатись кого ми зустрінемо?

Загадка

На голові його корона за гілля,

Копитця топчуть буйне зілля.

На спинці плямки білі, наче день,

Звірятко звати це…(олень)

2.Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення.

  • Хто спробує назвати тему нашого уроку?
  • Чому будемо навчатися?

3.Довідкове бюро (3 учнів).

1)Рідними місцями оленів є світлі ліси, просторі луки, густі зарості кущів.

2)Олені їдять не менше, ніж 300 видів рослин, головним чином траву, листя, гриби, лишайники. Можуть їсти навіть отруйні рослини.

3)Новонароджене оленя вкрите кількома рядами світлих плям. Восени, після першого линяння, вони зникають. Новонароджений малюк важить 8 – 11 кг.

4.Бесіда про допомогу оленям взимку.

- Як живеться оленям взимку?

- Чому їм потрібна допомога людини?

- Як допомагають лісники оленям взимку?

ІV. Робота над темою уроку.

1.Сьогодні ми спробуємо побути письменниками і поетами. І щоб наш опис вийшов цікавим, давайте підготуємось.

2.Розглянемо малюнки.

Подивіться на цю величну і красиву тварину; доберіть слова – ознаки, які характеризують оленя.

Олень (який?) прудкий, поважний, гордий, розумний, красивий, молодий, північний, величний.

Тепер доберіть кілька слів, які означають дії, які може робити олень.

Олень (що робить?) мчить, біжить, пасеться, живе.

  • Які «родичі» цього слова відомі?

Оленя, оленятко, олениця, оленяр, оленячий.

3.Доповніть вірш.

Оленятко

В лісочку на…

Озерце синє є,

Маленьке…,

Водичку з нього п’є.

І кличе свою…,

І вітерець… .

Лиш падають…,

Із ріжок золотих.

Для довідок: мамцю. Краплинки, галявці, притих, оленятко.

4.Фізкультхвлинка.

Диво, диво навкруги.

Ти це диво бережи.

Трава низенька – низенька,

Дерева високі – високі,

Вітер дерева колише – гойдає,

То вправо, то вліво нахиляє.

Пташка високо літає,

Зайчик весело стрибає,

Тихо лис десь пробіжить,

Кабан під деревом сидить.

Десь в барлозі спить ведмідь.

Всіх звіряток ви любіть!

5.Робота за підручником (с. 114 - 115).

- Прочитайте вірш В. Марсюка «Моє оленятко».

- Зверніть увагу на підкреслені слова.

- На які питання вони відповідають?

- З чим автор порівнює очі, хвіст, вуха, ніжки оленяти?

Запис на дошці: очі, мов сливи; хвіст, як вата; вуха, як два листочки; ніжки, мов тонесенькі берізки.

6.Робота за малюнком.

- Хто на ньому зображений?

- Біля кого лежить оленятко?

- Як почувається оленятко біля мами?

7.Робота в групах.

Розташуй правильно слова і утвори речення.

1)Рудого, маленьке, кольору, оленятко.

2)Плямочки, білі, вкрити. Пух, м’яка, неначе, шерсть.

3)Біленькі, його, ніжки, стрункі, мов, берізки.

4)Оченята, дві, виблискують, допитливі, як, великі, сливи.

5)Листочки, на, два, в, оленятка, гостренькі, вушка, схожі.

Після складання речень на зворотньому боці аркуша паперу виходить слово ОЛЕНЯ.

8.Складання речень в текст і запис його в зошити (по 1 учню з групи записують речення на дошці).

9.Подивіться на план опису в підручнику.

- Якого речення не вистачає?

- Складіть речення, працюючи в парі.

Хвостик м’який, пухнастий, як вата.

10.Наша казкова подорож закінчується. Але поетами ми ще не були.

- Давайте складемо сенкан (віршик)

Сенкан – це вірш, що складається з 5 рядків.

Зміст сенкану.

1.Іменник (тема).

2.Два прикметники (яке воно?).

3.Три дієслова (що воно робить?).

4.Фраза – висновок з 4 слів.

5.Іменник – синонім до теми.

Зразок:

Оленятко

Маленьке, руденьке

Бігає, стрибає, радіє

Матусі радість приносить

Звірятко

V. Підсумок уроку.

- Що вчилися робити на уроці?

- Які нові знання здобули?

- Чи сподобалося бути письменниками і поетами?

Рефлексія: на дошці малюнок оленятка. Діти прикрашають його плямами. Якщо сподобався урок – біла пляма, ні – чорна пляма.

VІ. Домашнє завдання.

Скласти текст – опис улюбленої дикої тварини (5 – 7 речень).

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Нетецька Ольга
Додано
7 жовтня 2021
Переглядів
1211
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку