Урок: " Шануй батька й неньку..."

Про матеріал
Урок розроблений для учнів 4 класу. За посиланням Святого Письма і конспекут уроків Г. С. Сохань. Даний матеріал спонукає до призадуми батьків і дітей щодо пошанування четвертої заповіді Божої. Цікаві пазли та роботи у групах змушують учнів до творчої діяльності на уроці і вдома.
Перегляд файлу

 

 

 Тема: «  Шануй батька свого і матір свою, щоб довго прожив на землі»

Мета. Ознайомити учнів з правилами культури поведінки і взаємин у сім'ї; виховувати в них любов до батьків, чуйне ставлення, вміння цінувати їх важку працю.

Обладнання. Грамзапис «Батько і мати», «Пісня про рушник», при­слів'я та приказки про батьків, правила культури поведінки і взаємин у сім'ї, Біблія.

Біблійна основа: Мт. 5:19; Лк. 15:11-24; Еф. 6:1-4; Кол. 3:20-21.

Хід уроку.

 Організація класу.

 - У мене в руках цікава скринька. У ній ви зможете побачити

найцінніший скарб планети Земля.

Зараз кожен зазирнете, а потім скаже, кого ви побачили.

( На дні скриньки лежить дзеркало).

 - То кого ви побачили на дні скриньки?

Ви побачили кожен себе. Отже, найцінніший скарб – це ви. Кожен з вас –

особистість, і саме такої людини, як ви, більше на цій планеті немає і не

буде.

- А що дитині треба?

Асоціативний кущ

-Що вам спало на думку, коли почули слово сім’я?

 Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну Сім’ю, у країну чудову,

Про неї сьогодні ведемо розмову.

Правила

-А щоб краще працювати сьогодні на уроці ми маємо згадати і прийняти

наші правила я буду показувати вам малюнок, а ви називайте правило.

Бути активним

Бути доброзичливим, веселим

Говорити по-одному

Працювати разом

Правило піднятої руки

Поважати думку іншого

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ви захищатимете проект. Захист

нашого проекту ми здійснимо у вигляді уроку-мозаїки.

- Виконуючи проект, кожна група мала своє завдання. А тепер ми з вами

складемо частинки мозаїки, які утворять картину-підсумок нашого

уроку.

Епіграф. Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу, виростуть з тобою приспані тривоги. За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата. Прислів'я. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

На сонці тепло, а біля матері добре.

Нема того краму, щоб купити маму.

Мати одною рукою б'є, а другою гладить.

У дитини заболить пальчик, а в матері серце.

Годуй діда на печі, бо й сам там будеш.

План уроку

1. Батько і мати - найрідніші й найдорожчі люди.

2. Наші відносини з батьками. Узгодження своїх потреб з можливостя­ми сімейного бюджету.

3. Культура поведінки і взаємин у сім'ї.

4. Любіть і шануйте своїх батьків. (Звучить «Пісня про рушник.)

Вступне слово вчителя.

Мати і батько... найближчі й найрідніші люди для кожного з нас. Скільки ночей недосипає мати, доглядаючи свою дитину, скільки сил при­кладає батько, щоб забезпечити дітей, сім'ю всім необхідним. Тому сьогоднішня наша розмова з вами буде саме про них, про батька і матір. «Шануй батька свого і матір свою, щоб довгими дні твої були на землі». Ці слова відомі всім нам, адже це одна із десяти Божих Заповідей, які ми повинні добре знати і свято виконувати.

У Новому Завіті Біблії сказано: «Діти, слухайтеся своїх батьків у Гос­поді, бо це справедливе! Будьте слухняними в усьому батькам, бо це Госпо­дові приємно!»

Бесіда з учнями.

-  Як ви думаєте, чи залежить самопочуття, настрій батьків від пове­дінки дітей7 Чому7

~ Яку поведінку дітей в сім'ї можна назвати культурною7

-  У чому проявляється повага до членів сім'ї7

~ Чи знаєте ви, скільки часу виділяє батько й мати на домашні справи7

-  Чи є у вас постійні господарські обов'язки7 Які саме

- Діти, ви повинні усвідомити, що домашня побутова праця (підтримання чистоти, приготування їжі, догляд за городом, худобою) - необхідна, що обов'язок кожного з вас - допомагати батькам, піклуватися про молодших братів і сестер. Проведене анкетування показало, що багато з вас намагаються бути добрими синами і доньками, допомага­ють своїм батькам, знають про їхні інтереси, ніколи не вимагають того, що не можуть задовольнити батьки. Але є ще серед нас і такі, які свої особисті потреби ставлять вище. Та важливою ознакою культури сина чи доньки є узгодження своїх потреб з можливостями сімейного бюджету. Звернемося до словничка. Слово «бюджет» означає розрахунок при­бутків і видатків сім'ї на певний строк. Вихована людина ніколи не проситиме купити дорогі речі, якщо цього не дозволять розрахунки сімейного бюджету. Батьки матері забезпечують сім'ю, тому ви не повинні вимагати того, на що в сім'ї не вистачає грошей.Деякі хлопці вважають, що прибирання, прання та ін. - тільки жіноча справа. Та вони дуже помиляються, бо саме ці вміння роблять людину незалежною від життєвих обставин, від інших людей. А тому це повинні вміти робити і хлопці.

Добробут сім'ї досягається завдяки трудовим зусиллям кожного її члена, а особливо батька й матері. Тому шанувати батьків, допомагати їм - наш обов'язок. А шана до батьків виявляється у ставленні до їхніх розпоряджень, доручень, в тому, щоб не завдати їм зайвих хви­лювань, у ввічливому звертанні, у вияві чуйності до батька і матері.

Ось як писав про свою матір відомий український письменник Ми­хайло Стельмах: «...В її устах і душі насіння було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутника­ми - нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю. Мати вірила: земля усе знає, що думає чи говорить чоловік, що вона може гніватись і бути доброю, і на самоті тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радощі, болі, просячи, щоб вона родила на долю всякого: і роботящого, і ледачого. Як вона любила робити і в городі, і в полі, і в лісі й тихо втішатися зробленим. Мати, як свята, очікувала садіння, косо­виці, жнив; вона любила, щоб снопи були гарними, як діти, а полукіпки стояли, наче парубки, - плече в плече...» А Олександр Довженко писав: «Багато я бачив гарних людей, але такого, як батько, не бачив. Скільки він поля виорав, скільки хліба накосив, який був дужий і чистий...».

Щоб добрими були відносини між батьками і дітьми, то потрібно знати і дотримуватися правил культури поведінки і взаємин у сім'ї. З деякими з них ми сьогодні і ознайомимося.

Правила культури поведінки і взаємин у сім'ї.

1.  На піклування і любов батьків відповідай чемністю і чуйним ставленням до них.

2.  Не завдавай своїм близьким неприємностей, не ображай слова­ми і вчинками. Пам'ятай: запізнення з прогулянки - зайві хвилюван­ня для рідних, а обман - страшна образа.

3.  Будь чуйним і ввічливим з усіма членами родини, бажай добро­го ранку, на добраніч, вітай з святом тощо.

4.  Завжди рахуйся з думкою батьків і старших.

5.  Підтримуй порядок та чистоту в кімнаті. Не розкидай свої речі, прибирай за собою посуд, слідкуй за охайністю свого одягу і зовніш­нього вигляду.

6.  Допомагай батькам у домашньому господарстві.

7.  Завжди будь стриманим у виявленні своїх почуттів, терпимим до недоліків та вад рідних.

8.  Ніколи не проси і не вимагай від батьків дорогі речі, коли прид­бання їх виходить за рамки матеріальних можливостей сім'ї.

9. Раціонально використовуй свій вільний час, додержуй режиму дня.

10. Бережно стався до витрачання електроенергії, газу, води, про-НР   дуктів харчування.

Дотримуйтесь цих правил, і у ваших сім'ях пануватиме взаєморо­зуміння і взаємоповага.

Анкетування.

Обговорюючи таку проблему, кожен з вас, напевне, хотів би дізнатися, вихований він чи ні. Проведемо такий експеримент: я ставлю запитання.

Якщо ви можете відповісти на нього «так», та ставте плюс (+), а якщо «ні», ;то (-) мінус. Але, звичайно, відповідати треба чесно.

1. Якщо тобі доводиться несподівано затриматися в школі, на прогулянці або раптом піти з дому, чи повідомляєш про це своїх рідних?

2. Чи бувають випадки, що батьки зайняті якоюсь роботою, а тебе  посилають на вулицю чи в кіно, щоб «не крутився»

 3. Відклади на хвилину книжку чи якісь свої справи і оглянь кімнату  не своїми, а маминими очима. Чи немає в кімнаті речей, які лежать не на місці.

4. Чи можеш ти одразу, нікуди не заглядаючи, назвати дні народження батьків, бабусі і дідуся, братів і сестер?

 5. Свої потреби ти, напевне, знаєш добре. А чи відомо тобі, яка річ необхідна твоєму батькові чи матері та коли вони збираються її придбати?

6. Чи траплялося, що крім маминого доручення, ти виконуєш ще якусь роботу «від себе», за власною ініціативою?

 7. Мама пригощає тебе апельсином, цукеркою, тістечком. Ти завжди перевіряєш, чи дісталось смачне і дорослим?

 8. У батьків випав вільний час. Вони збираються в гості. Чи висловлюєш ти своє небажання залишитися вдома (просиш їх не йти, вимагаєш взяти й тебе, сидиш з кислим незадоволеним виглядом)?

9. У вас вдома дорослі гості. Чи доводиться рідним нагадувати тобі, що треба зайнятись якоюсь справою, не заважати дорослим, не втручатися в їхні справи?

10. Чи соромишся ти вдома чи в гостях подати мамі пальто або виявити інші знаки уваги?

Ось і все. Всього було 10 запитань. Якщо ти хороший, вихований син або прекрасна донька, знаки у тебе повинні бути такі: +; -.

Якщо картина вийшла зовсім протилежна, то тобі потрібно сер­йозно замислитись, якою ти ростеш людиною. А якщо є тільки деякі відхилення, то не сумуй - виправитися ще не пізно.

Робота в парах

-Із запропонованих частин складіть прислів’я, подумайте, чому вони нас

вчать.

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

Який дуб – такий тин, який батько – такий син.

Щасливо там жити, де сім’єю робити.

Добрі діти – батькам вінець, а злі батькам кінець.

Шануй батька та Бога – буде тобі всюди дорога.

Перевірка

Завдання 2. ( Друга частина мозаїки – шануй батька свого і матір

свою…)

В четвертій заповіді Божій сказано: «Шануй батька свого і матір свою, щоб

було добре тобі і щоб довго прожив ти на землі».

- Що вчить ця заповідь?

– Яку нагороду вона обіцяє при її виконанні?

(Нагороду довгих і щасливих років життя, вона вчить нас шанувати своїх

батьків.)

Шануй, дитино, батька й мати,

Щоб жити довго та щасливо,

Їх слухати і поважити –

Це перед Богом справедливо.

Любов Небилович

Вислови, з якими ми вас познайомимо, були сказані дуже давно, але вони є

актуальними і в наші дні. Якби всі ми прислухалися до цих простих порад,

наскільки приємнішим було б наше спілкування.

1.Вислови царя Соломона про повагу до батьків і старших.

Зберігай у пам'яті науку батька свого й не забувай нагадувань матері

своєї! Заховай їх у серці назавжди. Коли йтимеш, вони будуть тебе

супроводити. Як ляжеш, стоятимуть на варті біля тебе. А коли прокинешся,

розмовлятимуть з тобою. Бо наказ є смолоскипом, а наука — світлом.

Мудрий син є радістю свого батька, а дурний - приносить горе своїй матері.

Подбай, щоб батько і мати раділи тобою, а твої вихователі з любов'ю

дивились на тебе.

2.Повчання Володимира Мономаха

«Старих шануйте, як батька, а молодих, яко братів. Пам’ятайте: при старших

годиться мовчати, премудрих слухати, старшим підкорятися, з рівними і

молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а щонайбільше розумом

вбирати. Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися

багато. Очі тримати донизу, а душу вгору».

3. Хоч би що робила людина, усі її справи, навіть найвидатніші, нічого не

варті, якщо вона не виконує свого обов’язку перед батьками.

Б. Ауєрбах

4.Якщо ти не поважатимеш батьків, люди обов’язково це помітять і не будуть

тебе поважати. Ти можеш зовсім залишитися без друзів.

Сократ

5.Видатний український педагог В. Сухомлинський написав багато притч і

оповідань, у яких містяться поради й настанови дітям любити, шанувати й

берегти своїх батьків.

Шануй і поважай матір та батька, які своєю працею і піклуванням несуть тобі

радість. Пам’ятай, що вони також мають право на радість. Дорожи честю

родини, оберігай її як святиню. Де б ти не був, не забувай про рідну домівку.

Завжди пам’ятай про неї.

(За В. Сухомлинським)

Бути добрими дітьми для своїх батьків означає приносити в родину тільки

мир і спокій, радість і щастя. Не приносьте батькам тривоги, горя, прикрості,

ганьби! Турбота про мир і спокій в родині, про радість і щастя батьків

повинна стати головним бажанням вашого життя. Якщо в родині горе,

нещастя, неприємність, то ваша відповідальність за благополуччя сім’ї

зростає в сто раз.

(За В. Сухомлинським)

 Слово вчителя:

– Дякую за ваші щирі відповіді. Сподіваюся, що ви докладатимете усіх зусиль, щоб жити згідно з Божими Заповідями. Однак, мушу сказати, що наших власних зусиль для побудови гармонійних стосунків у сім’ї недостатньо. Усі наші добрі наміри тріскають, як мильні бульбашки, при найменших непорозуміннях, а тим більше, коли приходять серйозні випробування. Лише Божа присутність у наших серцях і в наших сім’ях може забезпечити той мир, спокій і порозуміння, яких ми всі так прагнемо.

Домашнє завдання

Обов’язково: Перечитати всі записані вірші зі Святого Письма.

Для бажаючих:

Вивчити напам’ять кілька з них.

- Розкажіть, діти, а як ви ставитеся до своїх батьків, у чому

виражається ваша шана, повага до них і турбота про їхнє щастя.

Учні:

- Люблю їх, не засмучую.

- Не ображаю грубими словами.

- Завжди допомагаю, працюю разом з ними.

- Намагаюся старанно виконувати їхні доручення.

- Піклуюся про них в усьому допомагаю.

- Не засмучую негідною поведінкою.

- Називаю їх найніжнішими словами.

-Ми вам хочемо запропонувати подивитися інсценізацію оповідання

Валентини Осєєвої «Сини». Після перегляду скажите, про кого говорив

дідусь?

СИНИ

Дві жінки брали з криниці воду. До них підійшла третя. Старенький дідусь

сів на камінець біля криниці перепочити. Одна жінка й каже іншим:

- Мій синок такий спритний і сильний. Ніхто його не подужає.

- А мій співає, як соловейко. Ні в кого нема такого чудового голосу, - каже

друга.

А третя мовчить.

- Чого ти про свого сина нічого не скажеш? – питають її жінки.

- Що казати? Нічого особливого в ньому немає.

Ось набрали жінки повні відра води й пішли. І старенький дідусь за ними.

Ідуть жінки, зупиняються. Болять руки. Хлюпає з відер вода. Ломить спину.

Раптом назустріч три хлопчики. Один через голову перекидається, колесом

ходить. Милуються ним жінки. Другий соловейком заливається, пісню

виспівує. Заслухалися жінки. А третій підбіг до матері, взяв у неї важкі

відра й поніс додому.

Питають жінки у дідуся:

- Що скажете, дідусю? Як Вам наші сини?

- А де ж вони, - питає старенький. – Я лише одного сина бачу.

-Про кого говорив дідусь?

Бесіда за змістом

- Як ви розумієте слова дідуся, чому він так відповів матерям?

- Хто з синів виконує свій обов’язок перед батьками?

- У чому повинна виражатися любов до мами, тата?

Завдання 3. ( Третя частина мозаїки - як виховувалися діти в давнину.

Що розповідали вам ваші дідусі і бабусі про їх виховання в сім'ї? )

1. В сиву давнину батьки починали займатися вихованням своєї дитини ще

до її народження. Мати співала їй колискових, розповідала казки, просто

розмовляла. І кожне слово було оповите добром і любов'ю. Молодій жінці,

яка чекала на дитину, не дозволяли сваритися, лютувати, жорстоко

поводитися з тваринами, нищити рослини. Вона мала шанувати старших та

прислухатися до їх порад.

2. Вечорами чи у святкові дні бабка, дід або мати переповідали онукам

Євангеліє та «Житіє святих». На них покладалося виховання дитини в сім’ї.

Статус жінки був високим. До її порад прислухалися не тільки діти, а й

чоловік радився із дружиною. Атмосфера пошани до батьків , старших

людей, що панувала в сім’ї була зразком поведінки для дітей.

У родинах не дозволяли собі вживати лайливих слів. Дитина мала рости

доброю і чуйною. Жорстокість була великим гріхом.

3. Працювати дітей учили змалечку. З п’яти років діти пасли гусей, качок. З

восьми років пасли худобу в череді. З десяти, дванадцяти років хлопці

допомагали батьку майструвати, лагодити реманент. А дівчат шити,

вишивати, поратися по господарству, обробляти город.

Уривок з мультфільму «Батькова наука», стислий переказ.

Послухайте, подивіться уривок з мультфільму «Батькова наука» і скажіть

чого навчив батько сина?

- Чого навчив батько сина?

Фізхвилинка

Завдання 4. ( Четверта частина мозаїки - наші сімейні традиції, реліквії)

— Сімейні традиції і правила — це те, що робить кожну родину

особливою.

Нерідко ми живемо за цими правилами, навіть не помічаючи їх.

Які традиції і правила є у ваших родинах?

(У нашій родині є така традиція щовечора збиратися за сімейним столом, у

неділю ходити до церкви, разом подорожувати, займатися спортом...).

Завдання 5. ( П’ята частина мозаїки – основні обов’язки у сім’ї)

- Сімейні обов'язки існували здавна, існують зараз, їх має кожна людина,

що живе сама або з сім'єю.

- Які обов’язки є у вас?

1. Звичайно, у кожного є свої обов'язки в сім'ї. Наприклад, тато в сім'ї

найчастіше заробляє гроші, майже завжди важкою працею. Мами зазвичай

пораються по господарству: готують їжу, прибирають у домі. Діти мають

простіші обов'язки: помити посуд за собою, витерти пил з меблів.

 У мене обов'язків не дуже багато, але я дорослішаю — і їх стає дедалі

більше. Вранці я мушу застелити після себе ліжко. Якщо нікого немає вдома,

то треба самому приготувати собі поїсти, в основному підігріти щось готове.

Прийшовши зі школи додому, я обідаю, потім витираю меблі від пилу,

підмітаю та у разі потреби мию підлогу у своїй кімнаті. Потім, якщо

необхідно, йду за покупками: хлібом, молоком, яйцями тощо. .

 У вихідні дні звичайно справ стає більше. По-перше, у суботу доводиться

їздити на ринок та допомагати мамі носити сумки. Цього дня ми купуємо

продукти на весь тиждень, а вже упродовж тижня докуповуємо

найнеобхідніше: хліб, молоко, сметану тощо. Потім вдома допомагаю мамі

після прання розвісити одяг на балконі. Ось такі обов'язки є у мене.

А зараз подивіться інсценізацію вірша Анатолія Костенка "Домашній

твір". Подивіться і потім скажите, чи виконує свої обов'язки хлопчик

Вітя.

Автор: Вітько-бідак страждає так,

Аж здригує ногами!

Він – за столом,

Він пише твір:

"Я помагаю мамі".

Старанно олівець гризе

Та супить брови грізно.

Але нічого – хоч умри! –

До голови не лізе…

Та ось тихесенько зайшла

В його кімнату мама.

Мама: Вітюнь, будь-ласка, в магазин сходи за сірниками.

Син: Ідея!

Автор: Вигукнув синок,

А мамі…

Син: Ну й морока!

Сама іди! Я твір пишу –

Роблю важкі уроки.

Автор: І мама вийшла… А Вітько

Швиденько пише в зошит.

Син (пише): "Я в магазин завжди ходжу,

Коли мене попросять…"

Автор: Хвилин за десять мама знов

З'являється у дверях.

Мама: Вітюнь, картопельки начисть,

А я зварю вечерю.

Син: Сама начисть.

Автор: Кричить Вітько.

Та так, що ледь не лопне.

Син: Я твір пишу! Я – зайнятий!

Сама вари картоплю!

Автор: Виходить мама, а синок

Писати знов сідає.

Син (пише): "Я мамі сам варю обід,

Вечерю і сніданок…"

Автор: Радіє син.

Син: Не твір, а люкс!

Оцінка буде гарна!

Автор: І геть не думає про те,

Що він радіє марно…

- Хто впізнав себе у поведінці Вітька?

Стратегія «Метод прес»

-Чи виконує свої обов'язки хлопчик Вітя?

«Я вважаю…»

«Тому що…»

«Наприклад, про це свідчать її вчинки, описані у вірші …»

«Отже…»

-Чи дійсно марно радіє хлопчик Вітя?

«Я вважаю…»

«Тому що…»

«Наприклад…»

«Таким чином…»

Колаж «Розподіліть обов'язки» ( У групах)

Кожен член сім'ї має свої обов'язки, своє заняття вдома. Зараз ви

створите колаж «Розподіл обов'язків». На ватмані написані обов’язки, а

ви біля них, маєте приклеїти зображення того, чиї вони.

Берегти себе

Фінансувати сім’ю

Любити та поважати батьків та членів сім’ї

Дбати про здоров’я членів сім’ї

Посильно допомагати

Дбати про духовність сім’ї

Навчатися в школі

Виконувати домашні завдання

Забезпечити житлом, харчами, одягом

Підсумок уроку.

Наша розмова підходить до кінця. Звичайно, всі моменти відносин дітей і батьків ми не змогли розглянути. Швидко мине час, ви закін­чите школу, перед вами відкриється широка дорога життя, можливо, дехто і покине на деякий час батьківський дім. Але де б ви не були, пам'ятайте: вдома чекають на вас найрідніші люди - ваші батьки, і надіються на старості літ на вашу підтримку і допомогу.

Тож не блукай між домами, коли вдома жнива, їдь частіше до мами, поки мама жива. Пам'ятай, що не завжди ти застанеш її, Довгий шлях подолавши з міста в рідні краї. Може в серці заниє той могильний горбок, Та боргів не покриє ні твій плач, ні вінок. Тож хай навіть громами доля путь пролива, Все-одно, їдь до мами - поки мама жива (Олександр Смичка).

Додаток. Святе Письмо про відношення дітей до своїх батьків. «Мене, вашого батька, слухайте, діти, і так чиніте, щоб спасенними бути. Бо Господь звеличив батька у дітях і право матері на синах закріпив. Хто шанує батька, той гріхів збувається. Хто звеличує матір свою, той немов скарби збирає. Хто шанує батька, той матиме втіху в дітях, і в день своєї молитви буде вислуханий.

Хто звеличує батька, довго житиме, хто Господові слухняний - матір свою заспокоїть і, як господарям, прислуговуватиме батькам своїм. Ділом та словом шануй твого батька, щоб його благословення зійшли на тебе. Бо батьківське благословення доми дітей укріплює, прокляття ж матері руй­нує їх основи.

Не вихваляйся безчестям твого батька - нема бо тобі слави в бать­ковім безчесті. Бо слава для людини - в честі свого батька, і ганьба для дітей - матір знеславлена.

Дитино, допомагай твоєму батькові в старощах і не засмучуй його за життя. І коли розум ослабне, будь поблагливим, не зневажай його тоді, коли ти повносилий. Бо добродійство батькові не буде забуте: надолуженням за гріхи воно тобі причислиться. За дня скрути твоєї Бог тебе згадає, і гріхи твої зникнуть, як лід від спеки. Неначе богохульник той, хто покидає бать­ка, проклятий Господом той, хто гнівить свою матір. Сину, виконуй діла твої скромно, і полюбить тебе людина, Богові мила».

- От і завершується наш урок. Командири груп виставляють оцінки за

роботу кожного члена групи.

А ми пригадаємо, з яких частин складалася наша мозаїка.

- Яка частина вам сподобалась найбільше?

- Що ж означає по-справжньому любити своїх батьків?

Учні:

Це значить піклуватися про них.

Не завдавати їм душевного болю.

Не засмучувати негідною поведінкою.

Трудитися, щоб полегшити їм життя.

Називати їх найніжнішими словами.

Учитися у них любити й поважати людей.

Усі свої вчинки звіряти з ними.

«Незакінчене речення» (Продовж речення)

Сьогодні на уроці я зрозумів …

До найрідніших людей буду ставитися з…

Хочу бути…

Знання здобуті на уроці буду…

— Наш урок добіг кінця. Але ваша подорож у пошуках знань триватиме

все життя!

Пам´ятаймо народну мудрість: «Все, що робимо для когось, робимо для

себе». Все колись повернеться до нас, зроблене нами; і погане, і добре.

Отже ми повинні робити тільки добро.

Гра «Так чи ні?».

— Якщо ти згоден з тим, що почуєш, скажи: так і плесни в долоні.

У дружній сім’ї члени родини повинні:

• Шанувати старших.

• Не прислухатися до порад членів родини.

• Виконувати свої обов’язки.

• Допомагати одне одному.

• Сваритися.

• Не слухати нікого.

• Піклуватися одне про одного.

• Робити, що заманеться.

• Разом відпочивати.

• Піклуватися про менших братиків і сестричок.

• Виконувати всі хатні справи разом.

• Цілий день бавитися і гуляти.

• Вітати всіх зі святами, днем народження.

Гра «Угадай, що я роблю»

Один з учнів демонструє виконання певної роботи (підмітає підлогу,

складає речі, виносить сміття, заправляє ліжко тощо), а решта мають

відгадати його дії. Хто перший відгадав — той показує далі.

Робота у парах Тест

Щоб твоя сім’я жила весело і щасливо, потрібно:

вітати зі святами одне одного;

допомагати одне одному;

часто сваритися;

піклуватися одне про одного;

разом мандрувати;

готувати приємні сюрпризи;

дуже пізно лягати спати;

приховувати свої неприємності.

 Домашнє завдання. Складання твору-мініатюри за початком: «Уявіть

собі, що всі сімейні обов’язки переплуталися, злякалися і побігли до того,

хто першим зустрівся їм на дорозі…»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Klimenchuk Galyna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
2 квітня 2021
Переглядів
2990
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку