Урок розвитку зв'язного мовлення “ Прощання з осінню. Складання деформованих речень”

Про матеріал
Діти розрізнятимуть окремі слова і речення, відновлюватимуть деформовані речення, вчитимутьсяграмотно викладати думки в письмовій формі, добиратимуть порівняння, заголовок шляхом використання дидактичних ігор. Розвиватимуть увагу, спостережливість, естетичні почуття, мовленнєві здібності , бажання бути зацікавленими слухачами, вміння грамотно викладати думки в письмовій формі . Виховуватимуть в собі почуття любові до природи.
Перегляд файлу

 

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

НАУКОВО - МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЛІЦЕЙ «УСПІХ»

 

 

 

Розробка уроку

Предмет: Українська мова

для учнів 2 класу

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

Богдан Марія Михайлівна,

вчитель початкових класів

Васильківського академічного ліцею «Успіх»

 

 

 

 

 

 

2015

Тема: “ Прощання з осінню. Складання деформованих речень”

Мета: Вчити дітей розрізняти окремі слова і речення, відновлювати. деформовані речення, грамотно викладати думки в письмовій формі, добирати порівняння, заголовок шляхом використання дидактичних ігор.

Розвивати увагу, спостережливість, естетичні почуття, мовленнєві здібності дітей, бажання бути зацікавленими слухачами, грамотно викладати думки в письмовій формі .

Виховувати почуття любові до природи.

Обладнання: ілюстрації Осені, складових погоди (дощу, туману, хмарин, вітру, сонечка, перелітних птахів, грибочка, полуниці, бурульок, пролісків, снігу, веселки, яблук, листочків, урожаю), магнітофон з записами композиції Р.Паттісона «Колискова», фізкультхвилинки «Осінній дощик-музикант», мультимедійний центр, мікрофон, ІКТ.

 

 

 

 

 

 

 


Хід уроку

І. Організаційна частина

Давайте, діти, привітаємось з нашими гостями.

 

Добрий день! У добрий час

Радо ми вітаєм Вас

З миром зустрічаємо,

Щастя Вам бажаємо

Прощання з осінню

ІІ. Оголошення теми уроку

Діти, я дуже щаслива працювати з вами. Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення. Наш урок – це урок творчості, натхненності, добра і радості. На сьогоднішньому уроці ми будемо складати розповідь з деформованих речень.

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Створення емоційного фону уроку.

  1. Робота над загадкою.

Для початку відгадаємо загадку:Слайд 3

У садах, гаях блукає,

Жовті шати одягає

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості

(Осінь)

 - Сьогодні ми побуваємо у чарівниці – Осені в гостях.

 - Прочитайте загадку в зошиті.

 - Запишіть відгадку в зошит.

 

Коли це буває? (Восени)

  1. Гра « Знайди помічників Осені »

У царстві Осені є своя свита, яка допомагає  їй правити на землі. Це вірні помічники цариці Осені. Але раптом трапилась біда: всі  вони забули свої обов’язки.

  •   Діти, ваше завдання: знайти усіх підданих Осені за їхніми ознаками.

Слайд 4

Туман

Сивий

Густий

Молочний

Дощ

 

Холодний

Осінній

Проливний

Вітер

Пронизливий

Сильний

Страшний

Хмари

Сірі

Важкі

ІV. Актуалізація опорних знань та  чуттєвого досвіду учнів.

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

  1.               Розминка гра «Вірю - не вірю»

Це буває восени ?

Сірі хмари закрили сонце. (Вірю)

Геть усі діброви в золото одіто. (Вірю)

Вже руда ліщина, пожовтіли клени. (Вірю)

Ліс виступає з легенького  ранкового туману, наче острів із води. (Вірю)

Ой мороз! Який мороз. Всіх пташок проймає дрож . (Не вірю)

Льодком тоненьким скована, спинилася ріка. (Не вірю)

Осінь на узліссі листя золотила. (Вірю)

  1.               Хвилинка – читайлинка

 - Діти, прочитайте будь ласка прислів’я і поясніть.                         Слайд 6

а). Осінь збирає, а весна з'їдає.

б). Осінь іде, дощі за собою веде.

 

 

 

 

  •                   Скажіть, а яка у нас зараз за вікном пора року?
  •                   Які ознаки вказують і доводять це?

(короткі дні; сонце світить, та не пригріває;

сонечко низько над горизонтом; частішають дощі;

прохолодні ранки, іноді з приморозками;

жовтіють та опадають листочки;

під ногами шелестить листковий килим;

почастішав ранковий туман;

прохолодні ночі довшають;

перелітні птахи перелетіли у теплі краї.)

  1.               Робота в зошиті. Гра «Знайди і виділи прикмети осені.
  •                   Прочитайте вірші і підкресліть ознаки осені

Турбот і справ у неї досить,

В роботі їй не заважай:

Це працьовита й щедра осінь

Збирає добрий урожай.

Ще й помахне пташкам  привітно:

 -До вирію летіти час!

І жовте листя непомітно

З дерев зриває раз у раз

Злітає листя, жовтий килим

Лягає з шурхотом до ніг

  1.               Розгадування кросвордів

На уроках позакласного читання ми з вами присвятили теж багато часу темі «Осені».

Прочитайте в зошиті завдання 2 (Згадайте і запишіть назви осінніх місяців).

Допоможуть Вам кросворди.

Слайд 7

  1.               Кличуть нас ліси, поля, сади

Назбирати осені плоди.

Із дерев складає листя жовте,

То землею ходить місяць

(Жовтень)

  1.               У південний край землі

Відлітають журавлі,

Знов лункий шкільний дзвінок

Нас покликав на урок

Як цей місяць звати

Прошу відгадати

 (Вересень)

  1.               Краплі з неба, дахів, стріх

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад

Що за місяць?

(Листопад)

  •                 Запишіть в зошитах назви місяців.
  1.               Поетична стежинка (Декламування віршів)

                Вересень

Возить вересень в комори

Кавуни і помідори,

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив.

І вантажить гарбузи

На машини і вози…

Йде до гаю,  де гриби

Виростають щодоби.

На чолі іскриться піт –

Сто турбот і сто робіт.

  •                 Чому про осінь кажуть щедра?

          Жовтень

Листя жовте та червоне

Легко з дерева злітає,

Мов метелик, на дорозі

З тихим шелестом сідає.

Сяють золотом берези,

Жовтень ним вінчає осінь.

Журавлиний клин мережить

Висоти холодну просинь.

  •                 Чому осінь називають «золотою»?

              Листопад

Більше й більше листя з кленів

Облітає з кожним днем!

По траві іще зеленій

Між дерев в саду ідемо.

Йдем по листу золотому,

Мов по килиму м’якому,

Що на весь послався сад,–

Здрастуй, місяць листопад!

  •                 Чому в народі цей місяць називають «падолистом»?
  1.               Гра «Яке слово зайве?»
  •                 Діти, ми з вами назвали і виділили багато різних ознак, але зараз перед нами стоїть інше завдання:

Серед усіх ознак осені знайдіть зайву рису (риса, яка швидше характеризує якість людини). 

                                                                                                                 Слайд 8

 

Чудова  щедра золотокоса

чарівна ОСІНЬ багата 

барвиста     добра

 

  •            Отже, якими словами прикрасимо Осінь ?

(Чудова, чарівна, барвиста, щедра, золотокоса, багата)

  1.               Гра «Урожай осінніх слів»
  •                   Назвіть осінні слова.

Сонечко, гриби, жовте листя, ягоди, яблука, дощик, туман, перелітні птахи, сніг, весела, позолота, врожай, проліски, бурулька.

Слайд 9                                                                  Слайд 10

 

 

 

 

 

Хвилинка релаксації.

  •                 Діти увімкніть внутрішній екран.

Осінь – це старша дочка Сонця.  В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом війне.

Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.

Раптом ми опинилися в діброві. Як гарно там! Дубочки кутаються угорі небом, а внизу туманцем.

А самі клени зараз стали такими наполоханими – от-от кинуться навтьоки або ще, гляди, й полетять за перелітними птахами. Біля їхніх ніг схлипує і схлипує джерельце, а якась пташка розважає його.

Вона перескакує з листка на листок, виспівує собі і не турбується, що десь  за лісом синіє холод.

Він уже погнав на південь лебедів, а гуси й качки тільки починають переліт.

(За М. Стельмахом)

  •                 А зараз повертаємось назад у клас.

Слайд 11

  1.               Гра «Знайди порівняння»

Осінь, як щедра бабуся.

Листочок, як метелик.

Туман, немов молоко.

Хмара, наче вовна.

 

Слайд 12

 

 

 

 

  1.               Гра «У вальсі падолисту»

 

 

 

 

 

 

(Віднови текст, знявши листочки)

V. Фізкультхвилинка «Осінній дощик – музикант»

Слайд 13

 

 

 

 

 

 

І. Основна частина

  1.          Колективне читання зачину тексту.

А зараз ми з вами потрапляємо у садок. А що там відбувається?

  •            Давайте прочитаємо.
  1.          Робота над деформованими реченнями (Складання і записування в зошит)

Слайд 14

а). Продовжіть  перше речення.

У саду … (було тихо).

б). Опрацювання ІІ речення.

– Що робив вітер?

(вітер гойдав голі вити).

 

в). Опрацювання ІІІ речення.

– Що лежало під деревами?

(під деревами лежало сухе листя).

г). Опрацювання ІV речення.

– Що побачила Наталя?

(Раптом Наталя побачила велике яблуко).

д). Опрацювання V речення.

– Що відчула дівчинка?

(Дівчинка зраділа).

е). Опрацювання VІ речення.

– Про що дівчинка подумала?

(Адже це шматочок літа).

                                                    Слайд 15

  1.          Підбір заголовка до тексту.
  • Діти, про що розповідається в тексті?
  • Про яку пору року йде мова?
  • Що дівчинка знайшла в саду?

 

 

VII. Перевірка написаного.

VIІI. Рефлексія. Гра « Мікрофон»

Слайд 16

Я знаю…

місяці осені

ознаки осені

 

Я навчився …

підбирати заголовок

редагувати текст

добирати порівняння

складати оповідання з деформованих речень

 

ІХ. Підсумок уроку.

За хорошу працю на уроці Осінь дарує вам легенду.

Осінь – це старша дочка Сонця.  Вона останньою залишила батьківський дім і стала на землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на землю, Сонце сказало їй:

Забирай усе моє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.

І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року обдаровує людей своїм врожаєм та чарує осіннім золотом.

Слайд 17

 

docx
Додано
25 грудня 2019
Переглядів
3095
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку